Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Batizovský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Batizovský potok, skóre okna 33.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 08:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.

    7007508008500 km2 km4 km6 km
    Výškový profil toku: od 816 do 710 m n. m. na 6,5 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    816 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    702 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    115 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    18 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,07

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Batizovský potok z roku 2019
    2019snímkováno 24. 8. 2019
    Letecký snímek toku Batizovský potok z roku 2022
    2022snímkováno 27. 8. 2022
    Letecký snímek toku Batizovský potok z roku 2025
    2025snímkováno 10. 8. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Batizovský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Batizovský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 7 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 83,8 mg/l, mäkká voda (2,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 3,96 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 81. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    35. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    9objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Odkalisko Batizovce (odkalisko), 360 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    3vzorky so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 3 zrná v jednej vzorke (650 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 4,10 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 87. percentil (Poprad-letisko, 700 m JZ od K694).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    337vrtov do 3 km

    281 rozborov vody v okolí

    Z toho 337 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    58°C na ústí vrtu

    7 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Stará Lesná – FGP-1, výdatnosť 22,0 l/s, 9,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    24lokalít do 3 km

    2 záťaže, 22 skládok

    Najbližšia záťaž: Svit – skládka Chemosvit, 1,2 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    27záznamov do 5 km

    4 ložiská, 23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    8plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Kvartérny pokryv

    • glacifluviálne sedimenty100%SR 0,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles100%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk50%SR 52 %
    • Pieskovce50%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum časti Vysokých Tatier a kvartér ich predpolia100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,62typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    2,6°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,46 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    83,8mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,0822 mg/l31. percentil
    • ChloridyCl2,49 mg/l14. percentil
    • SodíkNa2,96 mg/l12. percentil
    • DraslíkK0,806 mg/l7. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO346,5 mg/l6. percentil
    • VápníkCa13,1 mg/l5. percentil
    • HořčíkMg3,16 mg/l4. percentil
    • SíranySO411,0 mg/l3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,252 mg/l74. percentil
    • FosforečnanyPO40,115 mg/l46. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,80 mg/l40. percentil
    • DusičnanyNO32,96 mg/l16. percentil

    Kovy

    • HliníkAl153 μg/l72. percentil
    • ZinekZn11,0 μg/l68. percentil
    • ŽelezoFe0,136 mg/l61. percentil
    • ManganMn47,9 μg/l61. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn3,96 mg/kg81. percentil
    • AntimonSb1,24 mg/kg76. percentil
    • KadmiumCd0,330 mg/kg74. percentil
    • SelenSe0,342 mg/kg70. percentil
    • BizmutBi0,255 mg/kg63. percentil
    • OlovoPb18,1 mg/kg62. percentil
    • ZinekZn109 mg/kg62. percentil
    • RtuťHg0,125 mg/kg59. percentil
    • MolybdenMo0,324 mg/kg39. percentil
    • VanadV60,8 mg/kg31. percentil
    • NiklNi19,1 mg/kg25. percentil
    • ArsenAs4,84 mg/kg23. percentil
    • MěďCu17,4 mg/kg21. percentil
    • ChromCr51,9 mg/kg19. percentil
    • KobaltCo5,08 mg/kg8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodíkNa1,69 %96. percentil
    • HliníkAl6,75 %81. percentil
    • FosforP1 107 mg/kg77. percentil
    • DraslíkK1,58 %61. percentil
    • ManganMn826 mg/kg48. percentil
    • HořčíkMg0,838 %45. percentil
    • VápníkCa1,69 %39. percentil
    • ŽelezoFe2,39 %32. percentil
    • TitánTi3 705 mg/kg21. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • CérCe131 mg/kg96. percentil
    • StronciumSr291 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa607 mg/kg86. percentil
    • GáliumGa16,3 mg/kg70. percentil
    • LítiumLi31,0 mg/kg59. percentil
    • BerylliumBe1,54 mg/kg57. percentil
    • YtriumY27,3 mg/kg48. percentil
    • RubídiumRb87,6 mg/kg48. percentil
    • ZirkónZr383 mg/kg43. percentil
    • BorB47,6 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    rozsah 45 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,42 %76. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,76 ppm26. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,25 ppm18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m45°C
    • Hustota povrchového tepelného toku65mW/m²

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,3°C
    • Ročné zrážky755mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Odkalisko Batizovce – 3 – odkalisko (360 m od vody)Šachtica č. 2 – 1 – šachta (1,7 km od vody)Pingy, kutacie jamy – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)Pingy, kutacie jamy – 4 – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Pingy, kutacie jamy – 4 – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Pingy, kutacie jamy – 4 – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Pingy, kutacie jamy – 4 – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Pingy, kutacie jamy – 4 – pinga, pingový ťah (2,1 km od vody)Šachtica č. 1 – 1 – šachta (2,2 km od vody)Svit – skládka Chemosvit – SK1001000P (1,2 km od vody)Svit – ČS PHM Hlavná ul. – SK1001000P (1,3 km od vody)Batizovce – nijaký (120 m od vody)Batizovce – nijaký (290 m od vody)Batizovce – nijaký (900 m od vody)Mengušovce – nedá sa odhadnúť (1,0 km od vody)Svit za COV – Svit – nijaký (1,0 km od vody)Mengušovce – sanatorór – Batizovce – občasný (1,2 km od vody)Svit – pri Babe – Svit – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Svit – nijaký (1,3 km od vody)Svit – nijaký (1,4 km od vody)Mengušovce – nijaký (1,4 km od vody)Mengušovce – pri lome – Mengušovce – nijaký (1,5 km od vody)Svit – Podskalka – Svit – nijaký (2,0 km od vody)Spišská Teplica – nijaký (2,2 km od vody)Spišská Teplica – nijaký (2,2 km od vody)Svit – nijaký (2,2 km od vody)Spišská Teplica – nijaký (2,2 km od vody)Mengušovce – nijaký (2,3 km od vody)Spišská Teplica – nijaký (2,6 km od vody)Spišská Teplica – pri ES – Spišská Teplica – nijaký (2,7 km od vody)Lučivná – nijaký (2,7 km od vody)Lučivná – nijaký (2,8 km od vody)Gerlachov – Gerlachov pod Tatrami – nijaký (2,9 km od vody)Poprad – PP-1 – nekúpeľný (5,4 km od vody)Veľký Slavkov – VSČ-1 – nekúpeľný (5,4 km od vody)Gánovce – GA-1A – nekúpeľný (7,7 km od vody)Gánovce – GA-1 – nekúpeľný (7,7 km od vody)Gánovce – ŠHG-1 – nekúpeľný (8,4 km od vody)Gánovce – ŠHG-2 – nekúpeľný (8,6 km od vody)Stará Lesná – FGP-1 – nekúpeľný (9,6 km od vody)PP-1 – k4 (6,1 km od vody)FGP-1 – l3 (9,7 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,5 km od vody)b1 (6,3 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,4 km od vody)c1 (8,2 km od vody)c2 (8,3 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,5 km od vody)b1 (8,8 km od vody)c1 (9,0 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,3 km od vody)b1 (9,6 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Stará Lesná (8,8 km od vody)Batizovce – juh – štrkopiesky a piesky (960 m od vody)Batizovce – juh – štrkopiesky a piesky (950 m od vody)Lom Bor – Spišská Teplica – stavebný kameň (1,9 km od vody)Gerlachov – Juh – štrkopiesky a piesky (3,6 km od vody)Mengusovce – štrkopiesky (950 m od vody)Mengusovce – štrkopiesky (1,0 km od vody)Svit – stavebný kameň – dolomit, vápenec (1,6 km od vody)Svit – stavebný kameň – dolomit (1,7 km od vody)Gerlachov – stavebný piesok – piesčitý štrk (1,8 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (1,8 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (1,8 km od vody)Svit – stavebný kameň – dolomit (1,8 km od vody)Mengusovce – stavebný kameň – dolomit (2,0 km od vody)Svit – stavebný kameň – dolomit (2,0 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (2,2 km od vody)Svit – stavebný kameň – dolomit (2,3 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (2,5 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (2,8 km od vody)Lučivná – stavebný kameň – dolomit (2,8 km od vody)Lučivná – stavebný kameň – dolomit (2,9 km od vody)Spišská Teplica – štrkopiesky (3,0 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (3,1 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – vápenec (3,1 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – dolomit (3,5 km od vody)Spišská Teplica – stavebný kameň – vápenec (3,6 km od vody)Gerlachov – stavebný piesok – piesčitý štrk (3,6 km od vody)Tatranská Polianka – štrkopiesky (3,7 km od vody)LUCIVNA – Zosuvy (1,6 km od vody)SVIT – Zosuvy (1,8 km od vody)SVIT – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)MENGUSOVCE – Zosuvy (2,9 km od vody)SPISSKA TEPLICA – Zosuvy (2,9 km od vody)SPISSKA TEPLICA – Zosuvy (3,0 km od vody)Batizovce – pozorovací vrt SHMÚ (80 m od vody)Štóla – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Štóla – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Štóla – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (730 m od vody)Štóla – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Batizovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Spišská Teplica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Spišská Teplica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Poprad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Štôla – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Spišská Teplica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Gerlachov – pozorovací vrt SHMÚ (2,3 km od vody)Spišská Teplica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Spišská Teplica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Spišská Teplica – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Spišská Teplica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Poprad – pozorovací vrt SHMÚ (2,6 km od vody)JRD Gerlachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Poprad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Lučivná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Lučivná – pozorovací vrt SHMÚ (2,8 km od vody)SpišskáTeplica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Spišská Teplica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Lučivná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)zlato 2 ks – zlato (620 m od vody)zlato 3 ks – zlato (650 m od vody)zlato 2 ks – zlato (680 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 3,15 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Poprad-letisko, 700 m JZ od K694, 1997, 720 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,910 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Haganský, potok, 1997, 560 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Batizovce, 900 m V od K738, 1997, 540 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,860 μg/lmedián 0,540 μg/l11 vzoriek45 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Mlynica, Železná voda, 1997, 560 m od vody. Porovnanie: 48. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 162 μg/lmedián 92,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Haganský, potok, 1997, 620 m od vody. Porovnanie: 48. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Haganský, potok, 1997, 560 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Poprad-letisko, 700 m JZ od K694, 1997, 720 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Haganský, potok, 1997, 560 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Poprad-letisko, 700 m JZ od K694, 720 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 17,9 mg/lmedián 16,1 mg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Velický, potok, 1997, 560 m od vody. Porovnanie: 74. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)13 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)8 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Zlato (Au)3 vzorky, najviac 3 zŕn
    • Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    19382 zrná620 m
    19363 zrná650 m
    19372 zrná680 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)14 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))13 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)8 vzoriek, najviac 212 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • SelenSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 8,80 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,750 μg/l22 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drén, 1994, 380 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l22 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drén, 1994, 380 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 mg/lmedián 0,0100 mg/l22 vzoriek41 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drén, 1994, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 43,0 μg/lmedián 9,00 μg/l22 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 748 μg/lmedián 2,50 μg/l22 vzoriek45 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,550 μg/l22 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l22 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa620,6 Bq/l3,82 Bq/l
    upravený prameň13,98 Bq/l3,98 Bq/l
    potok, rieka20,700 Bq/l0,545 Bq/l
    zdroj434,0 Bq/l4,79 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe8×

    Druhy banských objektov

    • pinga, pingový ťah6×
    • šachta2×
    • odkalisko1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Odkalisko Batizovceodkaliskoštrkopiesky360 m
    Šachtica č. 2šachtaFe rudy – limonit, hematit1,7 km
    Pingy, kutacie jamypinga, pingový ťahFe rudy – limonit, hematit1,7 km
    Pingy, kutacie jamypinga, pingový ťahFe rudy – limonit, hematit2,0 km
    Pingy, kutacie jamypinga, pingový ťahFe rudy – limonit, hematit2,0 km
    Pingy, kutacie jamypinga, pingový ťahFe rudy – limonit, hematit2,0 km
    Pingy, kutacie jamypinga, pingový ťahFe rudy – limonit, hematit2,0 km
    Pingy, kutacie jamypinga, pingový ťahFe rudy – limonit, hematit2,1 km
    Šachtica č. 1šachtaFe rudy – limonit, hematit2,2 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Batizovce – juhštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo urbarialistov v Batizovciach950 m
    Batizovce – juhštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo urbarialistov v Batizovciach960 m
    Lom Bor – Spišská Teplicastavebný kameňŤažené ložisko – Poľnohospodárske družstvo podielnikov v Spišskej Teplici1,9 km
    Gerlachov – Juhštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Poľnohospodárske družstvo TATRAN3,6 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    337 vrtov v pásme 3 km, z toho 24 hydrogeologických a 313 ostatných; s číslom archívnej správy 337.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m235×
    • 10–30 m80×
    • 30–100 m7×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    J 147inžiniersko-geologický11,0 m7953550 m
    SV-1ložiskový5,0 m3417360 m
    SV-2ložiskový5,5 m3417370 m
    Batizovcepozorovací vrt SHMÚ6,0 m12547 101Cd3.pdf80 m
    SV-6ložiskový4,0 m34173120 m
    J 149inžiniersko-geologický9,0 m79535150 m
    J 27inžiniersko-geologický10,0 m79535170 m
    J 148inžiniersko-geologický11,0 m79535180 m
    J 146inžiniersko-geologický12,0 m79535210 m
    V-28ložiskový4,9 m3050240 m
    V-19ložiskový4,7 m3050270 m
    J 145inžiniersko-geologický10,0 m79535280 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Poprad – PP-148 °C61,2 l/s1205 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný5,4 km
    Veľký Slavkov – VSČ-157 °C–2400 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný5,4 km
    Gánovce – GA-1A27 °C1,9 l/s276 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný bez nahlasovania údajov7,7 km
    Gánovce – GA-123 °C2,8 l/s50 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný7,7 km
    Gánovce – ŠHG-126 °C3,0 l/s150 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný8,4 km
    Gánovce – ŠHG-225 °C2,5 l/s110 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný8,6 km
    Stará Lesná – FGP-158 °C22,0 l/s3616 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný9,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5115,2 km
    PP-1geotermálna voda38 – 5531 – 5016,1 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 536,3 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 528,2 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1518,3 km
    kategória Stará Lesnátermálne kúpalisko––18,8 km
    FGP-1geotermálna voda55 – 8016 – 3019,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Svit – skládka ChemosvitSK1001000P1,2 km
    Svit – ČS PHM Hlavná ul.SK1001000P1,3 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Batizovce–1960–120 m
    Batizovce–1960–290 m
    Batizovce–1970–900 m
    Mengušovce–1960–1,0 km
    Svit za COV – Svit600 m²1960–1,0 km
    Mengušovce – sanatorór – Batizovce–1980–1,2 km
    Svit – pri Babe – Svit–1935–1,3 km
    Svit–1970–1,3 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy8×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny5×
    • Stabilizovaný3×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Svit1 revír · 6,5 km26Batizovský potok26

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád