Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

VN Dobrá Niva

Flussgebiet GranKarpfengewässer
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
0,2km
Region
Region Banská Bystrica
Luftbild von Fließgewässer VN Dobrá Niva mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer VN Dobrá Niva

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

VN Dobrá Niva, Fensterpunktzahl 17.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 08:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer VN Dobrá Niva von 2018
    2018abgebildet 8. Juli 2018
    Luftbild Fließgewässer VN Dobrá Niva von 2021
    2021abgebildet 7. Juli 2021
    Luftbild Fließgewässer VN Dobrá Niva von 2024
    2024abgebildet 27. Juli 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer VN Dobrá Niva

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    0 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku VN Dobrá Niva

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 171 mg/l, mäkká voda (4,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    4 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Bizmut 0,992 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 115 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    69. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    8 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 aus 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 59,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Neresnica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    36vrtov do 3 km

    118 rozborov vody v okolí

    Z toho 36 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    8 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    3lokalít do 3 km

    3 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    3záznamy do 5 km

    3 ložiská

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    1plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles100%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kies100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria100%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 7,11typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    4,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,73 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    171mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK6,20 mg/l81. percentil
    • ChlorideCl9,51 mg/l52. percentil
    • NatriumNa6,40 mg/l37. percentil
    • SulfateSO425,2 mg/l26. percentil
    • MagnesiumMg5,31 mg/l12. percentil
    • KalziumCa20,5 mg/l10. percentil
    • FluorideF0,0536 mg/l10. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO353,5 mg/l8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK9,37 mg/l95. percentil
    • NitrateNO318,7 mg/l90. percentil
    • FosforečnanyPO40,548 mg/l83. percentil
    • AmóniumNH40,147 mg/l60. percentil

    Metalle

    • EisenFe1,13 mg/l96. percentil
    • AluminiumAl1.401 μg/l96. percentil
    • ManganMn107 μg/l80. percentil
    • ZinkZn2,77 μg/l18. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • BizmutBi0,992 mg/kg95. percentil
    • FührenPb39,4 mg/kg92. percentil
    • VanadiumV110 mg/kg92. percentil
    • KupferCu58,6 mg/kg91. percentil
    • SelenSe0,354 mg/kg71. percentil
    • ArsenAs9,01 mg/kg71. percentil
    • ZinkZn125 mg/kg71. percentil
    • CadmiumCd0,238 mg/kg61. percentil
    • KobaltCo8,27 mg/kg47. percentil
    • CínSn2,53 mg/kg45. percentil
    • QuecksilberHg0,0830 mg/kg39. percentil
    • NickelNi21,1 mg/kg33. percentil
    • AntimonSb0,432 mg/kg28. percentil
    • ChromCr49,5 mg/kg16. percentil
    • MolybdänMo0,0943 mg/kg3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi11.704 mg/kg97. percentil
    • EisenFe4,06 %91. percentil
    • ManganMn1.343 mg/kg85. percentil
    • AluminiumAl6,68 %80. percentil
    • PhosphorP714 mg/kg32. percentil
    • DraslíkK1,39 %30. percentil
    • NatriumNa0,741 %24. percentil
    • MagnesiumMg0,487 %4. percentil
    • KalziumCa0,614 %4. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr566 mg/kg90. percentil
    • CérCe74,4 mg/kg87. percentil
    • YtriumY36,0 mg/kg86. percentil
    • BerylliumBe1,89 mg/kg77. percentil
    • BáriumBa485 mg/kg66. percentil
    • GáliumGa15,2 mg/kg61. percentil
    • RubídiumRb86,4 mg/kg44. percentil
    • StronciumSr108 mg/kg22. percentil
    • BorB48,2 mg/kg20. percentil
    • LítiumLi24,1 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,54 ppm78. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,72 ppm67. percentil
    • Kalium (K)K1,28 %40. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 115 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky700mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Lom – Dobrá Niva – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Pri ceste / Dolné / – Breziny – trvalý (2,4 km od vody)Jarok pri ceste / Horné / – Breziny – nijaký (2,4 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (7,6 km od vody)b1 (7,6 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (9,1 km od vody)b1 (10,0 km od vody)Breziny – stavebný kameň (3,2 km od vody)Breziny – stavebný kameň (3,2 km od vody)Šúplatka – Michalková – stavebný kameň (4,7 km od vody)Breziny – vulkanity (3,1 km od vody)DOBRA NIVA – Zosuvy (590 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)Podzámčok – monitorovací vrt (690 m od vody)Podzámčok – monitorovací vrt (930 m od vody)Horné Breziny – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Horné Breziny – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Horné Breziny – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Podzámčok – monitorovací vrt (1,3 km od vody)Podzámčok – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,4 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podzámčok – monitorovací vrt (1,5 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Dobrá Niva – pozorovací vrt SHMÚ (2,2 km od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 59,0 μg/lmedián 59,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 840 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 48,0 μg/lmedián 48,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 840 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 840 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 840 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 840 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 840 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 840 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 840 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 26,5 mg/lmedián 26,5 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 840 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)4 vzorky, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)4 vzorky, najviac 1115 zŕn
    • Barit (BaSO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)4 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)4 vzorky, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)4 vzorky, najviac 555 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)3 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 176 μg/lmedián 13,0 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCubežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,700 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 70. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,00 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie111,5 Bq/l11,5 Bq/l
    Quelle218,4 Bq/l10,5 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Brezinystavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,2 km
    Brezinystavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,2 km
    Šúplatka – Michalkovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Arenio group s. r. o.4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    36 vrtov v pásme 3 km, z toho 34 hydrogeologických a 2 ostatných; s číslom archívnej správy 36.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m3×
    • 10–30 m12×
    • 30–100 m4×
    • 100–300 m17×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    Dobrá Nivaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou101,0 m79531 123Ca17.pdf560 m
    Podzámčokmonitorovací vrt25,0 m80434 123Ca11.pdf690 m
    Podzámčokmonitorovací vrt26,0 m80434 123Ac58.pdf930 m
    Horné Brezinyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou203,0 m79531 123Ac65.pdf1,1 km
    Horné Brezinyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou60,0 m79531 123Ac67.pdf1,1 km
    Horné Brezinyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou260,0 m79531 123Ac62.pdf1,1 km
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,9 m12103 123Ac6.pdf1,2 km
    Podzámčokmonitorovací vrt15,0 m80434 123Ac60.pdf1,3 km
    Podzámčokštruktúrny vrt s obyčajnou vodou215,0 m21137 123Ac22.pdf1,4 km
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,5 m12103 123Ac8.pdf1,4 km
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou152,0 m68350 123Ac48.pdf1,5 km
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou152,0 m68350 123Ac49.pdf1,5 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 565,1 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 527,6 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Lom – Dobrá Niva2 000 m²1980–2,3 km
    Pri ceste / Dolné / – Breziny–1986–2,4 km
    Jarok pri ceste / Horné / – Breziny150 m²1980–2,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny1×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Zvolen1 Fischereirevier · 0,2 km9VN Dobrá Niva9

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Gran