Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Marikovský potok

Vízgyűjtő: VágPontyosLazacfélék – pisztrángos
horgászvizek
2
horgászvizek hossza
21,2km
kerület
Trencséni kerület
  • Pontyos4,2 km1 horgászvíz
  • Lazacfélék – pisztrángos17,0 km1 horgászvíz
Légi felvétel a(z) Marikovský potok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Marikovský potok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · 2 horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
  • Nagyon magas0
  • Magas0
  • Átlagos0
  • Alacsony2

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Marikovský potok č. 2, ablakpontszám 37.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 04:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    2004006008000 km5 km10 km15 km20 kmsz. 2sz. 1
    A vízfolyás magassági profilja: 693-től 283 m tengerszint feletti magasságig 21,2 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    693 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    279 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    414 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    20 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,27

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Marikovský potok vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 13.
    Marikovský potok vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. jún. 24.
    Marikovský potok vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. aug. 24.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Marikovský potok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező 2 horgászvízből 2 környékén a felszín alatti víz legalább egy mutatóban meghaladja a határértéket.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)2

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Marikovský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 21 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek71 % čiary vody

    14 % mladé sedimenty, 14 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 235 mg/l, mäkká voda (7,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 46,9 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 94. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 63 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    17. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 9 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 378 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 80. percentil (Udiča – ľavostranný prítok Maríkovského potoka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    55vrtov do 3 km

    552 rozborov vody v okolí

    Z toho 55 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    9 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    11lokalít do 3 km

    11 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    12záznamov do 5 km

    12 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    234plôch do 3 km

    35 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek71%SR 72 %
    • Mladé sedimenty14%SR 8,6 %
    • Flyš14%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér86%
    • flyš14%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív5×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×
    flyšeocénzlínske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih67%SR 32 %
    • malý zdvih33%SR 7,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 7 z 8 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce50%SR 15 %
    • Ílovce50%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)50%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma Javorníkov a severovýchodná časť Bielych Karpát100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,09typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    7,8°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,39 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    235mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalciumCa45,8 mg/l32. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3140 mg/l29. percentil
    • SzulfátokSO426,3 mg/l28. percentil
    • NátriumNa4,50 mg/l24. percentil
    • DraslíkK1,37 mg/l18. percentil
    • MagnéziumMg5,96 mg/l15. percentil
    • FluoridokF0,0557 mg/l12. percentil
    • KloridokCl2,31 mg/l12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrátokNO37,02 mg/l56. percentil
    • AmóniumNH40,0398 mg/l19. percentil
    • FosforečnanyPO40,0242 mg/l13. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,07 mg/l4. percentil

    Fémek

    • AlumíniumAl76,6 μg/l54. percentil
    • CinkZn4,60 μg/l34. percentil
    • VasFe0,0622 mg/l30. percentil
    • MangánMn8,65 μg/l17. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NikkelNi46,9 mg/kg94. percentil
    • KobaltCo13,8 mg/kg92. percentil
    • KrómCr106 mg/kg85. percentil
    • SzelénSe0,415 mg/kg79. percentil
    • RézCu30,3 mg/kg71. percentil
    • MolibdénMo0,481 mg/kg66. percentil
    • CinkZn104 mg/kg58. percentil
    • BizmutBi0,235 mg/kg57. percentil
    • ÓlomPb16,2 mg/kg53. percentil
    • ArzénAs6,49 mg/kg48. percentil
    • KadmiumCd0,178 mg/kg48. percentil
    • VanádiumV62,2 mg/kg35. percentil
    • HiganyHg0,0699 mg/kg29. percentil
    • CínSn2,02 mg/kg22. percentil
    • AntimonSb0,334 mg/kg15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MangánMn1 264 mg/kg81. percentil
    • KalciumCa3,31 %69. percentil
    • MagnéziumMg0,843 %46. percentil
    • VasFe2,58 %44. percentil
    • DraslíkK1,41 %33. percentil
    • AlumíniumAl4,88 %22. percentil
    • TitánTi3 718 mg/kg21. percentil
    • FoszforP626 mg/kg21. percentil
    • NátriumNa0,609 %9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BórB70,4 mg/kg76. percentil
    • LítiumLi35,2 mg/kg76. percentil
    • BerilliumBe1,77 mg/kg72. percentil
    • GáliumGa15,9 mg/kg66. percentil
    • BáriumBa429 mg/kg47. percentil
    • ZirkónZr393 mg/kg46. percentil
    • CérCe58,0 mg/kg46. percentil
    • StronciumSr127 mg/kg42. percentil
    • RubídiumRb84,6 mg/kg39. percentil
    • YtriumY21,0 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 39 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,78 ppm26. percentil
    • Kálium (K)K1,23 %25. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,16 ppm13. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 63 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,5°C
    • Priemerná júlová teplota15,4°C
    • Ročné zrážky913mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Pri potoku – Hatné – trvalý (90 m od vody)Kalužov – Dolná Mariková – trvalý (90 m od vody)Za cestou – Prosné – občasný (100 m od vody)Pod Beláčnicou – Udiča – občasný (200 m od vody)Kameňolom – Udiča – občasný (390 m od vody)Pod skalou – Hatné – nijaký (420 m od vody)hnojisko – Udiča – nedá sa odhadnúť (460 m od vody)Nad školou – Udiča – občasný (700 m od vody)Nad dedinou – Udiča – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Pri obci – Udiča – trvalý (2,1 km od vody)Hlboká strž – Klieština – trvalý (2,2 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (5,3 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (9,6 km od vody)Dolná Mariková – keramické íly (260 m od vody)Udiča – keramické íly (1,1 km od vody)Čertov – stavebný kameň – pieskovec (2,5 km od vody)Stupné – stavebný kameň – zlepenec (3,5 km od vody)Mladoňov – stavebný kameň – pieskovec (3,9 km od vody)Jasenica – keramické íly (4,0 km od vody)Papradno – ropa, zemný plyn (4,2 km od vody)Papradno – ropa, zemný plyn (4,3 km od vody)Považské Podhradie – stavebný kameň – pieskovec (4,4 km od vody)Lazy pod Makytou – Potok – keramické íly (4,6 km od vody)Papradno II – stavebný kameň – pieskovec (4,9 km od vody)Zbora – stavebný kameň – pieskovec (4,9 km od vody)Hatné, Hrádok – všeobecná geológia (310 m od vody)Uhry – všeobecná geológia (1,3 km od vody)Klape – všeobecná geológia (1,8 km od vody)Stupné – všeobecná geológia (3,5 km od vody)Nosice – všeobecná geológia (4,0 km od vody)Považská Bystrica-Orlové – všeobecná geológia (4,8 km od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (60 m od vody)PAGANOV – Zosuvy (80 m od vody)BOBOCKOVCE – Zosuvy (80 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (80 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (210 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (220 m od vody)HATNE – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (250 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (260 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (270 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (320 m od vody)RAZTOKA – Zosuvy (320 m od vody)V. SUDICKA – Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)UDICA – Zosuvy (370 m od vody)PROSNE – Zosuvy (370 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (410 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (410 m od vody)– Zosuvy (420 m od vody)PROSNE – Zosuvy (420 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)PROSNE – Zosuvy (450 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (480 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (520 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (600 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)PROSNO – Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (740 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (770 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (770 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (790 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (830 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (840 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (850 m od vody)HORNA MARIKOVA – Zosuvy (850 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (860 m od vody)– Zosuvy (860 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (930 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)UDICA – Zosuvy (970 m od vody)PROSNE – Zosuvy (990 m od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)UDICA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)UDICA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)UPOHLAV – Zosuvy (1,3 km od vody)Dolná Mariková – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (10 m od vody)Dolná Maríková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Horná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Horná Maríková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Horná Mariková (50 m od vody)Udiča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Dolná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Hatné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Horná Maríková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Horná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Udiča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Prosné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Prosné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Dolná Maríková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Pagaňov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (110 m od vody)Pagaňov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Horná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Dolná Mariková – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (110 m od vody)Dolná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Udiča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Horná Mariková – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)Horná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Hatné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)Hatné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Horná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Hatné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (140 m od vody)Hatné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Udiča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Horná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Dolná Mariková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Prosné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Hatné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (490 m od vody)Upohlav – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Lazy pod Mykytou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 378 μg/lmedián 230 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Udiča – ľavostranný prítok Maríkovského potoka, 1999, 1,0 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 1,30 μg/l11 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ráztoka, 800 m SSV od K793 čovia, 1996, 60 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 1,10 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vlkov, 1300 m J od K793 Čovia, 1996, 90 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Udiča – ľavostranný prítok Maríkovského potoka, 1999, 1,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Udiča – ľavostranný prítok Maríkovského potoka, 1999, 1,0 km od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Udiča – ľavostranný prítok Maríkovského potoka, 1999, 1,0 km od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Udiča – ľavostranný prítok Maríkovského potoka, 1999, 1,0 km od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Udiča – ľavostranný prítok Maríkovského potoka, 1,0 km od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Udiča – ľavostranný prítok Maríkovského potoka, 1999, 1,0 km od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,79 mg/lmedián 5,81 mg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Udiča – Tučníkovci, potok 600 m SZ od k, 1999, 850 m od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)43 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)42 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)42 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)41 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)33 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Anatas (TiO₂)33 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)28 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)9 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)43 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)33 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)33 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))30 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))27 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 122 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 0,100 μg/l43 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,2 μg/lmedián 0,250 μg/l43 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,390 mg/lmedián 0,00500 mg/l43 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 970 μg/lmedián 9,00 μg/l43 vzoriek7 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,8 μg/lmedián 0,250 μg/l43 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 78,0 μg/lmedián 10,0 μg/l43 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l43 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l43 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSemierne zvýšená
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,500 μg/l43 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l43 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l43 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie29,34 Bq/l5,06 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie13,12 Bq/l3,12 Bq/l
    studňa418,7 Bq/l12,1 Bq/l
    forrás1822,1 Bq/l8,61 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    55 vrtov v pásme 3 km, z toho 34 hydrogeologických a 21 ostatných; s číslom archívnej správy 55.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m25×
    • 10–30 m12×
    • 30–100 m17×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Dolná Marikováširokoprofilový vrt8,0 m65539 97Bc13.pdf10 m
    Dolná Maríkováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m25542 97Bc8.pdf30 m
    Horná Marikováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,1 m22205 97Bc4.pdf30 m
    Horná Maríkováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,6 m69250 97Bc15.pdf40 m
    Horná Mariková9,5 m49819 97Bc12.pdf50 m
    Udičaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m72120 97Bd38.pdf50 m
    Dolná Marikováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,5 m39244 97Bc11.pdf60 m
    Hatnéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m39244 97Bd14.pdf60 m
    Horná Maríkováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m72120 97Ba6.pdf70 m
    Horná Marikováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou3,5 m22205 97Bc3.pdf80 m
    Udičaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,5 m39244 97Bd15.pdf80 m
    Prosnéširokoprofilový vrt11,2 m78588 97Bd43.pdf90 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 592,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Pri potoku – Hatné1 300 m²1975–90 m
    Kalužov – Dolná Mariková1 200 m²1980–90 m
    Za cestou – Prosné–1970–100 m
    Pod Beláčnicou – Udiča800 m²1970–200 m
    Kameňolom – Udiča400 m²1985–390 m
    Pod skalou – Hatné40 m²1970–420 m
    hnojisko – Udiča–1970–460 m
    Nad školou – Udiča–1980–700 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy234×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny142×
    • Stabilizovaný55×
    • Aktívny35×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00086×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova27×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S11×
    • Nedostatočne doložené6×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Vágbeszterce2 horgászvíz · 21 km20Marikovský potok č. 231

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág