Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Tajovský potok

Vízgyűjtő: GaramLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
5,8km
kerület
Besztercebányai kerület
Légi felvétel a(z) Tajovský potok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Tajovský potok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

15:00–17:00

Tajovský potok č. 1, ablakpontszám 30.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 01:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Besztercebánya15 cm–
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 00:58

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    3003504004505000 km2 km4 km
    A vízfolyás magassági profilja: 468-től 350 m tengerszint feletti magasságig 5,8 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    468 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    340 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    128 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    22 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,06

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Tajovský potok vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 18.
    Tajovský potok vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 6.
    Tajovský potok vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. júl. 27.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Tajovský potok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 1 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • 3 vagy több mutató1

    Legszennyezettebb horgászvizekmindegyik nem teljesített határértékkel

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1
    • ammóniumionok vagy nitritek a szabvány felett legalább egy állomáson1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Tajovský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 6 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Staré banské diela

    8objektov do 3 km

    ťažené: Hg, Cu

    Najbližšie: Struskové pole (iný druh objektu), 230 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (950 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 8 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 4,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Tajovský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    1 031vrtov do 3 km

    239 rozborov vody v okolí

    Z toho 1031 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    29°C na ústí vrtu

    3 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Sielnica – BO-9, výdatnosť 5,5 l/s, 9,3 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    1 záťaž, 5 skládok

    Najbližšia záťaž: Banská Bystrica – bývalá galvanizovňa LOBB, 1,8 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    23záznamov do 5 km

    10 ložísk, 13 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    41plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Struskové pole – 6 – iný druh objektu (230 m od vody)Ťažobné pole – 6 – iný druh objektu (1,8 km od vody)Stará dobývka – 4 – pinga, pingový ťah (2,5 km od vody)Alžbeta štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Juraj štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Ťažobné pole – 6 – iný druh objektu (1,8 km od vody)Alžbeta štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Juraj štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Tajov – Baničky – Arzénové rudy (1,9 km od vody)Malachov – Nemecký vrch – Ortuťové rudy (3,6 km od vody)Králiky – Farbená – Arzénové rudy (3,9 km od vody)Králiky – Antimónové rudy (4,8 km od vody)Banská Bystrica – Lazina – Medené rudy (4,8 km od vody)Banská Bystrica – bývalá galvanizovňa LOBB – SK200280FK (1,8 km od vody)Riečka – nijaký (800 m od vody)Riečka – nijaký (1,2 km od vody)Riečka – nijaký (1,8 km od vody)Králiky – nijaký (2,9 km od vody)Králiky – nijaký (3,0 km od vody)Badín – BL-1 – nekúpeľný (6,8 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (8,2 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (9,3 km od vody)a1 (410 m od vody)b1 (560 m od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (2,4 km od vody)a1 (3,0 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (6,0 km od vody)b1 (7,5 km od vody)a1 (7,5 km od vody)b1 (8,5 km od vody)a1 (8,5 km od vody)c1 (8,5 km od vody)b1 (8,6 km od vody)c1 (10,0 km od vody)Banská Bystrica – Štiavnička (570 m od vody)Králiky – stavebný kameň (2,1 km od vody)Uľanka – Harmančok – stavebný kameň (3,3 km od vody)Horná Mičiná – stavebný kameň (4,6 km od vody)Králiky – stavebný kameň (2,1 km od vody)Uľanka – Harmančok – stavebný kameň (3,3 km od vody)Horná Mičiná – stavebný kameň (4,6 km od vody)Iliaš II – stavebný kameň (2,9 km od vody)Uľanka – Harmančok – stavebný kameň (3,0 km od vody)Horná Mičiná – Markov – stavebný kameň (4,4 km od vody)Kôcová – stavebný kameň (4,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 188,007 – 199,4 – štrkopiesky (3,1 km od vody)Kordíky – hnedé uhlie (4,4 km od vody)Malachov – stavebný kameň – andezit (4,4 km od vody)Uľanka – vápenec (4,5 km od vody)Banská Bystrica – Baranové – stavebný kameň – krinoidový vápenec (4,7 km od vody)Králiky – Sb rudy (4,8 km od vody)Banská Bystrica – Lazina – Cu rudy (4,8 km od vody)Malachov – Nemecký vrch – ortuťové rudy (4,7 km od vody)Tajov – mineralógia (1,1 km od vody)Malachov – baníctvo (3,9 km od vody)– Zosuvy (130 m od vody)SKUBIN – Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy + svahové prúdy (920 m od vody)– Blokové rozpadliny (1,1 km od vody)– Blokové polia (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)MALACHOV – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)MALACHOV – Blokové polia (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)MALACHOV – Zosuvy (2,3 km od vody)BANSKA BYSTICA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)BANSKA BYSRICA – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Blokové polia (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)BANSKA BYSTRICA – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Svahové prúdy (2,7 km od vody)BANSKA BYSTRICA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Blokové polia (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Blokové polia (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Banská Bystrica-Štiavničky – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (40 m od vody)Banská Bystrica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Banská Bystrica-Štiavničky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Banská Bystrica-Štiavničky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Banská Bystrica-Štiavničky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (420 m od vody)Banská Bystrica-Štiavničky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (490 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (490 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (550 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (560 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (560 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (560 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (560 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (570 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (570 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (580 m od vody)Banská Bystrica – monitorovací vrt (620 m od vody)Radvaň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Radvaň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Banská Bystrica-Radvaň – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (1,2 km od vody)Tajov-Kopanica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,4 km od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Kostiviarska – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Banská Bystrica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Rudlovský potok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Smrečina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Kráľová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Banská Bystrica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,0 km od vody)Banská Bystrica-Iliaš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,0 km od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)zlato 2 ks – zlato (100 m od vody)zlato 2 ks – zlato (950 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SzelénSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tajovský potok, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,00 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Kordický potok, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,50 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kordický potok, 1997, 150 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tajovský potok, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 74,0 μg/lmedián 20,0 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Račianka, potok, 1997, 90 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Malachovský potok, 1993, 610 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Radvanský potok, 1997, 490 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Malachovský potok, 1993, 610 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 25,2 mg/lmedián 19,6 mg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Tajovský potok, 1997, 90 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Pyrit (FeS₂)56 vzoriek, najviac 4500 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)45 vzoriek, najviac 599 zŕn
    • Cinabarit (HgS)41 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Realgár (AsS)20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)17 vzoriek, najviac 3150 zŕn
    • Auripigment (As₂S₃)12 vzoriek, najviac 8 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)7 vzoriek, najviac 4 zŕn
    • Markazit (FeS₂)3 vzorky, najviac 250 zŕn
    • Arany (Au)2 vzorky, najviac 2 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    18/A2 zrná100 m
    9/D2 zrná950 m

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 15,0 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 1,40 μg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,80 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0800 mg/lmedián 0,0100 mg/l18 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 230 μg/lmedián 2,50 μg/l18 vzoriek39 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,00 μg/l18 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    forrás1260,6 Bq/l10,9 Bq/l
    minerálny prameň168,7 Bq/l68,7 Bq/l
    vrt s prelivom119,6 Bq/l19,6 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie111,6 Bq/l11,6 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Hg7×
    • Cu1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa4×
    • iný druh objektu3×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Struskové poleiný druh objektuCu – rudy16.storočie230 m
    Ťažobné poleiný druh objektuHg rudy (As?)18.storočie1,8 km
    Ťažobné poleiný druh objektuHg rudy (As?)18.storočie1,8 km
    Stará dobývkapinga, pingový ťahHg rudy2,5 km
    Alžbeta štôlňaštôlňaHg rudy2,9 km
    Alžbeta štôlňaštôlňaHg rudy2,9 km
    Juraj štôlňaštôlňaHg rudy2,9 km
    Juraj štôlňaštôlňaHg rudy2,9 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Králikystavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,1 km
    Králikystavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,1 km
    Iliaš IIstavebný kameňŤažené ložisko – M H R Č spol. s r.o.2,9 km
    Uľanka – Harmančokstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Greško Miroslav – BIELOSTAV3,0 km
    Uľanka – Harmančokstavebný kameňŤažené ložisko – Greško Miroslav – BIELOSTAV3,3 km
    Uľanka – Harmančokstavebný kameňŤažené ložisko – Greško Miroslav – BIELOSTAV3,3 km
    Horná Mičiná – Markovstavebný kameňŤažené ložisko – Špeciálne cestné práce SLOVKOREKT, spol. s r.o.4,4 km
    Horná Mičinástavebný kameňŤažené ložisko – Špeciálne cestné práce SLOVKOREKT, spol. s r.o.4,6 km
    Horná Mičinástavebný kameňŤažené ložisko – Špeciálne cestné práce SLOVKOREKT, spol. s r.o.4,6 km
    Kôcovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie4,9 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    Tajov – BaničkyArzénové rudyAsmineralogický výskyt1,9 km
    Malachov – Nemecký vrchOrtuťové rudyHgložiskový výskyt3,6 km
    Králiky – FarbenáArzénové rudyAsmineralogický výskyt3,9 km
    KrálikyAntimónové rudySbmineralogický výskyt4,8 km
    Besztercebánya – LazinaMedené rudyCumineralogický výskyt4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    1 031 vrtov v pásme 3 km, z toho 66 hydrogeologických a 965 ostatných; s číslom archívnej správy 1031.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m589×
    • 10–30 m358×
    • 30–100 m53×
    • 100–300 m22×
    • nad 300 m2×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    J-50inžiniersko-geologický8,2 m5774720 m
    J-46inžiniersko-geologický7,0 m5774730 m
    Besztercebánya-Štiavničkyvrt s termálnou, minerálnou vodou20,0 m71771 111Cd85.pdf40 m
    Besztercebányaširokoprofilový vrt32,0 m40159 111Cd58.pdf40 m
    Besztercebánya-Štiavničkyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom20,0 m39009 111Cd56.pdf40 m
    Besztercebányaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom117,0 m39009 111Cd57.pdf50 m
    J-42inžiniersko-geologický8,0 m5774750 m
    J-49inžiniersko-geologický7,5 m5774750 m
    JŠ-3inžiniersko-geologický6,0 m8728050 m
    J-47inžiniersko-geologický7,0 m5774760 m
    Besztercebányaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m24057 111Cd19.pdf70 m
    Besztercebányaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom31,0 m11041 111Cd29.pdf70 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Badín – BL-124 °C1,1 l/s220 mSO4-HCO3-Ca-Mgnevyužívaný6,8 km
    Badín – BO-1027 °C26,6 l/s305 mnevyužívaný8,2 km
    Sielnica – BO-929 °C5,5 l/s353 mnevyužívaný9,3 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 58410 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 54560 m
    kategória Banská Bystrica – Štiavničkatermálne kúpalisko––1570 m
    kategória c1minerálna voda23-38< 528,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Besztercebánya – bývalá galvanizovňa LOBBSK200280FK1,8 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Riečka80 m²1982–800 m
    Riečka60 m²1981–1,2 km
    Riečka250 m²1975–1,8 km
    Králiky150 m²1980–2,9 km
    Králiky400 m²1980–3,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy32×
    • Blokové polia5×
    • Blokové rozpadliny2×
    • Svahové prúdy1×
    • Zosuvy + svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny24×
    • Stabilizovaný17×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Besztercebánya1 horgászvíz · 5,8 km23Tajovský potok č. 123

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam