Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Papradnianka

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
9,7km
kerület
Trencséni kerület
Légi felvétel a(z) Papradnianka vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Papradnianka vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Papradnianka, ablakpontszám 43.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 14:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Jasenica19 cm3,3 °C
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 13:58

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    2503003504004500 km2 km4 km6 km8 km
    A vízfolyás magassági profilja: 417-től 305 m tengerszint feletti magasságig 9,7 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    422 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    299 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    123 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    13 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,04

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Papradnianka vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 13.
    Papradnianka vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. jún. 24.
    Papradnianka vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. aug. 23.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Papradnianka vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 1 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • 1–2 mutató1

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1

    A vízfolyás profilja a forrástól a torkolatiga nem teljesített mutatók száma 2025-ben az SHMÚ-helyszíneken

    01234Papradno, felett – ivóvízellátási vízfolyás, fkm 13,0: 4 mutató (2022)torkolat (Podvažie), fkm 1,7: nincs megszegett szabvány (2024)rkm 13 (felső szakasz)rkm 2 (a torkolat felé)
    Helyek megjelenítése a táblázatban (2)
    • Papradno, felett – ivóvízellátási vízfolyásrkm 13,04 mutató
    • torkolat (Podvažie)rkm 1,7nincs nem teljesített norma
    • a norma nem teljesül
    • nincs nem teljesített norma
    • a pont nincs az évkönyvben

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Papradnianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 364 mg/l, stredne tvrdá voda (12,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 115 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 58 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    18. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 9 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 10,4 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Salaše, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    137vrtov do 3 km

    356 rozborov vody v okolí

    Z toho 137 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    8 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    14lokalít do 3 km

    14 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    12záznamov do 5 km

    12 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    155plôch do 3 km

    14 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý zdvih100%SR 7,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • bradlové pásmo a pribradlová oblasť50%SR 2,2 %
    • flyšové pásmo50%SR 9,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • púchovský úsek50%SR 0,0 %
    • magurský flyš50%SR 5,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma Javorníkov a severovýchodná časť Bielych Karpát100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,00typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    12,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,15 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    364mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalciumCa69,8 mg/l58. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3235 mg/l58. percentil
    • NátriumNa7,61 mg/l43. percentil
    • DraslíkK2,59 mg/l43. percentil
    • SzulfátokSO428,6 mg/l32. percentil
    • MagnéziumMg9,83 mg/l31. percentil
    • KloridokCl3,92 mg/l27. percentil
    • FluoridokF0,0538 mg/l10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,200 mg/l68. percentil
    • FosforečnanyPO40,125 mg/l48. percentil
    • NitrátokNO34,62 mg/l34. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,63 mg/l12. percentil

    Fémek

    • AlumíniumAl139 μg/l69. percentil
    • VasFe0,132 mg/l60. percentil
    • MangánMn33,4 μg/l52. percentil
    • CinkZn5,40 μg/l40. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KrómCr115 mg/kg88. percentil
    • NikkelNi34,5 mg/kg80. percentil
    • KobaltCo9,57 mg/kg67. percentil
    • RézCu28,2 mg/kg66. percentil
    • BizmutBi0,253 mg/kg62. percentil
    • CinkZn101 mg/kg55. percentil
    • SzelénSe0,263 mg/kg54. percentil
    • ÓlomPb14,7 mg/kg45. percentil
    • KadmiumCd0,163 mg/kg44. percentil
    • HiganyHg0,0919 mg/kg44. percentil
    • ArzénAs6,13 mg/kg43. percentil
    • VanádiumV63,3 mg/kg38. percentil
    • CínSn2,13 mg/kg27. percentil
    • MolibdénMo0,216 mg/kg18. percentil
    • AntimonSb0,304 mg/kg11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • KalciumCa2,91 %65. percentil
    • MangánMn892 mg/kg55. percentil
    • MagnéziumMg0,857 %47. percentil
    • DraslíkK1,48 %45. percentil
    • VasFe2,54 %41. percentil
    • FoszforP764 mg/kg38. percentil
    • NátriumNa0,759 %27. percentil
    • AlumíniumAl4,97 %25. percentil
    • TitánTi3 792 mg/kg24. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BórB80,6 mg/kg88. percentil
    • BerilliumBe1,89 mg/kg78. percentil
    • GáliumGa16,7 mg/kg73. percentil
    • LítiumLi32,2 mg/kg64. percentil
    • ZirkónZr403 mg/kg50. percentil
    • RubídiumRb87,6 mg/kg48. percentil
    • CérCe57,0 mg/kg43. percentil
    • BáriumBa398 mg/kg35. percentil
    • YtriumY24,0 mg/kg30. percentil
    • StronciumSr105 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    rozsah 41 až 52 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    közepes

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,05 ppm38. percentil
    • Kálium (K)K1,27 %34. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,01 ppm8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 623 Bq/m²56. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • közepes100%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    +26nT

    rozsah 22 až 33 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -50mGal

    reziduálna -8,9 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 58 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)261–1 072m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek552m a.s.l.
    • Átlagos lejtés15,3°
    • Priemerná januárová teplota-4,6°C
    • Priemerná júlová teplota16,9°C
    • Ročné zrážky800mm

    Geomorfologické celky

    • Javorníky100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovensko-moravské Karpaty100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma67%SR 33 %
    • kotlinová klíma33%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu67%SR 25 %
    • pôdy nenáchylné na acidifikáciu33%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát50%SR 10 %
    • Krieda a paleogén vonkajších karpát50%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Pri potoku – Brvnište – trvalý (10 m od vody)hnojisko – Brvnište – trvalý (30 m od vody)Pri potoku – Brvnište – trvalý (40 m od vody)Pri potoku – Stupné – občasný (60 m od vody)hnojisko – Papradno – trvalý (350 m od vody)Veľké Brusné – Papradno – trvalý (880 m od vody)Predné Húštie – Papradno – nijaký (1,3 km od vody)Plevník – Drienové , hnojisko – Plevník – Drieno – trvalý (1,4 km od vody)Pri Váhu – Plevník – Drienové – občasný (1,7 km od vody)Pri potoku – Plevník – Drienové – občasný (1,7 km od vody)Maršová – trvalý (2,7 km od vody)hnojisko – Považská Teplá – občasný (2,8 km od vody)Pri Váhu . – Považská Teplá – trvalý (2,9 km od vody)Vrtižér – Považská Teplá – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (5,3 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (7,1 km od vody)a1 (7,1 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (9,2 km od vody)Jasenica – keramické íly (100 m od vody)Papradno II – stavebný kameň – pieskovec (140 m od vody)Papradno – ropa, zemný plyn (220 m od vody)Papradno – ropa, zemný plyn (270 m od vody)Stupné – stavebný kameň – zlepenec (540 m od vody)Beňov – stavebný kameň – pieskovec (2,0 km od vody)Papradno – ropa, zemný plyn (2,3 km od vody)Štiavnik V. – stavebný kameň – vápenec (2,5 km od vody)Udiča – keramické íly (3,7 km od vody)Považské Podhradie – stavebný kameň – pieskovec (3,8 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kotešová – Maršo – štrkopiesky (4,0 km od vody)Štiavnik IV – stavebný kameň – pieskovec (4,9 km od vody)Stupné – všeobecná geológia (470 m od vody)Klape – všeobecná geológia (2,6 km od vody)Uhry – všeobecná geológia (3,6 km od vody)Manínska tiesňava – všeobecná geológia (4,7 km od vody)Hatné, Hrádok – všeobecná geológia (4,7 km od vody)PAPRADNO – Zosuvy (160 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)BRVNISTE – Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)STUPNE – Zosuvy (290 m od vody)BRVNISTE – Zosuvy (290 m od vody)JASENICA – Zosuvy (300 m od vody)BRVNISTE – Zosuvy (320 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (320 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (320 m od vody)JASENICA – Zosuvy (340 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (360 m od vody)BRVNISTE – Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (390 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (550 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)BRVNISTE – Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (590 m od vody)JASENICA – Zosuvy (590 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (590 m od vody)JASENICA – Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (660 m od vody)BRVNISTE – Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (700 m od vody)PODVAZIE – Zosuvy (720 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (730 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)BRVNISTE – Zosuvy (780 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (800 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (830 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (840 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)PAPRADNO – Zosuvy (910 m od vody)JASENICA – Zosuvy (920 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)BRVNISTE – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)SKALKA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)PAPRADNO – Zosuvy (1,1 km od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)BRVNISTE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)BRVNISTE – Zosuvy (1,3 km od vody)DOLNA MARIKOVA – Zosuvy (1,3 km od vody)BRVNISTE – Zosuvy (1,3 km od vody)BRVNISTE – Zosuvy (1,3 km od vody)PAPRADNO – Zosuvy (1,3 km od vody)BRVNISTE – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)Papradno – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (30 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Brvnište-Stupné (30 m od vody)Brvnište – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Jasenica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Brvnište – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Brvnište – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Papradno – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (70 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Brvnište – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (70 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Stupné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Jasenica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)Stupné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Brvnište – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Stupné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (150 m od vody)Stupné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Brvnište – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Brnište – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Papradno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (340 m od vody)Brvnište – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (820 m od vody)Plevník – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Plevník-Drienové – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Plevník – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Plevník-Drienové – monitorovací vrt (1,3 km od vody)Plevník-Drieňové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Plevník-Drienové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Plevník-Drienové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Plevník-Drieňové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Plevník-Drienové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)Plevník – vrt (1,6 km od vody)Plevník-Drienové – studňa (2,0 km od vody)Plevnik-Drienové 1300m S od K459 – studňa (2,1 km od vody)Považská Teplá-Vrtizer, 1750m J od K311 – studňa (2,2 km od vody)Považská Teplá – vrt (2,3 km od vody)Považská Teplá, 1750m JZ od K459 – drenáž (2,6 km od vody)Považská Teplá – studňa (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,4 μg/lmedián 8,80 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Salaše, potok, 1998, 500 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 754 μg/lmedián 437 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Stračínec, potok, 1998, 140 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,920 μg/lmedián 0,150 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Papradnianka, potok, 120 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,70 μg/lmedián 3,00 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Papradno, pravostranný prítok Papradnianky, 1998, 250 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,840 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bukovina, potok, 1998, 250 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Papradnianka, potok, 1998, 280 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Papradnianka, potok, 1998, 280 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Papradnianka, potok, 1998, 280 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Papradnianka, potok, 1998, 280 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 8,61 mg/lmedián 7,02 mg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Salaše, potok, 1998, 500 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)15 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)14 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO34×
    • Ca-Mg-HCO33×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A2×
    • trieda G2×
    • trieda F1×
    • trieda B1×
    • trieda E1×

    Kovy v podzemnej vode

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4 070 μg/lmedián 7,00 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 150 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,7 μg/lmedián 0,600 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 32,0 μg/lmedián 9,00 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 210 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l27 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň320,3 Bq/l13,0 Bq/l
    studňa525,5 Bq/l4,23 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie211,3 Bq/l7,21 Bq/l
    prameň1222,1 Bq/l8,38 Bq/l
    minerálny prameň24,28 Bq/l4,05 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    137 vrtov v pásme 3 km, z toho 51 hydrogeologických a 86 ostatných; s číslom archívnej správy 137.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m26×
    • 10–30 m108×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Papradnoširokoprofilový vrt4,5 m78588 97Bd45.pdf30 m
    Papradnoúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou4,5 m81478 97Bd54.pdf30 m
    Brvnište-Stupné8,0 m72107 97Bd37.pdf30 m
    Brvništeúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m39473 97Bd18.pdf40 m
    Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou22,0 m64598 97Bd30.pdf40 m
    Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,5 m28475 97Bd11.pdf50 m
    Jasenicaširokoprofilový vrt8,0 m78588 97Bd50.pdf60 m
    Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m81478 97Bd60.pdf60 m
    Brvništeširokoprofilový vrt10,2 m78588 97Bd47.pdf60 m
    Brvništeúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,2 m81478 97Bd56.pdf60 m
    Papradnoširokoprofilový vrt8,1 m78588 97Bd46.pdf70 m
    Papradnoúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,1 m81478 97Bd55.pdf70 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 584,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Pri potoku – Brvnište2 600 m²1975–10 m
    hnojisko – Brvnište225 m²1975–30 m
    Pri potoku – Brvnište–1970–40 m
    Pri potoku – Stupné10 m²1965–60 m
    hnojisko – Papradno1 000 m²1970–350 m
    Veľké Brusné – Papradno800 m²1975–880 m
    Predné Húštie – Papradno1 800 m²1985monitorovaná1,3 km
    Plevník – Drienové , hnojisko – Plevník – Drienové1 000 m²1980–1,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy155×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny91×
    • Stabilizovaný50×
    • Aktívny13×
    • S potenciálnymi a aktívnymi formami1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00048×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova24×
    • Nedostatočne doložené9×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Vágbeszterce1 horgászvíz · 9,7 km33Papradnianka33

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág