Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Сьогодні на водотоці Бистра

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

Bystrá č.1 (Spišské Bystré), оцінка вікна 31.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Бистріна Гірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.

    6006507007508008500 км2 км4 км
    Висотний профіль водотоку: від 790 до 649 м н. р. м. на 5,7 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    805 м н. р. м.
    Найнижча точка
    635 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    169 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    30 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,17

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Бистра за 2019 рік
    2019знято 30 черв. 2019
    Аерофотознімок водотоку Бистра за 2022 рік
    2022знято 17 жовт. 2022
    Аерофотознімок водотоку Бистра за 2025 рік
    2025знято 22 черв. 2025

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Бистра

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • шкідливі речовини вище норми принаймні на одній станції (метали, пестициди, PFAS, розчинники)1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Bystrá

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 6 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    33 % pieskovce a zlepence

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 161 mg/l, mäkká voda (5,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Bizmut 0,538 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 58 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    54. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    21objektov do 3 km

    ťažené: Cu, U, Ag, Pb, Fe

    Najbližšie: Pinga (pinga, pingový ťah), 60 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 з 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 210 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Vysový, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    263vrtov do 3 km

    255 rozborov vody v okolí

    Z toho 263 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    48°C na ústí vrtu

    5 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Poprad – PP-1, výdatnosť 61,2 l/s, 7,3 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    10lokalít do 3 km

    10 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    26záznamov do 5 km

    3 ložiská, 23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    2plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence33%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • perm33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    permstarší permmalužinské súvrstvie, I. megacyklus1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • HRONIKUM100%SR 8,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)67%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)33%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný pokles67%SR 6,8 %
    • stredný zdvih33%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Піесковце100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Hornádskej a časti Popradskej kotliny100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 8,18typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    5,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,97 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    161mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • МагнійМґ9,80 мг/л31. percentil
    • ХлоридиЦл4,11 мг/л28. percentil
    • НатрійНа4,70 мг/л25. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO396,6 мг/л18. percentil
    • СульфатиSO420,4 мг/л16. percentil
    • КальційЦа22,5 мг/л12. percentil
    • ДраслікK0,898 мг/л9. percentil
    • ФторидиF0,0504 мг/л4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • ФосфоречнаниPO40,110 мг/л45. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК2,76 мг/л39. percentil
    • АмоніумNH40,0432 мг/л22. percentil
    • НітратиNO31,74 мг/л5. percentil

    Метали

    • АлюмінійАл70,2 μg/l52. percentil
    • ЗалізоФе0,0809 мг/л40. percentil
    • ЦинкЗн5,00 μg/l37. percentil
    • МарганецьМн11,9 μg/l25. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • БізмутБі0,538 мг/кг91. percentil
    • СеленСе0,506 мг/кг87. percentil
    • АнтимонСб1,51 мг/кг80. percentil
    • МолібденМо0,529 мг/кг73. percentil
    • ЦінСн3,36 мг/кг71. percentil
    • ОловоПб20,3 мг/кг71. percentil
    • АрсенАс8,53 мг/кг69. percentil
    • ВанадійV75,6 мг/кг65. percentil
    • КадмійЦд0,157 мг/кг43. percentil
    • ЦинкЗн85,3 мг/кг37. percentil
    • РтутьГґ0,0738 мг/кг32. percentil
    • НікельНі20,4 мг/кг30. percentil
    • МідьЦу18,9 мг/кг28. percentil
    • КобальтЦо6,29 мг/кг18. percentil
    • ХромЦр50,9 мг/кг18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • НатрійНа1,60 %95. percentil
    • АлюмінійАл6,88 %84. percentil
    • ДраслікK1,69 %76. percentil
    • ТітанТі4 999 мг/кг69. percentil
    • ФосфорP996 мг/кг68. percentil
    • МагнійМґ1,11 %67. percentil
    • ЗалізоФе2,81 %57. percentil
    • МарганецьМн800 мг/кг45. percentil
    • КальційЦа0,895 %10. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • БорB102 мг/кг95. percentil
    • ЛітіумЛі42,7 мг/кг91. percentil
    • БаріумБа660 мг/кг90. percentil
    • ҐаліумҐа19,1 мг/кг87. percentil
    • РубідіумРб106 мг/кг85. percentil
    • ИтріумY35,2 мг/кг83. percentil
    • БерилійБе1,92 мг/кг79. percentil
    • ЗірконЗр446 мг/кг64. percentil
    • ЦерЦе59,3 мг/кг51. percentil
    • СтронціумСр110 мг/кг24. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 48 až 55 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Калій (K)K1,33 %60. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,60 ppm53. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,38 ppm52. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
    • Hustota povrchového tepelného toku58mW/m²

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,5°C
    • Ročné zrážky810mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma67%SR 29 %
    • horská klíma33%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (60 m od vody)Kutacie práce – 4 – pinga, pingový ťah (100 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (290 m od vody)Kutačka – 4 – pinga, pingový ťah (320 m od vody)Štôlňa, kutacia jama – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Halda štôlne č.17 – 5 – halda (1,5 km od vody)Štôlňa č.17 – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Halda štôlne č.2 – 5 – halda (1,8 km od vody)Štôlňa č.2 – 2 – štôlňa (1,8 km od vody)Halda štôlne č.34 – 5 – halda (1,9 km od vody)Štôlňa č.34 – 2 – štôlňa (1,9 km od vody)Štôlňa č.1 – 2 – štôlňa (2,3 km od vody)Halda štôlne č.1 – 5 – halda (2,3 km od vody)Šachtica – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Štôlňa sv. Heleny – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Kutacia pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Kutacia pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Štôlňa Strieborná – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Kutacia pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Kutacia pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Štôlňa sv. Heleny – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Kravany – Uránové rudy (2,6 km od vody)Vikartovce – Uránové rudy (4,2 km od vody)Alžbeta – Medené rudy (4,5 km od vody)Spišské Bystré – Železné rudy (4,5 km od vody)Spišské Bystré – nijaký (330 m od vody)Spišské Bystré – nijaký (650 m od vody)Spišské Bystré – nijaký (740 m od vody)Spišské Bystré – nijaký (900 m od vody)Kravany – Cigánska jama – Kravany – nijaký (1,8 km od vody)Kravany – nijaký (2,0 km od vody)Kravany – nijaký (2,4 km od vody)Spišská Teplica – nijaký (2,5 km od vody)Kravany – nijaký (2,6 km od vody)Hranovnica – nijaký (3,0 km od vody)Gánovce – GA-1 – nekúpeľný (5,7 km od vody)Gánovce – GA-1A – nekúpeľný (5,7 km od vody)Gánovce – ŠHG-1 – nekúpeľný (6,2 km od vody)Gánovce – ŠHG-2 – nekúpeľný (6,3 km od vody)Poprad – PP-1 – nekúpeľný (7,3 km od vody)PP-1 – k4 (8,0 km od vody)b1 (1,9 km od vody)a1 (2,5 km od vody)c2 (4,9 km od vody)c1 (5,0 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,3 km od vody)b1 (5,7 km od vody)c1 (5,9 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,3 km od vody)b1 (6,6 km od vody)b1 (6,6 km od vody)c1 (6,8 km od vody)a1 (7,2 km od vody)b2 (7,5 km od vody)b1 (7,5 km od vody)a2 (9,2 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,5 km od vody)b1 (9,6 km od vody)Hranovnica – Dubina – stavebný kameň (2,4 km od vody)Hranovnica – Dubina – stavebný kameň (2,4 km od vody)Hranovnica – Dubina – stavebný kameň (2,4 km od vody)Spišské Bystré – stavebný kameň – pieskovec, melafýr (90 m od vody)Spišské Bystré – údolie Bystrej – stavebný kameň – pieskovec, melafýr (90 m od vody)Spišské Bystré – štrkopiesky – zlepenec (250 m od vody)Spišské Bystré – stavebný kameň – melafýr (1,4 km od vody)Kvetnica – Cu rudy (2,5 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (3,5 km od vody)Vikartovce Bystrá dolina – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Spišská Teplica – Vápenica, Lubošova – U rudy (3,7 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – vápenec (3,8 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (3,8 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (4,1 km od vody)Hranovnica – stavebný kameň – melafýr, kremitý piesko (4,2 km od vody)Hranovnica II – stavebný kameň – pieskovec (4,3 km od vody)Hranovnica I – stavebný kameň – bridlica (4,5 km od vody)Spišské Bystré – Fe rudy – siderit (4,5 km od vody)Vernár, Hámre – Cu rudy, barit (4,7 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (4,8 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (4,8 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – vápenec (4,9 km od vody)Spišské Bystré – všeobecná geológia (100 m od vody)Vikartovský zlom, Kozie chrbty – tektonika (720 m od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Spišské Bystré – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Poprad – Kvetnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,6 km od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • БаріумБаvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 210 μg/lmedián 100 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Vysový, potok, 1993, 500 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіmierne zvýšená
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 5,00 μg/l10 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vysový, potok, 1993, 500 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l10 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Koreň, potok, 1993, 600 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Koreň, potok, 600 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсbežná hodnota
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bystrá, potok, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 1,00 μg/l10 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hornád, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 48. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Koreň, potok, 1993, 600 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СтронціумСрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 150 μg/lmedián 80,0 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Vysový, potok, 1993, 500 m od vody. Porovnanie: 44. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Koreň, potok, 1993, 600 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Koreň, potok, 1993, 600 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 12,4 мг/лmedián 8,00 мг/л10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Vysový, potok, 1993, 500 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Hematit (Fe₂O₃)72 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)72 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)57 vzoriek, najviac 1550 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)57 vzoriek, najviac 1650 zŕn
    • Barit (BaSO₄)53 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)46 vzoriek, najviac 1650 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)36 vzoriek, najviac 550 zŕn
    • Anatas (TiO₂)35 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Сфалеріт (ЗнС)6 vzoriek, najviac 4 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))72 vzoriek, najviac 1650 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)71 vzoriek, najviac 1600 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)61 vzoriek, najviac 1750 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)40 vzoriek, najviac 250 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)36 vzoriek, najviac 156 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))31 vzoriek, najviac 1550 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)13 vzoriek, najviac 300 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))6 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)5 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 1023 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,140 мг/лmedián 0,0100 мг/л20 vzoriek20 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,80 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 580 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,375 μg/l20 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,35 μg/l20 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l20 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіmierne zvýšená
      najvyššie 22,0 μg/lmedián 1,00 μg/l20 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнbežná hodnota
      najvyššie 52,0 μg/lmedián 4,50 μg/l20 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    джерело922,8 Bq/l5,76 Bq/l
    potok, rieka22,50 Bq/l2,36 Bq/l
    výtok z banského diela10,370 Bq/l0,370 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie12,34 Bq/l2,34 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Цу12×
    • U8×
    • Аґ8×
    • Пб7×
    • Фе1×
    • Пґ1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa9×
    • pinga, pingový ťah8×
    • halda4×

    Najbližšie staré banské diela

    НазваВидТяженеУконченіеOd vody
    Пінґаpinga, pingový ťahFe rudy – limonit60 м
    Kutacie prácepinga, pingový ťahCu rudy?100 м
    ШтуолняštôlňaCu rudy290 м
    Кутачкаpinga, pingový ťahCu rudy320 м
    Štôlňa, kutacia jamaštôlňaCu rudy1,1 км
    Halda štôlne č.17haldaU ruda19701,5 км
    Štôlňa č.17štôlňaU ruda19601,6 км
    Halda štôlne č.2haldaU ruda19601,8 км
    Štôlňa č.2štôlňaU ruda19601,8 км
    Halda štôlne č.34haldaU ruda19701,9 км

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Грановніца – Дубінаstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.2,4 км
    Грановніца – Дубінаstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.2,4 км
    Грановніца – Дубінаstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.2,4 км

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    ВискитTyp rudyМеталиВидOd vody
    КраваниUránové rudyUložiskový výskyt2,6 км
    ВікартовцеUránové rudyUložiskový výskyt4,2 км
    АлжбетаMedené rudyЦуmineralogický výskyt4,5 км
    Спішске БистреŽelezné rudyФеmineralogický výskyt4,5 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    263 vrtov v pásme 3 km, z toho 2 hydrogeologických a 261 ostatných; s číslom archívnej správy 263.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м46×
    • 10–30 м52×
    • 30–100 м126×
    • 100–300 м27×
    • nad 300 m11×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    ST-24inžiniersko-geologický3,0 м24291160 м
    ST-25inžiniersko-geologický3,0 м24291220 м
    BP-2inžiniersko-geologický4,0 м24291220 м
    ST-26inžiniersko-geologický3,0 м24291220 м
    BP-1inžiniersko-geologický7,0 м24291240 м
    ST-23inžiniersko-geologický3,0 м24291240 м
    BP-3inžiniersko-geologický5,5 м24291250 м
    BP-4inžiniersko-geologický7,0 м24291260 м
    PT-21inžiniersko-geologický3,0 м24291290 м
    ST-60inžiniersko-geologický3,0 м24291330 м
    ST-59inžiniersko-geologický3,0 м24291330 м
    Спішске Бистреúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou50,0 м71468 101Dc44.pdf350 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Ґановце – GA-123 °C2,8 л/с50 мЦа-Мґ-HCO3-SO4nevyužívaný5,7 км
    Ґановце – GA-1A27 °C1,9 л/с276 мЦа-Мґ-HCO3-SO4využívaný bez nahlasovania údajov5,7 км
    Ґановце – ŠHG-126 °C3,0 л/с150 мЦа-Мґ-HCO3-SO4nevyužívaný6,2 км
    Ґановце – ŠHG-225 °C2,5 л/с110 мЦа-Мґ-HCO3-SO4nevyužívaný6,3 км
    Попрад – PP-148 °C61,2 л/с1205 мЦа-Мґ-SO4-HCO3využívaný7,3 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória b1minerálna voda15-22< 561,9 км
    kategória a1minerálna voda< 15< 592,5 км
    kategória c2minerálna voda23-385-1514,9 км
    kategória c1minerálna voda23-38< 535,0 км
    kategória b2minerálna voda15-225-1517,5 км
    PP-1geotermálna voda38 – 5531 – 5018,0 км
    kategória a2minerálna voda< 155-1519,2 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Спішске Бистре80 м²1970–330 м
    Спішске Бистре80 м²1980–650 м
    Спішске Бистре–1960–740 м
    Спішске Бистре–1960–900 м
    Kravany – Cigánska jama – Kravany50 м²1980–1,8 км
    Кравани50 м²1970–2,0 км
    Кравани–1980–2,4 км
    Спішска Тепліца80 м²1980–2,5 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви2×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Попрад1 рибальська ділянка · 5,7 км31Bystrá č.1 (Spišské Bystré)31

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Бодрог та Горнад