Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
26aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnitt von 4 Fischereireviere
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Sehr hoch0
Hoch0
Durchschnittlich1
Niedrig3
Wenn das beste Fenster istWie viele Fischereireviere haben in einer bestimmten Stunde ihr bestes Zwei-Stunden-Fenster?
00
06
12
18
Die meisten Fischereireviere haben ihr bestes Zeitfenster um 06:00.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 12:04.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Wasserstand am Fließgewässer
Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten
Wasserstände am Fließgewässer
Station
Status
Ändern
Temperatur
Jaklovce
149 cm
–
Stratená
66 cm
–
Švedlár
171 cm
–
Höhenprofil des Fließgewässers
Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.
Lebhaftes FließgewässerEin Vorgebirgsfluss mit Kiesgrund und schneller Strömung. Hier gedeihen bereits Äschen und Forellen.
Höhenprofil des Fließgewässers: von 779 bis 329 m ü.d.M. über 65,2 km.Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
Höchster Punkt
787 m a.s.l.
Tiefster Punkt
329 m a.s.l.
Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
458 m
Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
7,0 ‰
GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
1,35
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2019 bis 2025: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2019abgebildet 30. Juni 20192022abgebildet 17. Okt. 20222025abgebildet 22. Juni 2025
Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung
Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025
3 von 4 der Fischereireviere des Fließgewässers mit SHMÚ-Daten weisen am nächstgelegenen Standort in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.
Keine nicht eingehaltene Norm1
1 bis 2 Indikatoren3
Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard
Hnilec č. 1Göllnitz · Standard in 4 von 4 Jahren nicht erfüllt2 Indikatoren
Hnilec č. 2Göllnitz · Standard in 4 von 4 Jahren nicht erfüllt2 Indikatoren
Hnilec č. 3Göllnitz · Standard in 4 von 4 Jahren nicht erfüllt2 Indikatoren
Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025
2 von 4 Fischereireviere mit Messungen haben in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Hnilec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 64 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek87 % čiary vody
7 % sopečné horniny, 7 % metamorfity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 158 mg/l, mäkká voda (5,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
7 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Meď 286 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
31°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 57 °C (prírastok 26 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
62nGy/h dávkový príkon
90. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
2.744objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu, Ni, Co, Sb
Najbližšie: Halda pri bezmennej štôlni č.1 (halda), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
7vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 9 zŕn v jednej vzorke (510 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Antimón 413 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Štofova dolina).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
694vrtov do 3 km
2202 rozborov vody v okolí
Z toho 694 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
25°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Vlachovo – G-Vl-1, výdatnosť 2,0 l/s, 7,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
52lokalít do 3 km
2 záťaže, 45 skládok, 5 sedimentov
Najbližšia záťaž: Prakovce II. – H_nad, 70 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
302záznamov do 5 km
33 ložísk, 269 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
12plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek87%SR 72 %
Vulkangestein6,7%SR 3,2 %
Metamorfity6,7%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér87%
paleozoikum st.13%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
13×
paleozoikum st.
starší – stredný silúr
vlachovské súvrstvie
2×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív75%SR 68 %
deluviálne sedimenty25%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,3m
2 – 591%SR 48 %
0 – 29,1%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM100%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
gemerské pásmo100%SR 5,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
Spišsko-gemerské rudohorie91%SR 2,9 %
Galmus4,3%SR 0,0 %
Slowakisches Paradies4,3%SR 0,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov horských tokov75%SR 21 %
rajón nízkometamorfovaných hornín25%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov75%SR 71 %
formácia epimetamorfovaných hornín25%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 15 z 23 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kies75%SR 52 %
Metamorfity20%SR 2,4 %
Bázické vulkanity5,0%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)75%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)20%SR 2,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)5,0%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu100%SR 2,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
fluviogénne100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-Na-HCO3-SO4100%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
B83%SR 18 %
H8,7%SR 8,8 %
E4,3%SR 6,5 %
A4,3%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 7,99typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
5,6°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,99 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
158mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 59Mg 34
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 56SO₄ 38
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SulfateSO437,8 mg/l47. percentil
FluorideF0,0882 mg/l35. percentil
ChlorideCl4,30 mg/l29. percentil
MagnesiumMg8,82 mg/l27. percentil
KalziumCa25,3 mg/l15. percentil
DraslíkK1,10 mg/l12. percentil
NatriumNa2,98 mg/l12. percentil
HydrogénuhličitanyHCO369,8 mg/l11. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
KupferCu286 mg/kg95. percentil
BizmutBi2,07 mg/kg95. percentil
CínSn13,3 mg/kg95. percentil
ArsenAs38,9 mg/kg95. percentil
AntimonSb18,3 mg/kg95. percentil
QuecksilberHg1,42 mg/kg95. percentil
KobaltCo14,1 mg/kg93. percentil
ZinkZn191 mg/kg88. percentil
FührenPb31,5 mg/kg88. percentil
MolybdänMo0,717 mg/kg87. percentil
CadmiumCd0,555 mg/kg87. percentil
NickelNi36,1 mg/kg84. percentil
VanadiumV80,8 mg/kg73. percentil
ChromCr86,2 mg/kg70. percentil
SelenSe0,204 mg/kg39. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,05 %95. percentil
ManganMn1.871 mg/kg94. percentil
EisenFe4,35 %93. percentil
AluminiumAl7,04 %87. percentil
NatriumNa1,07 %78. percentil
TitánTi5.414 mg/kg78. percentil
PhosphorP962 mg/kg64. percentil
MagnesiumMg1,04 %63. percentil
KalziumCa1,03 %15. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY47,6 mg/kg96. percentil
BorB100 mg/kg95. percentil
RubídiumRb120 mg/kg93. percentil
LítiumLi43,2 mg/kg92. percentil
BerylliumBe2,26 mg/kg91. percentil
CérCe69,0 mg/kg78. percentil
GáliumGa17,2 mg/kg76. percentil
BáriumBa494 mg/kg68. percentil
ZirkónZr445 mg/kg64. percentil
StronciumSr81,8 mg/kg4. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
62nGy/h vo vzduchu
rozsah 32 až 76 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonrisiko im Grundgestein
mittel
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Kalium (K)K1,84 %94. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,88 ppm83. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,70 ppm65. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-16nT
rozsah -127 až 85 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-21mGal
reziduálna +3,3 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
31 / 57 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 26 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)226–1 319m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek652m a.s.l.
Durchschnittliches Gefälle14,0°
Priemerná januárová teplota-5,1°C
Priemerná júlová teplota16,2°C
Ročné zrážky869mm
Geomorfologické celky
Volovské vrchy94%SR 2,8 %
Čierna hora5,6%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie100%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu70%SR 25 %
prirodzene kyslé pôdy26%SR 8,5 %
pôdy slabo náchylné na acidifikáciu4,3%SR 5,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty C56%SR 0,9 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A44%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Staršie paleozoikum gemerika62%SR 1,7 %
Mladšie paleozoikum centrálnych Západných Karpát23%SR 1,9 %
Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát15%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 413 μg/lmedián 1,85 μg/l90 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štofova dolina, 2000, 520 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 56,2 μg/lmedián 2,80 μg/l90 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m JZ od K Veľká Knala, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 27,6 μg/lmedián 3,60 μg/l90 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Grajnar, potok, 1992, 580 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l89 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,0 μg/lmedián 1,50 μg/l90 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: V okraj obce Prakovce, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,50 μg/l90 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,250 μg/l89 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 80 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 610 μg/lmedián 60,0 μg/l89 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: S okraj obce Mlynky, 1992, 370 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 100 μg/lmedián 20,0 μg/l90 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1300 km JV od K791 Kurtova skala, 1992, 620 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l89 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mníšek nad Hnilcom, 2000, 780 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 18,2 mg/lmedián 7,37 mg/l89 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mníšek nad Hnilcom, 2000, 90 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)52 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)39 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)38 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)37 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)34 vzoriek, najviac 555 zŕn
Cinabarit (HgS)31 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)31 vzoriek, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kasiterit (SnO₂)16 vzoriek, najviac 500 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)11 vzoriek, najviac 500 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
Gold (Au)7 vzoriek, najviac 9 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)4 vzorky, najviac 50 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
N79
1 zrno
330 m
M117
1 zrno
450 m
351
2 zrná
450 m
348
9 zŕn
510 m
600
3 zrná
730 m
288
1 zrno
780 m
800
1 zrno
990 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Turmalíny (komplexný borosilikát)44 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)41 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)38 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))36 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 15 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)4 vzorky, najviac 789 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-SO4-HCO342×
Ca-Mg-HCO333×
Ca-SO4-HCO322×
Mg-Ca-SO4-HCO317×
Ca-Mg-HCO3-SO414×
Mg-Ca-HCO3-SO410×
Ca-HCO39×
Ca-HCO3-SO45×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B110×
trieda F32×
trieda A24×
trieda E12×
trieda H10×
trieda D6×
trieda G3×
trieda C1×
Kovy v podzemnej vode
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 513 μg/lmedián 0,200 μg/l155 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 22,0 μg/lmedián 0,500 μg/l155 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 27,2 μg/lmedián 0,700 μg/l155 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 80,0 μg/lmedián 0,250 μg/l155 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 14,0 μg/lmedián 0,250 μg/l155 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 42,5 μg/lmedián 0,500 μg/l155 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5 200 μg/lmedián 5,00 μg/l155 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l155 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,290 mg/lmedián 0,0100 mg/l155 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,500 μg/l155 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 260 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 24,0 μg/lmedián 2,00 μg/l155 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 260 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l72 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
Quelle
50
519 Bq/l
7,24 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
4
9,91 Bq/l
3,90 Bq/l
výtok z banského diela
9
22,0 Bq/l
6,55 Bq/l
upravený prameň
7
71,4 Bq/l
11,2 Bq/l
vrt s prelivom
1
134 Bq/l
134 Bq/l
potok, rieka
2
1,65 Bq/l
1,40 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
6,41 Bq/l
4,61 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe1843×
Cu1125×
Ni93×
Co92×
Sb57×
Hg51×
Au13×
Ag12×
Sn5×
Mo5×
Sg2×
Si2×
Druhy banských objektov
štôlňa1106×
halda1035×
pinga, pingový ťah471×
iný druh objektu78×
šachta54×
Najbližšie staré banské diela
Name
Arten
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda pri bezmennej štôlni č.1
halda
Sb rudy,Fe,Cu
10 m
Bezmenná štôlňa č.1
štôlňa
Sb rudy,Fe,Cu
20 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
30 m
Halda
halda
Fe,Cu
30 m
Halda
halda
Cu ruda
50 m
Bezmenná štôlňa č.2
štôlňa
polymetalické stratiformné rudy
50 m
Štôlňa
štôlňa
Cu ruda
50 m
Halda Starej štôlne Filip
halda
Fe,Cu rudy
1950
50 m
žila SiO2, Py, Sb
iný druh objektu
50 m
Halda Novej štôlne Filip
halda
Fe,Cu rudy
1964
60 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Švedlár
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – DORO Slovakia s.r.o.
670 m
Švedlár
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – DORO Slovakia s.r.o.
670 m
Mníšek nad Hnilcom I
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
820 m
Mníšek nad Hnilcom I
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
820 m
Jaklovce
azbest + azbestová hornina
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
840 m
Jaklovce I
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,2 km
Mlynky
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,4 km
Jaklovce I
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,4 km
Mníšek nad Hnilcom
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,4 km
Prakovce
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,8 km
Jaklovce – Kurtova Skala
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
1,9 km
Jaklovce – Kurtova Skala
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
1,9 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metalle
Arten
Od vody
Göllnitz – žila Cézar
Kremeň žilný
kremeň
mineralogický výskyt
150 m
Hnilec, žily Koriolán a Kolumbán
Kremeň žilný
kremeň
ložiskový výskyt
230 m
Gelnica, žily Palmarum, František a Jozef
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
250 m
Hnilec, žila Filip
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
300 m
Prakovce, výskyt Prakovce-Šibeň
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
350 m
Mníšek nad Hnilcom – žila Šajby
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
400 m
Švedlár – žila Kremeň
Kremeň žilný
kremeň
mineralogický výskyt
430 m
Gelnica, žily Mäsiarka
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
440 m
Hnilec, žily Karin a Šajby
Kremeň žilný
kremeň
ložiskový výskyt
460 m
Gelnica, žily Gregori, Roberti a Fridrich
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
470 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
694 vrtov v pásme 3 km, z toho 85 hydrogeologických a 609 ostatných; s číslom archívnej správy 694.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m167×
10–30 m137×
30–100 m151×
100–300 m143×
nad 300 m49×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
Jaklovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,0 m
8092 114Bd8.pdf
20 m
HJ-5
hydrogeologický
7,0 m
8092
20 m
SPR-5
špeciálne účely
1,5 m
86016
20 m
Vyšné Jaklovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,2 m
8092 114Bd4.pdf
30 m
R-150
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
30 m
HJ-1
hydrogeologický
5,2 m
8092
30 m
R-103
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
30 m
R-104
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
30 m
V-2
inžiniersko-geologický
5,0 m
87208
30 m
SPR-6
špeciálne účely
1,2 m
86016
30 m
SPR-3
špeciálne účely
2,3 m
86016
40 m
V-1
inžiniersko-geologický
5,0 m
87208
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatur
Výdatnosť
Tiefe
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Vlachovo – G-Vl-1
25 °C
2,0 l/s
1.201,3 m
Na-HCO3
nevyužívaný
7,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
6
4,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Standort
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Dobšiná – skládka odpadov Bingarten
SK200280FK
1,8 km
Margecany – Rušňové depo, Cargo a.s.
SK200510KF
2,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Gelnica
1 600 m²
1987
–
30 m
Gelnica
100 m²
1992
–
40 m
Švedlár
100 m²
1990
–
50 m
Suchá Dolina – skládka TDO – Mníšek nad Hnilcom
2 560 m²
1980
–
50 m
Jaklovce
100 m²
1997
–
50 m
Mlynky
125 m²
1990
–
60 m
Nálepkovo
600 m²
1989
–
60 m
Prakovce
200 m²
1990
–
70 m
Antropogénne sedimenty
Standort
Uložený odpad
Od vody
Prakovce II. – H_nad
70 m
Prakovce II. – H_pod
70 m
Prakovce II. – P-7
160 m
Prakovce II. – P-4
180 m
Prakovce II. – P-2
210 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy11×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny9×
Stabilizovaný3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova8×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.