Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Slatina

Vízgyűjtő: GaramPontyosLazacfélék – pisztrángos
horgászvizek
2
horgászvizek hossza
37,4km
kerület
Besztercebányai kerület
  • Pontyos16,7 km1 horgászvíz
  • Lazacfélék – pisztrángos20,7 km1 horgászvíz
Légi felvétel a(z) Slatina vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Slatina vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · 2 horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
  • Nagyon magas0
  • Magas0
  • Átlagos0
  • Alacsony2

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Slatina č. 2, ablakpontszám 38.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 03:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Hriňová (nad VN)4 cm–
    Hriňová (pod VN)27 cm–
    Môťová41 cm–
    Zólyom33 cm–
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 02:58

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Élénk vízfolyás Hegylábi folyó kavicsos fenékkel és gyors sodrással. Itt már a pér és a pisztráng is jól fejlődik.

    2003004005006000 km10 km20 km30 kmsz. 2sz. 1
    A vízfolyás magassági profilja: 522-től 303 m tengerszint feletti magasságig 36,2 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    522 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    303 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    219 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    6,0 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,32

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Slatina vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. aug. 9.
    Slatina vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. jún. 25.
    Slatina vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. júl. 27.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Slatina vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás 2 / 2 SHMÚ-adattal rendelkező horgászvize közül a legközelebbi helyen legalább egy mutatóban nem teljesíti a normát.

    • 1–2 mutató2

    Legszennyezettebb horgászvizekmindegyik nem teljesített határértékkel

    • Slatina č. 1Slatina · nem teljesült határérték 4 évből 2 évben1 mutató

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező 2 horgászvízből 1 környékén a felszín alatti víz legalább egy mutatóban meghaladja a határértéket.

    • ammóniumionok vagy nitritek a szabvány felett legalább egy állomáson1

    A vízfolyás profilja a forrástól a torkolatiga nem teljesített mutatók száma 2025-ben az SHMÚ-helyszíneken

    01234VN Hriňová, alatt, fkm 46,5: 1 mutató (2022)Hriňová, tejüzem, felett, fkm 43,4: nincs megszegett szabvány (2024)VN Môťová, felett, fkm 11,1: 1 mutató (2024)Zólyom (a vízmérce mellett), fkm 1,9: 4 mutató (2025)torkolat, fkm 0,3: 2 mutató (2025)rkm 47 (felső szakasz)rkm 0 (a torkolat felé)
    Helyek megjelenítése a táblázatban (5)
    • VN Hriňová, alattrkm 46,51 mutató
    • Hriňová, tejüzem, felettrkm 43,4nincs nem teljesített norma
    • VN Môťová, felettrkm 11,11 mutató
    • Zólyom (a vízmérce mellett)rkm 1,94 mutató
    • torkolatrkm 0,32 mutató
    • a norma nem teljesül
    • nincs nem teljesített norma
    • a pont nincs az évkönyvben

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Slatina

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 37 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,5modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 174 mg/l, mäkká voda (4,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 2,44 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    53nGy/h dávkový príkon

    66. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    2objekty do 3 km

    Najbližšie: Halda Vígľaš (halda), 1,8 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    16 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 3 zrná v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 9 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 340 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (sútok-Slatina-Zolná ŽOS).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    1 034vrtov do 3 km

    1072 rozborov vody v okolí

    Z toho 1033 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    18 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 5,7 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    37lokalít do 3 km

    7 záťaží, 30 skládok

    Najbližšia záťaž: Hriňová – ZŤS Hriňová, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    45záznamov do 5 km

    24 ložísk, 21 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    84plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív6×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív80%SR 68 %
    • deluviálne sedimenty20%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,8m
    • 2 – 556%SR 48 %
    • 0 – 222%SR 16 %
    • 5 – 1022%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 6 z 13 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics75%SR 52 %
    • Kyslé plutonity17%SR 3,7 %
    • Kyslé vulkanity8,3%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)75%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)17%SR 3,7 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)8,3%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity pohoria Poľana a časti Zvolenskej kotliny36%SR 0,0 %
    • kryštalinikum Detvianskej kotliny a Sihlianskej planiny v povodí Slatiny36%SR 0,0 %
    • neogén Zvolenskej kotliny – východná časť18%SR 0,0 %
    • neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria9,1%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,55typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    4,5°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,80 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    174mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK3,91 mg/l63. percentil
    • FluoridokF0,143 mg/l63. percentil
    • NátriumNa9,02 mg/l50. percentil
    • KloridokCl8,61 mg/l49. percentil
    • SzulfátokSO425,6 mg/l27. percentil
    • MagnéziumMg5,93 mg/l15. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO376,5 mg/l13. percentil
    • KalciumCa22,2 mg/l12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,55 mg/l85. percentil
    • AmóniumNH40,277 mg/l76. percentil
    • NitrátokNO38,61 mg/l67. percentil
    • FosforečnanyPO40,241 mg/l64. percentil

    Fémek

    • CinkZn17,7 μg/l83. percentil
    • VasFe0,267 mg/l82. percentil
    • AlumíniumAl178 μg/l76. percentil
    • MangánMn33,2 μg/l52. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmiumCd2,44 mg/kg95. percentil
    • VanádiumV108 mg/kg91. percentil
    • CínSn4,71 mg/kg88. percentil
    • CinkZn175 mg/kg86. percentil
    • KobaltCo11,3 mg/kg82. percentil
    • HiganyHg0,285 mg/kg82. percentil
    • ÓlomPb23,5 mg/kg79. percentil
    • AntimonSb0,895 mg/kg67. percentil
    • BizmutBi0,268 mg/kg66. percentil
    • RézCu27,3 mg/kg64. percentil
    • KrómCr80,9 mg/kg63. percentil
    • ArzénAs6,63 mg/kg50. percentil
    • NikkelNi22,1 mg/kg37. percentil
    • SzelénSe0,178 mg/kg32. percentil
    • MolibdénMo0,220 mg/kg19. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FoszforP1 760 mg/kg95. percentil
    • TitánTi7 135 mg/kg93. percentil
    • VasFe4,07 %91. percentil
    • MangánMn1 476 mg/kg88. percentil
    • NátriumNa1,22 %87. percentil
    • AlumíniumAl7,05 %87. percentil
    • DraslíkK1,47 %42. percentil
    • KalciumCa1,35 %27. percentil
    • MagnéziumMg0,697 %25. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr298 mg/kg95. percentil
    • ZirkónZr599 mg/kg93. percentil
    • BáriumBa718 mg/kg92. percentil
    • CérCe77,9 mg/kg90. percentil
    • GáliumGa18,1 mg/kg82. percentil
    • YtriumY32,4 mg/kg73. percentil
    • RubídiumRb93,0 mg/kg62. percentil
    • BerilliumBe1,58 mg/kg60. percentil
    • LítiumLi24,6 mg/kg21. percentil
    • BórB37,8 mg/kg9. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    53nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,99 ppm68. percentil
    • Kálium (K)K1,35 %65. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,70 ppm65. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda Vígľaš – 5 – halda (1,8 km od vody)Halda Sekier-Môťová – 5 – halda (1,9 km od vody)Detva – Zlatý vŕšok – Zlaté rudy (1,8 km od vody)Detva – DV-24 – Polymetalické rudy (2,5 km od vody)Stožok – Ostatné (3,6 km od vody)Klokoč – Podpolom – Zlaté rudy (4,2 km od vody)Klokoč, Slatinské lazy – Medené rudy (5,0 km od vody)Hriňová – ZŤS Hriňová – SK200280FK (130 m od vody)Zvolen – Železničné opravovne a strojárne – SK200220FP (240 m od vody)Zvolen – Bučina – čierna impregnácia – SK200220FP (780 m od vody)Zvolen – Bučina – biela impregnácia – SK200220FP (940 m od vody)Zvolen – Bučina – stará depónia – SK200220FP (1,2 km od vody)Detva – PPS Group – SK200220FP (2,1 km od vody)Zvolen – armádne objekty – SK1000700P (2,9 km od vody)Vígľaš – občasný (50 m od vody)Na piesku – Hriňová – – (60 m od vody)Pstruša Rohy pri MVE – Vígľaš – – (80 m od vody)Pod zrúcaninou hradu – Vígľaš – nijaký (90 m od vody)Detva – nedá sa odhadnúť (100 m od vody)Čertov vŕšok – Zvolenská Slatina – – (140 m od vody)Fangová – Hriňová – nedá sa odhadnúť (170 m od vody)Tršovka – Hriňová – nijaký (190 m od vody)Pod bielou skalou – Detva – nijaký (230 m od vody)Vígľaš – nijaký (260 m od vody)Kriváň – baňa Mních – Kriváň – nijaký (300 m od vody)Korytárky – pod kopcom – Kriváň – občasný (310 m od vody)Korytárky – pod kopcom – Kriváň – nijaký (410 m od vody)Krpeľný vŕšok – Detva – nijaký (940 m od vody)Hriňová – nijaký (1,1 km od vody)Pod cintorínom – Kriváň – nedá sa odhadnúť (1,2 km od vody)Piešť, pri KD Za Skalencom – Detva – nijaký (1,3 km od vody)Nôtovci – Kriváň – nijaký (1,3 km od vody)Kriváň – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)Stará kúria – Stožok – nijaký (1,4 km od vody)Detva – za futbalovým ihriskom – Detva – nijaký (1,4 km od vody)Hriňová – nijaký (1,8 km od vody)za Technickými službami, s.r.o. – Detva – – (2,0 km od vody)Detva – nijaký (2,1 km od vody)Studienec – pred hnojiskom – Detva – – (2,4 km od vody)Kamenná – Detva – nijaký (2,4 km od vody)Kalafús – Stožok – nijaký (2,4 km od vody)Hriňová – nijaký (2,7 km od vody)Studienec – Detva – nijaký (2,8 km od vody)Stará skládka KO – Zvolenská Slatina – nijaký (3,0 km od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (3,8 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,5 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,6 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,6 km od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (4,9 km od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (5,0 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (5,3 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (5,7 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (5,7 km od vody)Kováčová – kúpeľný (5,7 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (5,7 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (5,7 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (5,7 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (5,7 km od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (7,3 km od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (7,3 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (9,0 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (9,7 km od vody)a1 (280 m od vody)a1 (420 m od vody)b1 (430 m od vody)a1 (450 m od vody)a1 (570 m od vody)a1 (580 m od vody)a1 (650 m od vody)a1 (750 m od vody)a1 (870 m od vody)b1 (890 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (1,6 km od vody)a1 (1,7 km od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (2,2 km od vody)b1 (2,4 km od vody)a1 (2,4 km od vody)a1 (2,5 km od vody)b1 (2,5 km od vody)a1 (2,5 km od vody)c1 (2,6 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (3,1 km od vody)c5 (3,1 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,4 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (3,5 km od vody)c1 (3,6 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (3,7 km od vody)b1 (3,9 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (4,2 km od vody)Kováčová (5,1 km od vody)Vígľaš – Podrohy – stavebný kameň (220 m od vody)Vígľaš – stavebný kameň (1,6 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (1,7 km od vody)Môťová – Sekier – stavebný kameň (1,8 km od vody)Stožok – stavebný kameň (1,9 km od vody)Lieskovec – bentonit (3,1 km od vody)Vígľaš – Podrohy – stavebný kameň (130 m od vody)Vígľaš – stavebný kameň (1,6 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (1,7 km od vody)Môťová – Sekier – stavebný kameň (1,9 km od vody)Stožok – stavebný kameň (1,9 km od vody)Detva – zlaté rudy (1,9 km od vody)Očová II – keramické íly (2,4 km od vody)Očová I – keramické íly (3,0 km od vody)Lieskovec – bentonit (3,1 km od vody)Klokoč – zlaté rudy (4,4 km od vody)Detva – zlaté rudy (2,0 km od vody)Očová II – keramické íly (2,4 km od vody)Očová I – keramické íly (3,0 km od vody)Klokoč – zlaté rudy (4,4 km od vody)Zvolenská Slatina – stavebný kameň (280 m od vody)Zvolenská Slatina – stavebný kameň (1,5 km od vody)Stožok I – stavebný kameň (2,5 km od vody)Šúplatka – Michalková – stavebný kameň (4,6 km od vody)Zvolen – stavebný kameň – aglomeráty (1,7 km od vody)Pstruša P 7 vrt – keramické íly, kaolinit, bentonit, hallo (1,8 km od vody)Lieskovec – keramické íly (2,0 km od vody)Pstruša Vígľaš – síra (2,5 km od vody)Sliač Ovsenô – diatomit (2,6 km od vody)Sliač – Borová Hora – Mn rudy (2,9 km od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (3,1 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 169,195 – 178,6 – štrkopiesky (3,2 km od vody)Zvolen – Bariny – lignit (3,4 km od vody)Detvianska Huta – Ľuľovka – kremeň (3,5 km od vody)Hriňová – Mn rudy (3,6 km od vody)Klokoč – stavebný piesok – piesky (4,6 km od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (4,7 km od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (4,8 km od vody) (4,8 km od vody)Klokoč – zlaté a strieborné rudy (3,3 km od vody)Klokoč, Podpolom – vulkanity (4,0 km od vody)ZVOLENSKA SLATINA – Zosuvy (90 m od vody)SLATINKA – Zosuvy (100 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)HUTA – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)ZVOLENSKA SLATINA – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)ZVOLENSKA SLATINA – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (300 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)STARA HUTA – Blokové polia (360 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)SLATINKA – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (440 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (790 m od vody)SLATINKA – Zosuvy (810 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,0 km od vody)ZVOLEN-MOTOVA – Zosuvy (1,0 km od vody)SLATINKA – Zosuvy (1,1 km od vody)ZVOLEN-MOTOVA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)MOTOVA – Zosuvy (1,1 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)ZVOLENSKA SLATINA – Zosuvy (1,4 km od vody)BAKOVA JAMA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)ZVOLENSKA SLATINA – Zosuvy (1,5 km od vody)Kriváň – Zosuvy (1,6 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,7 km od vody)Kriváň – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)Zvolen – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)ZVOLENSKA SLATINA – Blokové polia + zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,2 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)Kriváň – Zosuvy (2,4 km od vody)BAKOVA JAMA – Zosuvy (2,5 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,6 km od vody)Kriváň – Zosuvy (2,6 km od vody)Kriváň – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Pstruša – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Zvolenská Slatina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (50 m od vody)Stožok – monitorovací vrt (60 m od vody)Stožok – monitorovací vrt (60 m od vody)Stožok – monitorovací vrt (70 m od vody)ôťová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Slatinka nad Bebravou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Zvolenská Slatina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Detva-Krnô – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Stožok – monitorovací vrt (90 m od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Pstruša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Vígľaš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Vígľaš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Zvolenská Slatina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Detva-Krnô – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Stožok – monitorovací vrt (110 m od vody)Stožok – monitorovací vrt (110 m od vody)Stožok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Stožok – monitorovací vrt (120 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Slatinka nad Bebravou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Bučina-Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Vígľaš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Detva – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (140 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (140 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (140 m od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Slatinka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Zvolenská Slatina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (150 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Vígľaš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Zvolenská Slatina (160 m od vody)Stožok – monitorovací vrt (160 m od vody)Stožok-zástavka – monitorovací vrt (160 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (140 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (180 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (210 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (320 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (340 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (340 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (370 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (410 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (530 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (530 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (540 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (540 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (660 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (710 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (720 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (760 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (810 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (940 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (950 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (960 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (970 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (970 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 2 ks – zlato (70 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBaextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 340 μg/lmedián 39,0 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: sútok-Slatina-Zolná ŽOS, 1997, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 38,0 μg/lmedián 5,00 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 680 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slatina, 1997, 50 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l15 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slatinka-obec most, 1997, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 680 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 680 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slatina, 1997, 50 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 680 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 680 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
      najvyššie 45,7 mg/lmedián 25,5 mg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 680 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)50 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)50 vzoriek, najviac 350 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)37 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)24 vzoriek, najviac 755 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)16 vzoriek, najviac 10 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 955 zŕn
    • Anatas (TiO₂)7 vzoriek, najviac 25 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)5 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Arany (Au)2 vzorky, najviac 3 zŕn
    • Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 10 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    167a3 zrná50 m
    161a2 zrná70 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))52 vzoriek, najviac 4354 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)50 vzoriek, najviac 350 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))49 vzoriek, najviac 425 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)49 vzoriek, najviac 550 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)48 vzoriek, najviac 674 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)32 vzoriek, najviac 4204 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)24 vzoriek, najviac 400 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)23 vzoriek, najviac 750 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)18 vzoriek, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • CinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11 162 μg/lmedián 17,0 μg/l83 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 290 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 52,0 μg/lmedián 0,250 μg/l83 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 400 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 12,6 μg/lmedián 0,250 μg/l83 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,4 μg/lmedián 1,00 μg/l83 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 790 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,100 μg/l83 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 240 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l83 vzoriek99 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 97,0 μg/lmedián 3,00 μg/l83 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,50 μg/lmedián 0,500 μg/l83 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,100 mg/lmedián 0,00500 mg/l83 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l83 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l83 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 190 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    forrás24123 Bq/l10,5 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie374,3 Bq/l34,9 Bq/l
    minerálny prameň663,3 Bq/l24,7 Bq/l
    vrt s prelivom238,4 Bq/l32,5 Bq/l
    studňa118,8 Bq/l18,8 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie429,0 Bq/l5,00 Bq/l
    vodná nádrž117,0 Bq/l17,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda2×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Halda Vígľašhaldastavebný kameň1,8 km
    Halda Sekier-Môťováhaldastavebný kameň1,9 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Vígľaš – Podrohystavebný kameňŤažené ložisko – GEOtrans-LOMY, s.r.o.130 m
    Vígľaš – Podrohystavebný kameňŤažené ložisko – GEOtrans-LOMY, s.r.o.220 m
    Zvolenská Slatinastavebný kameňŤažené ložisko – Matuška Milan – KAMENA – produkt.280 m
    Zvolenská Slatinastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Urbariát obce Zvolenská Slatina pozemkové spoločenstvo1,5 km
    Vígľašstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.1,6 km
    Vígľašstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.1,6 km
    Zólyomtehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,7 km
    Zólyomtehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,7 km
    Môťová – Sekierstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.1,8 km
    Môťová – Sekierstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.1,9 km
    Stožokstavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.1,9 km
    Gyetvazlaté rudyLožisko s predpokladom využívania zásob – Mining Gold s.r.o.1,9 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    Gyetva – Zlatý vŕšokZlaté rudyAumineralogický výskyt1,8 km
    Gyetva – DV-24Polymetalické rudyCu, Pb, Znmineralogický výskyt2,5 km
    StožokEgyébmineralogický výskyt3,6 km
    Klokoč – PodpolomZlaté rudyAumalé ložisko4,2 km
    Klokoč, Slatinské lazyMedené rudyCu, Au, Momineralogický výskyt5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    1 034 vrtov v pásme 3 km, z toho 242 hydrogeologických a 792 ostatných; s číslom archívnej správy 1033.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m511×
    • 10–30 m339×
    • 30–100 m69×
    • 100–300 m38×
    • nad 300 m29×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Gyetvaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m16027 123Bd7.pdf10 m
    Kriváňúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m81483 123Bd35.pdf10 m
    Kriváňúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,0 m81483 123Bd32.pdf10 m
    JP-37Pinžiniersko-geologický15,0 m9190510 m
    Kriváňúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou60,0 m81483 123Bd34.pdf20 m
    DPS-77inžiniersko-geologický0,9 m9190520 m
    J-32inžiniersko-geologický13,0 m8994720 m
    DPS-50inžiniersko-geologický10,0 m9190530 m
    DPS-25inžiniersko-geologický4,8 m9190530 m
    VN10-3životné prostredie–9644430 m
    DPS-49inžiniersko-geologický10,0 m9190530 m
    JP-72inžiniersko-geologický15,0 m9190530 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Borova Hora – BL-229 °C30,0 l/s300 mnevyužívaný3,8 km
    Sliač22 °C0,1 l/s41 mCa-SO4nevyužívaný4,5 km
    Sliač21 °C0,1 l/s25,15 mCa-SO4nevyužívaný4,6 km
    Sliač22 °C0,0 l/s14 mCa-SO4nevyužívaný4,6 km
    Sliač – I.A32 °C5,5 l/s58,8 mCa-SO4využívaný4,9 km
    Sliač – BO-743 °C27,7 l/s572 mnevyužívaný5,0 km
    Sliač – BO-330 °C3,5 l/s252 mCa-SO4nevyužívaný5,3 km
    Kováčová – P-712 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,7 km
    Kováčová – P-625 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,7 km
    Kováčová46 °C20,0 l/s412 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,7 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 532280 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 55430 m
    kategória c1minerálna voda23-38< 522,6 km
    kategória c5minerálna voda23-38> 5013,1 km
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––15,1 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Hriňová – ZŤS HriňováSK200280FK130 m
    Zólyom – Železničné opravovne a strojárneSK200220FP240 m
    Zólyom – Bučina – čierna impregnáciaSK200220FP780 m
    Zólyom – Bučina – biela impregnáciaSK200220FP940 m
    Zólyom – Bučina – stará depóniaSK200220FP1,2 km
    Gyetva – PPS GroupSK200220FP2,1 km
    Zólyom – armádne objektySK1000700P2,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Vígľaš75 m²1986–50 m
    Na piesku – Hriňová250 m²––60 m
    Pstruša Rohy pri MVE – Vígľaš–1999–80 m
    Pod zrúcaninou hradu – Vígľaš400 m²1980–90 m
    Gyetva600 m²1979–100 m
    Čertov vŕšok – Zvolenská Slatina6 400 m²1994–140 m
    Fangová – Hriňová–1964–170 m
    Tršovka – Hriňová100 m²1994–190 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy82×
    • Blokové polia + zosuvy1×
    • Blokové polia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny62×
    • Stabilizovaný19×
    • Aktívny3×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S36×
    • Nedostatočne doložené16×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00012×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick8×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova6×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Zólyom2 horgászvíz · 37 km21Slatina č. 232

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam