Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

VN Klenovec

Bassin versant : HronCyprinidésSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
2
longueur des parcours de pêche
26,2km
région
Région de Banská Bystrica
  • Cyprinidés2,2 km1 parcours de pêche
  • Salmonidés – zone à truite24,0 km1 parcours de pêche

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau VN Klenovec

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne de 2 parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
  • Très élevée0
  • Élevée0
  • Moyenne0
  • Faible2

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

VN Klenovec – prítoky, score de la fenêtre 34.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 04:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil d'élévation : réservoir

    Hauteur du terrain le long du parcours de pêche et niveau d'eau approximatif.

    Réservoir C'est un réservoir, le cours d'eau n'est donc pas évalué ici : l'eau n'a ni courant, ni chute, ni pente. Le graphique montre la hauteur du terrain le long du parcours de pêche.

    2004006008001 0001 2000 km5 km10 kmVN Klenovec – prítoky
    Profil altimétrique du terrain (Réservoir) : de 1 050 à 369 m au-dessus du niveau de la mer sur 11,7 km.
    Hauteur du terrain le long de la ligne du parcours de pêche, du début (à gauche) à la fin
    Niveau d'eau approximatif
    487 m a.s.l.
    Point le plus bas du profil
    369 m a.s.l.
    Point le plus haut du profil
    1 050 m a.s.l.

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La hauteur est approximative (erreur de quelques mètres).

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau VN Klenovec de 2018
    2018imagé 30 sept. 2018
    Vue aérienne du cours d'eau VN Klenovec de 2021
    2021imagé 9 sept. 2021
    Vue aérienne du cours d'eau VN Klenovec de 2024
    2024imagé 14 oct. 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau VN Klenovec

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    0 sur 2 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku VN Klenovec

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 26 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek86 % čiary vody

    14 % granitoidy

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 137 mg/l, mäkká voda (4,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 5,28 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    62nGy/h dávkový príkon

    90. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    8objektov do 3 km

    ťažené: Cu, Fe

    Najbližšie: Halda pred štôlňou Gyula (halda), 2,1 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    31vzoriek so zlatom

    16 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 6 zŕn v jednej vzorke (90 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 225 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 98. percentil (Klenovská Rimava).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    109vrtov do 3 km

    670 rozborov vody v okolí

    Z toho 109 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    3 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    34záznamov do 5 km

    3 ložiská, 31 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    3plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek86%SR 72 %
    • Granitoidy14%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér86%
    • kryštalinikum14%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív6×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)porfyrické granodiority prevažne s bielymi výrastlicami K-živcov (veporský typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,9m
    • 5 – 1060%SR 20 %
    • 2 – 540%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • VEPORIKUM100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 7 z 10 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kyslé plutonity78%SR 3,7 %
    • Kyslé vulkanity11%SR 3,2 %
    • Metamorfity11%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)78%SR 3,7 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)11%SR 3,2 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)11%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátogénny, až silikáto-sulfidogénny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3100%SR 6,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • B100%SR 18 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,57typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    4,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,73 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    137mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK2,06 mg/l33. percentil
    • FluoruresF0,0749 mg/l27. percentil
    • SodiumNa3,29 mg/l14. percentil
    • CalciumCa22,9 mg/l13. percentil
    • SulfatesSO418,1 mg/l12. percentil
    • ChloruresCl2,27 mg/l12. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO370,2 mg/l11. percentil
    • MagnésiumMg3,90 mg/l6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,38 mg/l30. percentil
    • NitratesNO33,82 mg/l25. percentil
    • FosforečnanyPO40,0259 mg/l15. percentil
    • AmóniumNH40,0315 mg/l12. percentil

    Métaux

    • FerFe0,0629 mg/l30. percentil
    • AluminiumAl28,4 μg/l27. percentil
    • ManganèseMn6,97 μg/l13. percentil
    • ZincZn1,45 μg/l7. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn5,28 mg/kg91. percentil
    • CadmiumCd0,130 mg/kg36. percentil
    • ArsenicAs5,41 mg/kg32. percentil
    • AntimoineSb0,435 mg/kg28. percentil
    • PlombPb12,1 mg/kg27. percentil
    • SéléniumSe0,142 mg/kg22. percentil
    • VanadiumV56,7 mg/kg21. percentil
    • MolybdèneMo0,234 mg/kg21. percentil
    • MercureHg0,0487 mg/kg12. percentil
    • ZincZn61,7 mg/kg10. percentil
    • BizmutBi0,0892 mg/kg4. percentil
    • NickelNi9,05 mg/kg4. percentil
    • ChromeCr26,9 mg/kg4. percentil
    • CobaltCo3,35 mg/kg3. percentil
    • CuivreCu9,84 mg/kg3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodiumNa2,12 %98. percentil
    • DraslíkK2,29 %96. percentil
    • AluminiumAl7,99 %96. percentil
    • PhosphoreP1 132 mg/kg79. percentil
    • FerFe2,54 %41. percentil
    • MagnésiumMg0,799 %40. percentil
    • TitánTi3 947 mg/kg30. percentil
    • ManganèseMn616 mg/kg20. percentil
    • CalciumCa1,06 %15. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb122 mg/kg94. percentil
    • BáriumBa711 mg/kg92. percentil
    • StronciumSr226 mg/kg92. percentil
    • BérylliumBe2,24 mg/kg91. percentil
    • GáliumGa18,5 mg/kg84. percentil
    • CérCe71,0 mg/kg82. percentil
    • ZirkónZr487 mg/kg76. percentil
    • YtriumY27,6 mg/kg50. percentil
    • LítiumLi28,5 mg/kg44. percentil
    • BoreB27,3 mg/kg4. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    62nGy/h vo vzduchu

    rozsah 56 až 68 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potassium (K)K1,78 %93. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,91 ppm78. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,51 ppm77. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
    • Hustota povrchového tepelného toku65mW/m²

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,8°C
    • Priemerná júlová teplota14,6°C
    • Ročné zrážky1 000mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda pred štôlňou Gyula – 5 – halda (2,1 km od vody)Štôlňa Gyula – 2 – štôlňa (2,1 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Štôlňa Gyula – 2 – štôlňa (2,2 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Ráztočno – Mastenec (210 m od vody)Pohronská Polhora – Bánovo – Molybdénové rudy (1,7 km od vody)Klenovec Medené – Medené rudy (2,0 km od vody)Chorepa – Zlaté rudy (2,7 km od vody)Hnúšťa – Ostrá, As – Arzénové rudy (3,6 km od vody)Hnúšťa – Ostrá, Pb-Zn – Polymetalické rudy (4,1 km od vody)Kokava nad Rimavicou, Bodnárka – Zlaté rudy (4,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou, Sinec – Mastenec (4,3 km od vody)Hnúšťa, Samo – Mastenec (4,4 km od vody)Kokava – Chorepa – Kokava nad Rimavicou – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (9,1 km od vody)Hnúšťa – Samo – mastenec – talk (4,4 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Sinec – mastenec – talk (4,5 km od vody)Borovniak – stavebný kameň (4,5 km od vody)Klenovec – Ráztočné – stavebný kameň – rula, migmatit (60 m od vody)Klenovec – stavebný kameň – migmatit (80 m od vody)Klenovec Grúň – stavebný kameň – granit (130 m od vody)Klenovec – stavebný kameň – granodiorit (150 m od vody)Klenovec – Pod Oltárom – stavebný kameň – granit (160 m od vody)Klenovec – stavebný kameň – rula (1,1 km od vody)Pohronská Polhora – Bánovo – Mo rudy (1,7 km od vody)Klenovec – Fe rudy (1,8 km od vody)Klenovec – Au rudy, Ag rudy, pyrit; Cu rudy (2,0 km od vody)Klenovec – Pod Moncoľovými – Cu rudy, Fe rudy (2,6 km od vody)Chorepa – Au rudy (2,7 km od vody)Hnúšťa – Ostrá – Au rudy, Ag rudy, pyrit (3,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou Bohatý vrch – Au rudy, Ag rudy, pyrit (3,4 km od vody)Bánovo – stavebný kameň – andezit (3,4 km od vody)Utekáč I – stavebný kameň – rula, migmatit, granit (3,7 km od vody)Utekáč II – stavebný kameň – rula, migmatit (3,8 km od vody)Hačava – Ostrá – Pb – Zn rudy (4,0 km od vody)Hnúšťa – Maša – stavebný kameň – rula (4,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Bodnárka – Au rudy (4,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou – stavebný kameň – migmatit (4,5 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Au rudy (5,0 km od vody)Pohronská Polhora – Krátke – zlaté a strieborné rudy (2,3 km od vody)Klenovec – mineralógia (3,0 km od vody)UTEKAC – Zosuvy (140 m od vody)UTEKAC – Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)Klenovec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (900 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)skupina prameňov – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)Klenovec prm. 1600m Z od K 1058 – prameň (30 m od vody)Klenovec prm. 1450m JJZ od K 1058 – prameň (100 m od vody)Klenovec-Klen.Rimava 750m SZ od K 866 – prameň (890 m od vody)dol. p. Klenovská Rimava, 880 m SZ od k. 866 (Ra – prameň (900 m od vody)Tisovec prm. 450m SSZ od K 971 Javorina – prameň (1,9 km od vody)Bórova vyvieračka, 1000 m J od k. 866 (Rangaska) – prameň (2,2 km od vody)Tisovec prm. 1150m VJV od K 1039 Banov – prameň (2,2 km od vody)Tisovec prm. 1350m V od K 1058 Banov – prameň (2,3 km od vody)Tisovec prm. 950m S od K 971 Javorina – prameň (2,3 km od vody)Tisovec-Pod Dielom 1300m JZ od K 886 – prameň (2,4 km od vody)Tisovec-Suche doly prm.1900m SSV od K882 – prameň (2,5 km od vody)pravá bočná dolina k doline p. Furmanec, (cesta – prameň (2,6 km od vody)Pohr.Polhora-Sedliarka 1700m ZJZ od K886 – prameň (2,6 km od vody)Pohr.Polhora-Kratke 850m JJV od K 1008 – prameň (2,6 km od vody)Plačková, bočná dolina k p. Furmanec, (cesta na – prameň (2,8 km od vody)Tisovec prm. 950m VSV od K 971 – prameň (2,8 km od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 2 ks – zlato (30 m od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 2 ks – zlato (80 m od vody)zlato 6 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (160 m od vody)zlato 4 ks – zlato (180 m od vody)zlato 1 ks – zlato (240 m od vody)zlato 1 ks – zlato (340 m od vody)zlato 3 ks – zlato (350 m od vody)zlato 2 ks – zlato (440 m od vody)zlato 1 ks – zlato (450 m od vody)zlato 4 ks – zlato (460 m od vody)zlato 4 ks – zlato (490 m od vody)zlato 3 ks – zlato (500 m od vody)zlato 1 ks – zlato (500 m od vody)zlato 1 ks – zlato (540 m od vody)zlato 2 ks – zlato (620 m od vody)zlato 4 ks – zlato (720 m od vody)zlato 1 ks – zlato (780 m od vody)zlato 2 ks – zlato (780 m od vody)zlato 1 ks – zlato (800 m od vody)zlato 1 ks – zlato (810 m od vody)zlato 1 ks – zlato (850 m od vody)zlato 1 ks – zlato (950 m od vody)zlato 1 ks – zlato (980 m od vody)zlato 1 ks – zlato (980 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 225 μg/lmedián 37,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Klenovská Rimava, 2008, 640 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,80 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pavlov potok, 2008, 350 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 56,0 μg/lmedián 53,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Klenovská Rimava, 2008, 100 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 80 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,2 mg/lmedián 11,7 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Pavlov potok, 2008, 350 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)254 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)160 vzoriek, najviac 3250 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)159 vzoriek, najviac 1105 zŕn
    • Rutil (TiO₂)156 vzoriek, najviac 1038 zŕn
    • Anatas (TiO₂)144 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)109 vzoriek, najviac 23 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)75 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)40 vzoriek, najviac 2450 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)38 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Or (Au)31 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)23 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)13 vzoriek, najviac 21 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)8 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Galenit (PbS)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    122b1 zrno20 m
    192e2 zrná30 m
    193a1 zrno40 m
    119a1 zrno50 m
    127b1 zrno60 m
    131b1 zrno60 m
    122e2 zrná80 m
    175e6 zŕn90 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)314 vzoriek, najviac 1530 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)291 vzoriek, najviac 3000 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))275 vzoriek, najviac 2950 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))161 vzoriek, najviac 3234 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)154 vzoriek, najviac 950 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)139 vzoriek, najviac 1794 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)101 vzoriek, najviac 3100 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)64 vzoriek, najviac 4190 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)16 vzoriek, najviac 100 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 250 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO35×
    • Ca-HCO34×
    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Ca-HCO3-SO42×
    • Ca-Mg-HCO3-SO42×
    • Ca-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B7×
    • trieda A5×
    • trieda E3×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,300 mg/lmedián 0,00500 mg/l51 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l51 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 660 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l51 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,20 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 380 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,250 μg/l51 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l51 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 190 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,600 μg/l51 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 930 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnmierne zvýšená
      najvyššie 219 μg/lmedián 10,0 μg/l51 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,00 μg/l51 vzoriek49 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň16176 Bq/l58,6 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie18,50 Bq/l8,50 Bq/l
    source5124 Bq/l79,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Cu1×
    • Fe1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa5×
    • halda2×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NomEspèceŤaženéUkončenieOd vody
    Halda pred štôlňou GyulahaldaCu, Fekoniec 19.stor.-zač.20.stor.2,1 km
    Štôlňa GyulaštôlňaFe-Cu-Au rudykoniec 19.stor.-zač.20.stor.2,1 km
    Štôlňa GyulaštôlňaFe-Cu-Au rudykoniec 19. stor.- zač. 20. stor.2,2 km
    Pingový ťahpinga, pingový ťahFe-Cu-Au rudy2,8 km
    ŠtôlňaštôlňaFe-Cu-Au rudy2,9 km
    štôlňaštôlňaFe-Cu-Au rudy2,9 km
    štôlňaštôlňaFe-Cu-Au rudy2,9 km
    HaldahaldaFe-Cu-Au rudy2,9 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Hnúšťa – Samomastenec – talkLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,4 km
    Borovniakstavebný kameňŤažené ložisko – Lesy SR, štátny podnik4,5 km
    Kokava nad Rimavicou – Sinecmastenec – talkLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,5 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMétauxEspèceOd vody
    RáztočnoMastenecmastenecmineralogický výskyt210 m
    Pohronská Polhora – BánovoMolybdénové rudyMomineralogický výskyt1,7 km
    Klenovec MedenéMedené rudyCu, Auložiskový výskyt2,0 km
    ChorepaZlaté rudyAu, pyritmineralogický výskyt2,7 km
    Hnúšťa – Ostrá, AsArzénové rudyAs, Aumineralogický výskyt3,6 km
    Hnúšťa – Ostrá, Pb-ZnPolymetalické rudyPb, Zn, Ag, Aumineralogický výskyt4,1 km
    Kokava nad Rimavicou, BodnárkaZlaté rudyAumineralogický výskyt4,2 km
    Kokava nad Rimavicou, SinecMastenecmastenecložiskový výskyt4,3 km
    Hnúšťa, SamoMastenecmastenecmalé ložisko4,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    109 vrtov v pásme 3 km, z toho 1 hydrogeologických a 108 ostatných; s číslom archívnej správy 109.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m24×
    • 10–30 m59×
    • 30–100 m19×
    • 100–300 m7×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    VS-2inžiniersko-geologický35,0 m235150 m
    VS-2inžiniersko-geologický35,0 m229860 m
    VS-3inžiniersko-geologický30,0 m229880 m
    VS-1inžiniersko-geologický40,0 m2351120 m
    VS-3inžiniersko-geologický30,0 m2351180 m
    VS-1inžiniersko-geologický35,0 m2298190 m
    Klenovecúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,2 m13801 124Bb1.pdf480 m
    VPT-59ložiskový15,0 m827511,0 km
    VPT-60ložiskový15,0 m827511,1 km
    VPT-61ložiskový15,0 m827511,2 km
    VPT-58ložiskový15,0 m827511,3 km
    VPT-62ložiskový15,0 m827511,4 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 534,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kokava – Chorepa – Kokava nad Rimavicou–1970–2,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy3×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny3×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. OZ B. Bystrica2 parcours de pêche · 26 km18VN Klenovec – prítoky28

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Hron