Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
26de 100
Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Meilleure plage horaire du jour
06:00–08:00
Kremnický potok, score de la fenêtre 29.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 07:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
BystrinaUn ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 764 à 262 m au-dessus du niveau de la mer sur 19,1 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
766 m a.s.l.
Point le plus bas
235 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
531 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
28 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,16
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Kremnický potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek100 % čiary vody
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,4modelový odhad
typ vody Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Mineralizácia 157 mg/l, mäkká voda (4,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
6 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Zinok 461 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
51°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 91 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 84 °C (prírastok 33 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
91nGy/h dávkový príkon
97. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
436objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag
Najbližšie: Denná štôlňa (Tag züge) (štôlňa), 30 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
24vzoriek so zlatom
18 rudných minerálov v sedimente
Najviac 75 zŕn v jednej vzorke (10 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Arzén 26,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Hron).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
785vrtov do 3 km
620 rozborov vody v okolí
Z toho 785 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
54°C na ústí vrtu
13 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Sklené Teplice – ST-4, výdatnosť 13,3 l/s, 6,8 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
25lokalít do 3 km
1 záťaž, 24 skládok
Najbližšia záťaž: Kremnické Bane – Ovčín, 610 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
113záznamov do 5 km
83 ložísk, 30 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
87plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek100%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
3×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,1m
2 – 583%SR 48 %
0 – 217%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)57%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)43%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih57%SR 26 %
veľmi malý pokles43%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 3 z 7 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Bázické vulkanity43%SR 6,6 %
Kyslé vulkanity43%SR 3,2 %
Gravier14%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)43%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)43%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)14%SR 22 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Kremnických vrchov86%SR 0,0 %
kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače14%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Žiarska kotlina71%SR 6,4 %
Zvolenská kotlina14%SR 1,4 %
Turčianska kotlina14%SR 3,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 7,39typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
4,9°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,87 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
157mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 55Mg 27Na+K 18
Anióny (záporné ióny)
SO₄ 44HCO₃ 43Cl 12
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK3,54 mg/l58. percentil
FluoruresF0,122 mg/l54. percentil
SulfatesSO442,7 mg/l53. percentil
ChloruresCl8,73 mg/l50. percentil
SodiumNa6,89 mg/l40. percentil
MagnésiumMg7,02 mg/l20. percentil
CalciumCa23,4 mg/l13. percentil
HydrogénuhličitanyHCO353,3 mg/l7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ZincZn461 mg/kg95. percentil
CuivreCu121 mg/kg95. percentil
PlombPb53,7 mg/kg95. percentil
MercureHg0,660 mg/kg91. percentil
CobaltCo13,4 mg/kg91. percentil
ArsenicAs20,9 mg/kg90. percentil
CadmiumCd0,615 mg/kg89. percentil
AntimoineSb3,79 mg/kg89. percentil
CínSn3,91 mg/kg81. percentil
MolybdèneMo0,594 mg/kg79. percentil
VanadiumV82,5 mg/kg76. percentil
SéléniumSe0,348 mg/kg71. percentil
BizmutBi0,276 mg/kg68. percentil
NickelNi17,4 mg/kg19. percentil
ChromeCr45,1 mg/kg11. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
MagnésiumMg1,58 %82. percentil
ManganèseMn1 265 mg/kg81. percentil
PhosphoreP1 158 mg/kg81. percentil
FerFe3,20 %73. percentil
AluminiumAl6,26 %69. percentil
CalciumCa3,13 %67. percentil
DraslíkK1,61 %65. percentil
SodiumNa0,823 %40. percentil
TitánTi4 154 mg/kg38. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BáriumBa602 mg/kg86. percentil
StronciumSr175 mg/kg77. percentil
RubídiumRb100 mg/kg76. percentil
BérylliumBe1,67 mg/kg66. percentil
CérCe60,0 mg/kg53. percentil
YtriumY26,8 mg/kg46. percentil
GáliumGa12,2 mg/kg35. percentil
LítiumLi26,2 mg/kg30. percentil
ZirkónZr301 mg/kg21. percentil
BoreB37,5 mg/kg9. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
91nGy/h vo vzduchu
rozsah 59 až 124 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU5,43 ppm97. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh13,5 ppm97. percentil
Potassium (K)K1,98 %95. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
51 / 84 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 33 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 91 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Žiarska kotlina71%SR 6,4 %
Zvolenská kotlina14%SR 1,4 %
Turčianska kotlina14%SR 3,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,8°C
Priemerná júlová teplota17,3°C
Ročné zrážky750mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 26,0 μg/lmedián 5,00 μg/l14 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hron, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,250 μg/l14 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kamenný potok, 400 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 14,7 μg/lmedián 1,80 μg/l14 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kamenný potok, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,40 μg/lmedián 1,20 μg/l14 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hron, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,10 μg/lmedián 1,00 μg/l14 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kamenný potok, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 100 μg/lmedián 40,0 μg/l14 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1100m V od K577, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrmierne zvýšená
najvyššie 400 μg/lmedián 145 μg/l14 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kamenný potok, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 11,0 μg/lmedián 5,00 μg/l14 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kremnické Bane, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hron, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hron, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 32,4 mg/lmedián 28,1 mg/l14 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kremnický potok, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Pyrit (FeS₂)91 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Cinabarit (HgS)50 vzoriek, najviac 72 zŕn
Or (Au)24 vzoriek, najviac 75 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)21 vzoriek, najviac 47 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)17 vzoriek, najviac 42 zŕn
Sfalerit (ZnS)11 vzoriek, najviac 400 zŕn
Barit (BaSO₄)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)7 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)7 vzoriek, najviac 315 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)7 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Rutil (TiO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 1 zŕn
Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn
Realgár (AsS)2 vzorky, najviac 1 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 15 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
331/H
75 zŕn
10 m
271/C
5 zŕn
50 m
276/C
3 zrná
50 m
345/H
3 zrná
50 m
16
1 zrno
50 m
283/H
3 zrná
60 m
240/A
2 zrná
60 m
340/H
5 zŕn
70 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 555 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)7 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)7 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 616 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-SO4-HCO31×
Ca-Mg-Na-HCO31×
Na-Ca-HCO31×
Ca-HCO31×
Ca-Mg-HCO31×
Ca-Mg-SO4-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B2×
trieda F2×
trieda A1×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 75,0 μg/lmedián 1,00 μg/l48 vzoriek46 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,100 μg/l48 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,180 mg/lmedián 0,0200 mg/l48 vzoriek31 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l48 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 290 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 930 μg/lmedián 7,00 μg/l48 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 290 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l48 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,90 μg/lmedián 1,20 μg/l48 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 41,0 μg/lmedián 2,00 μg/l48 vzoriek35 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 190 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrmierne zvýšená
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l48 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l48 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l48 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
4
64,8 Bq/l
33,7 Bq/l
source
10
80,4 Bq/l
18,8 Bq/l
vrt s prelivom
2
21,5 Bq/l
18,7 Bq/l
výtok z banského diela
1
1,64 Bq/l
1,64 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
20,5 Bq/l
19,6 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
3,76 Bq/l
3,03 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au334×
Ag216×
Druhy banských objektov
štôlňa228×
šachta92×
pinga, pingový ťah62×
halda37×
iný druh objektu16×
odkalisko1×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Denná štôlňa (Tag züge)
štôlňa
Au – Ag rudy
30 m
Tags šachta
šachta
Au, Ag rudy
30 m
Jakub chod
štôlňa
Au, Ag rudy
30 m
Helinger prostredný chod – medzipatro
štôlňa
Au, Ag rudy
30 m
Dobývky v okolí Trojkráľovej šachty
iný druh objektu
Au – Ag rudy
30 m
Michal štôlňa
štôlňa
Au, Ag rudy
40 m
Horný chod
štôlňa
Au, Ag rudy
40 m
III.obzor Ferdinand ša.-Krížna žila
štôlňa
40 m
Leopold šachta
šachta
Au, Ag rudy
50 m
Le Gentl šachta
šachta
Au, Ag rudy
50 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Bartošova Lehôtka – Paseka
zeolit
Ťažené ložisko – Sedlecký kaolin – Slovensko s.r.o.
410 m
Bartošova Lehôtka – Paseka
zeolit
Ťažené ložisko – Sedlecký kaolin – Slovensko s.r.o.
460 m
Bartošova Lehôtka
zlaté rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
590 m
Stará Kremnička I., časť Lutila
bentonit
Ťažené ložisko – REGOS s.r.o.
770 m
Kremnica
zlaté rudy
Ťažené ložisko – ORTAC, s.r.o.
860 m
Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I
kremenec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – KBS, s.r.o., Kremnica
890 m
Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok – sever
bentonit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KBS, s.r.o., Kremnica
890 m
Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok II
bentonit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – KBS, s.r.o., Kremnica
890 m
Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I
bentonit
Ťažené ložisko – KBS, s.r.o., Kremnica
890 m
Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok – sever
bentonit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KBS, s.r.o., Kremnica
900 m
Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok II
bentonit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – KBS, s.r.o., Kremnica
900 m
Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I
bentonit
Ťažené ložisko – KBS, s.r.o., Kremnica
900 m
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Kremnica – Horná Ves
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
30 m
Kremnické Bane
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
360 m
Bartošova Lehôtka
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
490 m
Bartošova Lehôtka
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
ložiskový výskyt
540 m
Horná Ves – Čertov vrch
Ortuťové rudy
Hg, Au
mineralogický výskyt
1,1 km
Kremnica
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
stredné ložisko
1,3 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
785 vrtov v pásme 3 km, z toho 51 hydrogeologických a 734 ostatných; s číslom archívnej správy 785.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m75×
10–30 m182×
30–100 m232×
100–300 m174×
nad 300 m101×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Bartošova Lehôtka
širokoprofilový vrt
300,0 m
74655 122Bb17.pdf
30 m
VKŠ-6
ložiskový
300,0 m
83971
30 m
VKŠ-6
ložiskový
300,0 m
83972
30 m
KVŠ-1/83
ložiskový
665,0 m
83972
40 m
KV-15
ložiskový
918,0 m
77334
50 m
KV-15/85
ložiskový
918,0 m
83972
50 m
KVŠ-25
ložiskový
484,0 m
77334
60 m
KVŠ-25/87
ložiskový
484,0 m
83972
60 m
Stará Kremnička
širokoprofilový vrt
14,0 m
13798 122Bb1.pdf
70 m
B-4
inžiniersko-geologický
1,7 m
85273
70 m
KV-1S
ložiskový
650,0 m
86794
70 m
VKŠ-9
ložiskový
300,0 m
83971
70 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Kremnica – KŠ-1
47 °C
23,2 l/s
531 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
540 m
Žiar nad Hronom – RGŽ-2
–
–
2500 m
–
nevyužívaný
2,9 km
Sklené Teplice – ST-5
46 °C
–
1001 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
6,8 km
Sklené Teplice – ST-4
54 °C
13,3 l/s
1820 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
6,8 km
Sklené Teplice – STH-2
45 °C
3,0 l/s
81 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
6,8 km
Sklené Teplice
46 °C
4,5 l/s
29,7 m
Ca-SO4
nevyužívaný
7,1 km
Sklené Teplice
43 °C
0,0 l/s
–
Ca-SO4
nevyužívaný
7,1 km
Sklené Teplice – ST-2
51 °C
4,5 l/s
107 m
Ca-SO4
využívaný
7,2 km
Sklené Teplice
48 °C
0,2 l/s
–
Ca-SO4
nevyužívaný
7,2 km
Sklené Teplice
49 °C
0,1 l/s
2,5 m
Ca-SO4
nevyužívaný
7,3 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
3
620 m
kategória Kremnica
termálne kúpalisko
–
–
1
690 m
KŠ-1
geotermálna voda
38 – 55
31 – 50
1
720 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
1
6,7 km
kategória Sklené Teplice
termálne kúpalisko
–
–
1
7,2 km
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
4
7,4 km
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
1
8,8 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Kremnické Bane – Ovčín
SK200200FP
610 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Stará Kremnička
–
1950
–
70 m
Kremnické Bane – TKO Ovčín – Kremnické Bane
48 000 m²
1986
monitorovaná
90 m
skládka hlušiny – Stará Kremnička
2 000 m²
1972
–
120 m
Kremnica – Horná Ves – Horná Ves pri Kremnici
–
1960
–
160 m
Stará Kremnička – Ladomer
15 m²
1980
–
270 m
Horná Ves – Horná Ves pri Kremnici
–
1980
–
390 m
Horná Ves – Horná Ves pri Kremnici
–
1986
–
530 m
Ladomer – lom – Ladomerská Vieska
80 m²
1998
–
600 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy77×
Blokové polia6×
Blokové rozpadliny2×
Blokové polia + skalné zrútenia1×
Blokové polia + zosuvy1×
Stupeň aktivity
Potenciálny48×
Stabilizovaný38×
Aktívny1×
Súčasný stav
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00019×
Nedostatočne doložené12×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova9×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.