Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

VN Klenovec

Vízgyűjtő: GaramPontyosLazacfélék – pisztrángos
horgászvizek
2
horgászvizek hossza
26,2km
kerület
Besztercebányai kerület
  • Pontyos2,2 km1 horgászvíz
  • Lazacfélék – pisztrángos24,0 km1 horgászvíz
Légi felvétel a(z) VN Klenovec vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) VN Klenovec vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · 2 horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
  • Nagyon magas0
  • Magas0
  • Átlagos0
  • Alacsony2

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

VN Klenovec – prítoky, ablakpontszám 34.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 13:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Magassági profil: víztározó

    Terepmagasság a horgászvíz mentén és a hozzávetőleges vízállás.

    Víztározó Ez egy víztározó, ezért a vízfolyást itt nem értékeljük: a víznek nincs sodrása, esése vagy lejtése. A grafikon mutatja a terep magasságát a horgászvíz mentén.

    2004006008001 0001 2000 km5 km10 kmVN Klenovec – prítoky
    Terep magassági profilja (Tározó): 1 050-től 369 m tengerszint feletti magasságig 11,7 km hosszan.
    Terepmagasság a horgászvíz vonala mentén, a kezdetétől (balra) a végéig
    Vízállás körülbelül
    487 m a.s.l.
    A profil legalacsonyabb pontja
    369 m a.s.l.
    A profil legmagasabb pontja
    1 050 m a.s.l.

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A magasság tájékoztató jellegű (néhány méteres hiba).

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    VN Klenovec vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 30.
    VN Klenovec vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 9.
    VN Klenovec vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. okt. 14.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) VN Klenovec vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező 2 horgászvízből 0 környékén a felszín alatti víz legalább egy mutatóban meghaladja a határértéket.

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku VN Klenovec

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 26 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek86 % čiary vody

    14 % granitoidy

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 137 mg/l, mäkká voda (4,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 5,28 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    62nGy/h dávkový príkon

    90. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    8objektov do 3 km

    ťažené: Cu, Fe

    Najbližšie: Halda pred štôlňou Gyula (halda), 2,1 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    31vzoriek so zlatom

    16 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 6 zŕn v jednej vzorke (90 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 8 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 225 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 98. percentil (Klenovská Rimava).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    109vrtov do 3 km

    670 rozborov vody v okolí

    Z toho 109 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    3 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    34záznamov do 5 km

    3 ložiská, 31 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    3plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek86%SR 72 %
    • Granitoidy14%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér86%
    • kryštalinikum14%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív6×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)porfyrické granodiority prevažne s bielymi výrastlicami K-živcov (veporský typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,9m
    • 5 – 1060%SR 20 %
    • 2 – 540%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • VEPORIKUM100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • veporské pásmo100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • kraľovohoľská zóna70%SR 1,2 %
    • kohútska zóna30%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón magmatických intruzívnych hornín50%SR 3,0 %
    • rajón náplavov horských tokov50%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia variských granitoidov50%SR 3,2 %
    • formácia kvartérnych sedimentov50%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 7 z 10 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kyslé plutonity78%SR 3,7 %
    • Kyslé vulkanity11%SR 3,2 %
    • Metamorfity11%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)78%SR 3,7 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)11%SR 3,2 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)11%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátogénny, až silikáto-sulfidogénny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3100%SR 6,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • B100%SR 18 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,57typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    4,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,73 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    137mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK2,06 mg/l33. percentil
    • FluoridokF0,0749 mg/l27. percentil
    • NátriumNa3,29 mg/l14. percentil
    • KalciumCa22,9 mg/l13. percentil
    • SzulfátokSO418,1 mg/l12. percentil
    • KloridokCl2,27 mg/l12. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO370,2 mg/l11. percentil
    • MagnéziumMg3,90 mg/l6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,38 mg/l30. percentil
    • NitrátokNO33,82 mg/l25. percentil
    • FosforečnanyPO40,0259 mg/l15. percentil
    • AmóniumNH40,0315 mg/l12. percentil

    Fémek

    • VasFe0,0629 mg/l30. percentil
    • AlumíniumAl28,4 μg/l27. percentil
    • MangánMn6,97 μg/l13. percentil
    • CinkZn1,45 μg/l7. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn5,28 mg/kg91. percentil
    • KadmiumCd0,130 mg/kg36. percentil
    • ArzénAs5,41 mg/kg32. percentil
    • AntimonSb0,435 mg/kg28. percentil
    • ÓlomPb12,1 mg/kg27. percentil
    • SzelénSe0,142 mg/kg22. percentil
    • VanádiumV56,7 mg/kg21. percentil
    • MolibdénMo0,234 mg/kg21. percentil
    • HiganyHg0,0487 mg/kg12. percentil
    • CinkZn61,7 mg/kg10. percentil
    • BizmutBi0,0892 mg/kg4. percentil
    • NikkelNi9,05 mg/kg4. percentil
    • KrómCr26,9 mg/kg4. percentil
    • KobaltCo3,35 mg/kg3. percentil
    • RézCu9,84 mg/kg3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • NátriumNa2,12 %98. percentil
    • DraslíkK2,29 %96. percentil
    • AlumíniumAl7,99 %96. percentil
    • FoszforP1 132 mg/kg79. percentil
    • VasFe2,54 %41. percentil
    • MagnéziumMg0,799 %40. percentil
    • TitánTi3 947 mg/kg30. percentil
    • MangánMn616 mg/kg20. percentil
    • KalciumCa1,06 %15. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb122 mg/kg94. percentil
    • BáriumBa711 mg/kg92. percentil
    • StronciumSr226 mg/kg92. percentil
    • BerilliumBe2,24 mg/kg91. percentil
    • GáliumGa18,5 mg/kg84. percentil
    • CérCe71,0 mg/kg82. percentil
    • ZirkónZr487 mg/kg76. percentil
    • YtriumY27,6 mg/kg50. percentil
    • LítiumLi28,5 mg/kg44. percentil
    • BórB27,3 mg/kg4. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    62nGy/h vo vzduchu

    rozsah 56 až 68 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    közepes

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Kálium (K)K1,78 %93. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,91 ppm78. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,51 ppm77. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1372 572 Bq/m²82. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • közepes100%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -19nT

    rozsah -39 až 26 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -15mGal

    reziduálna +9,4 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
    • Hustota povrchového tepelného toku65mW/m²

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)285–1 332m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek694m a.s.l.
    • Átlagos lejtés15,0°
    • Priemerná januárová teplota-5,8°C
    • Priemerná júlová teplota14,6°C
    • Ročné zrážky1 000mm

    Geomorfologické celky

    • Veporské vrchy70%SR 1,8 %
    • Stolické vrchy30%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské rudohorie100%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • prirodzene kyslé pôdy70%SR 8,5 %
    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu30%SR 25 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A90%SR 45 %
    • kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty C10%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Plutonity centrálnych Západných Karpát100%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda pred štôlňou Gyula – 5 – halda (2,1 km od vody)Štôlňa Gyula – 2 – štôlňa (2,1 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Štôlňa Gyula – 2 – štôlňa (2,2 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Ráztočno – Mastenec (210 m od vody)Pohronská Polhora – Bánovo – Molybdénové rudy (1,7 km od vody)Klenovec Medené – Medené rudy (2,0 km od vody)Chorepa – Zlaté rudy (2,7 km od vody)Hnúšťa – Ostrá, As – Arzénové rudy (3,6 km od vody)Hnúšťa – Ostrá, Pb-Zn – Polymetalické rudy (4,1 km od vody)Kokava nad Rimavicou, Bodnárka – Zlaté rudy (4,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou, Sinec – Mastenec (4,3 km od vody)Hnúšťa, Samo – Mastenec (4,4 km od vody)Kokava – Chorepa – Kokava nad Rimavicou – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (9,1 km od vody)Hnúšťa – Samo – mastenec – talk (4,4 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Sinec – mastenec – talk (4,5 km od vody)Borovniak – stavebný kameň (4,5 km od vody)Klenovec – Ráztočné – stavebný kameň – rula, migmatit (60 m od vody)Klenovec – stavebný kameň – migmatit (80 m od vody)Klenovec Grúň – stavebný kameň – granit (130 m od vody)Klenovec – stavebný kameň – granodiorit (150 m od vody)Klenovec – Pod Oltárom – stavebný kameň – granit (160 m od vody)Klenovec – stavebný kameň – rula (1,1 km od vody)Pohronská Polhora – Bánovo – Mo rudy (1,7 km od vody)Klenovec – Fe rudy (1,8 km od vody)Klenovec – Au rudy, Ag rudy, pyrit; Cu rudy (2,0 km od vody)Klenovec – Pod Moncoľovými – Cu rudy, Fe rudy (2,6 km od vody)Chorepa – Au rudy (2,7 km od vody)Hnúšťa – Ostrá – Au rudy, Ag rudy, pyrit (3,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou Bohatý vrch – Au rudy, Ag rudy, pyrit (3,4 km od vody)Bánovo – stavebný kameň – andezit (3,4 km od vody)Utekáč I – stavebný kameň – rula, migmatit, granit (3,7 km od vody)Utekáč II – stavebný kameň – rula, migmatit (3,8 km od vody)Hačava – Ostrá – Pb – Zn rudy (4,0 km od vody)Hnúšťa – Maša – stavebný kameň – rula (4,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Bodnárka – Au rudy (4,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou – stavebný kameň – migmatit (4,5 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Au rudy (5,0 km od vody)Pohronská Polhora – Krátke – zlaté a strieborné rudy (2,3 km od vody)Klenovec – mineralógia (3,0 km od vody)UTEKAC – Zosuvy (140 m od vody)UTEKAC – Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)Klenovec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (900 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)skupina prameňov – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)Klenovec prm. 1600m Z od K 1058 – prameň (30 m od vody)Klenovec prm. 1450m JJZ od K 1058 – prameň (100 m od vody)Klenovec-Klen.Rimava 750m SZ od K 866 – prameň (890 m od vody)dol. p. Klenovská Rimava, 880 m SZ od k. 866 (Ra – prameň (900 m od vody)Tisovec prm. 450m SSZ od K 971 Javorina – prameň (1,9 km od vody)Bórova vyvieračka, 1000 m J od k. 866 (Rangaska) – prameň (2,2 km od vody)Tisovec prm. 1150m VJV od K 1039 Banov – prameň (2,2 km od vody)Tisovec prm. 1350m V od K 1058 Banov – prameň (2,3 km od vody)Tisovec prm. 950m S od K 971 Javorina – prameň (2,3 km od vody)Tisovec-Pod Dielom 1300m JZ od K 886 – prameň (2,4 km od vody)Tisovec-Suche doly prm.1900m SSV od K882 – prameň (2,5 km od vody)pravá bočná dolina k doline p. Furmanec, (cesta – prameň (2,6 km od vody)Pohr.Polhora-Sedliarka 1700m ZJZ od K886 – prameň (2,6 km od vody)Pohr.Polhora-Kratke 850m JJV od K 1008 – prameň (2,6 km od vody)Plačková, bočná dolina k p. Furmanec, (cesta na – prameň (2,8 km od vody)Tisovec prm. 950m VSV od K 971 – prameň (2,8 km od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 2 ks – zlato (30 m od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 2 ks – zlato (80 m od vody)zlato 6 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (160 m od vody)zlato 4 ks – zlato (180 m od vody)zlato 1 ks – zlato (240 m od vody)zlato 1 ks – zlato (340 m od vody)zlato 3 ks – zlato (350 m od vody)zlato 2 ks – zlato (440 m od vody)zlato 1 ks – zlato (450 m od vody)zlato 4 ks – zlato (460 m od vody)zlato 4 ks – zlato (490 m od vody)zlato 3 ks – zlato (500 m od vody)zlato 1 ks – zlato (500 m od vody)zlato 1 ks – zlato (540 m od vody)zlato 2 ks – zlato (620 m od vody)zlato 4 ks – zlato (720 m od vody)zlato 1 ks – zlato (780 m od vody)zlato 2 ks – zlato (780 m od vody)zlato 1 ks – zlato (800 m od vody)zlato 1 ks – zlato (810 m od vody)zlato 1 ks – zlato (850 m od vody)zlato 1 ks – zlato (950 m od vody)zlato 1 ks – zlato (980 m od vody)zlato 1 ks – zlato (980 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 225 μg/lmedián 37,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Klenovská Rimava, 2008, 640 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,80 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pavlov potok, 2008, 350 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 56,0 μg/lmedián 53,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Klenovská Rimava, 2008, 100 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 80 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veporský potok, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,2 mg/lmedián 11,7 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Pavlov potok, 2008, 350 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)254 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)160 vzoriek, najviac 3250 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)159 vzoriek, najviac 1105 zŕn
    • Rutil (TiO₂)156 vzoriek, najviac 1038 zŕn
    • Anatas (TiO₂)144 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)109 vzoriek, najviac 23 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)75 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)40 vzoriek, najviac 2450 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)38 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Arany (Au)31 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)23 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)13 vzoriek, najviac 21 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)8 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Galenit (PbS)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    122b1 zrno20 m
    192e2 zrná30 m
    193a1 zrno40 m
    119a1 zrno50 m
    127b1 zrno60 m
    131b1 zrno60 m
    122e2 zrná80 m
    175e6 zŕn90 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)314 vzoriek, najviac 1530 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)291 vzoriek, najviac 3000 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))275 vzoriek, najviac 2950 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))161 vzoriek, najviac 3234 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)154 vzoriek, najviac 950 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)139 vzoriek, najviac 1794 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)101 vzoriek, najviac 3100 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)64 vzoriek, najviac 4190 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)16 vzoriek, najviac 100 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 250 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO35×
    • Ca-HCO34×
    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Ca-HCO3-SO42×
    • Ca-Mg-HCO3-SO42×
    • Ca-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B7×
    • trieda A5×
    • trieda E3×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,300 mg/lmedián 0,00500 mg/l51 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l51 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 660 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l51 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,20 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 380 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,250 μg/l51 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l51 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 190 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,600 μg/l51 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 930 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 219 μg/lmedián 10,0 μg/l51 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,00 μg/l51 vzoriek49 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň16176 Bq/l58,6 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie18,50 Bq/l8,50 Bq/l
    prameň5124 Bq/l79,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Cu1×
    • Fe1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa5×
    • halda2×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Halda pred štôlňou GyulahaldaCu, Fekoniec 19.stor.-zač.20.stor.2,1 km
    Štôlňa GyulaštôlňaFe-Cu-Au rudykoniec 19.stor.-zač.20.stor.2,1 km
    Štôlňa GyulaštôlňaFe-Cu-Au rudykoniec 19. stor.- zač. 20. stor.2,2 km
    Pingový ťahpinga, pingový ťahFe-Cu-Au rudy2,8 km
    ŠtôlňaštôlňaFe-Cu-Au rudy2,9 km
    štôlňaštôlňaFe-Cu-Au rudy2,9 km
    štôlňaštôlňaFe-Cu-Au rudy2,9 km
    HaldahaldaFe-Cu-Au rudy2,9 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Hnúšťa – Samomastenec – talkLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,4 km
    Borovniakstavebný kameňŤažené ložisko – Lesy SR, štátny podnik4,5 km
    Kokava nad Rimavicou – Sinecmastenec – talkLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,5 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    RáztočnoMastenecmastenecmineralogický výskyt210 m
    Pohronská Polhora – BánovoMolybdénové rudyMomineralogický výskyt1,7 km
    Klenovec MedenéMedené rudyCu, Auložiskový výskyt2,0 km
    ChorepaZlaté rudyAu, pyritmineralogický výskyt2,7 km
    Hnúšťa – Ostrá, AsArzénové rudyAs, Aumineralogický výskyt3,6 km
    Hnúšťa – Ostrá, Pb-ZnPolymetalické rudyPb, Zn, Ag, Aumineralogický výskyt4,1 km
    Kokava nad Rimavicou, BodnárkaZlaté rudyAumineralogický výskyt4,2 km
    Kokava nad Rimavicou, SinecMastenecmastenecložiskový výskyt4,3 km
    Hnúšťa, SamoMastenecmastenecmalé ložisko4,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    109 vrtov v pásme 3 km, z toho 1 hydrogeologických a 108 ostatných; s číslom archívnej správy 109.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m24×
    • 10–30 m59×
    • 30–100 m19×
    • 100–300 m7×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    VS-2inžiniersko-geologický35,0 m235150 m
    VS-2inžiniersko-geologický35,0 m229860 m
    VS-3inžiniersko-geologický30,0 m229880 m
    VS-1inžiniersko-geologický40,0 m2351120 m
    VS-3inžiniersko-geologický30,0 m2351180 m
    VS-1inžiniersko-geologický35,0 m2298190 m
    Klenovecúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,2 m13801 124Bb1.pdf480 m
    VPT-59ložiskový15,0 m827511,0 km
    VPT-60ložiskový15,0 m827511,1 km
    VPT-61ložiskový15,0 m827511,2 km
    VPT-58ložiskový15,0 m827511,3 km
    VPT-62ložiskový15,0 m827511,4 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 534,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kokava – Chorepa – Kokava nad Rimavicou–1970–2,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy3×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny3×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. OZ B. Bystrica2 horgászvíz · 26 km14VN Klenovec – prítoky24

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam