Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Ma a(z) Dzikov vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

15:00–17:00

Dzikov, ablakpontszám 36.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 13:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    2003004005006007000 km5 km10 km
    A vízfolyás magassági profilja: 599-től 271 m tengerszint feletti magasságig 14,5 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    599 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    248 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    350 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    24 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,17

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Dzikov vízfolyás 2019-es évekbeli légi felvétele
    2019felvételezve: 2019. aug. 20.
    Dzikov vízfolyás 2022-es évekbeli légi felvétele
    2022felvételezve: 2022. aug. 4.
    Dzikov vízfolyás 2025-es évekbeli légi felvétele
    2025felvételezve: 2025. aug. 7.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Dzikov vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 1 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • 3 vagy több mutató1

    Legszennyezettebb horgászvizekmindegyik nem teljesített határértékkel

    • DzikovDzikov · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben3 mutató

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • nitrátok 25–50 mg/l1

    Legmagasabb nitrátértékek

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Dzikov

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 14 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % vápence a dolomity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 495 mg/l, tvrdá voda (17,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 96,8 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 79. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    52nGy/h dávkový príkon

    61. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Halda (halda), 1,3 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    7vzoriek so zlatom

    14 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 3 zrná v jednej vzorke (830 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 7,40 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 94. percentil (Hubošovce).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    179vrtov do 3 km

    492 rozborov vody v okolí

    Z toho 179 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    15 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    15lokalít do 3 km

    1 záťaž, 14 skládok

    Najbližšia záťaž: Prešov – Sokolovské kasárne, 2,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    17záznamov do 5 km

    12 ložísk, 5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    65plôch do 3 km

    8 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Mészkövek és dolomitok25%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • flyš25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    flyšpaleocén – eocénpročské súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,5m
    • 2 – 560%SR 48 %
    • 0 – 240%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih75%SR 32 %
    • veľký zdvih25%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrokarpatský paleogén67%SR 11 %
    • bradlové pásmo a pribradlová oblasť33%SR 2,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • spišsko-šarišský paleogén67%SR 5,8 %
    • šarišský úsek33%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón flyšoidných hornín50%SR 5,4 %
    • rajón pieskovcovo-zlepencových hornín50%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • flyšová formácia100%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová67%SR 12 %
    • medzizrnová33%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Čergova50%SR 1,4 %
    • neogén východnej časti Košickej kotliny25%SR 0,0 %
    • paleogén Spišsko-šarišského medzihoria, Bachurne a Šarišskej vrchoviny v povodí Torysy25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátogénne a karbonátovo-silikatogénne podzemné vody50%SR 0,0 %
    • karbonátovo-silikatogénne podzemné vody50%SR 3,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – SV časť50%SR 5,0 %
    • Levočská panva – Z a J časť25%SR 9,5 %
    • Košická kotlina25%SR 4,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,72typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    17,4°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,11 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    495mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalciumCa88,7 mg/l78. percentil
    • SzulfátokSO472,5 mg/l77. percentil
    • MagnéziumMg21,9 mg/l71. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3271 mg/l69. percentil
    • FluoridokF0,148 mg/l65. percentil
    • KloridokCl17,2 mg/l65. percentil
    • NátriumNa12,8 mg/l64. percentil
    • DraslíkK3,99 mg/l64. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,147 mg/l52. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,00 mg/l45. percentil
    • AmóniumNH40,0881 mg/l42. percentil
    • NitrátokNO34,92 mg/l37. percentil

    Fémek

    • MangánMn78,8 μg/l75. percentil
    • AlumíniumAl143 μg/l70. percentil
    • CinkZn4,45 μg/l33. percentil
    • VasFe0,0354 mg/l13. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KrómCr96,8 mg/kg79. percentil
    • MolibdénMo0,516 mg/kg71. percentil
    • AntimonSb0,924 mg/kg68. percentil
    • NikkelNi26,8 mg/kg60. percentil
    • ArzénAs6,63 mg/kg50. percentil
    • SzelénSe0,227 mg/kg45. percentil
    • KadmiumCd0,135 mg/kg37. percentil
    • VanádiumV60,3 mg/kg30. percentil
    • CínSn2,14 mg/kg27. percentil
    • BizmutBi0,162 mg/kg27. percentil
    • KobaltCo6,97 mg/kg26. percentil
    • CinkZn68,4 mg/kg17. percentil
    • HiganyHg0,0538 mg/kg16. percentil
    • RézCu15,2 mg/kg12. percentil
    • ÓlomPb8,80 mg/kg7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • NátriumNa1,12 %82. percentil
    • TitánTi4 731 mg/kg60. percentil
    • DraslíkK1,55 %55. percentil
    • MangánMn840 mg/kg50. percentil
    • AlumíniumAl5,28 %38. percentil
    • VasFe2,41 %33. percentil
    • KalciumCa1,50 %33. percentil
    • MagnéziumMg0,693 %25. percentil
    • FoszforP582 mg/kg16. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BerilliumBe1,90 mg/kg78. percentil
    • BórB63,7 mg/kg60. percentil
    • ZirkónZr423 mg/kg57. percentil
    • GáliumGa13,8 mg/kg48. percentil
    • LítiumLi28,5 mg/kg44. percentil
    • RubídiumRb85,1 mg/kg41. percentil
    • CérCe55,9 mg/kg38. percentil
    • YtriumY23,8 mg/kg29. percentil
    • BáriumBa362 mg/kg21. percentil
    • StronciumSr105 mg/kg18. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    52nGy/h vo vzduchu

    rozsah 43 až 57 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    alacsony

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Kálium (K)K1,48 %82. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,50 ppm56. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,40 ppm28. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 294 Bq/m²37. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • alacsony50%SR 36 %
    • közepes50%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -34nT

    rozsah -49 až -25 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -26mGal

    reziduálna +2,3 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – SV časť50%SR 5,0 %
    • Levočská panva – Z a J časť25%SR 9,5 %
    • Košická kotlina25%SR 4,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,4°C
    • Priemerná júlová teplota16,8°C
    • Ročné zrážky783mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma67%SR 29 %
    • horská klíma33%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy náchylné na acidifikáciu100%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda60%SR 53 %
    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A40%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda – 5 – halda (1,3 km od vody)Prešov – Sokolovské kasárne – SK1001200P (2,9 km od vody)Tehelná – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (30 m od vody)Pod Makom – Gregorovce – nedá sa odhadnúť (220 m od vody)TKO Ražňany – Gregorovce – nedá sa odhadnúť (250 m od vody)Veľký Śariš – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (1,5 km od vody)Nižná Śebastová – Prešov – nijaký (1,7 km od vody)Veľký Šariš – skládka TKO – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (1,8 km od vody)Bývalý Vargov hospodárský dvor – Malý Šariš – nijaký (1,9 km od vody)Bývalý Hodossyho hosp.dvor – Malý Šariš – nijaký (2,1 km od vody)Babin potok – Cicaš – Terňa – nedá sa odhadnúť (2,1 km od vody)Prešov – občasný (2,2 km od vody)Pri Lešovi – Župčany – nijaký (2,4 km od vody)Śtepník – Chmeľovec – nijaký (2,5 km od vody)Kameňolom Keveš – Záhradné – nedá sa odhadnúť (2,7 km od vody)Pasienok – Malý Šariš – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)a1 (2,1 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (4,1 km od vody)b1 (4,5 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (8,8 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,6 km od vody)Hubošovce – stavebný kameň (1,2 km od vody)Záhradné – stavebný kameň (3,3 km od vody)Fintice I – stavebný kameň (3,7 km od vody)Fintice II – stavebný kameň (4,3 km od vody)Hubošovce – stavebný kameň (1,2 km od vody)Gregorovce – keramické íly (2,1 km od vody)Záhradné – stavebný kameň (3,3 km od vody)Fintice I – stavebný kameň (3,7 km od vody)Fintice – bentonit (3,9 km od vody)Fintice II – stavebný kameň (4,3 km od vody)Gregorovce – keramické íly (2,1 km od vody)Mošurov – stavebný kameň (3,3 km od vody)Šarišské Sokolovce – stavebný kameň – pieskovec (980 m od vody)Šarišské Sokolovce – stavebný kameň – zlepenec, brekcia (1,4 km od vody)Šarišské Sokolovce – tehliarske suroviny (1,7 km od vody)Veľký Šariš – stavebný kameň – andezit (2,7 km od vody)Terňa – stavebný kameň – brekciovitý vápenec (3,2 km od vody)Prešov, tehelňa – všeobecná geológia (3,1 km od vody)Záhradné – vulkanity (3,4 km od vody)REGOROVCE – Zosuvy (20 m od vody)– Zosuvy (110 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)VELKY SARIS – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)GREGOROVCE – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (410 m od vody)HUBOSOVCE – Zosuvy (430 m od vody)HUBOSOVCE – Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)– Zosuvy (540 m od vody)– Zosuvy (550 m od vody)RATVAJ – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (650 m od vody)HUBOSOVCE – Zosuvy (670 m od vody)HUBOSOVCE – Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (710 m od vody)BODOVCE – Zosuvy (860 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)KANAS – Zosuvy (880 m od vody)GREGOROVCE – Zosuvy (950 m od vody)– Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)GREGOROVCE – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)KANAS – Zosuvy (1,4 km od vody)SARISSKE SOKOLOVCE – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)KANAS – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)TERNA – Zosuvy (1,5 km od vody)GREGOROVCE – Zosuvy (1,6 km od vody)KANAS – Zosuvy (1,7 km od vody)KANAS – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)KANAS – Zosuvy (2,0 km od vody)KANAS – Zosuvy (2,1 km od vody)UZOVCE – Zosuvy (2,1 km od vody)UZOVCE – Zosuvy (2,2 km od vody)TERNA – Zosuvy (2,3 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (2,4 km od vody)PRESOV-KUTY – Zosuvy (2,5 km od vody)ZAHRADNE – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (2,7 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (2,7 km od vody)ZAHRADNE – Zosuvy (2,7 km od vody)ZAHRADNE – Zosuvy (2,7 km od vody)FINTICE – Zosuvy (2,7 km od vody)MICHALANY N TOR – Zosuvy (2,8 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (2,9 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (2,9 km od vody)ZAHRADNE – Zosuvy (3,0 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Gregorovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Prešov-Dúbrava – negatívny vrt (140 m od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Gregorovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Gregorovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Gregorovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (300 m od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Veľký Šariš – pozorovací vrt SHMÚ (600 m od vody)Gregorovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (810 m od vody)Dúbrava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (980 m od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Veľký Šariš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,0 km od vody)Veľký Šariš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,0 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Veľký Šariš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Dúbrava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Veľký Šariš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Dúbrava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Prešov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Veľký Šariš (1,7 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Veľký Šariš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Veľký Šariš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Šarišské Sokolovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Uzovce – negatívny vrt (1,9 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (150 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (240 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (600 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (600 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (610 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (620 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (640 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (640 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (690 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (720 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (740 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (770 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (770 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (780 m od vody)Jakubovany-dolina, 900m ZJZ od K738 – prameň (820 m od vody)Šarišské Sokolovce-dolina, 650m SZ od K 738 – prameň (1,0 km od vody)Šarišské Sokolovce-dolina, 1000m JV od K744 – prameň (1,2 km od vody)Šarišské Sokolovce, dolina Veľkého potoka – prameň (1,2 km od vody)dolina Ternianky-Zadlhé, 1000m SV od K871 – prameň (1,6 km od vody)Šarišské Sokolovce, 5 km S – prameň (1,6 km od vody)ľavý svah doliny potoka Zadlhé – prameň (1,8 km od vody)Hradisko-nad Horárňou, 550m SV od K594 – prameň (2,0 km od vody)Terňa – vrt (2,2 km od vody)Podhradisko – studňa (2,3 km od vody)Šarišské Sokolovce, dolina Veľkého potoka – prameň (2,4 km od vody)Šarišské Sokolovce, dolina potoka Bernát – prameň (2,5 km od vody)Terna – Hradisko, 3500 m SSZ – prameň (2,5 km od vody)dolina Ternianky, 1600m VSV od K895 – prameň (2,5 km od vody)horáreň Jakubovany,750m JZ od K744 – prameň (2,6 km od vody)Šarišské Sokolovce-dolina, 750m JZ od K907 – prameň (2,6 km od vody)dolina z Jakubovian, 1850m J od K809 – prameň (2,7 km od vody)Hradisko, 1300m SV od K594 Bukovec – studňa (2,8 km od vody)zlato 2 ks – zlato (80 m od vody)zlato 3 ks – zlato (80 m od vody)zlato 1 ks – zlato (350 m od vody)zlato 1 ks – zlato (630 m od vody)zlato 1 ks – zlato (700 m od vody)zlato 3 ks – zlato (830 m od vody)zlato 3 ks – zlato (990 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,40 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hubošovce, 2003, 590 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 500 μg/lmedián 395 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: nad obcou Gregorovce, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gregorovce, 60 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,50 μg/l12 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gregorovce, 2003, 60 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 80,0 μg/lmedián 50,0 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Ratvaj, 2003, 80 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gregorovce, 2003, 60 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 16,0 μg/lmedián 10,0 μg/l12 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 300m od mosta, 1992, 20 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dzikov pod obcou, 1992, 40 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Torysa, 2000, 420 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Torysa, 2000, 420 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 19,0 mg/lmedián 10,5 mg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Veľký Šariš, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)35 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)35 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)34 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)22 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Arany (Au)7 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    TP-44832 zrná80 m
    14013 zrná80 m
    TP-45031 zrno350 m
    13881 zrno630 m
    13551 zrno700 m
    13693 zrná830 m
    13703 zrná990 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)40 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)34 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)33 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)31 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))25 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO311×
    • Ca-HCO36×
    • Ca-Mg-HCO3-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A11×
    • trieda G2×
    • trieda E2×
    • trieda D1×
    • trieda H1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • SzelénSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,560 mg/lmedián 0,00500 mg/l38 vzoriek66 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 200 μg/lmedián 25,5 μg/l38 vzoriek5 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,100 μg/l38 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 104 μg/lmedián 16,0 μg/l38 vzoriek5 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l38 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l38 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,30 μg/lmedián 0,750 μg/l38 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 0,250 μg/l38 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň1059,2 Bq/l11,2 Bq/l
    studňa233,8 Bq/l25,3 Bq/l
    upravený prameň248,5 Bq/l30,7 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie12,31 Bq/l2,31 Bq/l
    minerálny prameň112,0 Bq/l12,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda1×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Haldahaldaandezit1,3 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Hubošovcestavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.1,2 km
    Hubošovcestavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.1,2 km
    Gregorovcekeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – MASEVA, spol. s r.o.2,1 km
    Gregorovcekeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – MASEVA, spol. s r.o.2,1 km
    Mošurovstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Raciogroup, s. r. o.3,3 km
    Záhradnéstavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,3 km
    Záhradnéstavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,3 km
    Fintice Istavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.3,7 km
    Fintice Istavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.3,7 km
    FinticebentonitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,9 km
    Fintice IIstavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s.r.o.4,3 km
    Fintice IIstavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s.r.o.4,3 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    179 vrtov v pásme 3 km, z toho 65 hydrogeologických a 114 ostatných; s číslom archívnej správy 179.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m134×
    • 10–30 m31×
    • 30–100 m7×
    • 100–300 m6×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Gregorovceširokoprofilový vrt10,0 m54117 103Cd77.pdf80 m
    Prešov-Dúbravanegatívny vrt7,2 m16799 103Cd34.pdf140 m
    DV-19hydrogeologický5,0 m87473170 m
    Veľký Šarišúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m16308 103Cd29.pdf240 m
    HG-SSÚDhydrogeologický8,0 m97811250 m
    Gregorovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,2 m46699 103Cd67.pdf260 m
    Ša-501/Vinžiniersko-geologický4,2 m31354260 m
    Gregorovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,5 m46699 103Cd68.pdf290 m
    Gregorovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,5 m46699 103Cd66.pdf300 m
    Ša-503/Vinžiniersko-geologický4,6 m31354300 m
    Veľký Šarišúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m10760 103Cd25.pdf310 m
    Ša-502/Vinžiniersko-geologický3,9 m31354320 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5142,1 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 514,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Prešov – Sokolovské kasárneSK1001200P2,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Tehelná – Veľký Šariš–1987–30 m
    Pod Makom – Gregorovce40 m²1990–220 m
    TKO Ražňany – Gregorovce–1996monitorovaná250 m
    Veľký Śariš – Veľký Šariš–1980–1,5 km
    Nižná Śebastová – Prešov–1990–1,7 km
    Veľký Šariš – skládka TKO – Veľký Šariš–1988–1,8 km
    Bývalý Vargov hospodárský dvor – Malý Šariš–1985–1,9 km
    Bývalý Hodossyho hosp.dvor – Malý Šariš–1988–2,1 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy65×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny42×
    • Stabilizovaný11×
    • Aktívny8×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami4×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova35×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00019×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S7×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Eperjes1 horgászvíz · 15 km32Dzikov32

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Bodrog és Hernád