Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Lipník (SL)

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Lipník (SL), skóre okna 33.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 09:05.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Červený Kláštor – kúpele104 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 08:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    4005006007008000 km2 km4 km6 km8 km
    Výškový profil toku: od 734 do 443 m n. m. na 8,1 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    734 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    425 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    309 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    38 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,44

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Lipník (SL) z roku 2019
    2019snímkováno 26. 8. 2019
    Letecký snímek toku Lipník (SL) z roku 2022
    2022snímkováno 4. 8. 2022
    Letecký snímek toku Lipník (SL) z roku 2025
    2025snímkováno 12. 8. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Lipník (SL)

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Lipník (SL)

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 8 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek25 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty, 25 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 380 mg/l, stredne tvrdá voda (12,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 89,0 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 73. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    44nGy/h dávkový príkon

    13. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    7vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 4 zrná v jednej vzorke (950 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 7,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Lipník-prítok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    60vrtov do 3 km

    372 rozborov vody v okolí

    Z toho 60 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    65°C na ústí vrtu

    2 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Plavnica – Pl-1, výdatnosť 5,0 l/s, 6,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    6 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    7záznamov do 5 km

    2 ložiská, 5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    213plôch do 3 km

    45 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek25%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %
    • Flyš25%SR 4,7 %
    • Vápence a dolomity25%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • flyš50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kvartérpleistocén – holocénzosuvy1×
    flyšeocén – oligocénraciborské súvrstvie1×
    flyšpaleocén – eocénpročské súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón flyšoidných hornín100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • flyšová formácia100%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová50%SR 86 %
    • puklinová50%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • potamogénne, príp. polygénne33%SR 0,9 %
    • karbonáto-hydrosilikátogénne33%SR 1,1 %
    • karbonátogénne a karbonáto-hydrosilikátogénne33%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • C-Ca-Mg67%SR 1,9 %
    • C-Ca-Mg, C-Ca-S, C-Ca-Na33%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,21typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    12,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,14 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    380mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3232 mg/l57. percentil
    • FluoridyF0,120 mg/l53. percentil
    • VápníkCa62,5 mg/l49. percentil
    • HořčíkMg14,0 mg/l46. percentil
    • DraslíkK2,58 mg/l43. percentil
    • SodíkNa7,35 mg/l42. percentil
    • SíranySO431,1 mg/l36. percentil
    • ChloridyCl4,74 mg/l32. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,0366 mg/l20. percentil
    • DusičnanyNO32,92 mg/l16. percentil
    • AmóniumNH40,0311 mg/l12. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,58 mg/l11. percentil

    Kovy

    • HliníkAl79,0 μg/l55. percentil
    • ManganMn18,1 μg/l36. percentil
    • ŽelezoFe0,0725 mg/l35. percentil
    • ZinekZn2,37 μg/l15. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromCr89,0 mg/kg73. percentil
    • BizmutBi0,218 mg/kg51. percentil
    • RtuťHg0,101 mg/kg49. percentil
    • NiklNi23,8 mg/kg46. percentil
    • KadmiumCd0,146 mg/kg40. percentil
    • ZinekZn86,5 mg/kg38. percentil
    • SelenSe0,201 mg/kg38. percentil
    • MěďCu18,7 mg/kg27. percentil
    • AntimonSb0,402 mg/kg24. percentil
    • CínSn1,76 mg/kg12. percentil
    • VanadV51,6 mg/kg12. percentil
    • KobaltCo5,57 mg/kg11. percentil
    • ArsenAs3,36 mg/kg6. percentil
    • OlovoPb8,56 mg/kg6. percentil
    • MolybdenMo0,113 mg/kg5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodíkNa1,12 %82. percentil
    • VápníkCa2,76 %63. percentil
    • TitánTi4 483 mg/kg50. percentil
    • DraslíkK1,47 %43. percentil
    • HořčíkMg0,806 %41. percentil
    • HliníkAl5,35 %40. percentil
    • ŽelezoFe2,33 %28. percentil
    • ManganMn668 mg/kg28. percentil
    • FosforP623 mg/kg21. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi32,8 mg/kg67. percentil
    • BorB65,4 mg/kg64. percentil
    • ZirkónZr399 mg/kg49. percentil
    • YtriumY26,6 mg/kg45. percentil
    • StronciumSr120 mg/kg35. percentil
    • RubídiumRb82,3 mg/kg34. percentil
    • BáriumBa388 mg/kg31. percentil
    • BerylliumBe1,06 mg/kg31. percentil
    • CérCe51,5 mg/kg23. percentil
    • GáliumGa8,68 mg/kg13. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    44nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 46 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,21 %22. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,24 ppm14. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,09 ppm10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)379–1 023m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek647m a.s.l.
    • Průměrný sklon13,7°
    • Priemerná januárová teplota-5,0°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky850mm

    Geomorfologické celky

    • Ľubovnianska vrchovina100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Východné Beskydy100%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Sulín – Zlaté rudy (3,0 km od vody)Legnava – Zlaté rudy (3,7 km od vody)Sulín – Zlaté rudy (4,0 km od vody)Matysová – nedá sa odhadnúť (10 m od vody)Malý Lipník – nedá sa odhadnúť (30 m od vody)Malý Lipník – nedá sa odhadnúť (40 m od vody)Malý Lipník – nedá sa odhadnúť (350 m od vody)Hajtovka – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Legnava – občasný (2,8 km od vody)Plavnica – Pl-1 – nekúpeľný (6,8 km od vody)Plavnica – Pl-2 – nekúpeľný (7,2 km od vody)b2 (1,5 km od vody)a2 (1,8 km od vody)a1 (1,9 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,8 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (6,7 km od vody)b2 (7,4 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (8,8 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,3 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Stará Ľubovňa – Marmon – dekoračný kameň (300 m od vody)Stará Ľubovňa – Marmon – dekoračný kameň (300 m od vody)Legnava – Au rudy (3,7 km od vody)Sulín – Au rudy (4,0 km od vody)Malý Lipník – Zosuvy (30 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (40 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (50 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (60 m od vody)– Zosuvy (60 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (60 m od vody)HAJTOVKA – Zosuvy (80 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (90 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (90 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (100 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (100 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (100 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (100 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (110 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (110 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (110 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (110 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (110 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (120 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (130 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (130 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (140 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (160 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (160 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (160 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (170 m od vody)MALY LIPNIK – Zosuvy (170 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)Malý Lipník – Svahové prúdy (170 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (170 m od vody)Malý Lipník – Svahové prúdy (180 m od vody)Malý Lipník – Svahové prúdy (190 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (190 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (200 m od vody)Malý Lipník – Svahové prúdy (200 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (210 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (210 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (220 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (230 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)MATYSOVA – Blokové rozpadliny (260 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (280 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)MATYSOVA – Zosuvy (310 m od vody)MATYSOVA – Zosuvy (310 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (340 m od vody)Malý Lipník – Svahové prúdy (340 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (410 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (420 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (430 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (440 m od vody)MATYSOVA – Zosuvy (470 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)MATYSOVA – Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (510 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)– Zosuvy (540 m od vody)Malý Lipník – Zosuvy (540 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)Malý Lipník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Malý Lipník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Hajtovka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Plaqvnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Ploavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Sulín – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Sulín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Plavnica – Čertova skala – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Legnava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Plavnica – Čertova skala – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Malý Sulín – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Malý Sulín – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (2,4 km od vody)Plavnice – Čertova skala – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Plavnica – Čertova skala – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Chmelnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Chmelnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Chmelnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Plavnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (40 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (180 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (400 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (430 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (430 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (440 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (440 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (820 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (900 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (930 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (940 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (990 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)Matysová – prameň (50 m od vody)Matysová – prameň (60 m od vody)Matysová – prameň (70 m od vody)Malý Lipník – prameň (100 m od vody)Matysová – vrt (100 m od vody)Matysová – vrt (100 m od vody)Matysová – prameň (110 m od vody)Matysová – prameň (160 m od vody)Matysová – prameň (160 m od vody)Matysová – prameň (170 m od vody)Matysová – prameň (260 m od vody)Matysová – prameň (290 m od vody)Malý Lipník – prameň (310 m od vody)Chmeľnica – prameň (310 m od vody)Matysová – prameň (360 m od vody)Malý Lipník – vrt (430 m od vody)Malý Lipník – vrt (450 m od vody)Malý Lipník – prameň (680 m od vody)Malý Lipník – vrt (730 m od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – vrt (820 m od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – prameň (850 m od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – prameň (930 m od vody)Matysová – Radiková – vrt (1,0 km od vody)Matysová – Radiková – prameň (1,0 km od vody)Malý Lipník – vrt (1,1 km od vody)Malý Lipník – prameň (1,3 km od vody)Hajtovka – prameň (1,5 km od vody)Hajtovka – vrt (1,5 km od vody)Údol – vrt (1,6 km od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – vrt (1,7 km od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – prameň (1,7 km od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – vrt (1,8 km od vody)Chmeľnica – vrt (1,9 km od vody)Sulín – Malý Sulín – vrt (2,1 km od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – prameň (2,1 km od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – vrt (2,2 km od vody)Starina – prameň (2,2 km od vody)Údol – prameň (2,2 km od vody)Chmeľnica – prameň (2,3 km od vody)Sulín – Malý Sulín (Sulínka) – prameň (2,3 km od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 2 ks – zlato (100 m od vody)zlato 2 ks – zlato (150 m od vody)zlato 1 ks – zlato (380 m od vody)zlato 1 ks – zlato (790 m od vody)zlato 1 ks – zlato (940 m od vody)zlato 4 ks – zlato (950 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 5,00 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 78,0 μg/lmedián 70,5 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Lipník, 2007, 30 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 990 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 8,87 mg/lmedián 5,61 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Lipník-prítok, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)19 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)7 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Zlato (Au)7 vzoriek, najviac 4 zŕn
    • Anatas (TiO₂)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)5 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 50 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    35451 zrno50 m
    322 zrná100 m
    16432 zrná150 m
    311 zrno380 m
    351 zrno790 m
    701 zrno940 m
    264 zrná950 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)22 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)7 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)6 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 69 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO326×
    • Ca-HCO318×
    • Ca-SO4-HCO32×
    • Na-HCO31×
    • Na-Ca-HCO31×
    • Na-Mg-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A43×
    • trieda C3×
    • trieda E2×
    • trieda G1×
    • trieda D1×

    Kovy v podzemnej vode

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,50 μg/lmedián 0,250 μg/l24 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 0,800 μg/l24 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l24 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 7,00 μg/l24 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l24 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnbežná hodnota
      najvyššie 45,0 μg/lmedián 11,0 μg/l24 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1431,6 Bq/l7,68 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie17,80 Bq/l7,80 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie113,1 Bq/l13,1 Bq/l
    minerálny prameň11,38 Bq/l1,38 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Stará Ľubovňa – Marmondekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.300 m
    Stará Ľubovňa – Marmondekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.300 m

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    SulínZlaté rudyAumineralogický výskyt3,0 km
    LegnavaZlaté rudyAumineralogický výskyt3,7 km
    SulínZlaté rudyAumineralogický výskyt4,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    60 vrtov v pásme 3 km, z toho 33 hydrogeologických a 27 ostatných; s číslom archívnej správy 60.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m39×
    • 10–30 m11×
    • 30–100 m3×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    V-9inžiniersko-geologický2,5 m8158940 m
    PV-11inžiniersko-geologický13,0 m1127770 m
    VM-2inžiniersko-geologický–9887280 m
    V-5inžiniersko-geologický2,5 m8158980 m
    VM-1inžiniersko-geologický–9887290 m
    VM-3inžiniersko-geologický–9887290 m
    DP-3inžiniersko-geologický–9887290 m
    DB-22inžiniersko-geologický4,0 m8158990 m
    DP-2inžiniersko-geologický–98872110 m
    DP-1inžiniersko-geologický–98872110 m
    Malý Lipníkúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m74272 90Dc9.pdf120 m
    V-1ložiskový34,5 m3027220 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Plavnica – Pl-165 °C5,0 l/s3500 mNa-Clnevyužívaný6,8 km
    Plavnica – Pl-253 °C4,0 l/s3500 mNa-Clnevyužívaný7,2 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória b2minerálna voda15-225-1521,5 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1511,8 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 5171,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Matysová25 m²1989–10 m
    Malý Lipník30 m²1990–30 m
    Malý Lipník–1989–40 m
    Malý Lipník20 m²1989–350 m
    Hajtovka–1989–2,0 km
    Legnava–––2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy193×
    • Svahové prúdy16×
    • Blokové rozpadliny2×
    • Blokové polia2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny117×
    • Stabilizovaný51×
    • Aktívny45×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick105×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00010×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Stará Ľubovňa1 revír · 8,1 km26Lipník (SL)26

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád