Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
BystrinaHorský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.
Výškový profil toku: od 1 105 do 496 m n. m. na 11,9 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
1 126 m a.s.l.
Nejnižší bod
467 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
658 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
55 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,38
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Stará Voda
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Sopečné horniny100 % čiary vody
Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 80,3 mg/l, mäkká voda (2,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
5 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Bizmut 1,18 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
35°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 62 °C (prírastok 27 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
66nGy/h dávkový príkon
95. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
189objektov do 3 km
ťažené: Cu, Fe, Sb, Ag, Pb
Najbližšie: Ryžoviská (iný druh objektu), 80 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
7vzoriek so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Najviac 4 zrná v jednej vzorke (350 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
4 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 2,90 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Hnilec).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
13vrtov do 3 km
483 rozborov vody v okolí
Z toho 13 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
4lokalít do 3 km
4 skládky
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
70záznamov do 5 km
3 ložiská, 67 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
1plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Sopečné horniny100%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Sopečné horniny: Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná.
Geologický vek hornín
paleozoikum st.100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
paleozoikum st.
starší – stredný silúr
vlachovské súvrstvie
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM100%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
gemerské pásmo100%SR 5,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
Spišsko-gemerské rudohorie100%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón nízkometamorfovaných hornín100%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia epimetamorfovaných hornín100%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 1 z 5 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Bázické vulkanity67%SR 6,6 %
Štěrk33%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)67%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu100%SR 2,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
silikátogénne, menej silikátovo-sulfidogénne100%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Ca-Mg-HCO3, Ca-Mg-HCO3-SO4 a Ca-Mg-SO4-HCO333%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
B100%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 8,14typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
2,7°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,48 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
80,3mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 67Mg 23Na+K 10
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 49SO₄ 40Cl 11
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ChloridyCl3,87 mg/l26. percentil
FluoridyF0,0593 mg/l16. percentil
SíranySO418,4 mg/l12. percentil
VápníkCa14,3 mg/l6. percentil
SodíkNa2,01 mg/l5. percentil
DraslíkK0,653 mg/l5. percentil
HořčíkMg2,95 mg/l4. percentil
HydrogénuhličitanyHCO329,0 mg/l3. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
BizmutBi1,18 mg/kg95. percentil
AntimonSb10,7 mg/kg94. percentil
RtuťHg0,702 mg/kg92. percentil
CínSn5,29 mg/kg91. percentil
KadmiumCd0,661 mg/kg90. percentil
MěďCu52,2 mg/kg90. percentil
ArsenAs16,8 mg/kg87. percentil
MolybdenMo0,545 mg/kg75. percentil
OlovoPb20,8 mg/kg72. percentil
KobaltCo9,12 mg/kg61. percentil
ZinekZn106 mg/kg59. percentil
NiklNi26,2 mg/kg57. percentil
VanadV70,3 mg/kg55. percentil
SelenSe0,218 mg/kg43. percentil
ChromCr53,4 mg/kg21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK1,90 %90. percentil
SodíkNa1,25 %89. percentil
ManganMn1 473 mg/kg88. percentil
HliníkAl6,63 %79. percentil
FosforP1 084 mg/kg75. percentil
ŽelezoFe3,23 %74. percentil
TitánTi5 111 mg/kg72. percentil
HořčíkMg0,648 %19. percentil
VápníkCa0,633 %4. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY47,1 mg/kg96. percentil
RubídiumRb120 mg/kg93. percentil
ZirkónZr589 mg/kg92. percentil
BerylliumBe2,30 mg/kg92. percentil
CérCe76,7 mg/kg89. percentil
LítiumLi39,4 mg/kg87. percentil
BáriumBa557 mg/kg81. percentil
BorB69,8 mg/kg75. percentil
GáliumGa15,7 mg/kg65. percentil
StronciumSr89,3 mg/kg6. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
66nGy/h vo vzduchu
rozsah 58 až 70 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Draslík (K)K1,96 %95. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,52 ppm91. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,86 ppm76. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-23nT
rozsah -31 až -15 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-24mGal
reziduálna -1,9 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
35 / 62 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 27 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)294–1 319m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek767m a.s.l.
Průměrný sklon17,7°
Priemerná januárová teplota-6,0°C
Priemerná júlová teplota13,8°C
Ročné zrážky1 083mm
Geomorfologické celky
Volovské vrchy100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie100%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
prirodzene kyslé pôdy75%SR 8,5 %
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu25%SR 25 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A67%SR 45 %
kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty C33%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Staršie paleozoikum gemerika100%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 800m SV od K934 Malé Sedlo, 1992, 990 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 3,50 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 980 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,80 μg/lmedián 1,10 μg/l11 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek18 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stará Voda, potok, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsbežná hodnota
najvyššie 1,70 μg/lmedián 1,10 μg/l11 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stará Voda, potok, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m S od K1260 Hekerová, 1993, 920 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 20,0 μg/lmedián 10,0 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 800m SV od K934 Malé Sedlo, 1992, 990 m od vody. Porovnanie: 23. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 70,0 μg/lmedián 40,0 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 19. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 9,19 mg/lmedián 7,80 mg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2500m SV od K961 Poľana, 1992, 730 m od vody. Porovnanie: 41. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)43 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)40 vzoriek, najviac 815 zŕn
Anatas (TiO₂)36 vzoriek, najviac 55 zŕn
Rutil (TiO₂)31 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyrit (FeS₂)22 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)21 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)10 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 315 zŕn
Scheelit (CaWO₄)8 vzoriek, najviac 50 zŕn
Zlato (Au)7 vzoriek, najviac 4 zŕn
Barit (BaSO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
T72
1 zrno
20 m
T75
2 zrná
90 m
M183
1 zrno
110 m
T58
2 zrná
300 m
732
3 zrná
350 m
M173
4 zrná
350 m
M177
1 zrno
990 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)43 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))34 vzoriek, najviac 815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)33 vzoriek, najviac 55 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 644 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-SO4-HCO315×
Ca-Mg-SO4-HCO35×
Ca-Mg-HCO3-SO44×
Ca-HCO34×
Ca-Mg-HCO33×
Ca-Na-SO4-HCO33×
Ca-HCO3-SO41×
Ca-Mg-NO3-Cl-SO41×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B24×
trieda F13×
trieda C1×
trieda H1×
trieda G1×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 26,0 μg/lmedián 0,700 μg/l33 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 24,0 μg/lmedián 0,200 μg/l33 vzoriek36 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 28,5 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 840 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,200 mg/lmedián 0,00500 mg/l33 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,250 μg/l33 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l33 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnmierne zvýšená
najvyššie 345 μg/lmedián 2,00 μg/l33 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 24,0 μg/lmedián 1,00 μg/l33 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l33 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
zdroj
16
79,4 Bq/l
13,1 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
244 Bq/l
244 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
9,91 Bq/l
9,91 Bq/l
potok, rieka
1
1,16 Bq/l
1,16 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Cu137×
Fe83×
Sb44×
Ag33×
Pb8×
Zn8×
Ni6×
Co6×
Au2×
Mn2×
Druhy banských objektov
štôlňa84×
halda76×
pinga, pingový ťah19×
iný druh objektu6×
šachta4×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Ryžoviská
iný druh objektu
Au rudy
80 m
Halda
halda
Sb rudy
150 m
Halda
halda
Sb rudy
170 m
Halda štôlne Sp. Euphemia
halda
Fe,Cu rudy
180 m
Halda
halda
Fe,Cu rudy
190 m
Halda Caspari štôlne
halda
Cu
200 m
Štôlňa Sp. Euphemia
štôlňa
Fe,Cu rudy
200 m
Štôlňa
štôlňa
Sb rudy, Au
200 m
Caspari štôlňa
štôlňa
Cu
210 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu rudy
210 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Stará Voda
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
830 m
Švedlár
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – DORO Slovakia s.r.o.
3,1 km
Švedlár
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – DORO Slovakia s.r.o.
Švedlár, žily Farská, Slnečný svit, Lindner, Starohorská, Špuiler, Ružencová, Tichovodská a Pri cintoríne
Fe, Cu
ložiskový výskyt
1,2 km
Švedlár, žily Pater Noster a Leonidas
Medené rudy
Cu
ložiskový výskyt
1,5 km
Švedlár, Uršula I. a II.
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,8 km
Smolník, žila Banisko
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb, Au
ložiskový výskyt
1,9 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
13 vrtov v pásme 3 km, z toho 8 hydrogeologických a 5 ostatných; s číslom archívnej správy 13.
Hĺbky vrtov
do 10 m7×
10–30 m1×
30–100 m4×
100–300 m1×
nad 300 m0×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Švedlár – Stará Voda
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
4,5 m
78097 114Cb13.pdf
50 m
Švedlár – Stará voda
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
40,0 m
70541 114Cb9.pdf
60 m
Švedlár – Stará Voda
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
151,0 m
75997 114Cb11.pdf
80 m
R-101
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
110 m
Stará Voda
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
30,0 m
70088 114Cb10.pdf
230 m
Švedlár – Hrable
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
52784 114Cb4.pdf
600 m
R-106
inžiniersko-geologický
4,7 m
80782
1,0 km
Švedlár
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,0 m
31652 114Cb3.pdf
1,2 km
Švedlár
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
40,0 m
25415 114Cb1.pdf
1,4 km
R-109
inžiniersko-geologický
4,0 m
80782
2,1 km
R-105
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
2,2 km
R-108
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
2,2 km
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
1
9,4 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Stará Voda
150 m²
1990
–
30 m
Stará Voda
180 m²
1990
–
110 m
Švedlár
100 m²
1990
–
2,3 km
Švedlár
200 m²
1988
–
2,5 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.