Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

VN Hrončok

Vízgyűjtő: GaramLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
0,4km
kerület
Besztercebányai kerület
Légi felvétel a(z) VN Hrončok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) VN Hrončok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

VN Hrončok, ablakpontszám 36.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 08:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Magassági profil: víztározó

    Terepmagasság a horgászvíz mentén és a hozzávetőleges vízállás.

    Víztározó Ez egy víztározó, ezért a vízfolyást itt nem értékeljük: a víznek nincs sodrása, esése vagy lejtése. A grafikon mutatja a terep magasságát a horgászvíz mentén.

    6566586606626646660,0 km0,1 km0,2 km0,3 km
    Terep magassági profilja (Tározó): 665-től 658 m tengerszint feletti magasságig 0,4 km hosszan.
    Terepmagasság a horgászvíz vonala mentén, a kezdetétől (balra) a végéig
    Vízállás körülbelül
    662 m a.s.l.
    A profil legalacsonyabb pontja
    658 m a.s.l.
    A profil legmagasabb pontja
    665 m a.s.l.

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A magasság tájékoztató jellegű (néhány méteres hiba).

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    VN Hrončok vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 30.
    VN Hrončok vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. jún. 18.
    VN Hrončok vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. okt. 18.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) VN Hrončok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1

    A vízfolyás profilja a forrástól a torkolatiga nem teljesített mutatók száma 2025-ben az SHMÚ-helyszíneken

    012345Červená Skala, felett, fkm 269,6: 1 mutató (2025)Bujakovo, fkm 227,2: 1 mutató (2025)Dubová, híd (PTCHEM, felett), fkm 204,5: 2 mutató (2025)Nemecká, híd (PTCHEM, alatt), fkm 202,3: 3 mutató (2025)Medzibrod (híd), fkm 195,7: 1 mutató (2025)Šalková, fkm 181,6: 1 mutató (2025)Banská Bystrica, fkm 175,8: 1 mutató (2025)Hronsek, fkm 165,3: nincs megszegett szabvány (2024)Zólyom (zsilip Podharajch), fkm 156,5: 2 mutató (2025)Budča, fkm 148,2: 1 mutató (2025)Trnavá Hora – Jalná, fkm 140,1: nincs megszegett szabvány (2025)Žiar nad Hronom, fkm 131,5: 1 mutató (2025)Zsarnóca, felett, fkm 112,0: 1 mutató (2023)Brehy, fkm 93,9: 1 mutató (2025)Tekovská Breznica, fkm 88,9: nincs megszegett szabvány (2025)Kozárovce, fkm 78,8: nincs megszegett szabvány (2025)Starý Tekov – híd (a kis vízerőmű alatt), fkm 70,5: nincs megszegett szabvány (2025)Kalná nad Hronom, fkm 63,7: nincs megszegett szabvány (2025)Zselíz (közúti híd Zselíz – Sikenica), fkm 35,6: nincs megszegett szabvány (2025)Kamenica nad Hronom, fkm 1,7: 5 mutató (2025)rkm 270 (felső szakasz)rkm 2 (a torkolat felé)
    Helyek megjelenítése a táblázatban (20)
    • Červená Skala, felettrkm 269,61 mutató
    • Bujakovorkm 227,21 mutató
    • Dubová, híd (PTCHEM, felett)rkm 204,52 mutató
    • Nemecká, híd (PTCHEM, alatt)rkm 202,33 mutató
    • Medzibrod (híd)rkm 195,71 mutató
    • Šalkovárkm 181,61 mutató
    • Besztercebányarkm 175,81 mutató
    • Hronsekrkm 165,3nincs nem teljesített norma
    • Zólyom (zsilip Podharajch)rkm 156,52 mutató
    • Budčarkm 148,21 mutató
    • Trnavá Hora – Jalnárkm 140,1nincs nem teljesített norma
    • Garamszentkeresztrkm 131,51 mutató
    • Zsarnóca, felettrkm 112,01 mutató
    • Partokrkm 93,91 mutató
    • Tekovská Breznicarkm 88,9nincs nem teljesített norma
    • Kozárovcerkm 78,8nincs nem teljesített norma
    • Starý Tekov – híd (a kis vízerőmű alatt)rkm 70,5nincs nem teljesített norma
    • Kalná nad Hronomrkm 63,7nincs nem teljesített norma
    • Zselíz (közúti híd Zselíz – Sikenica)rkm 35,6nincs nem teljesített norma
    • Kamenica nad Hronomrkm 1,75 mutató
    • a norma nem teljesül
    • nincs nem teljesített norma
    • a pont nincs az évkönyvben

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku VN Hrončok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 96,8 mg/l, mäkká voda (2,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 5,17 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    64nGy/h dávkový príkon

    92. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (60 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 8 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 1,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 50. percentil (Kamenistý potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    0vrtov do 3 km

    149 rozborov vody v okolí

    V pásme okolo vody nie je v registroch Geofondu žiadny vrt.

    Geotermálna energia

    –

    3 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    0lokalít do 3 km

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    6 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleozoikum a mladšie útvary časti povodia horného Hrona po Piesok100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,65typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    2,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,43 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    96,8mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,71 mg/l25. percentil
    • NátriumNa2,88 mg/l11. percentil
    • KloridokCl1,87 mg/l8. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO341,9 mg/l5. percentil
    • MagnéziumMg3,60 mg/l5. percentil
    • SzulfátokSO413,4 mg/l5. percentil
    • KalciumCa11,2 mg/l4. percentil
    • FluoridokF0,0500 mg/l0. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,92 mg/l65. percentil
    • NitrátokNO34,45 mg/l32. percentil
    • FosforečnanyPO40,0233 mg/l12. percentil
    • AmóniumNH40,0266 mg/l6. percentil

    Fémek

    • VasFe0,138 mg/l62. percentil
    • MangánMn11,9 μg/l25. percentil
    • AlumíniumAl11,1 μg/l5. percentil
    • CinkZn1,00 μg/l0. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn5,17 mg/kg90. percentil
    • BizmutBi0,401 mg/kg85. percentil
    • KobaltCo9,71 mg/kg68. percentil
    • VanádiumV69,5 mg/kg53. percentil
    • AntimonSb0,661 mg/kg52. percentil
    • ÓlomPb15,3 mg/kg48. percentil
    • KadmiumCd0,166 mg/kg45. percentil
    • SzelénSe0,228 mg/kg45. percentil
    • MolibdénMo0,341 mg/kg43. percentil
    • HiganyHg0,0829 mg/kg39. percentil
    • RézCu20,9 mg/kg37. percentil
    • CinkZn84,3 mg/kg36. percentil
    • ArzénAs5,07 mg/kg26. percentil
    • NikkelNi13,8 mg/kg10. percentil
    • KrómCr27,2 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • NátriumNa1,45 %94. percentil
    • AlumíniumAl7,52 %93. percentil
    • DraslíkK1,91 %91. percentil
    • VasFe3,97 %90. percentil
    • FoszforP998 mg/kg68. percentil
    • TitánTi4 830 mg/kg64. percentil
    • MangánMn979 mg/kg63. percentil
    • MagnéziumMg0,758 %35. percentil
    • KalciumCa1,02 %14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb138 mg/kg96. percentil
    • BerilliumBe2,26 mg/kg91. percentil
    • StronciumSr210 mg/kg90. percentil
    • GáliumGa18,8 mg/kg86. percentil
    • BáriumBa600 mg/kg86. percentil
    • YtriumY34,9 mg/kg82. percentil
    • ZirkónZr467 mg/kg71. percentil
    • CérCe62,1 mg/kg61. percentil
    • LítiumLi27,5 mg/kg38. percentil
    • BórB34,7 mg/kg7. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    64nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Kálium (K)K1,89 %95. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,31 ppm92. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,89 ppm66. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
    • Hustota povrchového tepelného toku65mW/m²

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Tri vody – Polianky – Železné rudy (3,8 km od vody)Jeleňová – Komplexné železné rudy (4,8 km od vody)Tri vody – Francisci – Železné rudy (4,9 km od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,5 km od vody)Osrblie – Fe rudy – limonit; siderit (4,3 km od vody)Osrblie – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,4 km od vody)Osrblie – Fe rudy – limonit; siderit (4,8 km od vody)Ľubietová-Tri Vody – baníctvo (2,8 km od vody)Čierny Balog, Brusniansky grúň – vulkanity (4,4 km od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 25,0 μg/lmedián 25,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 490 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,9 mg/lmedián 15,9 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Kamenistý potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)28 vzoriek, najviac 550 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)27 vzoriek, najviac 2875 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)25 vzoriek, najviac 118 zŕn
    • Anatas (TiO₂)25 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)25 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)16 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)14 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)10 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Barit (BaSO₄)7 vzoriek, najviac 107 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 3 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 3 zŕn
    • Arany (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    55e1 zrno60 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))29 vzoriek, najviac 750 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)28 vzoriek, najviac 350 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)26 vzoriek, najviac 4350 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)25 vzoriek, najviac 4729 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)24 vzoriek, najviac 1639 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)23 vzoriek, najviac 810 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))20 vzoriek, najviac 1600 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • KrómCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,9 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l12 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCubežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,25 μg/l12 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 21. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň122,6 Bq/l22,6 Bq/l
    forrás2115 Bq/l110 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    Tri vody – PoliankyŽelezné rudyFemineralogický výskyt3,8 km
    JeleňováKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,8 km
    Tri vody – FrancisciŽelezné rudyFemineralogický výskyt4,9 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 531,8 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. OZ Čierny Balog1 horgászvíz · 0,4 km27VN Hrončok27

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam