Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Breznický potok

Povodí HronSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
11,7km
kraj
Banskobystrický kraj
Letecký snímek toku Breznický potok se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Breznický potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Breznický potok, skóre okna 29.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 06:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    2004006008001 0000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 807 do 291 m n. m. na 11,7 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    825 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    285 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    540 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    46 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,14

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Breznický potok z roku 2018
    2018snímkováno 9. 8. 2018
    Letecký snímek toku Breznický potok z roku 2021
    2021snímkováno 4. 7. 2021
    Letecký snímek toku Breznický potok z roku 2024
    2024snímkováno 27. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Breznický potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1
    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Breznický potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    33 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 118 mg/l, mäkká voda (3,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 130 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 95 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    47nGy/h dávkový príkon

    21. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    4objekty do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Povrchová dobývka? (iný druh objektu), 240 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (10 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 10,7 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Hron).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    21vrtov do 3 km

    414 rozborov vody v okolí

    Z toho 21 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    17 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 6,0 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    6 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    12záznamov do 5 km

    7 ložísk, 5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    87plôch do 3 km

    10 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Mladé sedimenty33%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-polygenetické sedimenty: hlinito-ílovité a piesčité svahové hliny1×

    Kvartérny pokryv

    • zosuvy50%SR 0,8 %
    • deluviálne sedimenty50%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity60%SR 6,6 %
    • Štěrk20%SR 52 %
    • Kyslé vulkanity20%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)60%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)20%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)20%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity Kremnických vrchov75%SR 0,0 %
    • kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Zvolenská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,83typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    3,7°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,66 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    118mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK2,32 mg/l38. percentil
    • SíranySO429,5 mg/l33. percentil
    • SodíkNa4,67 mg/l25. percentil
    • ChloridyCl3,49 mg/l23. percentil
    • FluoridyF0,0630 mg/l19. percentil
    • HořčíkMg4,98 mg/l10. percentil
    • VápníkCa18,1 mg/l8. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO348,2 mg/l6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,180 mg/l57. percentil
    • DusičnanyNO36,48 mg/l52. percentil
    • AmóniumNH40,101 mg/l47. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,96 mg/l44. percentil

    Kovy

    • ZinekZn11,2 μg/l69. percentil
    • HliníkAl99,7 μg/l61. percentil
    • ŽelezoFe0,0690 mg/l34. percentil
    • ManganMn13,6 μg/l28. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • VanadV130 mg/kg95. percentil
    • KobaltCo14,7 mg/kg94. percentil
    • OlovoPb27,9 mg/kg85. percentil
    • MěďCu34,5 mg/kg79. percentil
    • ZinekZn141 mg/kg78. percentil
    • AntimonSb1,08 mg/kg73. percentil
    • RtuťHg0,178 mg/kg71. percentil
    • KadmiumCd0,292 mg/kg70. percentil
    • BizmutBi0,229 mg/kg55. percentil
    • SelenSe0,241 mg/kg48. percentil
    • CínSn2,45 mg/kg42. percentil
    • ArsenAs4,56 mg/kg19. percentil
    • MolybdenMo0,160 mg/kg10. percentil
    • ChromCr41,2 mg/kg8. percentil
    • NiklNi11,8 mg/kg6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7 929 mg/kg95. percentil
    • ŽelezoFe4,73 %95. percentil
    • HliníkAl7,50 %93. percentil
    • ManganMn1 488 mg/kg89. percentil
    • SodíkNa1,02 %74. percentil
    • HořčíkMg1,17 %70. percentil
    • VápníkCa2,23 %54. percentil
    • FosforP845 mg/kg50. percentil
    • DraslíkK1,07 %5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr197 mg/kg86. percentil
    • YtriumY35,8 mg/kg85. percentil
    • GáliumGa17,7 mg/kg80. percentil
    • BáriumBa477 mg/kg63. percentil
    • BerylliumBe1,23 mg/kg40. percentil
    • ZirkónZr331 mg/kg27. percentil
    • CérCe46,1 mg/kg11. percentil
    • RubídiumRb69,0 mg/kg10. percentil
    • LítiumLi19,5 mg/kg5. percentil
    • BorB30,8 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    47nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 59 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,64 ppm59. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,50 ppm20. percentil
    • Draslík (K)K1,15 %16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 95 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Zvolenská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,3°C
    • Ročné zrážky750mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Povrchová dobývka? – 6 – iný druh objektu (240 m od vody)Šachtica Š-1/61 – 1 – šachta (250 m od vody)Peter štôlňa – 2 – štôlňa (300 m od vody)Daniel štôlňa – 2 – štôlňa (320 m od vody)Železná Breznica – Železné rudy (500 m od vody)Do stráni – Železná Breznica – nijaký (60 m od vody)Hlobejka – Železná Breznica – nedá sa odhadnúť (360 m od vody)Hronská Dúbrava – nijaký (910 m od vody)Hronská Dúbrava – nijaký (1,3 km od vody)Kašova Lehôtka – Tŕnie – nijaký (1,4 km od vody)Pri ihrisku – Tŕnie – občasný (1,6 km od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (5,9 km od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (5,9 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (6,0 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (6,0 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (6,0 km od vody)Kováčová – kúpeľný (6,0 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (6,0 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (6,0 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (6,0 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (6,2 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (7,6 km od vody)Badín – BL-1 – nekúpeľný (7,7 km od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (7,7 km od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (8,5 km od vody)Sklené Teplice – ST-5 – nekúpeľný (9,7 km od vody)Žiar nad Hronom – RGŽ-2 – nekúpeľný (9,9 km od vody)Sliač – kúpeľný (10 km od vody)KŠ-1 – k4 (9,1 km od vody)c1 (5,3 km od vody)a1 (5,9 km od vody)d4 (6,3 km od vody)d2 (6,3 km od vody)a1 (6,4 km od vody)b1 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,0 km od vody)c1 (7,1 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (7,4 km od vody)b1 (7,8 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,1 km od vody)b1 (8,8 km od vody)a1 (8,9 km od vody)c1 (9,0 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,3 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,6 km od vody)b1 (9,7 km od vody)c1 (9,8 km od vody)d1 (9,9 km od vody)Kováčová (6,3 km od vody)Kremnica (8,1 km od vody)Ostrá Lúka – stavebný kameň (3,6 km od vody)Badín – Skalica – stavebný kameň (4,0 km od vody)Močiar – diatomit (5,0 km od vody)Ostrá Lúka – stavebný kameň (3,6 km od vody)Badín – Skalica – stavebný kameň (3,9 km od vody)Močiar – diatomit (5,0 km od vody)Jastrabá – lom Legio – stavebný kameň (4,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 157,603 – 169,1 – štrkopiesky (840 m od vody)Hronská Breznica Bystrá dolina – stavebný kameň – andezit (2,4 km od vody)Turová – diatomit (2,5 km od vody)Budča – stavebný kameň – tufy, aglomeráty (3,8 km od vody)Hronská Breznica – vulkanity (1,6 km od vody)Tŕnie-Kašova Lehôtka – vulkanity (1,9 km od vody)Boky, Čertova skala – vulkanity (1,9 km od vody)Turová – vulkanity (3,1 km od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)ZELEZNA BREZNICA – Zosuvy (190 m od vody)– Blokové rozpadliny (200 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)SKALITE/SABATIN – Zosuvy (200 m od vody)SKALITE/SABATIN – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Blokové polia (240 m od vody)ZELEZNA BREZNICA – Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)– Blokové rozpadliny (350 m od vody)SKALITE/SABATIN – Zosuvy (410 m od vody)– Zosuvy (410 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)TRNIE – Blokové polia (640 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)ZELEZNA BREZNICA – Blokové polia (750 m od vody)TRNIE – Blokové rozpadliny (970 m od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)TRNIE – Zosuvy (1,4 km od vody)SIELNICA – Blokové polia (1,5 km od vody)– Blokové polia (1,6 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (1,6 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (1,7 km od vody)IHRAC – Zosuvy (1,7 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (1,7 km od vody)LADNO – Zosuvy (1,8 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (1,8 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (1,8 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)TRNIE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Blokové polia (1,9 km od vody)IHRAC – Zosuvy (2,0 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,0 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,0 km od vody)TRNAVA HORA – Blokové polia (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Blokové polia (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Svahové prúdy (2,3 km od vody)IHRAC – Zosuvy (2,3 km od vody)– Blokové polia (2,3 km od vody)IHRAC – Zosuvy (2,3 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,3 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)TUROVA – Blokové polia (2,4 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,5 km od vody)TUROVE – Zosuvy (2,5 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,7 km od vody)TUROVA (2,7 km od vody)– Blokové polia (2,7 km od vody)– Skalné zrútenia (2,7 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,7 km od vody)TUROVA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Blokové polia (2,7 km od vody)PITELOVA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Blokové polia (2,9 km od vody)Tŕnie – negatívny vrt (1,3 km od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,6 km od vody)Tŕnie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Ihráč – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Ihráč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Ihráč – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)zlato 1 ks – zlato (10 m od vody)zlato 1 ks – zlato (980 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,7 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 680 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1250m SZ od K639, 530 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 680 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1250m SV od K678 Demián, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 2000m S od K639, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 170 μg/lmedián 90,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 680 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1250m SV od K678 Demián, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1250m SV od K678 Demián, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 20,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 680 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1250m SV od K678 Demián, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 34,2 mg/lmedián 30,6 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1250m SZ od K639, 1993, 530 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)18 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)16 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)11 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Barit (BaSO₄)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)7 vzoriek, najviac 4 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)5 vzoriek, najviac 21 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Zlato (Au)2 vzorky, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    304/C1 zrno10 m
    162/E1 zrno980 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)18 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)18 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 827 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,150 mg/lmedián 0,0200 mg/l31 vzoriek26 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 610 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnbežná hodnota
      najvyššie 95,0 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,2 km od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,00 μg/l31 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1835,0 Bq/l7,15 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie327,0 Bq/l9,80 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie14,57 Bq/l4,57 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe4×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa2×
    • šachta1×
    • iný druh objektu1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Povrchová dobývka?iný druh objektuFe rudy – limonit240 m
    Šachtica Š-1/61šachtaFe rudy – limonit1961250 m
    Peter štôlňaštôlňaFe rudy – limonit300 m
    Daniel štôlňaštôlňaFe rudy – limonit320 m

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Ostrá Lúkastavebný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená3,6 km
    Ostrá Lúkastavebný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená3,6 km
    Badín – Skalicastavebný kameňŤažené ložisko – Resale SE3,9 km
    Badín – Skalicastavebný kameňŤažené ložisko – Resale SE4,0 km
    Jastrabá – lom Legiostavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie4,5 km
    MočiardiatomitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – A. R. C. Logistics, s.r.o.5,0 km
    MočiardiatomitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – A. R. C. Logistics, s.r.o.5,0 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Železná BreznicaŽelezné rudyFemineralogický výskyt500 m

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    21 vrtov v pásme 3 km, z toho 6 hydrogeologických a 15 ostatných; s číslom archívnej správy 21.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m13×
    • 10–30 m0×
    • 30–100 m2×
    • 100–300 m5×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    DGJ-1inžiniersko-geologický6,0 m84952370 m
    J-14inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    J-9inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    J-1inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    J-13inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    J-2inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    J-3inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    J-5inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    Tŕnienegatívny vrt80,0 m33259 123Aa12.pdf1,3 km
    J-4inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    J-6inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km
    J-7inžiniersko-geologický6,0 m875931,3 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Sielnica – KMV-133 °C3,0 l/s417 mCa-SO4využívaný5,9 km
    Sielnica – BO-834 °C17,7 l/s405 mnevyužívaný5,9 km
    Kováčová – K-246 °C20,0 l/s536 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4využívaný6,0 km
    Kováčová – K-149 °C50,0 l/s512 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,0 km
    Kováčová – P-342 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,0 km
    Kováčová46 °C20,0 l/s412 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,0 km
    Kováčová – P-441 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,0 km
    Kováčová – P-625 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,0 km
    Kováčová – P-712 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,0 km
    Sielnica – BO-929 °C5,5 l/s353 mnevyužívaný6,2 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória c1minerálna voda23-38< 545,3 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 5135,9 km
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––16,3 km
    kategória d4minerálna voda39-5531-5016,3 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1516,3 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 546,8 km
    kategória Kremnicatermálne kúpalisko––18,1 km
    KŠ-1geotermálna voda38 – 5531 – 5019,1 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 519,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Do stráni – Železná Breznica400 m²1970–60 m
    Hlobejka – Železná Breznica150 m²1980–360 m
    Hronská Dúbrava–1972–910 m
    Hronská Dúbrava–1975–1,3 km
    Kašova Lehôtka – Tŕnie300 m²1980–1,4 km
    Pri ihrisku – Tŕnie20 m²1985–1,6 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy58×
    • Blokové polia16×
    • Blokové rozpadliny9×
    • Svahové prúdy1×
    • Skalné zrútenia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny49×
    • Stabilizovaný28×
    • Aktívny10×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené24×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Další toky v okolí

    Povodí Hron