Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
20aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Bestes Zeitfenster heute
06:00–08:00
Zamutovský potok, Fensterpunktzahl 29.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 14:04.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Höhenprofil des Fließgewässers
Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.
BystrinaEin Gebirgsbach mit starkem Gefälle, Kaskaden und felsigem Grund. Das Wasser ist klar und kalt; Angeln erfordert eine sorgfältige Vorgehensweise.
Höhenprofil des Fließgewässers: von 789 bis 135 m ü.d.M. über 15,1 km.Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
Höchster Punkt
789 m a.s.l.
Tiefster Punkt
93 m a.s.l.
Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
696 m
Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
46 ‰
GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
1,29
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2019 bis 2025: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2019abgebildet 19. Aug. 20192022abgebildet 10. Okt. 20222025abgebildet 24. Juli 2025
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Zamutovský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 15 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek33 % čiary vody
33 % mladé sedimenty, 33 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 135 mg/l, mäkká voda (6,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,903 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 93. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
50°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 85 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 35 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
47. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
330objektov do 3 km
ťažené: Hg, Au, Fe
Najbližšie: Pinga č.4 (pinga, pingový ťah), 200 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
1vzorka so zlatom
13 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 1,50 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Zámutovský potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
506vrtov do 3 km
585 rozborov vody v okolí
Z toho 496 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
13 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
22lokalít do 3 km
5 záťaží, 17 skládok
Najbližšia záťaž: Čaklov – areál bývalého PD, 480 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
51záznamov do 5 km
14 ložísk, 37 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
69plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek33%SR 72 %
Mladé sedimenty33%SR 8,6 %
Vulkangestein33%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér67%
neovulkanity33%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
pleistocén
proluviálne sedimenty: hlinité a piesčité štrky s úlomkami hornín v nízkych náplavových kužeľoch
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,9m
5 – 1060%SR 20 %
0 – 240%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)80%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)20%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
malý zdvih80%SR 7,7 %
veľmi malý pokles20%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
vnútrohorské panvy a kotliny50%SR 44 %
neovulkanity50%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
východoslovenská panva50%SR 7,6 %
neovulkanity Slanských vrchov50%SR 1,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón efuzívnych hornín40%SR 3,1 %
rajón náplavov nížinných tokov20%SR 20 %
rajón pleistocénnych riečnych terás20%SR 2,7 %
rajón proluviálnych kužeľov a plášťov20%SR 2,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov60%SR 71 %
formácia neovulkanitov40%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území80%SR 95 %
Rajón nestabilných území20%SR 0,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 6 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kies100%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov80%SR 1,7 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny20%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Košická kotlina100%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 7,67typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
6,1°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,09 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
135mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 62Mg 25Na+K 13
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 45SO₄ 44Cl 10
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK2,93 mg/l49. percentil
SulfateSO439,3 mg/l49. percentil
ChlorideCl6,84 mg/l43. percentil
NatriumNa6,02 mg/l34. percentil
FluorideF0,0837 mg/l32. percentil
MagnesiumMg7,66 mg/l23. percentil
KalziumCa31,2 mg/l20. percentil
HydrogénuhličitanyHCO351,0 mg/l7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
QuecksilberHg0,903 mg/kg93. percentil
VanadiumV101 mg/kg89. percentil
KobaltCo11,2 mg/kg82. percentil
CínSn3,45 mg/kg73. percentil
CadmiumCd0,318 mg/kg73. percentil
AntimonSb0,786 mg/kg61. percentil
ZinkZn90,1 mg/kg43. percentil
ChromCr65,8 mg/kg39. percentil
ArsenAs5,19 mg/kg29. percentil
BizmutBi0,161 mg/kg27. percentil
FührenPb11,1 mg/kg20. percentil
MolybdänMo0,224 mg/kg19. percentil
KupferCu17,0 mg/kg19. percentil
NickelNi15,8 mg/kg14. percentil
SelenSe0,0902 mg/kg7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi7.814 mg/kg95. percentil
EisenFe3,64 %85. percentil
NatriumNa1,02 %74. percentil
ManganMn1.108 mg/kg73. percentil
AluminiumAl6,37 %72. percentil
MagnesiumMg0,979 %58. percentil
KalziumCa1,53 %33. percentil
DraslíkK1,35 %25. percentil
PhosphorP599 mg/kg18. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BerylliumBe1,74 mg/kg70. percentil
ZirkónZr436 mg/kg61. percentil
YtriumY27,5 mg/kg50. percentil
GáliumGa13,9 mg/kg49. percentil
BáriumBa412 mg/kg41. percentil
StronciumSr126 mg/kg41. percentil
CérCe52,1 mg/kg25. percentil
RubídiumRb75,0 mg/kg19. percentil
BorB46,3 mg/kg18. percentil
LítiumLi22,0 mg/kg10. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 41 až 55 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonrisiko im Grundgestein
mittel
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,56 ppm57. percentil
Kalium (K)K1,31 %52. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,43 ppm30. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
+1nT
rozsah -94 až 153 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-18mGal
reziduálna -0,8 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
50 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 35 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Košická kotlina100%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)111–1 089m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek511m a.s.l.
Durchschnittliches Gefälle11,2°
Priemerná januárová teplota-2,9°C
Priemerná júlová teplota18,9°C
Ročné zrážky681mm
Geomorfologické celky
Slanské vrchy67%SR 1,1 %
Východoslovenská pahorkatina33%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Matransko-slanská oblasť67%SR 1,4 %
Východoslovenská nížina33%SR 4,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma75%SR 38 %
horská klíma25%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy náchylné na acidifikáciu100%SR 31 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda67%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A33%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogén100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zámutovský potok, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Prilajná, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCumierne zvýšená
najvyššie 3,30 μg/lmedián 2,10 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zámutovský potok, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Prilajná, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 69,0 μg/lmedián 15,0 μg/l8 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 620 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Prilajná, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lomnický potok, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lomnický potok, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 120 μg/lmedián 60,0 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zámutovský potok, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 35. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lomnický potok, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 36,8 mg/lmedián 32,2 mg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Caklovec nad obcou, 1992, 300 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)114 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)114 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)87 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)39 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 1 zŕn
Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Gold (Au)1 vzorka, najviac 3 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
2002
3 zrná
50 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)112 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)104 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)84 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))27 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 72,6 mg/lmedián 0,0100 mg/l45 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 571 μg/lmedián 8,00 μg/l45 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 32,5 μg/lmedián 1,93 μg/l45 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 20,4 μg/lmedián 0,250 μg/l45 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,100 μg/l45 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinkZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4 045 μg/lmedián 46,0 μg/l45 vzoriek18 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l45 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 610 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l45 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSemierne zvýšená
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l25 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vrt s prelivom
1
10,8 Bq/l
10,8 Bq/l
prameň
16
23,3 Bq/l
5,53 Bq/l
upravený prameň
5
23,3 Bq/l
13,7 Bq/l
studňa
5
11,0 Bq/l
8,70 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Hg28×
Au20×
Fe1×
Druhy banských objektov
štôlňa136×
halda97×
pinga, pingový ťah81×
iný druh objektu9×
šachta7×
Najbližšie staré banské diela
Name
Arten
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Pinga č.4
pinga, pingový ťah
drahý opál
1859
200 m
Pinga č.5
pinga, pingový ťah
drahý opál
1859
210 m
Halda pri bezmennej štôlni č.2
halda
drahý opál
1859
250 m
Bezmenná štôlňa č.2
štôlňa
drahý opál
1859
260 m
Pinga č.3
pinga, pingový ťah
drahý opál
1859
320 m
Bezmenná štôlňa č.1
štôlňa
drahý opál
1859
360 m
Halda pri bezmennej štôlni č.1
halda
drahý opál
1859
370 m
Halda pru bezmennej štôlni č.3
halda
drahý opál
1859
390 m
Pinga č.2
pinga, pingový ťah
drahý opál
1859
400 m
Bezmenná štôlňa č.3
štôlňa
drahý opál
1859
400 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Dubník
ortuťové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Rudné bane, štátny podnik
1,4 km
Merník
ortuťové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,3 km
Červenica
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
2,5 km
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,7 km
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,7 km
Červenica
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
2,8 km
Červenica
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
2,9 km
Zlatá baňa
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,2 km
Vechec (odhadom – preskúmanosť)
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ing. Sinčák Ladislav
3,9 km
Juskova Voľa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
4,2 km
Juskova Voľa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
4,2 km
Čemerné
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,6 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metalle
Arten
Od vody
Dubník-okolie
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
2,4 km
Dubník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
2,6 km
Kuria hora
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,7 km
Merník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
2,8 km
Čičava
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,8 km
Nozger
Ortuťové rudy
Hg
ložiskový výskyt
3,0 km
Tancoška
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
3,2 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
3,4 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
3,4 km
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
mineralogický výskyt
3,5 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
506 vrtov v pásme 3 km, z toho 57 hydrogeologických a 449 ostatných; s číslom archívnej správy 496.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m97×
10–30 m56×
30–100 m55×
100–300 m185×
nad 300 m93×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
MV-4
ložiskový
50,0 m
14342
10 m
Zámutov
širokoprofilový vrt
20,0 m
37778 116Ac13.pdf
40 m
Zámutov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,0 m
30674 116Ac8.pdf
60 m
Zámutov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
13,0 m
52978 116Ac20.pdf
90 m
Zámutov
širokoprofilový vrt
70,0 m
34497 116Ac11.pdf
100 m
VZ-4
inžiniersko-geologický
6,0 m
85506
110 m
VZ-3
inžiniersko-geologický
6,0 m
85506
120 m
Čaklov
širokoprofilový vrt
16,5 m
28583 116Ac4.pdf
180 m
MV-5
ložiskový
50,7 m
14342
210 m
Čaklov
širokoprofilový vrt
–
28577 116Ac12.pdf
220 m
Zámutov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,5 m
52978 116Ac19.pdf
240 m
V-59
ložiskový
8,0 m
4111
250 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
500 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
11
1,6 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Standort
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Čaklov – areál bývalého PD
SK2005800P
480 m
Komárany – sklad agrochemikálií
SK1001500P
1,0 km
Čaklov – skládka TKO
SK2005800P
1,5 km
Čičava – areál poľnohospodárskeho družstva
SK2005700F
2,5 km
Merník – ortuťové bane
SK2005700F
2,7 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Zámutov
30 m²
–
–
60 m
Zámutov
30 m²
–
–
80 m
Zámutov
300 m²
–
–
100 m
Zámutov
–
1989
monitorovaná
550 m
Komárany
10 m²
–
–
1,3 km
Komárany
200 m²
–
–
1,7 km
Soľ
500 m²
1986
monitorovaná
2,3 km
Rudlov
450 m²
–
–
2,4 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy45×
Svahové prúdy11×
Blokové polia8×
Blokové rozpadliny4×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny39×
Stabilizovaný30×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova46×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0003×
Nedostatočne doložené2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.