Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
5100 felől
Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
VN Hodruša, ablakpontszám 7.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 07:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Magassági profil: víztározó
Terepmagasság a horgászvíz mentén és a hozzávetőleges vízállás.
VíztározóEz egy víztározó, ezért a vízfolyást itt nem értékeljük: a víznek nincs sodrása, esése vagy lejtése. A grafikon mutatja a terep magasságát a horgászvíz mentén.
Terep magassági profilja (Tározó): 574-től 542 m tengerszint feletti magasságig 0,4 km hosszan.Terepmagasság a horgászvíz vonala mentén, a kezdetétől (balra) a végéig
Vízállás körülbelül
552 m a.s.l.
A profil legalacsonyabb pontja
542 m a.s.l.
A profil legmagasabb pontja
574 m a.s.l.
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A magasság tájékoztató jellegű (néhány méteres hiba).
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku VN Hodruša
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Mladé sedimenty100 % čiary vody
Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,5modelový odhad
typ vody Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Mineralizácia 200 mg/l, mäkká voda (6,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
9 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Kadmium 4,97 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
90nGy/h dávkový príkon
97. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
1 011objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag, Zn, Pb, Cu
Najbližšie: Halda z objektu č.723 (halda), 50 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
6vzoriek so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Najviac 7 zŕn v jednej vzorke (390 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Lítium 55,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Hodrušský potok nad Štôlňou).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
121vrtov do 3 km
179 rozborov vody v okolí
Z toho 121 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
54°C na ústí vrtu
17 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Sklené Teplice – ST-4, výdatnosť 13,3 l/s, 8,8 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
1lokalít do 3 km
1 skládka
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
76záznamov do 5 km
14 ložísk, 62 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
19plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Mladé sedimenty100%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mladé sedimenty: Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
pleistocén – holocén
zosuvy
1×
Kvartérny pokryv
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
0 – 2100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyslé vulkanity100%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)100%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria100%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Žiarska kotlina100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,50typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
6,5°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,16 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
200mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 64Mg 25Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
SO₄ 56HCO₃ 40
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluoridokF0,265 mg/l91. percentil
SzulfátokSO473,0 mg/l78. percentil
NátriumNa5,50 mg/l31. percentil
KloridokCl4,08 mg/l28. percentil
DraslíkK1,70 mg/l25. percentil
MagnéziumMg8,07 mg/l24. percentil
KalciumCa33,2 mg/l22. percentil
HydrogénuhličitanyHCO366,9 mg/l10. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
KadmiumCd4,97 mg/kg96. percentil
VanádiumV153 mg/kg95. percentil
ÓlomPb125 mg/kg95. percentil
CinkZn466 mg/kg95. percentil
MolibdénMo1,72 mg/kg95. percentil
KobaltCo15,9 mg/kg95. percentil
SzelénSe0,862 mg/kg95. percentil
RézCu148 mg/kg95. percentil
BizmutBi1,46 mg/kg95. percentil
CínSn4,82 mg/kg88. percentil
ArzénAs17,7 mg/kg88. percentil
HiganyHg0,402 mg/kg87. percentil
AntimonSb2,98 mg/kg87. percentil
NikkelNi21,3 mg/kg34. percentil
KrómCr48,6 mg/kg15. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
AlumíniumAl7,93 %96. percentil
TitánTi8 555 mg/kg95. percentil
MangánMn2 970 mg/kg95. percentil
VasFe4,32 %93. percentil
DraslíkK1,93 %91. percentil
FoszforP1 404 mg/kg91. percentil
MagnéziumMg1,04 %63. percentil
KalciumCa1,49 %32. percentil
NátriumNa0,474 %4. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BerilliumBe7,95 mg/kg99. percentil
RubídiumRb149 mg/kg97. percentil
LítiumLi51,2 mg/kg96. percentil
CérCe81,3 mg/kg92. percentil
BáriumBa646 mg/kg90. percentil
StronciumSr210 mg/kg90. percentil
YtriumY34,9 mg/kg82. percentil
GáliumGa17,5 mg/kg78. percentil
ZirkónZr345 mg/kg31. percentil
BórB51,1 mg/kg25. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
90nGy/h vo vzduchu
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Kálium (K)K3,10 %100. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh11,3 ppm96. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU3,80 ppm95. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Hustota povrchového tepelného toku115mW/m²
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Žiarska kotlina100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-5,0°C
Priemerná júlová teplota16,5°C
Ročné zrážky850mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 55,0 μg/lmedián 30,0 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hodrušský potok nad Štôlňou, 2011, 770 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,625 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m SSZ od K Kamenný zavoz, 620 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbmierne zvýšená
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,700 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m SSZ od K Kamenný zavoz, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,25 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hodrušský potok nad Štôlňou, 2011, 770 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCubežná hodnota
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,50 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hodrušský potok nad Štôlňou, 2011, 770 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m SSZ od K Kamenný zavoz, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m SSZ od K Kamenný zavoz, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 120 μg/lmedián 120 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m SSZ od K Kamenný zavoz, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 35. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m SSZ od K Kamenný zavoz, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 12,0 μg/lmedián 11,0 μg/l2 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hodrušský potok nad Štôlňou, 2011, 770 m od vody. Porovnanie: 13. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 13,0 mg/lmedián 11,6 mg/l2 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m SSZ od K Kamenný zavoz, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)15 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)15 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)15 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)14 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Sfalerit (ZnS)10 vzoriek, najviac 400 zŕn
Anatas (TiO₂)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
Galenit (PbS)9 vzoriek, najviac 50 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)8 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)7 vzoriek, najviac 400 zŕn
Rutil (TiO₂)7 vzoriek, najviac 15 zŕn
Arany (Au)6 vzoriek, najviac 7 zŕn
Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 39 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
473
3 zrná
360 m
478
7 zŕn
390 m
482
1 zrno
720 m
470
1 zrno
870 m
476
1 zrno
910 m
472
2 zrná
960 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)13 vzoriek, najviac 315 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))13 vzoriek, najviac 155 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))13 vzoriek, najviac 155 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)13 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
CinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 400 μg/lmedián 13,0 μg/l14 vzoriek7 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 57,0 μg/lmedián 5,00 μg/l14 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,10 μg/lmedián 0,425 μg/l14 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l14 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsmierne zvýšená
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrmierne zvýšená
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l14 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlmierne zvýšená
najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00750 mg/l14 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
forrás
3
8,44 Bq/l
4,81 Bq/l
výtok z banského diela
2
9,98 Bq/l
6,91 Bq/l
upravený prameň
1
49,3 Bq/l
49,3 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au932×
Ag810×
Zn158×
Pb155×
Cu155×
Druhy banských objektov
štôlňa450×
halda309×
pinga, pingový ťah192×
šachta46×
iný druh objektu14×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda z objektu č.723
halda
Au, Ag
50 m
Mária štôlňa
štôlňa
Au, Ag
50 m
Št.
štôlňa
Au, Ag
50 m
Halda z objektu č.578
halda
Au, Ag
70 m
Halda z objektu č.580
halda
Au, Ag
150 m
Št.
štôlňa
Au, Ag
160 m
Štôlňa
štôlňa
Au, Ag rudy
210 m
Halda
halda
Au, Ag rudy
210 m
Zipzer šachta
šachta
Au, Ag
230 m
Halda z objektu č.576
halda
Au, Ag
240 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Banská Hodruša
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Slovenská banská, spol. s r.o.
580 m
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
580 m
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
660 m
Banská Hodruša
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Slovenská banská, spol. s r.o.
660 m
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
690 m
Vyhne – Banky
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,1 km
Vyhne – Banky
zlaté rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,1 km
Selmecbánya – Pb, Zn, Cu, Au, Ag
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,5 km
Selmecbánya – Pb, Zn, Cu, Au, Ag
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,5 km
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,6 km
Selmecbánya I – Šobov
kremenec
Ťažené ložisko – GEOPARK SLOVENSKO s.r.o.
3,5 km
Selmecbánya I – Šobov
kremenec
Ťažené ložisko – GEOPARK SLOVENSKO s.r.o.
3,5 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Hodruša . Ochsenkopf, Amália, Bakali, Rozália, Záhadná a Medená žily
Polymetalicko-drahokovové rudy
Cu, Pb, Zn, Au, Ag
malé ložisko
280 m
Hodruša – Laura, Dolné jazero
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
480 m
Banská Hodruša I.
Zlaté rudy
Au
malé ložisko
740 m
Rozália baňa – PIŽ
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
malé ložisko
760 m
Hodruša – Rozália baňa
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
940 m
Hodruša – Všechsvätých, Jozef, Umbruch a Bärenleuten žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
1,6 km
Hodruša – Myšia hora
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
ložiskový výskyt
1,7 km
Rumplovská
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
2,3 km
Štivnické bane – Piarg
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Au, Ag
stredné ložisko
2,4 km
Banky – Juraj, Rummel a Hoffer žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
2,4 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
121 vrtov v pásme 3 km, z toho 10 hydrogeologických a 111 ostatných; s číslom archívnej správy 121.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m0×
10–30 m34×
30–100 m35×
100–300 m28×
nad 300 m24×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
XH-20
ložiskový
200,3 m
12112
100 m
XH-22
ložiskový
150,0 m
12112
310 m
VBŠ-10/97
bez určenia účelu
10,0 m
82066
350 m
BLI-6/88
ložiskový
576,0 m
78727
770 m
BLI-7A/88
ložiskový
644,0 m
78727
880 m
BLI-7/86
ložiskový
430,9 m
78727
880 m
BLI-15/88
ložiskový
299,6 m
78727
890 m
BLI-14/87
ložiskový
303,7 m
78727
980 m
BLI-8/88
ložiskový
644,0 m
78727
1,0 km
BLI-9/87
ložiskový
645,5 m
78727
1,1 km
BLI-16/89
ložiskový
650,0 m
78727
1,1 km
XH-27
ložiskový
167,4 m
17280
1,2 km
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Hőmérséklet
Výdatnosť
Mélység
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Vyhne – HGV-3
29 °C
–
64 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
3,6 km
Selmecbánya – HR-1
46 °C
–
910 m
Na-Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
4,6 km
Vyhne – H-2
36 °C
2,5 l/s
65 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
6,3 km
Vyhne – H-1
36 °C
5,0 l/s
92 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
6,3 km
Voznica – R-3
35 °C
10,0 l/s
710 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
6,5 km
Lukavica – Zsarnóca – LKC-4
35 °C
10,0 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
6,9 km
Sklené Teplice
38 °C
0,4 l/s
–
Ca-SO4
nevyužívaný
7,0 km
Sklené Teplice
39 °C
0,4 l/s
–
Ca-SO4
využívaný
7,0 km
Sklené Teplice – ST-1
52 °C
22,3 l/s
69,7 m
Ca-SO4
využívaný
7,0 km
Sklené Teplice
49 °C
0,1 l/s
2,5 m
Ca-SO4
nevyužívaný
7,1 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória Vyhne
termálne kúpalisko
–
–
1
4,3 km
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
2
5,0 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
3
5,1 km
kategória d3
minerálna voda
39-55
16-30
1
5,4 km
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
4
5,8 km
kategória Sklené Teplice
termálne kúpalisko
–
–
1
7,1 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Štiavnické Bane
–
2000
–
2,5 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy10×
Blokové polia5×
Blokové polia + zosuvy3×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný12×
Potenciálny5×
Aktívny1×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova17×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.