Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones
Promedio de los cotos de pesca del curso de agua
9de 100
Actividad baja · promedio de un coto de pesca
El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.
Mejor franja horaria de hoy
06:00–08:00
Brusník, puntuación de la ventana 16.
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 01:04.
Mapa y cotos de pesca del curso de agua
Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…
Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.
CiprínidoSalmónido – tramo de la truchaSalmónido – tramo del tímalo
inferiorsuperior
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una predicción de picadas. De cada coto de pesca ves de qué se compone, cuán respaldada está por los datos y de dónde proceden.
Perfil de elevación del curso de agua
Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.
Pendiente moderadaLa corriente es perceptible, alternándose bajios y remansos. Transición entre un curso de agua de llanura y de piedemonte.
Perfil de elevación del curso de agua: de 506 a 448 m s. n. m. en 12,0 km.Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
Punto más alto
507 m a.s.l.
Punto más bajo
448 m a.s.l.
Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
59 m
Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
4,9 ‰
SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
1,19
Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.
Terreno en 3D
Cargando el modelo de terreno 3D…
Imágenes históricas
Evolución del entorno y la naturaleza de 2019 a 2025: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.
2019fotografiado 30 jun 20192022fotografiado 10 oct 20222025fotografiado 2 jul 2025
Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.
Geológia a geochémia toku Brusník
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
0objektov do 3 km
V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.
Zlato v riečnom sedimente
3vzorky so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Najviac 2 zrná v jednej vzorke (80 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
4 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Lítium 249 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Brusník, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
360vrtov do 3 km
405 rozborov vody v okolí
Z toho 328 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
31°C na ústí vrtu
3 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Arnutovce – HKJ-3, výdatnosť 11,8 l/s, 1,1 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
17lokalít do 3 km
1 záťaž, 16 skládok
Najbližšia záťaž: Spišská Nová Ves – rušňové depo, 590 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
34záznamov do 5 km
10 ložísk, 24 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
3plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 249 μg/lmedián 40,0 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brusník, potok, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 970 μg/lmedián 610 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brusník, potok, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,10 μg/lmedián 3,70 μg/l12 vzoriek8 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok Brusník, Zohra, obec Letanovce, 1992, 150 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenioSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brusník, potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,15 μg/l12 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: HORNÁD, 2005, 810 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CobreCumierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 70,0 μg/lmedián 50,0 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 400m JZ od Arnutoviec, 1992, 940 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 820 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 820 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 820 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 11,1 mg/lmedián 9,27 mg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 800m J od Arnutoviec, 1992, 430 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)31 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)29 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)11 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
Anatas (TiO₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)4 vzorky, najviac 315 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)4 vzorky, najviac 315 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)3 vzorky, najviac 500 zŕn
Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 25 zŕn
Oro (Au)3 vzorky, najviac 2 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
3275
2 zrná
80 m
3273
1 zrno
110 m
2565
1 zrno
940 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)28 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))10 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)4 vzorky, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO37×
Ca-HCO32×
Ca-HCO3-SO41×
Ca-Mg-SO41×
Mg-Ca-SO4-HCO31×
Ca-Mg-HCO3-SO41×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A6×
trieda B4×
trieda F2×
trieda C1×
Kovy v podzemnej vode
SelenioSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9,60 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek77 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercurioHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek77 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,90 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CobreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,70 μg/lmedián 1,70 μg/l31 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 68,0 μg/lmedián 21,0 μg/l31 vzoriek10 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlomoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminioAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,100 mg/lmedián 0,0100 mg/l31 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CincZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 184 μg/lmedián 25,0 μg/l31 vzoriek19 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HierroFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
2
2,30 Bq/l
1,92 Bq/l
fuente
4
15,3 Bq/l
9,30 Bq/l
upravený prameň
2
31,0 Bq/l
22,2 Bq/l
potok, rieka
1
2,12 Bq/l
2,12 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
11,1 Bq/l
11,1 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
15,6 Bq/l
15,6 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
1,38 Bq/l
1,38 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Smižany – Spišská Nová Ves
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,8 km
Smižany – Spišská Nová Ves
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,8 km
Spišské Tomášovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,1 km
Spišské Tomášovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,1 km
Odorín
vápnitý slieň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
4,0 km
Spišská Nová Ves – Novoveská Huta
sadrovec
Ťažené ložisko – VSK, s.r.o.
4,6 km
Spišská Nová Ves – Novoveská Huta
anhydrit
Ťažené ložisko – VSK, s.r.o.
4,6 km
Spišská Nová Ves I
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – URANPRES, spol. s r.o.
4,7 km
Spišská Nová Ves I
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – URANPRES, spol. s r.o.
4,7 km
Levoča – Baláž
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – MATRIXSLOVAKIASERVIS, s.r.o.
5,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metales
Especie
Od vody
Markušovce
Hliníkové rudy (bauxity)
Al
ložiskový výskyt
4,9 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
360 vrtov v pásme 3 km, z toho 157 hydrogeologických a 203 ostatných; s číslom archívnej správy 328.
Hĺbky vrtov
hasta 10 m257×
10–30 m25×
30–100 m52×
100–300 m11×
nad 300 m8×
Najbližšie vrty
Ubicación
Especie
Profundidad
Archívna správa
Od vody
Spišská Nová Ves
3,5 m
11624 114Aa69.pdf
30 m
4-271 Spišská Nová Ves
hydrogeologický
7,0 m
101748
60 m
Letanovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
40,0 m
30007 113Bb20.pdf
80 m
Spišská Nová Ves
3,6 m
11624 114Aa70.pdf
90 m
Spišská Nová Ves
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
15252 114Aa51.pdf
100 m
BK-VMr-33
ložiskový
6,4 m
12892
100 m
Pb92
inžiniersko-geologický
1,8 m
87338
100 m
Spišská Nová Ves
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,2 m
11624 114Aa71.pdf
110 m
Spišská Nová Ves
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
4,7 m
11619 114Aa57.pdf
110 m
Spišská Nová Ves
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,5 m
11624 114Aa67.pdf
120 m
Spišská Nová Ves
monitorovací vrt
6,0 m
86652 114Aa132.pdf
120 m
SX-3
špeciálne účely
6,0 m
86652
120 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Profundidad
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Letanovce – HKJ-4
25 °C
8,0 l/s
607 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
940 m
Arnutovce – HKJ-3
31 °C
11,8 l/s
1133 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
1,1 km
Danišovce – DH-1
–
0,1 l/s
1000 m
–
nevyužívaný
3,6 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Fuente
Especie
Temperatura del agua (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
HKJ-3
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
1,5 km
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
11
3,1 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
7,3 km
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
7,7 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
8,7 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
1
9,4 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Ubicación
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Spišská Nová Ves – rušňové depo
SK2004900F
590 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Spišská Nová Ves
450 m²
1987
–
620 m
Kúdelník I. – skládka TKO – Spišská Nová Ves
35 000 m²
1991
monitorovaná
650 m
Spišské Nová Ves – Spišská Nová Ves
3 000 m²
1988
–
680 m
Smižany
100 m²
1990
–
740 m
Smižany
600 m²
1989
–
1,0 km
Kúdelník II. – Spišská Nová Ves
26 650 m²
1996
monitorovaná
1,2 km
Spišské Tomášovce
250 m²
1989
–
1,2 km
Lieskovany
100 m²
1990
–
1,3 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy3×
Stupeň aktivity
Potenciálny3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.