Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Sielnický potok

Povodí HronSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
20,8km
kraj
Banskobystrický kraj
Letecký snímek toku Sielnický potok se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Sielnický potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Sielnický potok, skóre okna 26.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 06:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    2004006008001 0000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 769 do 294 m n. m. na 12,1 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    778 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    267 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    511 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    42 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,10

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Sielnický potok z roku 2018
    2018snímkováno 18. 9. 2018
    Letecký snímek toku Sielnický potok z roku 2021
    2021snímkováno 10. 7. 2021
    Letecký snímek toku Sielnický potok z roku 2024
    2024snímkováno 27. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Sielnický potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Sielnický potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 21 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek33 % čiary vody

    33 % sopečné horniny, 33 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 148 mg/l, mäkká voda (4,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    6 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Zinok 259 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 93. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    55. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    2objekty do 3 km

    Najbližšie: Halda Badín (halda), 1,7 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    6vzoriek so zlatom

    14 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 6ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 15,4 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (HRON).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    549vrtov do 3 km

    456 rozborov vody v okolí

    Z toho 549 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    20 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 1,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    2 záťaže, 4 skládky

    Najbližšia záťaž: Sliač – letisko – juh, 670 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    25záznamov do 5 km

    8 ložísk, 17 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    120plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek33%SR 72 %
    • Sopečné horniny33%SR 3,2 %
    • Mladé sedimenty33%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • neovulkanity33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    neovulkanitystredný miocénformácie: inovecká, sielnická, turovská; komplex Jabloňového vrchu1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-polygenetické sedimenty: hlinito-ílovité a piesčité svahové hliny1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviáne sedimenty terás50%SR 3,1 %
    • deluviálne sedimenty50%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 2 – 550%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)60%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)40%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih60%SR 26 %
    • veľký pokles40%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity75%SR 6,6 %
    • Štěrk25%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)75%SR 6,4 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)25%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity Kremnických vrchov75%SR 0,0 %
    • kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Zvolenská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,83typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    4,3°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,77 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    148mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,127 mg/l56. percentil
    • DraslíkK3,10 mg/l52. percentil
    • SodíkNa6,48 mg/l37. percentil
    • ChloridyCl3,30 mg/l21. percentil
    • SíranySO422,1 mg/l20. percentil
    • HořčíkMg5,53 mg/l13. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO378,0 mg/l13. percentil
    • VápníkCa21,8 mg/l12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,559 mg/l84. percentil
    • AmóniumNH40,289 mg/l77. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,46 mg/l56. percentil
    • DusičnanyNO35,53 mg/l43. percentil

    Kovy

    • HliníkAl396 μg/l92. percentil
    • ZinekZn19,1 μg/l85. percentil
    • ŽelezoFe0,214 mg/l76. percentil
    • ManganMn11,1 μg/l23. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ZinekZn259 mg/kg93. percentil
    • KobaltCo14,2 mg/kg93. percentil
    • VanadV113 mg/kg92. percentil
    • RtuťHg0,577 mg/kg91. percentil
    • BizmutBi0,519 mg/kg90. percentil
    • AntimonSb4,38 mg/kg90. percentil
    • MěďCu46,9 mg/kg87. percentil
    • OlovoPb29,5 mg/kg87. percentil
    • ArsenAs15,0 mg/kg86. percentil
    • KadmiumCd0,352 mg/kg76. percentil
    • CínSn3,34 mg/kg71. percentil
    • SelenSe0,196 mg/kg37. percentil
    • MolybdenMo0,216 mg/kg18. percentil
    • NiklNi14,6 mg/kg11. percentil
    • ChromCr44,5 mg/kg10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7 697 mg/kg95. percentil
    • ŽelezoFe4,45 %94. percentil
    • HliníkAl7,32 %91. percentil
    • ManganMn1 504 mg/kg89. percentil
    • FosforP1 240 mg/kg86. percentil
    • HořčíkMg1,20 %71. percentil
    • SodíkNa0,910 %59. percentil
    • VápníkCa2,19 %53. percentil
    • DraslíkK1,10 %5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa584 mg/kg84. percentil
    • StronciumSr185 mg/kg81. percentil
    • YtriumY34,5 mg/kg81. percentil
    • GáliumGa17,9 mg/kg81. percentil
    • BerylliumBe1,26 mg/kg41. percentil
    • ZirkónZr352 mg/kg33. percentil
    • RubídiumRb76,4 mg/kg21. percentil
    • CérCe50,4 mg/kg20. percentil
    • LítiumLi23,2 mg/kg15. percentil
    • BorB35,0 mg/kg7. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 66 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,37 %68. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,72 ppm66. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,93 ppm32. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Zvolenská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,6°C
    • Priemerná júlová teplota18,6°C
    • Ročné zrážky683mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma67%SR 29 %
    • horská klíma33%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda Badín – 5 – halda (1,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,5 km od vody)Malachov – Ortuťové rudy (4,1 km od vody)Malachov – Nemecký vrch – Ortuťové rudy (4,9 km od vody)Sliač – letisko – juh – SK200220FP (670 m od vody)Sliač – letisko – produktovod – SK200220FP (1,2 km od vody)Hajníky ČOV – Hájniky – nijaký (870 m od vody)Kúpele – Rybáre – nijaký (1,6 km od vody)Dubičie – Kováčová – trvalý (2,4 km od vody)Badín – nijaký (2,5 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (90 m od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (180 m od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (490 m od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (550 m od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (830 m od vody)Sliač – kúpeľný (1,4 km od vody)Sliač – kúpeľný (1,5 km od vody)Sliač – kúpeľný (1,5 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (1,7 km od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (1,7 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (1,8 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (2,1 km od vody)Badín – BL-1 – nekúpeľný (2,8 km od vody)Kremnica – KŠ-1 – nekúpeľný (9,7 km od vody)KŠ-1 – k4 (8,4 km od vody)c1 (260 m od vody)a1 (550 m od vody)a1 (790 m od vody)b1 (920 m od vody)c1 (1,2 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (1,5 km od vody)a1 (1,5 km od vody)b1 (1,7 km od vody)c1 (1,9 km od vody)c1 (2,0 km od vody)b1 (2,0 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (2,2 km od vody)c5 (2,2 km od vody)d2 (2,5 km od vody)b1 (2,6 km od vody)d4 (2,7 km od vody)b1 (3,1 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,3 km od vody)a1 (5,4 km od vody)b1 (5,5 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (7,6 km od vody)a1 (7,6 km od vody)b1 (7,8 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)Kováčová (2,4 km od vody)Kremnica (7,7 km od vody)Banská Bystrica – Štiavnička (8,5 km od vody)Badín – Skalica – stavebný kameň (550 m od vody)Horné Pršany – stavebný kameň (3,1 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (3,5 km od vody)Badín – Skalica – stavebný kameň (500 m od vody)Horné Pršany – stavebný kameň (3,1 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (3,5 km od vody)Malachov – ortuťové rudy (4,5 km od vody)Badín – Pod Vandekovcom – stavebný kameň (2,5 km od vody)Badín – Sielnica – Turová – hnedé uhlie (130 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 178,652 – 188,0 – štrkopiesky (870 m od vody)Sliač – Borová Hora – Mn rudy (1,7 km od vody)Sliač Ovsenô – diatomit (1,8 km od vody)Badín – Sielnica – Turová – hnedé uhlie (1,9 km od vody)Sliač – diatomit (2,3 km od vody)Veľká Lúka – stavebný piesok – piesky (3,1 km od vody)Ihráč Smrečník – stavebný kameň – andezit (3,9 km od vody)Zvolen – Bariny – lignit (4,0 km od vody)Malachov – stavebný kameň – andezit (4,0 km od vody)Veľká Lúka – stavebný kameň – andezitové tufy, diatom (4,3 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 169,195 – 178,6 – štrkopiesky (4,6 km od vody)Malachov – Ortuťový vrch – ortuťové rudy (3,9 km od vody)Malachov – Nemecký vrch – ortuťové rudy (4,3 km od vody)Malachov – ortuťové rudy (4,3 km od vody)Badín – vulkanity (1,1 km od vody)Malachov – baníctvo (4,5 km od vody)Tŕnie-Kašova Lehôtka – vulkanity (4,9 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (70 m od vody)– Zosuvy (100 m od vody)SIELNICA – Blokové polia (110 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (160 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (170 m od vody)– Blokové polia (170 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (210 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (220 m od vody)– Blokové polia (230 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (250 m od vody)– Blokové polia (360 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (410 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (600 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (610 m od vody)– Blokové polia (660 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)IHRAC – Zosuvy (720 m od vody)– Blokové rozpadliny (730 m od vody)– Blokové polia (780 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (790 m od vody)– Blokové polia (790 m od vody)BADIN – Blokové rozpadliny (870 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (910 m od vody)BADIN – Zosuvy (980 m od vody)IHRAC – Zosuvy (1,0 km od vody)– Blokové polia (1,1 km od vody)– Blokové polia (1,1 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,1 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,2 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,2 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,2 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,2 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,3 km od vody)IHRAC – Zosuvy (1,3 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,3 km od vody)IHRAC – Zosuvy (1,3 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,3 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,4 km od vody)SLIAC – Zosuvy (1,5 km od vody)– Blokové polia (1,5 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,5 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Blokové polia (1,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)HORNE PRSANY – Zosuvy (1,7 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (1,7 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,8 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,8 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,8 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)BADIN – Zosuvy (2,0 km od vody)Sliač – pozorovací vrt SHMÚ (150 m od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (170 m od vody)Sliač – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (180 m od vody)Sielnica – pozorovací vrt SHMÚ (220 m od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (250 m od vody)Hajniky – Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Sliač – monitorovací vrt (300 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (340 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (460 m od vody)– monitorovací vrt (470 m od vody)– monitorovací vrt (490 m od vody)Sliač – Vlkanová – monitorovací vrt (490 m od vody)Sielnica – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (510 m od vody)Sliač – monitorovací vrt (510 m od vody)– monitorovací vrt (530 m od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (550 m od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (570 m od vody)– monitorovací vrt (720 m od vody)– monitorovací vrt (740 m od vody)– monitorovací vrt (740 m od vody)Sliač – Tri Duby – monitorovací vrt (740 m od vody)– monitorovací vrt (750 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Sliač – monitorovací vrt (780 m od vody)– monitorovací vrt (820 m od vody)– monitorovací vrt (830 m od vody)Borová Hora – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (830 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)– monitorovací vrt (850 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (940 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Sliač – Tri Duby – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sliač – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Veľká Lúka – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sliač – Veľká Lúka – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Veľká Lúka – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Sliač – Hronsek – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Sliač – hronsek – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Sliač – Hronsek – monitorovací vrt (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (180 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (250 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (300 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (370 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (570 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (640 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (740 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (740 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (790 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (820 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (830 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (830 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (890 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)zlato 2 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (70 m od vody)zlato 2 ks – zlato (70 m od vody)zlato 1 ks – zlato (440 m od vody)zlato 1 ks – zlato (620 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 15,4 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek15 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: HRON, 2001, 800 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron-hnojisko, senník za obcou Veľká Lúka, 1997, 870 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1997, 800 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 46,0 μg/lmedián 23,0 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: kanál-most na ceste Sliač-Sielnica, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1997, 800 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1997, 800 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 59,6 mg/lmedián 37,6 mg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Vlčieho potok -areál RD, 1997, 830 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Cinabarit (HgS)18 vzoriek, najviac 30 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)13 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)13 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zlato (Au)6 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)5 vzoriek, najviac 11 zŕn
    • Rutil (TiO₂)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Antimonit (Sb₂S₃)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 2 zŕn
    • Auripigment (As₂S₃)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    101/A2 zrná50 m
    149/F1 zrno50 m
    94/F1 zrno70 m
    151/F2 zrná70 m
    104/A1 zrno440 m
    162/E1 zrno620 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 0,500 μg/l35 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,2 μg/lmedián 0,100 μg/l35 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,4 μg/lmedián 0,250 μg/l35 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 620 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,280 mg/lmedián 0,0100 mg/l35 vzoriek37 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 300 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,80 μg/lmedián 0,250 μg/l35 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 111 μg/lmedián 2,00 μg/l35 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 1,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,5 μg/lmedián 0,500 μg/l35 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 338 μg/lmedián 7,00 μg/l35 vzoriek34 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l35 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,10 μg/l35 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l35 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1439,0 Bq/l7,60 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie442,0 Bq/l15,5 Bq/l
    minerálny prameň220,9 Bq/l11,6 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody113,6 Bq/l13,6 Bq/l
    upravený prameň118,1 Bq/l18,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda2×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Halda Badínhaldastavebný kameň1,7 km
    Haldahaldadolomit2,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Badín – Skalicastavebný kameňŤažené ložisko – Resale SE500 m
    Badín – Skalicastavebný kameňŤažené ložisko – Resale SE550 m
    Badín – Pod Vandekovcomstavebný kameňŤažené ložisko – DIAN DS s.r.o.2,5 km
    Horné Pršanystavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,1 km
    Horné Pršanystavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,1 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km
    Malachovortuťové rudyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,5 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    MalachovOrtuťové rudyHgložiskový výskyt4,1 km
    Malachov – Nemecký vrchOrtuťové rudyHgložiskový výskyt4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    549 vrtov v pásme 3 km, z toho 95 hydrogeologických a 454 ostatných; s číslom archívnej správy 549.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m116×
    • 10–30 m130×
    • 30–100 m61×
    • 100–300 m23×
    • nad 300 m8×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    3-263 Sielnicahydrogeologický9,0 m10174810 m
    PŠV-1/73ložiskový86,0 m3230370 m
    3-264-Sliačhydrogeologický8,0 m101748110 m
    Sliačpozorovací vrt SHMÚ7,2 m19444 123Ab2.pdf150 m
    Sielnicaštruktúrny vrt s obyčajnou vodou353,0 m66075 123Aa17.pdf170 m
    Sliačvrt s termálnou, minerálnou vodou572,0 m66075 123Ab68.pdf180 m
    Sielnicapozorovací vrt SHMÚ20,5 m19444 123Ab3.pdf220 m
    Sielnicaštruktúrny vrt s obyčajnou vodou270,0 m82082 111Cc4.pdf250 m
    Hajniky – Rybáreúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,5 m2893 123Ab1.pdf250 m
    B-16/75ložiskový35,0 m44709280 m
    Sliačmonitorovací vrt20,0 m77309 123Ab87.pdf300 m
    B-17/75ložiskový23,0 m44709300 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Sielnica – BO-929 °C5,5 l/s353 mnevyužívaný90 m
    Sliač – BO-743 °C27,7 l/s572 mnevyužívaný180 m
    Sielnica – BO-834 °C17,7 l/s405 mnevyužívaný490 m
    Sielnica – KMV-133 °C3,0 l/s417 mCa-SO4využívaný550 m
    Borova Hora – BL-229 °C30,0 l/s300 mnevyužívaný830 m
    Sliač22 °C0,1 l/s41 mCa-SO4nevyužívaný1,4 km
    Sliač21 °C0,1 l/s25,15 mCa-SO4nevyužívaný1,5 km
    Sliač22 °C0,0 l/s14 mCa-SO4nevyužívaný1,5 km
    Kováčová – P-441 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný1,6 km
    Kováčová – K-149 °C50,0 l/s512 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný1,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória c1minerálna voda23-38< 54260 m
    kategória a1minerálna voda< 15< 526550 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 57920 m
    kategória c5minerálna voda23-38> 5012,2 km
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––12,4 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1512,5 km
    kategória d4minerálna voda39-5531-5012,7 km
    kategória Kremnicatermálne kúpalisko––17,7 km
    KŠ-1geotermálna voda38 – 5531 – 5018,4 km
    kategória Banská Bystrica – Štiavničkatermálne kúpalisko––18,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Sliač – letisko – juhSK200220FP670 m
    Sliač – letisko – produktovodSK200220FP1,2 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Hajníky ČOV – Hájniky400 m²1969monitorovaná870 m
    Kúpele – Rybáre–1986–1,6 km
    Dubičie – Kováčová2 000 m²1970–2,4 km
    Badín–1970–2,5 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy93×
    • Blokové polia17×
    • Blokové rozpadliny9×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny77×
    • Stabilizovaný41×
    • Aktívny2×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené48×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00011×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Zvolen1 revír · 21 km26Sielnický potok26

    Další toky v okolí

    Povodí Hron