Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Kuneradský potok

Povodí VáhSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
13,6km
kraj
Žilinský kraj
Letecký snímek toku Kuneradský potok se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Kuneradský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Kuneradský potok, skóre okna 32.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 03:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Rajecké Teplice23 cm0,8 °C
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 02:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    05001 0001 5000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 1 249 do 422 m n. m. na 13,6 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    1 249 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    369 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    880 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    65 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,28

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Kuneradský potok z roku 2018
    2018snímkováno 10. 9. 2018
    Letecký snímek toku Kuneradský potok z roku 2021
    2021snímkováno 8. 9. 2021
    Letecký snímek toku Kuneradský potok z roku 2024
    2024snímkováno 23. 8. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Kuneradský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Kuneradský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 13 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    25 % granitoidy, 25 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 175 mg/l, mäkká voda (5,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 1,20 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    20. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    ťažené: Fe, Cu

    Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 1,4 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    7 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 27,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Porubský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    165vrtov do 3 km

    383 rozborov vody v okolí

    Z toho 165 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    42°C na ústí vrtu

    17 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kamenná Poruba – RTŠ-1, výdatnosť 13,4 l/s, 530 m od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    11lokalít do 3 km

    11 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    37záznamov do 5 km

    7 ložísk, 30 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    75plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Granitoidy25%SR 1,5 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • kryštalinikum25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (devón – starší karbón?)strednozrnné biotitické granodiority – hybridné tonality s xenolitmi pararúl1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kyslé plutonity75%SR 3,7 %
    • Zlepence25%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)75%SR 3,7 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Zlepence; Nero)25%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér časti Žilinskej kotliny a východného okraja Súľovských vrchov67%SR 0,0 %
    • kryštalinikum a mezozoikum severozápadných svahov Lúčanskej Fatry33%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Žilinská kotlina100%SR 1,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,57typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    5,9°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,05 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    175mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SíranySO427,0 mg/l29. percentil
    • ChloridyCl3,90 mg/l26. percentil
    • HořčíkMg7,86 mg/l23. percentil
    • FluoridyF0,0693 mg/l23. percentil
    • VápníkCa29,1 mg/l18. percentil
    • SodíkNa3,73 mg/l18. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO387,5 mg/l15. percentil
    • DraslíkK1,12 mg/l13. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO39,55 mg/l71. percentil
    • FosforečnanyPO40,214 mg/l61. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,62 mg/l11. percentil
    • AmóniumNH40,0304 mg/l11. percentil

    Kovy

    • HliníkAl85,2 μg/l57. percentil
    • ZinekZn4,89 μg/l36. percentil
    • ManganMn9,60 μg/l20. percentil
    • ŽelezoFe0,00957 mg/l2. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolybdenMo1,20 mg/kg95. percentil
    • OlovoPb31,6 mg/kg88. percentil
    • BizmutBi0,446 mg/kg87. percentil
    • MěďCu46,3 mg/kg87. percentil
    • SelenSe0,488 mg/kg86. percentil
    • ZinekZn157 mg/kg82. percentil
    • VanadV82,5 mg/kg76. percentil
    • KobaltCo10,3 mg/kg75. percentil
    • NiklNi29,5 mg/kg69. percentil
    • RtuťHg0,135 mg/kg62. percentil
    • KadmiumCd0,222 mg/kg58. percentil
    • CínSn2,65 mg/kg50. percentil
    • ArsenAs6,45 mg/kg48. percentil
    • ChromCr63,9 mg/kg36. percentil
    • AntimonSb0,438 mg/kg29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FosforP1 295 mg/kg88. percentil
    • HořčíkMg1,77 %86. percentil
    • ŽelezoFe3,51 %82. percentil
    • SodíkNa1,09 %80. percentil
    • TitánTi5 349 mg/kg77. percentil
    • HliníkAl6,47 %75. percentil
    • VápníkCa3,96 %74. percentil
    • ManganMn897 mg/kg55. percentil
    • DraslíkK1,49 %46. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr244 mg/kg94. percentil
    • CérCe81,8 mg/kg92. percentil
    • YtriumY38,6 mg/kg91. percentil
    • BáriumBa600 mg/kg86. percentil
    • LítiumLi34,2 mg/kg72. percentil
    • GáliumGa16,5 mg/kg71. percentil
    • ZirkónZr427 mg/kg58. percentil
    • RubídiumRb85,9 mg/kg43. percentil
    • BerylliumBe1,22 mg/kg39. percentil
    • BorB47,0 mg/kg18. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    rozsah 45 až 52 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,45 ppm54. percentil
    • Draslík (K)K1,19 %19. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,13 ppm11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Štôlňa č. 2-56 – 2 – štôlňa (2,3 km od vody)Štôlňa č. 3-56 – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Štôlňa č. 2-56 – 2 – štôlňa (2,3 km od vody)Štôlňa č. 3-56 – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Konská – Mangánové rudy (290 m od vody)Veľká Lúka – Molybdénové rudy (710 m od vody)Mlynská dolina – Medené rudy (2,6 km od vody)Trebostovská dolina – Volfrámové rudy (3,1 km od vody)Bystrička – Antimónové rudy (4,4 km od vody)Valčianska dolina – Medené rudy (4,7 km od vody)Čipčie – Železné rudy (4,7 km od vody)Kunerad 2 – Kunerad – nijaký (20 m od vody)Kunerad 1 – Kunerad – nijaký (60 m od vody)Stránske 1 – Stránske – nijaký (120 m od vody)Kunerad 3 – Kunerad – občasný (120 m od vody)Rajecké Teplice 1 – Rajecké Teplice – nijaký (700 m od vody)Konská 1 – Konská nad Rajčankou – nijaký (1,2 km od vody)Stránske – nijaký (1,5 km od vody)Poluvsie nad Rajčankou 1 – Poluvsie nad Rajčanko – nijaký (2,0 km od vody)Zbyňov – nijaký (2,0 km od vody)Lietavská Svinná – Babkov – Lietavská Svinná – nijaký (2,8 km od vody)Kľače 1 – Kľače – nijaký (3,0 km od vody)Rajecké Teplice – BJ-23 – kúpeľný (100 m od vody)Rajecké Teplice – RT-1 – kúpeľný (130 m od vody)Rajecké Teplice – P-2 – kúpeľný (130 m od vody)Rajecké Teplice – BJ-22 – kúpeľný (140 m od vody)Rajecké Teplice – BJ-21A – kúpeľný (170 m od vody)Rajecké Teplice – BJ-21 – kúpeľný (170 m od vody)Rajecké Teplice – B-1 – kúpeľný (180 m od vody)Rajecké Teplice – B-2 – kúpeľný (180 m od vody)Rajecké Teplice – B-3 – kúpeľný (180 m od vody)Rajecké Teplice – BJ-19 – kúpeľný (200 m od vody)Rajecké Teplice – BJ-14 – kúpeľný (260 m od vody)Rajecké Teplice – BJ-20 – kúpeľný (290 m od vody)Kamenná Poruba – RTŠ-1 – nekúpeľný (530 m od vody)Rajec – Rk-22 – nekúpeľný (4,5 km od vody)Žilina – Chrastie – HŽK-10 – nekúpeľný (9,0 km od vody)Martin – ZGT-3 – nekúpeľný (9,7 km od vody)Stráňavy – HŽK-2 – nekúpeľný (9,9 km od vody)RTŠ-1 – j2 (1,1 km od vody)c1 (1,0 km od vody)a1 (1,5 km od vody)d1 (1,7 km od vody)c1 (5,5 km od vody)a5 (7,2 km od vody)a1 (8,7 km od vody)b4 (8,8 km od vody)a1 (8,9 km od vody)c1 (9,2 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Rajecké Teplice (210 m od vody)Rajec (5,2 km od vody)Stráňavy (9,4 km od vody)Lietavská Svinná – vápenec ostatný (2,3 km od vody)Lietavská Svinná – dolomit (2,3 km od vody)Lietavská Lúčka – vápenec ostatný (4,7 km od vody)Lietavská Svinná – dolomit (2,3 km od vody)Lietavská Svinná – vápenec ostatný (2,4 km od vody)Lietava – Drieňovica – vápenec ostatný (3,8 km od vody)Lietavská Lúčka – vápenec ostatný (4,5 km od vody)Konská – stavebný piesok – pieskovec (1,1 km od vody)Martin – Veľká lúka – Mo rudy (1,1 km od vody)Kunerad – kremenec (1,2 km od vody)Kunerad – Bystričky – kremeň (1,2 km od vody)Martin – Veľká lúka – Mo rudy (1,4 km od vody)Žilinská kotlina (Stránske – Konská) – Mn rudy (1,9 km od vody)Martin – Mlynská dolina – Cu rudy (2,6 km od vody)Poluvsie nad Rajčankou – stavebný kameň – dolomit (2,7 km od vody)Poluvsie nad Rajčankou – kremenec (2,7 km od vody)Martin – Mlynský potok I. – stavebný kameň – biotitická pararula (3,1 km od vody)Trebostovská dolina – W rudy (3,1 km od vody)Jasenové – štrkopiesky (3,5 km od vody)Porúbka (Úbočie) – stavebný kameň – dolomit (3,5 km od vody)Martin – Mlynský potok II. – stavebný kameň – biotitická pararula (3,6 km od vody)Lietava – stavebný kameň – zlepenec (3,9 km od vody)Babkov – Strážna – stavebný kameň – zlepenec (4,0 km od vody)Bystrička – Sb rudy (4,4 km od vody)Babkov (pod Tobolky) – stavebný kameň – zlepenec (4,6 km od vody)Valčianska dolina – Cu rudy (4,7 km od vody)Čipčie – Fe rudy (4,7 km od vody)Jasenové (Dubová) – stavebný kameň – vápenec (4,9 km od vody)Višňové – Cu rudy (4,9 km od vody)Konská – mangánové rudy (290 m od vody)Stráňanský potok – všeobecná geológia (1,2 km od vody)Kamenná Poruba – všeobecná geológia (3,1 km od vody)KUNERAD – Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Skalné zrútenia (220 m od vody)KUNERAD – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)KUNERAD – Blokové rozpadliny (330 m od vody)RAJECKE TEPLICE – Zosuvy (330 m od vody)RAJECKE TEPLICE – Zosuvy (340 m od vody)KUNERAD – Blokové rozpadliny (460 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)STRANSKE – Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (650 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)KONSKA – Zosuvy (680 m od vody)STRANSKE – Zosuvy (720 m od vody)STRANSKE – Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)STRANSKE – Zosuvy (910 m od vody)STRANSKE – Zosuvy (970 m od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (980 m od vody)KONERAD – Zosuvy (1,0 km od vody)KAMENNA PORUBA – Zosuvy (1,0 km od vody)KONSKA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)KONSKA – Zosuvy (1,1 km od vody)KONSKA – Zosuvy (1,2 km od vody)RUSKE – Zosuvy (1,2 km od vody)STRANSKE – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)STRANSKE – Zosuvy (1,3 km od vody)KUNERAD – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)STRANSKE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)KONSKA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)KAMENNA PORUBA – Zosuvy (1,6 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (1,7 km od vody)LIETAVSKA SVINNA – Svahové prúdy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)STRANSKE – Zosuvy (1,7 km od vody)LIETAVSKA SVINNA – Zosuvy (1,8 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (1,9 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,0 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,0 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (2,1 km od vody)LIETAVSKA SVINNA – Zosuvy (2,1 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,1 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,1 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,2 km od vody)LIETAVSKA SVINNA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,3 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)POLUVSIE – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)LITAVSKA SVINNA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)LIETAVSKA SVINNA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Rajecké Teplice – negatívny vrt (100 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Rajecké Teplice – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (130 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Rajecké Teplice – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (140 m od vody)Rajecké Teplice – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (170 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Rajecké Teplice – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (210 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Rajecké Teplice – negatívny vrt (290 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (300 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (420 m od vody)Rajecké Teplice – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (450 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (570 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (590 m od vody)Martin – Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (620 m od vody)Kamenná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (780 m od vody)Rajecké Teplice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Martin – Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (820 m od vody)Rajecké Teplice – negatívny vrt (850 m od vody)Martin – Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (860 m od vody)Konská-Kamenná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Kamenná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (950 m od vody)Kunerad-Tehliar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (630 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)v bočnej strmej doline nad chatami vedľa lesnej – prameň (1,5 km od vody)Biely Potok 650m od K778 – prameň (1,8 km od vody)Lietavská Svinná 650m SZ od K778 – prameň (1,8 km od vody)Liet.Svinná-Biely Potok 600m SZ od K731 – prameň (2,2 km od vody)Zbyňov, 700m J od K639 – prameň (2,8 km od vody)ľavostranná plytšia bočná dolina, blízko za okra – prameň (2,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • MěďCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 27,0 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 1993, 940 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 490 μg/lmedián 100 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 1993, 920 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 90,0 μg/lmedián 40,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Stránsky potok, 1993, 640 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 1993, 940 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kunerádsky potok, 100 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kunerádsky potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kunerádsky potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kunerádsky potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kunerádsky potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kunerádsky potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,1 mg/lmedián 10,4 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Konská, 1300m JV od K487, 1993, 870 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)8 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)17 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)7 vzoriek, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO35×
    • Ca-Mg-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A4×
    • trieda E2×

    Kovy v podzemnej vode

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 164 μg/lmedián 0,100 μg/l29 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l29 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l29 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,10 μg/lmedián 0,500 μg/l29 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,250 μg/l29 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0500 mg/lmedián 0,00500 mg/l29 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 710 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 0,600 μg/l29 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,500 μg/l29 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l29 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnmierne zvýšená
      najvyššie 192 μg/lmedián 1,00 μg/l29 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 1,00 μg/l29 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj850,7 Bq/l13,1 Bq/l
    upravený prameň528,4 Bq/l6,47 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie110,1 Bq/l10,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe1×
    • Cu1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa5×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    ŠtôlňaštôlňaFe,Cu19201,4 km
    Štôlňa č. 2-56štôlňavápenec2,3 km
    Štôlňa č. 2-56štôlňavápenec2,3 km
    Štôlňa č. 3-56štôlňavápenec2,4 km
    Štôlňa č. 3-56štôlňavápenec2,4 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Lietavská Svinnávápenec ostatnýŤažené ložisko – Cementáreň Lietavská Lúčka a.s.2,3 km
    Lietavská SvinnádolomitŤažené ložisko – Cementáreň Lietavská Lúčka a.s.2,3 km
    Lietavská SvinnádolomitŤažené ložisko – Cementáreň Lietavská Lúčka a.s.2,3 km
    Lietavská Svinnávápenec ostatnýŤažené ložisko – Cementáreň Lietavská Lúčka a.s.2,4 km
    Lietava – Drieňovicavápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – Cementáreň Lietavská Lúčka a.s.3,8 km
    Lietavská Lúčkavápenec ostatnýŤažené ložisko – STEINBRUCH Žilina, s.r.o.4,5 km
    Lietavská Lúčkavápenec ostatnýŤažené ložisko – STEINBRUCH Žilina, s.r.o.4,7 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    KonskáMangánové rudyMnmineralogický výskyt290 m
    Veľká LúkaMolybdénové rudyMomineralogický výskyt710 m
    Mlynská dolinaMedené rudyCumineralogický výskyt2,6 km
    Trebostovská dolinaVolfrámové rudyWmineralogický výskyt3,1 km
    BystričkaAntimónové rudySbmineralogický výskyt4,4 km
    Valčianska dolinaMedené rudyCumineralogický výskyt4,7 km
    ČipčieŽelezné rudyFemineralogický výskyt4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    165 vrtov v pásme 3 km, z toho 54 hydrogeologických a 111 ostatných; s číslom archívnej správy 165.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m17×
    • 10–30 m31×
    • 30–100 m31×
    • 100–300 m30×
    • nad 300 m2×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    BJ-12mapovací–9967730 m
    Kuneradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou35,0 m62048 98Cb65.pdf40 m
    Kuneradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou39,0 m62048 98Dc9.pdf40 m
    Kuneradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou40,0 m62048 98Dc10.pdf40 m
    BJ-8mapovací–9967740 m
    Kuneradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 m46030 98Cb34.pdf50 m
    Kuneradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m62048 98Da7.pdf60 m
    BJ-9mapovací–9967760 m
    Kuneradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou50,0 m62048 98Dc11.pdf70 m
    BJ-11mapovací–9967770 m
    BJ-13mapovací–9967790 m
    Kuneradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou50,0 m62048 98Cb66.pdf100 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Rajecké Teplice – BJ-2333 °C–100 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný100 m
    Rajecké Teplice – RT-139 °C3,8 l/s303 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný130 m
    Rajecké Teplice – P-2––10 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný130 m
    Rajecké Teplice – BJ-2236 °C2,3 l/s105 mCa-Mg-HCO3využívaný140 m
    Rajecké Teplice – BJ-21A34 °C5,5 l/s30 mCa-Mg-HCO3využívaný170 m
    Rajecké Teplice – BJ-2134 °C15,5 l/s121 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný170 m
    Rajecké Teplice – B-138 °C2,4 l/s27,3 mCa-Mg-HCO3využívaný180 m
    Rajecké Teplice – B-238 °C2,5 l/s22,1 mCa-Mg-HCO3využívaný180 m
    Rajecké Teplice – B-338 °C–30,1 mCa-Mg-HCO3využívaný180 m
    Rajecké Teplice – BJ-1934 °C1,3 l/s161 mCa-Mg-HCO3využívaný200 m

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória Rajecké Teplicetermálne kúpalisko––1210 m
    kategória c1minerálna voda23-38< 531,0 km
    RTŠ-1geotermálna voda22 – 385 – 1511,1 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 541,5 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 511,7 km
    kategória Rajectermálne kúpalisko––15,2 km
    kategória a5minerálna voda< 15> 5017,2 km
    kategória b4minerálna voda15-2231-5018,8 km
    kategória Stráňavytermálne kúpalisko––19,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kunerad 2 – Kunerad–1991–20 m
    Kunerad 1 – Kunerad–––60 m
    Stránske 1 – Stránske–––120 m
    Kunerad 3 – Kunerad–––120 m
    Rajecké Teplice 1 – Rajecké Teplice–––700 m
    Konská 1 – Konská nad Rajčankou––monitorovaná1,2 km
    Stránske–––1,5 km
    Poluvsie nad Rajčankou 1 – Poluvsie nad Rajčankou–––2,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy67×
    • Roztrhanie a rozvoľnenie masívu4×
    • Blokové rozpadliny2×
    • Skalné zrútenia1×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny44×
    • Stabilizovaný27×
    • Aktívny3×
    • Odstránený1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00036×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova14×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Žilina1 revír · 14 km26Kuneradský potok26

    Další toky v okolí

    Povodí Váh