Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
35100 felől
Átlagos aktivitás · egy horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
Necpalský potok, ablakpontszám 44.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 18:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízállás a vízfolyásnál
Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról
Vízállások a vízfolyásnál
Állomás
Állapot
Változás
Hőmérséklet
Necpaly
9 cm
3,3 °C
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Gyors vízfolyásPodhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.
A vízfolyás magassági profilja: 875-től 410 m tengerszint feletti magasságig 20,2 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
875 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
383 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
492 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
24 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,12
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
2018felvételezve: 2018. szept. 30.2021felvételezve: 2021. szept. 10.2024felvételezve: 2024. aug. 24.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
A(z) Necpalský potok vízfolyás geológiája és geokémiája
Fémek és arany a folyami üledékekben és vízben, régi bányaműveletek és lelőhelyek, fúrások archív jelentésekkel, geotermikus energia, környezeti terhek és földcsuszamlások a patak körül
Az áttekintés a Dionýz Štúr állami geológiai intézete nyilvános regiszterein és atlaszain alapul. A keresés a patak összes horgászvizének vize körüli zónát fedi le (38 km a zsinórban összesen): 1 km-en belüli patakminták, 3 km-en belüli fúrások, bányaműködések és terhelések, 5 km-en belüli ércesemények, geotermikus források, geotermikus források 10 km-en belül.
Szikla a víz alatt
Folyami hordalékA vízvezeték 57%-a
43% mészkövek és dolomitok
Kavicsos és homokos fenék és árterek; A vizet a hordalékban lévő talajvízből pótolják. Szlovákia geológiai térképe 1:50 000.
Víz az atlasz szerint
pH 8,0modell szerinti becslés
Víztípus Ca–Mg–HCO₃
Mineralizáció 348 mg/l, közepesen kemény víz (12,5 °dH). Szlovákiai geokémiai atlasz méréseinek interpolációja, nem pedig a patakban.
Folyói üledék elemei
0 15 felőlelemek a felső 10 %-ban
Legmagasabb: Szelén 0,497 mg/kg
A legmagasabb rangú elem helyzete a szlovákiai patakok mintapontjai között: Százalékos 86. A folyami üledékek geokémiai atlaszának interpolációja.
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Láb alatti hőség
28°C 1000 m mélységben
hőáramlás 55 mW/m²
2 000 m mélységben kb. 65 °C (38 °C-os növekedés kilométerenként). Szlovákia geotermikus energiájának atlasza.
Természetes gamma-sugárzás
47NGY/H dózisteljesítmény
21. percentilis Szlovákiában
Természetes háttér kőzetekből és talajból (kálium, urán, tórium), nem a víznél mért érték. Légi gamma-spektrometria, ŠGÚDŠ.
Régi bánya működése
0objektum 3 km-en belül
A víztől számított 3 km-en belül egyetlen régi bányaműködést sem jegyeztek fel.
Arany a folyami üledékben
0aranyat tartalmazó minta
10 érc ásványi anyag az üledékben
A víztől 1 km-en belül nem találtak aranyat a folyami üledékmintákban. A minták nem fednek le minden folyamot, tehát ez nem jelenti azt, hogy itt nincs arany.
Nyomelemek a patakvízben
1 10 felőlmutatók a felső 5%-ban
Legmagasabb: Ólom 6,00 μg/l
A legmagasabb mért érték helyzete az összes felszíni vízminta eloszlásában Szlovákiában: 96. percentilis (Necpalský potok).
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Fúrások és talajvízelemzések
181fúrás 3 km-en belül
898 vízelemzés a közelben
Közülük 181-nek van archív jelentése a GeoFondtól. A fúrások hidrogeológiai, geológiai, mérnöki-geológiai és egyéb.
Geotermikus energia
–
1 geotermikus fúrás 10 km-en belül
11 geotermikus és ásványvízforrás 10 km-en belül.
Környezeti terhek és hulladéklerakók
48Telephelyek 3 km-en belül
48 hulladéklerakó
3 km-en belül nem regisztrálnak környezeti terhet; A hulladéklerakókat csak rögzítik.
Lelőhelyek és ércesemények
35bejegyzés 5 km-en belül
2 telep, 33 ércelőfordulás
Geofond regiszterek, a metallogenetikai térkép és az ásványkincsek térképe.
Földcsuszamlások és lejtős deformációk
53terület 3 km-en belül
1 aktív
Dokumentált földcsuszamlások a GeoFond Registerben. A patakba való földcsuszamlás elhomályosíthatja a vizet és megváltoztathatja az ágyat.
Geológiai szerkezet a víz alatt
Melyik szikla fekszik a vízvonal alatt (Szlovákia geológiai térképe 1:50 000), hány éves, milyen vastag a kvaterner borítás és melyik tektonikus egységben folyik a víz. Az alapkőzet határozza meg a víz keménységét, az alját, az eső utáni zavarosságot és a források bőségét.
A pontok a vízvonalat követik (patak és medencénél, víz horgászat után). A sáv távolság szerint keresztmetszet, nem térkép; Egy szakasz szélessége megfelel a pontok számának.
Folyami hordalék57%SR 72 %
Mészkövek és dolomitok43%SR 2,7 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Folyami hordalék: Kavicsos és homokos fenék és árterek; A vizet a hordalékban lévő talajvízből pótolják.
A sziklák geológiai kora
Négytagú57%
Krétaszerű29%
triász14%
Leggyakoribb sziklaegységek
Rendszer
Kor
Egység
Pontozás
Négytagú
holocén
folyóvízi üledékek: Lithofacial osztatlan hordalékos agyagok, vagy völgyek és árterek homokostól kavicsos agyagjai
4×
Krétaszerű
kora kréta
lučivni formáció
2×
triász
késő-triász
FATRA ALAK
1×
Kvaterneri fedezet
teraszok folyóvízi üledékei100%SR 3,1 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
A kvaterner burkolat tipikus vastagsága5,2m
2 – 557%SR 48 %
5 – 1043%SR 20 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Tekonikus egységek
FATRIKUM100%SR 14 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Ekokonikus osztódás
A belső-nyugati Kárpátok paleo-alpesi tektonikus egységei57%SR 16 %
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT43%SR 84 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Neutektonikus egységek
pozitív egység (hegység)82%SR 60 %
negatív egység (hegyvidéki medencék)18%SR 14 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Neotektonikus mozgások iránya
nagy felemelkedés82%SR 26 %
közepes süllyedés9,1%SR 6,8 %
kis süllyedés9,1%SR 8,8 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Területi geológiai részleg
fő hegyek70%SR 11 %
házon belüli medencék30%SR 44 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Regionális geológiai osztály (alegységek)
Nagy-Fátra70%SR 1,5 %
belső medencék30%SR 4,5 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Mérnök-geológiai körzetek
alföldi-folyam-lelőhelyek régiója33%SR 20 %
pleisztocén folyami teraszok régiója33%SR 2,7 %
mészkősziklák régiója33%SR 1,1 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Műszaki-geológiai képződmények
kvaterner üledékek kialakulása67%SR 71 %
tarka homokkő–márga–mészkő képződmény33%SR 2,2 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
a terület lejtődeformációkra való érzékenysége
Stabil területek régiója92%SR 95 %
Potenciálisan instabil területek régiója8,3%SR 4,4 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
A térkép a vízvonal 12 pontjából 7-öt fed le.
Hidrogeológia: víztartó rétegek és talajvíz
A patakokat és folyókat a talajvíz táplálja. A hidrogeológiai térképek megmutatják, hogy a víz mely kőzetekben tárolódik, mennyire áteresztőek, és milyen a bennük lévő víz. Az adatok ŠGÚDŠ térképekből származnak, nem pedig egy adott vízen végzett mérésekből.
Víztartó kőzetek (Hidrologikai térkép 1:200 000)
Kavics38%SR 52 %
Dolomity25%SR 1,8 %
Mészkövek25%SR 3,1 %
Homokkő13%SR 15 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Víztartó típus
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Kavics)25%SR 22 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane krasových (spevnené horninové masívy s diskontinuitami) (Dolomity; Nerozlíšené)25%SR 1,8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Mészkövek)25%SR 1,9 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne nespevnené sedimenty) (Kavics; Fluviálne)13%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Homokkő)13%SR 15 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Az áteresztőképesség típusa (Hidrogeológiai alaptérkép 1:50 000)
szemcsés100%SR 86 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Hidrogeológiai funkció
víztartó100%SR 95 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Fő hidrogénező régió
Veľká fatra mezozoikuma a Smrekovica és Ploska közötti területen63%SR 0,0 %
paleogén, Neogene és a Turčianska-medence negyedidőszaka38%SR 1,4 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
A talajvíz genetikai típusa
karbonatogén talajvíz67%SR 1,4 %
szilikát-karbonát talajvíz33%SR 6,9 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Vegyi típusú talajvíz
Ca-HCO3 typ44%SR 5,1 %
Ca-HCO3, illetve Ca-Mg-HCO3 típus33%SR 4,2 %
Ca-Mg-HCO3 typ22%SR 5,5 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Talajvíz minőségi osztály
A100%SR 36 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Talajvízszintek
Turistavízi medence100%SR 3,3 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Felszíni víz kémia az atlasz szerint
A víz modellezett összetétele azon a területen, amelyen a horgászvízvonal fut át. A szlovákiai geokémiai atlasz (felszíni vizek) raszterei a mintavételezett patakokban végzett mérések interpolációja, tehát a terület tipikus hátterét mutatják, nem pedig egy adott patakban.
Vízsavasság
pH 7,98tipikus lőtávolság
Szlovákiában a legtöbb folyó és patak pH-ja 6,5-8,5. Savasabb víz található a savas kőzeteken lévő patakokban (gránitok, kvarcitok), lúgosabb vízben mészkövek közelében.
Vízkeménység
12,5°dH, közepesen kemény
Kalcium és magnézium összege (2,23 mmol/L). A kemény vizet pufferelik, és a pH-ja lassabban változik; A lágy víz érzékenyebb a savas esőre.
lágy
közepes
kemény
nagyon nehéz
Oldott anyagok
348mg/l mineralizáció
Az oldott ásványi anyagok teljes mennyisége. A Clean Mountain Water több tíz mg/l-t, a síkvidéki és mészkővizet több száz.
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Víz ionos összetétele
Kationok (pozitív ionok)
Ca 68Mg 29
Anionok (negatív ionok)
HCO₃ 83SO₄ 14
Víztípus domináns ionok szerint: Ca–Mg–HCO₃
A részvények egyenértékűek, a vizek összetételének szokásos összehasonlítási módja.
Főbb ionok
FluoridF0,250 mg/l89. percentilis
MagnéziumMg16,3 mg/l54. percentilis
BikarbonátokHCO3222 mg/l53. percentilis
KalciumCa62,6 mg/l50. percentilis
SzulfátokSO430,2 mg/l34. percentilis
KloridCl3,74 mg/l25. percentilis
KáliumK0,784 mg/l7. percentilis
NátriumNa2,06 mg/l6. percentilis
Pont: Átlag a vízvonal mentén, vonal: a legalacsonyabbtól a legmagasabbig, Skála: Pozíció a mintapontok között a szlovákiai patakokon (0-100 percentilis)
Tápanyagok és szerves szennyezés
NitrátokNO37,13 mg/l57. percentilis
FoszfátokPO40,101 mg/l43. percentilis
AmmóniaNH40,0598 mg/l30. percentilis
Kémiai oxigénigényChSK1,25 mg/l5. percentilis
Fémek
VasalóFe0,172 mg/l70. percentilis
Cink-Zn5,56 μg/l42. percentilis
AlumíniumAl42,9 μg/l39. percentilis
MangánMn8,01 μg/l16. percentilis
Elemek a folyami üledékekben
A szlovákiai geokémiai atlasz (folyó üledékek) leírja, hogy a folyó mit hordoz a medrében lévő finom anyagban. Az üledék összegyűjti a fémeket a kőzetekből, az érceseményekből, valamint a múltbeli bányászatból és iparból. Ez nem törvényes korlát vagy egészségügyi kockázatértékelés: megmutatja, hogy egy elem ezen a folyamon hogyan helyezkedik el a szlovákiai folyamok között.
Potenciálisan mérgező és nyomelemek
SzelénSe0,497 mg/kg86. percentilis
MolibdénMo0,582 mg/kg78. percentilis
NikkelNi29,9 mg/kg70. percentilis
ÓlomPb18,4 mg/kg64. percentilis
AntimonSb0,697 mg/kg55. percentilis
BizmutBi0,213 mg/kg49. percentilis
KadmiumCd0,153 mg/kg42. percentilis
HiganyHg0,0846 mg/kg40. percentilis
ArzénAs5,84 mg/kg39. percentilis
KobaltCo7,65 mg/kg37. percentilis
RézCu19,7 mg/kg32. percentilis
Cink-Zn75,9 mg/kg26. percentilis
KrómCr48,0 mg/kg14. percentilis
VanádiumV51,9 mg/kg12. percentilis
Ón-Sn1,18 mg/kg3. percentilis
Pont: Átlag a vízvonal mentén, vonal: a legalacsonyabbtól a legmagasabbig, Skála: Pozíció a mintapontok között a szlovákiai patakokon (0-100 percentilis)
Főbb elemek (vas, alumínium, kalcium, magnézium, kálium, nátrium, titán, mangán, foszfor)
KalciumCa11,8 %96. percentilis
MagnéziumMg3,32 %95. percentilis
MangánMn718 mg/kg34. percentilis
FoszforP653 mg/kg24. percentilis
KáliumK1,28 %17. percentilis
VasalóFe2,07 %13. percentilis
AlumíniumAl3,96 %5. percentilis
TitánTi2 796 mg/kg5. percentilis
NátriumNa0,382 %3. percentilis
További elemek (bárium, stroncium, lítium, rubídium, cirkónium, ittrium, cérium, bór, berillium, gallium)
StronciumSr208 mg/kg89. percentilis
BórB71,4 mg/kg78. percentilis
LítiumLi32,7 mg/kg66. percentilis
RubídiumRb64,5 mg/kg6. percentilis
CériumCe41,1 mg/kg6. percentilis
IttriumY15,0 mg/kg5. percentilis
CirkóniumZr173 mg/kg5. percentilis
BerilliumBe0,437 mg/kg5. percentilis
BáriumBa289 mg/kg5. percentilis
GalliumGa5,67 mg/kg4. percentilis
Természetes radioaktivitás és radon
A ŠGÚDŠ levegőben terjedő gamma-spektrometriája a káliumból, uránból és tóriumból származó sugárzást méri kőzetekben és talajban. A gránitok és néhány savas vulkáni kőzet a legmagasabb, a mészkövek és az árterek a legalacsonyabbak. A Caesium-137 a csernobili baleseti és nukleáris fegyvertesztek következményeinek maradványa.
Gamma sugárzási dózisteljesítmény
47ngy/h a levegőben
43-55 tartomány nGy/h
Természetes háttér sziklákból és talajból; magasabban a gránitokon és néhány savas vulkáni kőzeten, alacsonyabban a mészköveken és az ártereken.
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Alapkőzeti radon-kockázat
közepes
A radon kőzetekből származó földgáz. A kockázat az épületeket és a pincéket érinti, nem a patak vizét; Megmutatja, milyen az alapkőzet.
Pont: Átlag a vízvonal mentén, vonal: a legalacsonyabbtól a legmagasabbig, Skála: Pozíció a mintapontok között a szlovákiai patakokon (0-100 percentilis)
Területi tevékenység 137CsCS1372 243 Bq/m²76. percentilis
Radonkockázat izopletek által
közepes71%SR 64 %
alacsony29%SR 36 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Geofizikai mezők: mágnesesség és gravitáció
A mágneses tér és a gravitáció térképei (ŠGÚDŠ) felfedik, mi van az üledékek és a felszín alatt: vulkáni testek, törések és kéregvastagság. Egy horgász számára közvetve érdekesek: megmutatják, hol változik az alapkőzet, és vele együtt a víz.
Mágneses anomália
+18nT
-5-51 tartomány nT
a Föld mágneses mezőjének eltérése a környezetétől. A pozitív és negatív anomáliák magnetites kőzeteket (bazaltok, alapvető vulkáni kőzetek) és határokat tárnak fel az alapkőzetben.
negatívpozitív
Bouguer gravitációs anomália
-46mGal
maradék −6,4 mgal
A negatív értékek a vastag üledékek felett és a hegyek alatt (könnyű kéreg), pozitívak a sűrű kőzetek és a vékonyabb kéreg felett. A földkéreg szerkezetét mutatja, nem a vizet.
Geotermikus potenciál
Szlovákia geotermikus energiájának atlasza a kőzet hőmérsékletét és hőáramlását rögzíti a Föld belsejéből. Ez a terület lehetősége, nem pedig a patakban lévő víz tényleges melege. A víz közelében speciális geotermikus fúrások és források találhatók az alábbi geotermikus energia részben.
Szikla hőmérséklete a mélységgel
28 / 65 °C1000 és 2000 m mélységben
38 °C-os növekedés km-enként
A vonal a kőzet hőmérsékletét mutatja; A pontozott rész csak a felület kiterjesztése. hőáram 55 mW/m².
Geotermikus talajvíztestek a vízvonal alatt
Turistavízi medence100%SR 3,3 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Domborzat, éghajlat és talajok
A medence nem csak víz: a lejtő és a magasság határozza meg a lefolyás sebességét, az éghajlatot és a víz mennyiségét, valamint a patakba mosó talajokat. Az adatok ŠGÚDŠ geomorfológiai felosztásából, éghajlati-földrajzi típusaiból és talajtérképeiből származnak.
Geomorfológiai egységek magassága (tól-ig)52–1 595m a.s.l.
Egységek átlagos magassága695m a.s.l.
Átlagos lejtés11,5°
Januári átlaghőmérséklet-6,4°C
Átlagos júliusi hőmérséklet12,7°C
Évi csapadék1 188mm
Geomorfológiai egységek
Turistavízi medence60%SR 1,7 %
Nagy-Fátra40%SR 1,7 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Geomorfológiai területek
Fatra–Tatra terület100%SR 21 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Éghajlat-földrajzi típusok
hegyi klíma67%SR 33 %
merítőiad33%SR 29 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
A talajok savasodásra való érzékenysége
A savasodásra gyengén érzékeny talajok58%SR 5,2 %
A savasodásra nem érzékeny talajok42%SR 27 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Talajszennyezés (1:500 000 térkép)
nem szennyezett talaj, egyes kockázati elemek geogén módon meghatározott tartalma eléri a határértékeket a83%SR 45 %
viszonylag tiszta talaj8,3%SR 53 %
szennyezett talaj, a kockázati elemek tartalma magasabb, mint a B határértéke8,3%SR 1,3 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
Litogeokémiai típusok
a Bradl zóna mezozoikuma és a közép-nyugati Kárpátok50%SR 10 %
Belső kárpata paleogén38%SR 11 %
Neogén13%SR 48 %
Jelölő a sávon: Oszd meg az összes mintapontot a szlovákiai patakokon
a folyosó térképe
Ahol a legközelebbi bányaműködés, lerakódások, terhek, geotermikus fúrások és aranyleletek vannak. A csoportok kikapcsolhatók.
A vonal a horgászvíz vize, a fénysáv az a 3 km-es zóna, amelyben fúrásokat, bányaműködést és terheket kerestek. A térképen a legközelebbi objektumok láthatók (legfeljebb néhány tucat minden regiszterből), nem mindegyik. A pontok megfelelnek a regiszterben lévő pozíciónak; A területobjektumokat a középpontjuk jelöli.
Nyomelemek a felszíni vizekben
Arzén, antimon, kadmium, ólom, réz, cink és egyéb elemek folyókból és patakokból származó mintákban (Szlovákia geokémiai atlasza, felszíni vizek, 2015). A sáv azt mutatja, hogy hol van a legmagasabb érték az összes minta közül Szlovákiában; A fényjelző a minták mediánja ennél a víznél.
ÓlomPbMagas (legjobb 5%)
Legmagasabb 6,00 μg/lmedián 2,50 μg/l17 minták94 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Necpalský potok2010, 60 m-re a víztől. Összehasonlítás: 96. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
BáriumBaemelkedett (felső 10%)
Legmagasabb 120 μg/lmedián 50,0 μg/l17 minták
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Žabokrecký potok1993, 590 m-re a víztől. Összehasonlítás: 94. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
LítiumLienyhén emelkedett
Legmagasabb 20,0 μg/lmedián 10,0 μg/l17 minták41 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Necpalský potok2010, 110 m-re a víztől. Összehasonlítás: 84. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
StronciumSrenyhén emelkedett
Legmagasabb 410 μg/lmedián 380 μg/l6 minták
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Žabokreky, č.d.31, 850m SZ od K4471993, 300 m-re a víztől. Összehasonlítás: 83. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
KadmiumCdenyhén emelkedett
Legmagasabb 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l17 minták65 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: potok, vetva Čierneho potok 1150m SSZ od K543, 850 m-re a víztől. Összehasonlítás: 75. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
RézCuszokásos érték
Legmagasabb 1,80 μg/lmedián 1,00 μg/l17 minták94 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Žabokreky, č.d.31, 850m SZ od K4471993, 300 m-re a víztől. Összehasonlítás: 61. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
SzelénSeSzlovákia fele alatt
Legmagasabb 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l17 minták100 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Necpalský potok2010, 110 m-re a víztől. Összehasonlítás: 46. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
AntimonSbSzlovákia fele alatt
Legmagasabb 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 minták100 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: potok, vetva Čierneho potok 1150m SSZ od K5431993, 850 m-re a víztől. Összehasonlítás: 37. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
KrómCrSzlovákia fele alatt
Legmagasabb 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l17 minták100 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Necpalský potok2010, 110 m-re a víztől. Összehasonlítás: 32. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
ArzénAsSzlovákia fele alatt
Legmagasabb 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l17 minták100 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Necpalský potok2010, 110 m-re a víztől. Összehasonlítás: 22. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
Fő ionok, mineralizáció és pH
Alapvető vízkémia: Melyik ringatja a benne lévő ásványi anyagokat.
Szilícium-dioxidSiO2szokásos érték
Legmagasabb 13,1 mg/lmedián 3,39 mg/l17 minták
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: Bystrička-Pod obcou, 1300m SV od K4741993, 930 m-re a víztől. Összehasonlítás: 59. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
Arany és érc ásványok a folyami üledékekben
Regionális pásztázási kutatás: A nehéz frakciót kimosták a folyami kavicsból, és megszámolták a benne lévő ásványszemcséket. A lelettérkép pozitív: az arany nélküli minta nem szerepel az atlaszban, így a lelet hiánya nem bizonyítja, hogy nincs arany.
Vörösvasérc (Fe₂O₃)15 minta, legfeljebb 1600 szem
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)15 minta, legfeljebb 1750 szem
Magnetit (Fe₃O₄)14 minta, legfeljebb 1815 szem
Barit (BaSO₄)13 minta, legfeljebb 315 szem
Pirit (FeS₂)10 minta, legfeljebb 155 szem
Ilmenit (FeTiO₃)8 minta, legfeljebb 815 szem
Rutil (TiO₂)7 minta, legfeljebb 5 szem
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)2 minta, legfeljebb 5 szem
Anatas (TiO₂)1 minta, legfeljebb 5 szem
Arzenopirit (FeAsS)1 minta, legfeljebb 5 szem
Kőzetképző és kiegészítő ásványok
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)14 minta, legfeljebb 155 szem
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)14 minta, legfeljebb 315 szem
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 minta, legfeljebb 15 szem
Cirkónium (ZrSiO₄)5 minta, legfeljebb 5 szem
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))5 minta, legfeljebb 5 szem
Turmalin (összetett boroszilikát)4 minta, legfeljebb 5 szem
Korund (Al₂O₃)3 minta, legfeljebb 5 szem
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 minta, legfeljebb 5 szem
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 minta, legfeljebb 5 szem
Talajvíz: kémia, víztípusok és radioaktivitás
Hidrogeokémiai objektumok (források és fúrások elemzése), a talajvíz geokémiai atlasza (1996) és radiohidrokémiai mintavétel. A talajvíz táplálja a patakokat, így összetétele is befolyásolja a patak vizét.
Vegyi víztípusok a közelben
Ca-HCO353×
Ca-Mg-HCO346×
Ca-(Mg)-HCO36×
Ca-Mg-SO4-HCO33×
Mg-Ca-HCO31×
Ca-SO4-HCO31×
K-Ca-HCO31×
Ca-NO3-HCO31×
Vízminőségi osztály a hidrogeokémiai térkép szerint
osztály A81×
osztály E9×
osztály B5×
osztály D5×
osztály C4×
osztály F3×
osztály G3×
osztály H2×
Fémek a talajvízben
RézCuextrém (legjobb 1%)
Legmagasabb 20,0 μg/lmedián 1,90 μg/l63 minták
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: studňa1992, 2,7 km-re a víztől. Összehasonlítás: 99. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
KadmiumCdextrém (legjobb 1%)
Legmagasabb 63,3 μg/lmedián 0,250 μg/l63 minták97 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: prameň1991, 1,4 km-re a víztől. Összehasonlítás: 99. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
AlumíniumAlextrém (legjobb 1%)
Legmagasabb 0,230 mg/lmedián 0,00500 mg/l63 minták57 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: studňa1992, 2,7 km-re a víztől. Összehasonlítás: 99. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
ÓlomPbextrém (legjobb 1%)
Legmagasabb 8,00 μg/lmedián 1,00 μg/l63 minták48 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: prameň1991, 110 m-re a víztől. Összehasonlítás: 99. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
AntimonSbMagas (legjobb 5%)
Legmagasabb 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l63 minták78 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: prameň1991, 2,9 km-re a víztől. Összehasonlítás: 97. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
LítiumLiMagas (legjobb 5%)
Legmagasabb 78,0 μg/lmedián 3,00 μg/l63 minták24 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: studňa1991, 2,3 km-re a víztől. Összehasonlítás: 96. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
KrómCrMagas (legjobb 5%)
Legmagasabb 5,80 μg/lmedián 0,250 μg/l63 minták67 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: studňa1992, 2,7 km-re a víztől. Összehasonlítás: 96. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
Cink-Znemelkedett (felső 10%)
Legmagasabb 855 μg/lmedián 12,0 μg/l63 minták25 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: studňa1992, 2,7 km-re a víztől. Összehasonlítás: 93. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
ArzénAsemelkedett (felső 10%)
Legmagasabb 3,20 μg/lmedián 0,500 μg/l63 minták92 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: studňa1991, 2,4 km-re a víztől. Összehasonlítás: 93. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
SzelénSeemelkedett (felső 10%)
Legmagasabb 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l63 minták87 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: vrt1992, 1,6 km-re a víztől. Összehasonlítás: 92. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
VasalóFeszokásos érték
Legmagasabb 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l13 minták100 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: prameň1991, 2,9 km-re a víztől. Összehasonlítás: 50. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
HiganyHgSzlovákia fele alatt
Legmagasabb 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l63 minták100 %-kal a számszerűsítési határ alatt
50%-ig
50–75
75–90
90–99
99 felett
Legmagasabb érték: prameň1991, 2,9 km-re a víztől. Összehasonlítás: 46. percentilis az összes minta között (Szlovákia).
Radon vizekben
A helyszín típusa
Minták
Legmagasabb radon
Középső
fejlett rugó
5
14,4 Bq/l
10,8 Bq/l
forrás
6
30,0 Bq/l
13,3 Bq/l
közellátásra szánt vízforrás
2
16,0 Bq/l
9,78 Bq/l
Bányaműködés, lelőhely és érc előfordulása
Régi bányaműveletek a bányászati területeken kívül (Geofond Register), lelőhelyek és bányászati területek, valamint a metallogenetikai térkép. A patakok közelében lévő arany, ezüst és más fémek üledékekbe és vízbe kerülhetnek.
Lelőhelyek és bányászati területek
Letét
Ásványi
Állapot és szervezet
A vízből
Turócszentmárton
téglalap
Aláaknázott betét – Brantner Fatra s.r.o.
2,9 km
Turócszentmárton
téglalap
Aláaknázott betét – Brantner Fatra s.r.o.
2,9 km
Érc előfordulása a metallogén térképen
Esemény
Érctípus
Fémek
Faj
A vízből
Trebostovo – Bánske
Pirit
pirit
ásványi jelenség
4,3 km
Fúrások és geofond archív jelentések
Hidrogeológiai fúrások, egyéb fúrások és geotermikus fúrások nyilvántartása. Minden fúrásnak van egy jelentése a Geofond Archívumban (geológiai profilok, szivattyúzási tesztek, a víz kémiai elemzése); A jelentés száma a táblázatban található.
181 fúrás a 3 km-es sávban, ebből 84 hidrogeológiai és 97 egyéb; archív jelentés számával: 181.
Fúrólyuk mélységek
legfeljebb 10 m120×
10–30 m49×
30–100 m9×
100–300 m0×
több mint 300 m2×
A legközelebbi fúrások
Helyszín
Faj
Mélység
Archív jelentés
A vízből
Necpaly-Lazce
keskeny átmérőjű fúrás közönséges ivóvízzel és feldolgozóvízzel
27,0 m
75021 111Aa8.pdf
40 m
459
hidrogeológiai
4,4 m
18205
70 m
Turócszentmárton-Lazce
széles átmérőjű fúrólyuk
4,4 m
51357 111Aa4.pdf
80 m
Turócszentmárton-Lazce
széles átmérőjű fúrólyuk
4,3 m
51357 111Aa5.pdf
80 m
Turócszentmárton-Necpaly
széles átmérőjű fúrólyuk
4,0 m
51330 111Aa2.pdf
80 m
Turócszentmárton-Lazce
széles átmérőjű fúrólyuk
4,7 m
51357 111Aa6.pdf
90 m
Turčianska Béla
keskeny átmérőjű fúrás közönséges ivóvízzel és feldolgozóvízzel
13,0 m
7167 98Dd8.pdf
120 m
Necpaly-Lazce
keskeny átmérőjű fúrás közönséges ivóvízzel és feldolgozóvízzel
72,0 m
75021 111Aa7.pdf
120 m
Turócszentmárton-Lazce
széles átmérőjű fúrólyuk
4,5 m
51357 111Aa3.pdf
120 m
Turócszentmárton-Necpaly
széles átmérőjű fúrólyuk
4,0 m
51330 111Aa1.pdf
170 m
Turčianska Béla
negatív fúrólyuk
22,0 m
7167 98Dd7.pdf
200 m
Necpaly – Žabokreky
keskeny átmérőjű fúrás közönséges ivóvízzel és feldolgozóvízzel
9,0 m
33167 98Dd39.pdf
210 m
Geotermikus energia és ásványvizek
Geotermikus fúrások (kútfej vízhőmérséklet, termés, kémiai típus), valamint a geotermikus és ásványvizek forrásai 10 km-en belül. A fúrólyuk használatára és létezésére vonatkozó adatok a GeoFond regiszterből származnak.
Fúrás
Hőmérséklet
Hozam
Mélység
Vegyi víz típusa
Használat
A vízből
Turócszentmárton – ZGT-3
–
–
2461 m
–
felhasználatlan
1,1 km
A geotermikus és ásványvizek forrásai
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Hozam (l/s)
Számol
Legközelebb a víztől
kategória a1
ásványvíz
< 15
< 5
9
1,4 km
kategória b2
ásványvíz
15-22
5-15
2
8,7 km
Környezeti terhek, hulladéklerakók és antropogén üledékek
Rögzített környezeti terhek (ipari telephelyek, hulladéklerakók, bányászat), a hulladéklerakók nyilvántartása és az antropogén üledékek monitorozása (ipari iszap). Ez a helyek listája, nem a vízszennyezés mérése.
Hulladéklerakók
Szemétlerakó
Terület
Éve alakult
Folyamatos ellenőrzés
A vízből
horáreň – Necpaly
–
–
–
10 m
smer Žabokreky – patak – Košťany nad Turcom
400 m²
1990
–
10 m
JZ, za potokom – Necpaly
40 m²
–
–
20 m
poľná odbočka na juh – Necpaly
400 m²
–
–
20 m
pod Skalou, lom – Necpaly
100 m²
–
–
20 m
pri bytovkách PD – píla – Košťany nad Turcom
–
–
–
40 m
západne od PD, patak – Žabokreky
90 m²
1985
–
50 m
juh obce, odpočívadlo – Žabokreky
600 m²
–
–
60 m
Földcsuszamlások és lejtős deformációk
Dokumentált lejtődeformációk nyilvántartása (Geofond). A patak melletti földcsuszamlások finom anyagokat juttathatnak a vízbe, ágyat cserélhetnek és elzárhatják a csatornát.
Alakváltozások típusai
Földcsuszamlások48×
Zárt repedések3×
Mezők blokkolása + földcsuszamlások2×
Tevékenységi fok
Potenciálny42×
Stabilizovaný9×
Stabilizált és potenciális formákkal1×
Aktívny1×
Jelenlegi állapot
SD archív anyagokból vett, ktorá bola konfrontova28×
Csak 1:25 000 skálán a regisztráció keretében dolgozzák fel11×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Hogyan kell elolvasni ezeket az adatokat
Zóna és távolság. A távolságot a víz vonalától a regiszterben lévő pontig (a területek középpontjáig) mérik, tíz méteres pontossággal. A számok csak a zónára vonatkoznak, az egész vízgyűjtőre nem.
Percentilis. A kémia esetében a legmagasabb értéket Szlovákia összes atlaszmintájával hasonlítják össze. Ez nem törvényes korlát vagy egészségügyi kockázatértékelés; Az atlaszok történelmiek (közzétéve: felszíni vizek 2015, talajvíz 1996, folyó üledékek 1999).
A számszerűsítés határa. Sok mintának van értéke a laboratórium által meghatározható legalacsonyabb szinten; Az ilyen eredmények azt jelentik, hogy "a határ alatt". Ezekre az eloszlásban a pozíció becslés.
Šlichy. Csak a leletet tartalmazó minták kerülnek rögzítésre. A koncentrátumban lévő szemek száma nem az arany gramm/tonna.
a vízzel való kapcsolat. A közeli bánya, hulladéklerakó vagy teher nem bizonyítja a patakban lévő víz minőségét. Felhívásként szolgál, és kiindulópontként szolgál a további vizsgálatokhoz.
Mintapontok. ŠGÚDŠ területi és rasztertérképei nem tölthetők le pontként, így az egyes horgászvízek vonala mentén nagyjából 3 km-enként keresünk értéket. Ez a vonal mintája, nem folyamatos rekord; Egy nagyon rövid szakasznak egyetlen pontja lehet.
Atlas Rasters. A víz és az üledékek kémiája a mérések interpolációja mintavételi hálózatban (Szlovákia geokémiai atlasza). Az érték egy ponton a környezet modellezett becslése, nem pedig a vízben mért mérés. A percentilis összehasonlítja ennek az adatfolyamnak az átlagát a szlovákiai patakok összes mintapontjával.
Pozíciók és mérlegek. A térképek különböző léptékűek (1:50 000-1:1 000 000), így a részletesség szintje szakaszonként eltérő. A lefedettségén kívüli térkép azt jelenti, hogy ezen a ponton nincs terület, nem azt, hogy nincs ott semmi.