Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Штявниця

Басейн: ВагЛососеві – форельові
ділянка
1
довжина ділянок
5,9km
край
Жилінський край
Аерофотознімок водотоку Штявниця з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Штявниця

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

15:00–17:00

Štiavnica č.1 (Lipt. Mikuláš), оцінка вікна 38.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 13:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Стан води на водотоці

    Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників

    Рівні води на водотоці

    СтанціяСтатусЗмінаТемпература
    Гонтіанске Немце13 см–
    Горне Семеровце35 см–
    Ліптовски Ян33 см–
    Джерело: SHMÚОновлено 8 лист. 2026 12:57

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Швидкий водотік Подгорски поток: швидка вода, кам'янисте дно, перекати та ями під ними. Типові форелеві води.

    6006507007500 км2 км4 км
    Висотний профіль водотоку: від 739 до 621 м н. р. м. на 5,9 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    739 м н. р. м.
    Найнижча точка
    610 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    129 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    22 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,07

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Штявниця за 2018 рік
    2018знято 12 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку Штявниця за 2021 рік
    2021знято 10 вер. 2021
    Аерофотознімок водотоку Штявниця за 2024 рік
    2024знято 6 вер. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Штявниця

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Поверхневі води поблизу ділянокнайближче місце моніторингу SHMÚ, 2025

    У 1 з 1 рибальських ділянок водотоку з даними SHMÚ на найближчій станції не виконується норма принаймні за одним показником.

    • 1 до 2 показники1

    Найбільш забруднені ділянкиусі з невиконаною нормою

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    0 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    Профіль водотоку від витоку до гирлакількість недотриманих показників у 2025 році на пунктах SHMÚ

    0123456Свети Антон, вище, ркм 50,5: 6 показників (2022)нижче гирла водотоку Ілійски поток, ркм 47,0: без невиконаної норми (2024)лісничівка Теплічки, ркм 36,3: 2 показники (2025)Доманіки, нижче, ркм 22,5: 2 показники (2025)Янска Доліна, ркм 6,0: 1 показник (2025)гирло, ркм 1,1: 2 показники (2025)ркм 51 (верхня течія)ркм 1 (у напрямку гирла)
    Показати станції в таблиці (6)
    • Свети Антон, вищеркм 50,56 показників
    • нижче гирла водотоку Ілійски потокркм 47,0жодної невиконаної норми
    • лісничівка Теплічкиркм 36,32 показники
    • Доманіки, нижчеркм 22,52 показники
    • Янска Долінаркм 6,01 показник
    • гирлоркм 1,12 показники
    • норма не виконана
    • жодної невиконаної норми
    • пункту немає в щорічнику

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Štiavnica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 6 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 229 mg/l, mäkká voda (8,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Olovo 34,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    18. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 з 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,10 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Biela, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    181vrtov do 3 km

    224 rozborov vody v okolí

    Z toho 181 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    43°C na ústí vrtu

    5 geotermálnych vrtov do 10 km

    Найтеплейші: Liptovská Kokava – ZGL-3, 9,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    9lokalít do 3 km

    2 záťaže, 7 skládok

    Najbližšia záťaž: Podtureň – skládka Žadovica, 2,0 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    9záznamov do 5 km

    1 ložisko, 8 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    16plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • HRONIKUM100%SR 8,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • jadrové pohoria100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • Дюмбіерске Татри100%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Гравій50%SR 52 %
    • Іловце50%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)50%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum chočského príkrovu severovýchodných svahov Nízkych Tatier a Kozích chrbtov100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Liptovská kotlina100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,95typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    8,3°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,49 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    229mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • МагнійМґ11,9 мг/л39. percentil
    • СульфатиSO430,2 мг/л34. percentil
    • ФторидиF0,0795 мг/л29. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3140 мг/л29. percentil
    • КальційЦа39,9 мг/л27. percentil
    • ХлоридиЦл2,38 мг/л13. percentil
    • ДраслікK0,816 мг/л7. percentil
    • НатрійНа2,14 мг/л6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • ФосфоречнаниPO40,0301 мг/л17. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК1,63 мг/л12. percentil
    • НітратиNO31,66 мг/л5. percentil
    • АмоніумNH40,0259 мг/л4. percentil

    Метали

    • ЦинкЗн9,52 μg/l63. percentil
    • АлюмінійАл58,9 μg/l47. percentil
    • ЗалізоФе0,0413 мг/л17. percentil
    • МарганецьМн3,64 μg/l5. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ОловоПб34,5 мг/кг90. percentil
    • СеленСе0,487 мг/кг86. percentil
    • КадмійЦд0,344 мг/кг76. percentil
    • БізмутБі0,275 мг/кг68. percentil
    • АнтимонСб0,914 мг/кг68. percentil
    • МолібденМо0,477 мг/кг66. percentil
    • ЦинкЗн106 мг/кг59. percentil
    • АрсенАс7,19 мг/кг57. percentil
    • ЦінСн2,83 мг/кг57. percentil
    • РтутьГґ0,112 мг/кг55. percentil
    • НікельНі18,9 мг/кг24. percentil
    • МідьЦу17,2 мг/кг20. percentil
    • ХромЦр48,6 мг/кг15. percentil
    • КобальтЦо5,71 мг/кг13. percentil
    • ВанадійV45,7 мг/кг6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • МагнійМґ3,78 %96. percentil
    • КальційЦа7,18 %89. percentil
    • ФосфорP905 мг/кг58. percentil
    • НатрійНа0,866 %50. percentil
    • ДраслікK1,40 %31. percentil
    • АлюмінійАл4,62 %14. percentil
    • ЗалізоФе1,89 %8. percentil
    • МарганецьМн495 мг/кг7. percentil
    • ТітанТі2 720 мг/кг5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • СтронціумСр167 мг/кг73. percentil
    • ЛітіумЛі34,1 мг/кг72. percentil
    • БаріумБа451 мг/кг55. percentil
    • ЦерЦе55,2 мг/кг36. percentil
    • БорB52,2 мг/кг28. percentil
    • ИтріумY22,1 мг/кг22. percentil
    • РубідіумРб76,9 мг/кг22. percentil
    • ЗірконЗр291 мг/кг19. percentil
    • БерилійБе0,738 мг/кг16. percentil
    • ҐаліумҐа8,32 мг/кг11. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    rozsah 32 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Радоновий ризик підґрунтя

    середнє

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,08 ppm85. percentil
    • Калій (K)K1,10 %11. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,49 ppm5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 995 Bq/m²69. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • середнє100%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -37нТл

    rozsah -66 až -17 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -58mGal

    reziduálna -14,0 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
    • Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Liptovská kotlina100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)154–897m н. р. м.
    • Priemerná výška jednotiek615m н. р. м.
    • Середній ухил1,8°
    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Geomorfologické celky

    • Podtatranská kotlina100%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy náchylné na acidifikáciu50%SR 31 %
    • pôdy slabo náchylné na acidifikáciu50%SR 5,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Vnútrokarpatský paleogén50%SR 11 %
    • Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát50%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Podtureň – skládka Žadovica – SK200340KF (2,0 km od vody)Jamník – kasárne a letisko Mokraď – SK1000500P (2,9 km od vody)Tesla – za Muraným mostom – Liptovský Hrádok – nijaký (1,9 km od vody)Liptovský Hrádok – skládka Žadovica – Liptovský – nijaký (1,9 km od vody)Závažná Poruba – Brezinky (obec Závažná Poruba) – nijaký (2,0 km od vody)Jamníček – Jamník – Jamník – nijaký (2,1 km od vody)Žiarce – Podtúreń – Liptovský Hrádok – nijaký (2,4 km od vody)Okoličné – rybníky – Okoličné – trvalý (2,4 km od vody)Závažná Poruba – Okoličné – nijaký (2,8 km od vody)Liptovský Ján – B-1 – nekúpeľný (130 m od vody)Liptovský Ján – B-2 – nekúpeľný (210 m od vody)Liptovský Ján – vrt – nekúpeľný (210 m od vody)Pavčina Lehota – FGL-1 – nekúpeľný (8,2 km od vody)Liptovská Kokava – ZGL-3 – nekúpeľný (9,1 km od vody)FGL-1 – j2 (7,9 km od vody)ZGL-3 – k3 (9,6 km od vody)c1 (70 m od vody)c3 (130 m od vody)a1 (140 m od vody)a1 (360 m od vody)a1 (620 m od vody)b1 (720 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (2,3 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (5,9 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,5 km od vody)Liptovský Ján (500 m od vody)Liptovský Ján – Luhy nad priehradou – štrkopiesky a piesky (1,1 km od vody)Liptovský Hrádok – štrkopiesky (2,3 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Okoličné – Lipto – štrkopiesky (2,4 km od vody)Závažná Poruba – stavebný kameň – vápenec, dolomit (2,7 km od vody)Liptovský Hrádok – štrkopiesky (3,1 km od vody)Jamník – Fe rudy – pelosiderit (3,3 km od vody)Liptovský Hrádok – keramické íly (3,6 km od vody)Dovalovo – štrkopiesky (4,5 km od vody)Vavrišovo – štrkopiesky (4,7 km od vody)Liptovský Ján, travertínové jazierko – hydrogeológia (110 m od vody)Podtureň – všeobecná geológia (990 m od vody)Liptovský Hrádok – všeobecná geológia (3,2 km od vody)Ohnište – geomorfológia (4,3 km od vody)LIPTOVSKY JAN – Zosuvy (180 m od vody)LIPTOVSKY JAN – Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)ZAVAZNA PORUBA – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)JAMNIK – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)ZAVAZNA PORUBA – Zosuvy (2,4 km od vody)JAMNIK – Zosuvy (2,6 km od vody)BENADIKOVA – Zosuvy (2,6 km od vody)STOSICE – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)Liptovský Ján – negatívny vrt (70 m od vody)Liptovský Ján – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (70 m od vody)Liptovský Ján (70 m od vody)Liptovský Ján – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Liptovský Ján – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (100 m od vody)Liptovský Ján – negatívny vrt (110 m od vody)Liptovský Ján – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (130 m od vody)Liptovský Ján – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Liptovský Ján – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (170 m od vody)Liptovský Ján – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (210 m od vody)Liptovský Ján – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (210 m od vody)Liptovský Ján – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (240 m od vody)Liptovský Ján – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (340 m od vody)Podtureň – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (380 m od vody)Liptovský Ján – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (440 m od vody)Podtureň – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (750 m od vody)Podtureň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Podtureň – pozorovací vrt SHMÚ (820 m od vody)Uhorská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Závažná Poruba – Uhorská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Uhorská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Beňadiková – pozorovací vrt SHMÚ (1,5 km od vody)Závažná Poruba – Beňadiková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Závažná Poruba – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,8 km od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Závažná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Liptovský Hrádok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Závažná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Beňadiková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Liptovský Hrádok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Beňadiková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Liptovský Hrádok – pozorovací vrt SHMÚ (2,1 km od vody)Závažná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Liptovská kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Beňadiková – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Závažná Porba – Beňadiková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Závažná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Jamník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Biela, potok, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СтронціумСрzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 620 μg/lmedián 110 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 33,0 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрmierne zvýšená
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Biela, potok, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсmierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1992, 20 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 760 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаbežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 60,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,41 мг/лmedián 5,87 мг/л7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1992, 20 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)12 vzoriek, najviac 950 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)11 vzoriek, najviac 62 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ґаленіт (ПбС)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)6 vzoriek, najviac 34 zŕn
    • Anatas (TiO₂)5 vzoriek, najviac 12 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 150 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))11 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)10 vzoriek, najviac 62 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 314 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 6 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 6 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 50 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,170 мг/лmedián 0,00500 мг/л18 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 94,0 μg/lmedián 4,00 μg/l18 vzoriek28 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 380 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,80 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 380 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,750 μg/l18 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсmierne zvýšená
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 1,25 μg/l18 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    prameň314,0 Bq/l5,82 Bq/l
    upravený prameň221,8 Bq/l21,0 Bq/l
    minerálny prameň2118 Bq/l60,1 Bq/l
    studňa322,5 Bq/l5,68 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Liptovský Ján – Luhy nad priehradouštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KMN consulting, s.r.o.1,1 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    181 vrtov v pásme 3 km, z toho 57 hydrogeologických a 124 ostatných; s číslom archívnej správy 181.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м91×
    • 10–30 м62×
    • 30–100 м7×
    • 100–300 м7×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    V-1inžiniersko-geologický6,5 м8750360 м
    Liptovský Jánnegatívny vrt5,3 м32897 100Cd49.pdf70 м
    Liptovský Jánštruktúrny vrt s obyčajnou vodou70,0 м66389 100Cd124.pdf70 м
    Liptovský Ján30,0 м38994 100Cd65.pdf70 м
    Liptovský Jánúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,2 м32897 100Cd50.pdf80 м
    Liptovský Jánširokoprofilový vrt7,2 м75967 100Cd53.pdf100 м
    Liptovský Jánnegatívny vrt4,0 м32897 100Cd51.pdf110 м
    V-2inžiniersko-geologický5,0 м87503110 м
    V-3inžiniersko-geologický5,5 м87503110 м
    Liptovský Jánvrt s termálnou, minerálnou vodou120,0 м4936 100Cd37.pdf130 м
    Liptovský Jánúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 м32914 100Cd52.pdf130 м
    Liptovský Jánširokoprofilový vrt3,5 м10714 100Cd39.pdf170 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Liptovský Ján – B-128 °C–120 мCa-Mg-SO4-HCO3nevyužívaný130 м
    Liptovský Ján – B-229 °C–65 мCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný210 м
    Liptovský Ján – vrt29 °C30,0 л/с95 мCa-Mg-HCO3využívaný bez nahlasovania údajov210 м
    Pavčina Lehota – FGL-132 °C–2129 мCa-Mg-HCO3nevyužívaný8,2 км
    Liptovská Kokava – ZGL-343 °C–2373 мCa-HCO3nevyužívaný9,1 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória c1minerálna voda23-38< 5170 м
    kategória c3minerálna voda23-3816-301130 м
    kategória a1minerálna voda< 15< 516140 м
    kategória Liptovský Jántermálne kúpalisko––1500 м
    kategória b1minerálna voda15-22< 51720 м
    FGL-1geotermálna voda22 – 385 – 1517,9 км
    ZGL-3geotermálna voda38 – 5516 – 3019,6 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    ЛокаціяЧінностьЛаткаКласіфікаціаOd vody
    Podtureň – skládka ŽadovicaSK200340KF2,0 км
    Jamník – kasárne a letisko MokraďSK1000500P2,9 км

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Tesla – za Muraným mostom – Liptovský Hrádok–––1,9 км
    Liptovský Hrádok – skládka Žadovica – Liptovský Hrádok16 400 м²1992monitorovaná1,9 км
    Závažná Poruba – Brezinky (obec Závažná Poruba) – Závažná Poruba500 м²––2,0 км
    Jamníček – Jamník – Jamník–1975–2,1 км
    Žiarce – Podtúreń – Liptovský Hrádok–––2,4 км
    Okoličné – rybníky – Okoličné–––2,4 км
    Závažná Poruba – Okoličné2 500 м²1992–2,8 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви16×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални10×
    • Стабілізовани6×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Ліпт. Мікулаш1 рибальська ділянка · 5,9 км29Štiavnica č.1 (Lipt. Mikuláš)29

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг