This page is only partially translated. Untranslated parts are shown in Slovak, the original language of the site. Open the Slovak original

Watercourse

Pružinka

Váh basinSalmonid (trout)
fishing districts
2
fishing district length
17.6km
region
Trenčín Region
Aerial image of watercourse Pružinka with the line highlighted
Blue line: course of the watercourse (approximate). Orthophoto mosaic of Slovakia © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Google Maps

By the water now

Today on the Pružinka watercourse

Fishing conditions score, the best window of the day and fishing districts from the best conditions

Average of the watercourse's fishing districts

Low activity · average of 2 fishing districts

The number in the header is an estimate for the middle of the watercourse based on weather and measurements. The average of the fishing districts also counts satellite data, shading and geology of each district.
  • Very high0
  • High0
  • Average0
  • Low2

Best window today

06:00–08:00

Pružinka č. 1, window score 32.

The score is an estimate of conditions based on weather, water and surroundings, not a bite forecast. Recalculated at 09:05.

Map and fishing districts of the watercourse

The course of the watercourse and its fishing districts. You can switch the line color to today's conditions, quality or any other parameter.

Detailed filtersregion, district, riverbed, depth, shading, satellites, water chemistry and pollution, fish, geology

1445fishing districts
Pick a category to narrow the selection. Next to each option you can see how many fishing districts remain.
Map color
Loading map…

Move the map with two fingers. In full-screen mode one finger is enough.

    Water state on the watercourse

    Measurement of water level, temperature and flow, weather by the watercourse and status from satellites

    Water levels on the watercourse

    StationStatusChangeTemperature
    Trstie29 cm–
    Visolaje34 cm–
    Source: SHMÚUpdated 8 Nov 2026 08:58

    Elevation profile of the watercourse

    How the watercourse falls downstream: fall, gradient and water speed.

    Brisk watercourse A foothill river with a gravel bottom and a fast current. Grayling and trout already thrive here.

    2002503003504004500 km5 km10 km15 kmNo. 1No. 2
    Elevation profile of the watercourse: from 393 to 258 m a.s.l. over 15.9 km.
    Fishing districts in order from the highest (left) to the lowest. There may be a section without a fishing district between districts; it is not displayed.
    Highest point
    393 m a.s.l.
    Lowest point
    254 m a.s.l.
    Fall of the fishing districtsFallThe difference in altitude between the upper and lower end of the fishing district in metres. The greater the fall over a shorter length, the faster the water.
    139 m
    Average slopeWatercourse gradientFall per kilometre in per mille (‰, metres per kilometre). Up to 2 ‰ is a slow lowland river, 5 to 10 ‰ a foothill river (grayling, trout), above 10 ‰ a fast stream.
    8.7 ‰
    SinuositySinuosityThe length of the watercourse divided by the straight-line distance between its ends. 1.0 is a straight watercourse; above 1.3 it meanders strongly. Meanders create pools under the banks and shallows in the reaches between.
    1.13

    Source: Open Topo Data (eudem25m), 4 Nov 2026. Gradient and fall are approximate and include only the sections of fishing districts.

    Terrain in 3D

    Loading the 3D terrain model…

    Historical images

    Changes in the surroundings and nature from 2018 to 2024: how the banks, vegetation and landscape around the water change. The images switch automatically; you can also browse them by hand.

    Aerial image of watercourse Pružinka from 2018
    2018imaged 10 Sep 2018
    Aerial image of watercourse Pružinka from 2021
    2021imaged 13 Jul 2021
    Aerial image of watercourse Pružinka from 2024
    2024imaged 23 Aug 2024

    Orthophoto mosaic of Slovakia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. The year and day of imaging depend on the location, so individual years may differ in season and weather.

    Water pollution on the Pružinka watercourse

    Water quality according to SHMÚ, wastewater treatment plants near the fishing districts and groundwater nearby

    Surface water near the fishing districtsnearest SHMÚ monitoring site, 2025

    2 of 2 of the watercourse's fishing districts with SHMÚ data have an unmet standard at the nearest site in at least one indicator.

    • 1 to 2 indicators2

    Most polluted fishing districtsall with an unmet standard

    Groundwater: measured valuestypical value from stations within 10 km, 2025

    1 of 2 fishing districts with measurements have groundwater nearby with a value above the limit for at least one indicator.

    • harmful substances above the standard at at least one station (metals, pesticides, PFAS, solvents)1

    Source: SHMÚ (yearbooks on surface and groundwater quality), the register of wastewater treatment plants from VÚVH and the EEA. A SHMÚ site is assigned to a fishing district by the same watercourse name and by distance; the yearbook lists the sites that failed the standard, so a missing site is not proof of clean water.

    Geológia a geochémia toku Pružinka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 17 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Rock under the water

    River alluvium100% of the water line

    Gravelly and sandy bottom and floodplains; the water is replenished from groundwater in the alluvium. Geological Map of Slovakia 1:50,000.

    510

    Water according to the atlas

    pH 8.1modelled estimate

    water type Ca–Mg–HCO₃

    Mineralisation 481 mg/l, hard water (16.9 °dH). Interpolation of measurements from the Geochemical Atlas of Slovakia, not a measurement in the stream.

    Elements in river sediment

    0 from 15elements in the top 10 %

    highest: Zinc 113 mg/kg

    Position of the highest-ranked element among the sample points on streams in Slovakia: percentile 65. Interpolation of the Geochemical Atlas of river sediments.

    1 km2 km29 °C55 °C

    Heat underfoot

    29°C at 1,000 m depth

    heat flow 55 mW/m²

    At a depth of 2,000 m about 55 °C (increase of 26 °C per kilometre). Atlas of Geothermal Energy of Slovakia.

    20200

    Natural gamma radiation

    46nGy/h dose rate

    percentile 18 in Slovakia

    Natural background from rocks and soil (potassium, uranium, thorium), not a value measured at the water. Airborne gamma-ray spectrometry by ŠGÚDŠ.

    Old mine workings

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Odkalisko Lednické Rovne (odkalisko), 600 m od vody.

    Gold in river sediment

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Trace elements in the stream water

    1 from 10indicators in the top 5 %

    highest: Barium 210 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Horgnická hora, 700 m JV od K290).

    Boreholes and groundwater analyses

    381vrtov do 3 km

    598 rozborov vody v okolí

    Z toho 380 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geothermal energy

    21°C na ústí vrtu

    4 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Belušské Slatiny – BS-1, 2,9 km od vody.

    Environmental burdens and landfills

    29lokalít do 3 km

    1 záťaž, 28 skládok

    Najbližšia záťaž: Lednické Rovne – skládka Podstránie, 2,5 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Deposits and ore occurrences

    40záznamov do 5 km

    19 ložísk, 21 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Landslides and slope deformations

    50plôch do 3 km

    7 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geological structure beneath the water

    Which rock lies beneath the water line (Geological Map of Slovakia 1:50,000), how old it is, how thick the Quaternary cover is and in which tectonic unit the water flows. The bedrock decides the hardness of the water, the bottom, the turbidity after rain and the abundance of springs.

    The points follow the water line (for a stream and a basin, fishing district after fishing district). The strip is a cross-section by distance, not a map; the width of a section corresponds to the number of points.

    • River alluvium100%SR 72 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    River alluvium: Gravelly and sandy bottom and floodplains; the water is replenished from groundwater in the alluvium.

    Geological age of the rocks

    • kvartér100%

    Most common rock units

    SystemAgeUnitPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: prevažne piesky až štrkovité piesky dnových akumulácií v nivách a nízkych terasách1×

    Quaternary cover

    • fluviálne sedimenty nív75%SR 68 %
    • deluviálne sedimenty25%SR 16 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    • Typical thickness of the Quaternary cover4.3m
    • 2 – 580%SR 48 %
    • 5 – 1020%SR 20 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Tectonic units

    • FATRIKUM100%SR 14 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Tectonic division

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT75%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT25%SR 16 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Neotectonic units

    • pozitívna jednotka (pohorie)57%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)43%SR 14 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Direction of neotectonic movements

    • veľký zdvih57%SR 26 %
    • malý pokles29%SR 8.8 %
    • veľmi malý pokles14%SR 7.3 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    The map covers 4 of 7 points on the water line.

    Hydrogeology: aquifers and groundwater

    Streams and rivers are fed by groundwater. Hydrogeological maps show in which rocks the water is stored, how permeable they are and what the water in them is like. The data come from ŠGÚDŠ maps, not from measurements at a particular water.

    Aquifer rocks (hydrogeological map 1:200,000)

    • Gravel50%SR 52 %
    • Pieskovce33%SR 15 %
    • Vápence17%SR 3.1 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Aquifer type

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)33%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)17%SR 1.9 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Type of permeability (basic hydrogeological map 1:50,000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Hydrogeological function

    • kolektor100%SR 95 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Main hydrogeological region

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma Súľovských vrchov a Podmanínskej pahorkatiny50%SR 0.0 %
    • mezozoikum severnej časti Strážovských vrchov50%SR 0.0 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Genetic type of groundwater

    • karbonátogénna, resp. silikátovo-karbonátogénna mineralizácia50%SR 0.9 %
    • karbonátogénna mineralizácia50%SR 2.6 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Chemical type of groundwater

    • Ca-HCO3 alebo Ca-Mg-HCO350%SR 0.8 %
    • Ca-Mg-HCO350%SR 26 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Groundwater quality class

    • A100%SR 36 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Geothermal groundwater bodies

    • Žilinská kotlina67%SR 1.6 %
    • Ilavská kotlina33%SR 0.4 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Surface water chemistry according to the atlas

    Modelled composition of the water in the area the fishing district line runs through. The rasters of the Geochemical Atlas of Slovakia (surface waters) are an interpolation of measurements in sampled streams, so they show the typical background of the area, not a measurement in a particular stream.

    510

    Water acidity

    pH 8.13typical range

    Most rivers and streams in Slovakia have a pH of 6.5 to 8.5. More acidic water is found in streams on acidic rocks (granites, quartzites), more alkaline water near limestones.

    Water hardness

    16.9°dH, hard

    Sum of calcium and magnesium (3.02 mmol/l). Hard water is buffered and its pH changes more slowly; soft water is more sensitive to acid rain.

    Dissolved substances

    481mg/l mineralisation

    Total amount of dissolved minerals. Clean mountain water has tens of mg/l, lowland and limestone waters hundreds.

    Ionic composition of the water

    Water type by dominant ions: Ca–Mg–HCO₃

    Shares are in equivalents, the usual way of comparing the composition of waters.

    Major ions

    • BicarbonatesHCO3311 mg/l80. percentil
    • CalciumCa87.7 mg/l77. percentil
    • MagnesiumMg20.1 mg/l66. percentil
    • SulphatesSO434.3 mg/l41. percentil
    • ChloridesCl5.95 mg/l40. percentil
    • PotassiumK2.06 mg/l33. percentil
    • FluoridesF0.0828 mg/l31. percentil
    • SodiumNa4.15 mg/l21. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Nutrients and organic pollution

    • AmmoniumNH40.262 mg/l75. percentil
    • NitratesNO39.07 mg/l69. percentil
    • Chemical oxygen demandChSK3.20 mg/l50. percentil
    • PhosphatesPO40.0993 mg/l43. percentil

    Metals

    • IronFe0.382 mg/l88. percentil
    • AluminiumAl129 μg/l67. percentil
    • ManganeseMn54.8 μg/l65. percentil
    • ZincZn7.27 μg/l53. percentil

    Elements in river sediments

    The Geochemical Atlas of Slovakia (river sediments) describes what the river carries in the fine material on its bed. Sediment collects metals from rocks, ore occurrences and past mining and industry. It is not a legal limit or a health risk assessment: it shows how an element on this stream ranks among streams in Slovakia.

    Potentially toxic and trace elements

    • ZincZn113 mg/kg65. percentil
    • NickelNi27.6 mg/kg63. percentil
    • ChromiumCr76.8 mg/kg57. percentil
    • ArsenicAs6.73 mg/kg51. percentil
    • LeadPb15.6 mg/kg50. percentil
    • CopperCu23.3 mg/kg49. percentil
    • SeleniumSe0.231 mg/kg46. percentil
    • CobaltCo7.93 mg/kg41. percentil
    • CadmiumCd0.142 mg/kg39. percentil
    • BismuthBi0.182 mg/kg35. percentil
    • MercuryHg0.0758 mg/kg33. percentil
    • AntimonySb0.466 mg/kg32. percentil
    • MolybdenumMo0.274 mg/kg29. percentil
    • TinSn2.13 mg/kg27. percentil
    • VanadiumV54.4 mg/kg17. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Major elements (iron, aluminium, calcium, magnesium, potassium, sodium, titanium, manganese, phosphorus)
    • CalciumCa6.73 %88. percentil
    • MagnesiumMg1.34 %76. percentil
    • PhosphorusP898 mg/kg57. percentil
    • PotassiumK1.38 %29. percentil
    • ManganeseMn662 mg/kg27. percentil
    • TitaniumTi3,656 mg/kg19. percentil
    • IronFe2.15 %17. percentil
    • SodiumNa0.690 %17. percentil
    • AluminiumAl4.47 %11. percentil
    Further elements (barium, strontium, lithium, rubidium, zirconium, yttrium, cerium, boron, beryllium, gallium)
    • BoronB65.6 mg/kg65. percentil
    • StrontiumSr124 mg/kg39. percentil
    • CeriumCe55.6 mg/kg37. percentil
    • LithiumLi26.6 mg/kg33. percentil
    • ZirconiumZr342 mg/kg30. percentil
    • RubidiumRb77.4 mg/kg23. percentil
    • BerylliumBe0.863 mg/kg21. percentil
    • GalliumGa10.1 mg/kg21. percentil
    • YttriumY20.3 mg/kg16. percentil
    • BariumBa345 mg/kg15. percentil

    Natural radioactivity and radon

    Airborne gamma-ray spectrometry by ŠGÚDŠ measures radiation from potassium, uranium and thorium in rocks and soil. Granites and some acidic volcanic rocks have the highest values, limestones and floodplains the lowest. Caesium-137 is a remnant of fallout from the Chernobyl accident and nuclear weapons tests.

    20200

    Gamma radiation dose rate

    46nGy/h in air

    range 24 to 57 nGy/h

    Natural background from rocks and soil; higher over granites and some acidic volcanic rocks, lower over limestones and floodplains.

    • Equivalent uranium (eU)eU2.47 ppm36. percentil
    • Potassium (K)K1.24 %27. percentil
    • Equivalent thorium (eTh)eTh6.14 ppm12. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Geothermal potential

    The Atlas of Geothermal Energy of Slovakia records rock temperature and heat flow from the Earth's interior. It is the potential of the area, not the actual warmth of the water in the stream. Specific geothermal boreholes and springs near this water are in the geothermal energy section below.

    1 km2 km29 °C55 °C

    Rock temperature with depth

    29 / 55 °Cat depths of 1,000 and 2,000 m

    increase of 26 °C per km

    The line shows the rock temperature; the dotted part is only an extension to the surface. Heat flow 55 mW/m².

    Geothermal groundwater bodies beneath the water line

    • Žilinská kotlina67%SR 1.6 %
    • Ilavská kotlina33%SR 0.4 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Relief, climate and soils

    A basin is not just water: slope and elevation determine the speed of runoff, climate the temperature and amount of water, and soils what is washed into the stream. The data come from the geomorphological division, climatic-geographical types and soil maps of ŠGÚDŠ.

    • Average January temperature-4.3°C
    • Average July temperature17.5°C
    • Annual precipitation729mm

    Climatic-geographical types

    • horská klíma57%SR 33 %
    • kotlinová klíma43%SR 29 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Map of the corridor

    Where the nearest mine workings, deposits, burdens, geothermal boreholes and gold finds are. Groups can be switched off.

    Odkalisko Lednické Rovne – 3 – odkalisko (600 m od vody)Pružiná – Hliníkové rudy (bauxity) (1,0 km od vody)Lednické Rovne – skládka Podstránie – SK1000500P (2,5 km od vody)Pri kríži – Pružina – občasný (90 m od vody)Pri skale – Pružina – občasný (130 m od vody)Pri potoku – Slopná – trvalý (180 m od vody)Jarky – Pružina – občasný (190 m od vody)Pri ceste – Dolný Lieskov – nijaký (330 m od vody)Pod Dielom – Slopná – nijaký (330 m od vody)hnojisko – Podskalie – nijaký (390 m od vody)Nad rekreačným zariadením. – Pružina – nijaký (450 m od vody)Do Priedhoria – Pružina – nijaký (500 m od vody)hnojisko – Tŕstie – občasný (530 m od vody)pri PD – Tŕstie – občasný (590 m od vody)hnojisko – Pružina – nijaký (780 m od vody)V obci – Briestenné – občasný (880 m od vody)hnojisko – Slopná – trvalý (1,0 km od vody)Kalina – Pružina – občasný (1,4 km od vody)Pri potoku – Podskalie – nijaký (1,4 km od vody)Podstražie – Pružina – občasný (1,6 km od vody)Priedhorie – Pružina – trvalý (1,6 km od vody)Pri ihrisku – Horný Lieskov – nijaký (1,7 km od vody)hnojisko – Horný Lieskov – nijaký (1,9 km od vody)Jarok – Horný Moštenec – trvalý (1,9 km od vody)Zátky – Zauhlište – Sverepec – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)TKO Sverepec – Záuhlište, K2 – Sverepec – nijaký (2,2 km od vody)Lednické Rovne – skládka Podstránie – Horenice – nijaký (2,5 km od vody)Dolný Luh – Dolné Kočkovce – trvalý (2,7 km od vody)Ladce – Pri Váhu – Ladce – trvalý (2,7 km od vody)smer Sádočné – Čelkova Lehota – občasný (2,8 km od vody)Ladce – Pri Váhu – Ladce – trvalý (2,9 km od vody)Belušské Slatiny – BHS-3 – nekúpeľný (2,4 km od vody)Belušské Slatiny – BHS-2 – nekúpeľný (2,7 km od vody)Belušské Slatiny – BHS-1 – nekúpeľný (2,8 km od vody)Belušské Slatiny – BS-1 – nekúpeľný (2,9 km od vody)b1 (2,7 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,3 km od vody)b1 (3,4 km od vody)a1 (4,1 km od vody)b1 (4,4 km od vody)b2 (4,5 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (9,4 km od vody)Belušské Slatiny (200 m od vody)Beluša – Lednické Rovne – štrkopiesky a piesky (610 m od vody)Hloža – Podhorie – vápenec ostatný (4,1 km od vody)Hloža – Podhorie – sialitická surovina (4,1 km od vody)Beluša – Lednické Rovne – štrkopiesky a piesky (590 m od vody)Pružina I – vápenec ostatný (2,3 km od vody)Pružina – vápenec ostatný (2,9 km od vody)Hloža – Podhorie – vápenec ostatný (4,2 km od vody)Hloža – Podhorie – sialitická surovina (4,2 km od vody)Mojtín I – vápenec ostatný (4,7 km od vody)Pružina I – vápenec ostatný (2,3 km od vody)Pružina – vápenec ostatný (2,9 km od vody)Hloža – Podhorie – vápenec ostatný (4,1 km od vody)Hloža – Podhorie – sialitická surovina (4,1 km od vody)Mojtín I – vápenec ostatný (4,7 km od vody)Za Váhom – štrkopiesky a piesky (1,2 km od vody)Za Váhom II – štrkopiesky a piesky (1,3 km od vody)Lednické Rovne – Sigoť – štrkopiesky a piesky (1,9 km od vody)Horovce – štrkopiesky a piesky (3,9 km od vody)Dulov – Dolné Prúdy – štrkopiesky a piesky (4,3 km od vody)Pružina – stavebný kameň – zlepenec (220 m od vody)Briestenné – stavebný kameň – pieskovec (750 m od vody)Tŕstie – stavebný kameň – vápenec (900 m od vody)Briestenné – stavebný kameň – zlepenec (1,3 km od vody)Čelkova Lehota – stavebný kameň – zlepenec (1,7 km od vody)Ďurďové – Al rudy – bauxit (2,0 km od vody)Tŕstie – drahé a ozdobné kamene – aragonit (2,2 km od vody)Belušské Slatiny (vrt BHS-3) – zemný plyn (2,4 km od vody)Sádočné – stavebný kameň – zlepenec (2,9 km od vody)Medné – stavebný kameň – vápenec (2,9 km od vody)Sverepec – stavebný piesok – piesky (3,0 km od vody)Domaniža (Stošín) – stavebný kameň – pieskovec (4,2 km od vody)Dolina Bieleho potoka – mlyn Uhliská – stavebný kameň – vápenec (brekcie) (4,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Považská Bystric – štrkopiesky (4,3 km od vody)Sádočné – stavebný kameň – dolomit (4,3 km od vody)Domaniža – stavebný kameň – zlepenec (4,7 km od vody)Domaniža – stavebný kameň – dolomit, dolomitický pi (4,7 km od vody)Domaniža (Šalovina) – stavebný kameň – vápenec (4,8 km od vody)Domaniža – stavebný kameň – dolomit (4,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Púchov – Tunežic – štrkopiesky (5,0 km od vody)Pružinská Dúpna jaskyňa – paleontológia (1,6 km od vody)Štepnická skala – všeobecná geológia (2,6 km od vody)Skalica – všeobecná geológia (2,7 km od vody)Butkov – všeobecná geológia (4,7 km od vody)Mojtín – všeobecná geológia (5,0 km od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)VISOLAJE – Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)– Zosuvy (720 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)BELUSA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)SLOPNA – Zosuvy (1,6 km od vody)SLOPNA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)SLOPNA – Zosuvy (2,1 km od vody)MEDNE – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)SVEREPEC – Zosuvy (2,4 km od vody)PODHORIE – Zosuvy (2,4 km od vody)DOL.KOCKOVCE – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)MEDNE – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)MEDNE – Zosuvy (2,8 km od vody)STREZENICE – Zosuvy (2,8 km od vody)SVEREPEC – Zosuvy (2,8 km od vody)DOLNE KOCKOVCE – Zosuvy (2,9 km od vody)MEDNE – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Dolný Lieskov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Beluša-Visolaje – pozorovací vrt SHMÚ (130 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Dolný Lieskov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Beluša – pozorovací vrt SHMÚ (210 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Tŕstie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Pružina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Beluša-Predlužie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Tŕstie – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (400 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Slopná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (670 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (670 m od vody)Lednické Rovne – pozorovací vrt SHMÚ (680 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (910 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (910 m od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Lednické Rovne – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Beluša – negatívny vrt (1,2 km od vody)Podskalie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Belušské Slatiny – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Beluša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Horenická Hôrka – pozorovací vrt SHMÚ (1,4 km od vody)Streženice – monitorovací vrt (1,5 km od vody)Streženice – monitorovací vrt (1,6 km od vody)Pružina-Trstie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Streženice – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Lednické Rovne – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Streženice – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Lednické Rovne – pozorovací vrt SHMÚ (1,8 km od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (190 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (240 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (250 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (260 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (280 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (320 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (380 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (400 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (480 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (490 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (500 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (550 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (570 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (610 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (660 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (660 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (700 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (720 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (770 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (810 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (810 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (840 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (880 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (920 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (940 m od vody)Tŕstie – prameň (50 m od vody)Tŕstie, 1800m SSZ od K684 Straz – studňa (60 m od vody)Tŕstie-Trudovac, 1200m Sv od K684 – prameň (60 m od vody)Pružina-Briestenne, 600m J od K511 – prameň (230 m od vody)Pružina obec, 1300m SSV od K579 – prameň (340 m od vody)Pružina – prameň (380 m od vody)Briestenne, 500m JZ od K538 – prameň (1,2 km od vody)Pružina-Mlynište, 900m JV od K579 – prameň (1,3 km od vody)Podskalie, 1300m JV od K522 Prielohy – studňa (1,4 km od vody)Podskalie 1600m JV od K522 – prameň (1,4 km od vody)Pružina-Priedhorie, 1000m ZJZ od K631 – prameň (1,5 km od vody)Podskalie – prameň (1,6 km od vody)Pružina – prameň (1,6 km od vody)Durdové, 1400m V od K524 – prameň (1,7 km od vody)Pružina – prameň (1,8 km od vody)Pružina, vodný zdroj, 500m J od K579 – prameň (1,8 km od vody)Pružina-Riedka, 900m ZSZ od K579 – prameň (2,0 km od vody)Tŕstie, 1250m J od K481 Babie – prameň (2,1 km od vody)Pružina – prameň (2,1 km od vody)Pružina – prameň (2,4 km od vody)Pružina, 1400m V od K674 Tupý Hrádok – prameň (2,4 km od vody)Domaniža-Palkovec, 1300m JJV od K530 – prameň (2,5 km od vody)Podskalie, 550m J od K716 – prameň (2,7 km od vody)Celkova Lehota, 1300m SV od K482 – prameň (2,8 km od vody)Pružina-Svrčinovec, 400m SSV od K486 – prameň (2,9 km od vody)Sadočné, 1600m ZJZ od K609 – prameň (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Trace elements in surface waters

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BariumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 210 μg/lmedián 210 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Horgnická hora, 700 m JV od K290, 1995, 890 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,530 μg/lmedián 0,150 μg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pružinka, potok, 60 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CopperCumierne zvýšená
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 1,40 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Visolaje-ľavostranný prítok Pruž., 1800m SV od K385, 1997, 810 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StrontiumSrmierne zvýšená
      najvyššie 410 μg/lmedián 187 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Horgnická hora, 700 m JV od K290, 1995, 890 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromiumCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 1,60 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pružinka, potok, 1998, 130 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonySbmierne zvýšená
      najvyššie 0,530 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pružinka, potok, 1998, 30 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsbežná hodnota
      najvyššie 1,32 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pružinka, potok, 1998, 60 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SeleniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pružinka, potok, 1998, 130 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LeadPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pružinka, potok, 1998, 130 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LithiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pružinka, potok, 1998, 130 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Major ions, mineralisation and pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11.6 mg/lmedián 5.42 mg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Visolaje-ľavostranný prítok Pruž., 1800m SV od K385, 1997, 810 m od vody. Porovnanie: 54. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Gold and ore minerals in river sediments

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)17 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)16 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)16 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)13 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Rock-forming and accessory minerals

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)16 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))9 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)5 vzoriek, najviac 15 zŕn

    Groundwater: chemistry, water types and radioactivity

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemical water types nearby

    • Ca-Mg-HCO316×
    • Ca-HCO39×
    • Mg-Ca-HCO31×

    Water quality class according to the hydrogeochemical map

    • trieda A11×
    • trieda B7×
    • trieda E5×
    • trieda G1×
    • trieda C1×
    • trieda D1×

    Metals in groundwater

    • CopperCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 53,5 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0.500 mg/lmedián 0.00500 mg/l44 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 620 μg/lmedián 6,00 μg/l44 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LeadPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromiumCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 60 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LithiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 66,0 μg/lmedián 8,50 μg/l44 vzoriek18 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonySbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 60 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • IronFebežná hodnota
      najvyššie 0.00500 mg/lmedián 0.00500 mg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercuryHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SeleniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radon in waters

    Type of siteSamplesHighest radonMedian
    upravený prameň523.8 Bq/l5,13 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie211.8 Bq/l9,51 Bq/l
    source726.5 Bq/l13,1 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody28.52 Bq/l7,30 Bq/l
    studňa625.6 Bq/l10,2 Bq/l

    Mine workings, deposits and ore occurrences

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Types of mining objects

    • odkalisko1×

    Nearest old mine workings

    NameTypeMinedEndedFrom the water
    Odkalisko Lednické Rovneodkaliskoštrkopiesky600 m

    Deposits and mining areas

    DepositMineralStatus and organisationFrom the water
    Beluša – Lednické Rovneštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SESTAV, s.r.o.590 m
    Beluša – Lednické Rovneštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SESTAV, s.r.o.610 m
    Za Váhštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SESTAV s.r.o.1.2 km
    Za Váh IIštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – SESTAV s.r.o.1.3 km
    Lednické Rovne – Sigoťštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SESTAV, s.r.o.1.9 km
    Pružina Ivápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2.3 km
    Pružina Ivápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2.3 km
    Pružinavápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2.9 km
    Pružinavápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2.9 km
    Horovceštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ZEMPRA, s.r.o.3.9 km
    Hloža – Podhorievápenec ostatnýŤažené ložisko – Považská cementáreň, a.s.4.1 km
    Hloža – Podhoriesialitická surovinaŤažené ložisko – Považská cementáreň, a.s.4.1 km

    Ore occurrences in the metallogenic map

    OccurrenceOre typeMetalsTypeFrom the water
    PružináHliníkové rudy (bauxity)Alložiskový výskyt1.0 km

    Boreholes and Geofond archive reports

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    381 vrtov v pásme 3 km, z toho 84 hydrogeologických a 297 ostatných; s číslom archívnej správy 380.

    Borehole depths

    • up to 10 m231×
    • 10–30 m108×
    • 30–100 m7×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m3×

    Nearest boreholes

    SiteTypeDepthArchive reportFrom the water
    J-12inžiniersko-geologický8.0 m7118930 m
    PJ-3inžiniersko-geologický8.0 m7118930 m
    B-11inžiniersko-geologický8.0 m9189930 m
    Belušaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15.0 m51897 97Dc56.pdf40 m
    J-14inžiniersko-geologický8.0 m7118950 m
    VM-41/5inžiniersko-geologický10.0 m8536050 m
    J-122inžiniersko-geologický6.0 m7417160 m
    J-15inžiniersko-geologický7.0 m7118960 m
    J-119inžiniersko-geologický6.0 m7417160 m
    Belušaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou13.0 m39931 97Dc51.pdf70 m
    J-13inžiniersko-geologický8.0 m7118970 m
    J-118inžiniersko-geologický6.0 m7417170 m

    Geothermal energy and mineral waters

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    BoreholeTemperatureYieldDepthChemical water typeUseFrom the water
    Belušské Slatiny – BHS-321 °C0.0 l/s1671 mCa-Na-HCO3-SO4nevyužívaný2.4 km
    Belušské Slatiny – BHS-220 °C–501 mCa-Na-HCO3-SO4nevyužívaný2.7 km
    Belušské Slatiny – BHS-121 °C–226 mCa-Na-HCO3-SO4nevyužívaný2.8 km
    Belušské Slatiny – BS-121 °C–58.5 mCa-HCO3-(SO4)nevyužívaný2.9 km

    Sources of geothermal and mineral waters

    SourceTypeWater temperature (°C)Yield (l/s)CountNearest from water
    kategória Belušské Slatinytermálne kúpalisko––1200 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 532.7 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 593.2 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1514.5 km

    Environmental burdens, landfills and anthropogenic sediments

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmental burdens

    SiteActivitySubstanceClassificationFrom the water
    Lednické Rovne – skládka PodstránieSK1000500P2.5 km

    Waste landfills

    LandfillAreaYear establishedMonitoringFrom the water
    Pri kríži – Pružina1 000 m²1975–90 m
    Pri skale – Pružina–1980–130 m
    Pri potoku – Slopná800 m²1970–180 m
    Jarky – Pružina–1975–190 m
    Pri ceste – Dolný Lieskov–1970–330 m
    Pod Dielom – Slopná–1970–330 m
    hnojisko – Podskalie300 m²1975–390 m
    Nad rekreačným zariadením. – Pružina–1970–450 m

    Landslides and slope deformations

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Types of deformations

    • Zosuvy50×

    Degree of activity

    • Potenciálny24×
    • Stabilizovaný19×
    • Aktívny7×

    Current state

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova12×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×

    How to read these data

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Sample points. The area and raster maps of ŠGÚDŠ cannot be downloaded as points, so along the line of each fishing district the value is looked up at points roughly every 3 km. It is a sample of the line, not a continuous record; a very short section may have a single point.
    • Rastre atlasu. The chemistry of water and sediments is an interpolation of measurements in a sampling network (Geochemical Atlas of Slovakia). The value at a point is a modelled estimate for the surroundings, not a measurement in the water. The percentile compares the average of this stream with all sample points on streams in Slovakia.
    • Polohy a mierky. The maps have different scales (1:50,000 to 1:1,000,000), so the level of detail differs between sections. A map outside its coverage means there is no area at that point, not that there is nothing there.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizations and location

    Who manages the fishing districts and where they are

    Organizations on the watercoursewho manages the fishing districts and what the conditions are there today

    1. Púchov2 fishing districts · 18 km24Pružinka č. 127

    More watercourses nearby

    Váh basin