Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
20de 100
Activité faible · moyenne de 7 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne0
Faible7
Quand est la meilleure fenêtrecombien de parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre de deux heures à une heure donnée
00
06
12
18
La plupart des parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre autour de 06:00.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 07:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Hencovce
167 cm
–
Horovce
-5 cm
–
Miňovce
64 cm
–
Stropkov
44 cm
–
Svidník
68 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Pente modéréeLe courant est sensible, bas-fonds et calmes alternant. Transition entre un cours d'eau de plaine et de piémont.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 509 à 102 m au-dessus du niveau de la mer sur 118,3 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
509 m a.s.l.
Point le plus bas
102 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
407 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
3,4 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,21
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2019 à 2025 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2019imagé 23 août 20192022imagé 4 août 20222025imagé 13 août 2025
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
7 sur 7 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
1 à 2 indicateurs7
Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée
Ondava č. 6Ondava · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Ondava č. 1Ondava · norme non respectée sur 4 des 4 années1 indicateur
Ondava č.2 bOndava · norme non respectée sur 1 des 4 années1 indicateur
Ondava č. 2aOndava · norme non respectée sur 1 des 4 années1 indicateur
Ondava č. 3Ondava · norme non respectée sur 1 des 4 années1 indicateur
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
6 sur 7 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)5
ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station5
fer à partir de 1 mg/l1
Profil du cours d'eau de la source à l'embouchurenombre d'indicateurs non respectés en 2025 sur les sites SHMÚ
Afficher les sites dans le tableau (7)
Nižný Mirošovkm de rivière 127,02 indicateurs
Svidník, en amontkm de rivière 121,5aucune norme non respectée
Nižná Olšava (pont routier au-dessus de Ondava)km de rivière 94,51 indicateur
Réservoir Domaša, arrivéekm de rivière 91,4aucune norme non respectée
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Ondava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 180 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek84 % čiary vody
8 % flyš, 6 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃
Mineralizácia 461 mg/l, tvrdá voda (16,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Chróm 131 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
50°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 84 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 83 °C (prírastok 34 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
49nGy/h dávkový príkon
38. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
0objektov do 3 km
V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.
Zlato v riečnom sedimente
21vzoriek so zlatom
16 rudných minerálov v sedimente
Najviac 2 zrná v jednej vzorke (60 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
6 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 2 370 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Štefanovský, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
2 712vrtov do 3 km
3490 rozborov vody v okolí
Z toho 2214 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
50 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
158lokalít do 3 km
12 záťaží, 142 skládok, 4 sedimenty
Najbližšia záťaž: Nižný Hrabovec – skládka v areáli firmy Bukocel, 120 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
122záznamov do 5 km
32 ložísk, 90 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
481plôch do 3 km
81 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek84%SR 72 %
Flyš8,2%SR 4,7 %
Mladé sedimenty6,1%SR 8,6 %
Pieskovce a zlepence2,0%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér90%
flyš10%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
fluviálne sedimenty: nivné povodňové jemnopiesčité hliny, jemno až strednozrnné piesky
1×
flyš
paleocén – eocén
podmenilitové súvrstvie
1×
kvartér
pleistocén – holocén
zosuvy
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-polygenetické sedimenty: hlinito-ílovité a piesčité svahové hliny
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív85%SR 68 %
deluviálne sedimenty12%SR 16 %
zosuvy2,4%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu6,8m
2 – 555%SR 48 %
5 – 1026%SR 20 %
0 – 26,4%SR 16 %
30 – 404,3%SR 1,5 %
10 – 154,3%SR 7,1 %
20 – 302,1%SR 1,3 %
ostatné2,1%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
MAGURSKÝ PRÍKROV95%SR 34 %
ORAVIKUM5,1%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)80%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)16%SR 13 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)3,6%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih80%SR 32 %
stredný pokles8,9%SR 6,8 %
malý pokles7,1%SR 8,8 %
malý zdvih3,6%SR 7,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 49 z 64 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Gravier56%SR 52 %
Pieskovce44%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)42%SR 15 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)21%SR 22 %
;;3,0%SR 0,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén povodia Ondavy po Kučín91%SR 2,7 %
kvartér dolnej časti tokov Uh, Laborec, Ondava a pravej strany Latorice9,1%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
v intravilánoch antropogénne ovplyvnený100%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3 typ100%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
G100%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 8,07typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
16,0°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,85 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
461mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 62Mg 20Na+K 18
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 73SO₄ 21
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK7,57 mg/l87. percentil
SodiumNa23,5 mg/l84. percentil
FluoruresF0,216 mg/l83. percentil
CalciumCa86,3 mg/l76. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3291 mg/l74. percentil
SulfatesSO465,3 mg/l73. percentil
ChloruresCl15,5 mg/l63. percentil
MagnésiumMg17,0 mg/l56. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ChromeCr131 mg/kg91. percentil
NickelNi39,6 mg/kg89. percentil
MolybdèneMo0,584 mg/kg79. percentil
SéléniumSe0,278 mg/kg57. percentil
VanadiumV68,6 mg/kg51. percentil
CadmiumCd0,173 mg/kg47. percentil
CuivreCu22,6 mg/kg45. percentil
CobaltCo8,04 mg/kg43. percentil
ArsenicAs6,12 mg/kg43. percentil
AntimoineSb0,433 mg/kg28. percentil
BizmutBi0,163 mg/kg28. percentil
MercureHg0,0675 mg/kg27. percentil
ZincZn75,8 mg/kg26. percentil
CínSn1,99 mg/kg20. percentil
PlombPb10,4 mg/kg15. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ManganèseMn937 mg/kg59. percentil
DraslíkK1,56 %58. percentil
TitánTi4 371 mg/kg47. percentil
FerFe2,62 %46. percentil
SodiumNa0,801 %36. percentil
CalciumCa1,54 %34. percentil
AluminiumAl5,19 %34. percentil
PhosphoreP671 mg/kg26. percentil
MagnésiumMg0,662 %21. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ZirkónZr471 mg/kg72. percentil
BoreB67,2 mg/kg69. percentil
LítiumLi31,1 mg/kg59. percentil
RubídiumRb88,3 mg/kg50. percentil
BérylliumBe1,41 mg/kg49. percentil
YtriumY26,5 mg/kg44. percentil
GáliumGa12,2 mg/kg35. percentil
CérCe53,9 mg/kg31. percentil
StronciumSr107 mg/kg21. percentil
BáriumBa359 mg/kg20. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
49nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 57 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potassium (K)K1,31 %55. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,31 ppm49. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,37 ppm26. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
50 / 83 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 34 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 84 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,4°C
Priemerná júlová teplota18,5°C
Ročné zrážky690mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma47%SR 33 %
nížinná klíma33%SR 38 %
kotlinová klíma20%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2 370 μg/lmedián 2,50 μg/l74 vzoriek66 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štefanovský, potok, 1999, 810 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 576 μg/lmedián 433 μg/l22 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bracovce, kanál 1000 m od hrádze na Ondave, 1999, 910 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 119 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ondava, 1999, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 52,0 μg/lmedián 5,00 μg/l49 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Roztocký potok, 2008, 290 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l68 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ondava, 20 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,60 μg/l73 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Oľka, potok, 1999, 520 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,70 μg/lmedián 1,00 μg/l63 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ondava, 1999, 10 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 1,74 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ondava, 1999, 10 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 88,0 μg/lmedián 55,0 μg/l37 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Chotčianka, prítok, 2009, 480 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brehov, rieka Ondava, 1100 m JV od K272, 1999, 20 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 24,6 mg/lmedián 9,38 mg/l49 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kučany, 1000 m JJV od K123, 1999, 950 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)310 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)167 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)142 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)121 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)115 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)112 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)95 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)90 vzoriek, najviac 55 zŕn
Or (Au)21 vzoriek, najviac 2 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)16 vzoriek, najviac 400 zŕn
Cinabarit (HgS)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 2 zŕn
Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
144
1 zrno
30 m
26
1 zrno
30 m
722
1 zrno
40 m
12/Z 225
1 zrno
40 m
44
1 zrno
40 m
961
1 zrno
50 m
119/276
1 zrno
60 m
960
2 zrná
60 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)303 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)145 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)134 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)117 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)92 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))37 vzoriek, najviac 155 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))14 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 15 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)6 vzoriek, najviac 675 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-K-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda H1×
Kovy v podzemnej vode
SéléniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 26,5 μg/lmedián 0,500 μg/l275 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 218 μg/lmedián 16,0 μg/l275 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,5 μg/lmedián 0,250 μg/l275 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,0 μg/lmedián 0,500 μg/l275 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 140 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9 140 μg/lmedián 44,0 μg/l275 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 510 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 41,0 μg/lmedián 0,500 μg/l275 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,580 mg/lmedián 0,00500 mg/l275 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l275 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 390 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 15,8 μg/lmedián 0,900 μg/l275 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,30 μg/lmedián 0,100 μg/l275 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l275 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l157 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
44
36,0 Bq/l
6,60 Bq/l
potok, rieka
13
27,2 Bq/l
0,500 Bq/l
upravený prameň
18
45,8 Bq/l
12,7 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
8
28,5 Bq/l
15,8 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
8
11,3 Bq/l
2,92 Bq/l
source
61
110 Bq/l
8,95 Bq/l
minerálny prameň
5
16,7 Bq/l
2,42 Bq/l
vrt s prelivom
2
2,50 Bq/l
2,45 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Tisinec
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
260 m
Tisinec
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
260 m
Brehov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – RESTA DAKON SK s.r.o.
450 m
Brehov
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – RESTA DAKON SK s.r.o.
450 m
Brehov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
650 m
Brehov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
660 m
Kučín
zeolit
Ťažené ložisko – VSK PRO – ZEO s. r. o.
710 m
Kučín
zeolit
Ťažené ložisko – VSK PRO – ZEO s. r. o.
710 m
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
970 m
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
970 m
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,0 km
Poša
kamenná soľ
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,1 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Brehov
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Au, Ag
stredné ložisko
1,6 km
Zemplín
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Ag, Au
mineralogický výskyt
1,9 km
Majerovce
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,8 km
Cejkov
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Ag, Au
mineralogický výskyt
3,1 km
Čičava
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
4,1 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
2 712 vrtov v pásme 3 km, z toho 574 hydrogeologických a 2138 ostatných; s číslom archívnej správy 2214.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m1155×
10–30 m719×
30–100 m185×
100–300 m310×
nad 300 m241×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Benkovce-Ondavské Matiašovce
negatívny vrt
9,5 m
24878 116Ab19.pdf
10 m
Podčičava
negatívny vrt
70,0 m
28673 116Ad59.pdf
10 m
V-31
inžiniersko-geologický
4,0 m
20781
10 m
Staškovce
širokoprofilový vrt
9,0 m
36076 104Ba8.pdf
20 m
Duplín
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
40377 104Ac45.pdf
20 m
Brusnica
širokoprofilový vrt
8,0 m
44127 104Cb37.pdf
20 m
Stročín
širokoprofilový vrt
6,8 m
33256 104Aa42.pdf
20 m
Vyšný Orlík
širokoprofilový vrt
4,0 m
26935 91Dd9.pdf
20 m
Svidník
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,3 m
15980 104Aa20.pdf
20 m
Vranov nad Topľou
monitorovací vrt
9,5 m
76838 116Ad114.pdf
20 m
Cigľa
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
18222 91Dd4.pdf
20 m
Cf Me-71
ložiskový
300,0 m
–
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
40
100 m
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Nižný Hrabovec – skládka v areáli firmy Bukocel
SK1001500P
120 m
Nižný Hrabovec – odkalisko Bukocel
SK1001500P
180 m
Stropkov – obaľovačka
SK1001400P
190 m
Stropkov – cintorín jedov Vojtovce
SK2005700F
220 m
Dubová – sklad agrochemikálií
SK2005700F
240 m
Hencovce – areál Bukocel – stáčanie mazutu
SK1001500P
260 m
Stročín – areál bývalej chemickej čistiarne
SK1001400P
320 m
Nižná Polianka – sklad agrochemikálií
SK2005700F
330 m
Chotča – skládka TKO Stropkov
SK2005700F
540 m
Stropkov – areál TESLA Stropkov
SK1001400P
550 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Brehov
–
1975
–
10 m
Kladzany
–
1989
–
10 m
Vladiča
200 m²
1985
–
10 m
Poša
–
1987
–
20 m
Staškovce
200 m²
1980
–
30 m
Varadka
100 m²
1980
–
30 m
Stropkov
150 m²
1975
monitorovaná
40 m
Beniakovce – Benkovce
500 m²
–
–
40 m
Antropogénne sedimenty
Lieu
Uložený odpad
Od vody
Poša – 60
Odpad tvoria základné produkty organickej a anorganickej chémie – benzénová chémia, produkcia cyklohexánu, cyklohexanolu, priemyselné hnojivá, dusíkov
670 m
Poša – KY-15
Odpad tvoria základné produkty organickej a anorganickej chémie – benzénová chémia, produkcia cyklohexánu, cyklohexanolu, priemyselné hnojivá, dusíkov
1,4 km
Poša – V-1
Odpad tvoria základné produkty organickej a anorganickej chémie – benzénová chémia, produkcia cyklohexánu, cyklohexanolu, priemyselné hnojivá, dusíkov
1,4 km
Poša – KY-16
Odpad tvoria základné produkty organickej a anorganickej chémie – benzénová chémia, produkcia cyklohexánu, cyklohexanolu, priemyselné hnojivá, dusíkov
1,4 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy476×
Blokové polia2×
Blokové rozpadliny2×
Stupeň aktivity
Potenciálny348×
Aktívny81×
Stabilizovaný51×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova261×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00073×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S56×
Nedostatočne doložené22×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick9×
P1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.