Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Ma a(z) Brusník vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

15:00–17:00

Brusník, ablakpontszám 16.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 09:40.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Mérsékelt lejtés Az áramlás érezhető, zátonyok és holtágak váltakoznak. Átmenet az alföldi és hegyaljai vízfolyás között.

    4404604805005200 km5 km10 km
    A vízfolyás magassági profilja: 506-től 448 m tengerszint feletti magasságig 12,0 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    507 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    448 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    59 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    4,9 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,19

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Brusník vízfolyás 2019-es évekbeli légi felvétele
    2019felvételezve: 2019. jún. 30.
    Brusník vízfolyás 2022-es évekbeli légi felvétele
    2022felvételezve: 2022. okt. 10.
    Brusník vízfolyás 2025-es évekbeli légi felvétele
    2025felvételezve: 2025. júl. 2.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Brusník vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 0 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Brusník

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,4modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 711 mg/l, veľmi tvrdá voda (23,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    4 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Meď 81,9 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    33°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    52nGy/h dávkový príkon

    62. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    3vzorky so zlatom

    14 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (80 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    4 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 249 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Brusník, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    360vrtov do 3 km

    405 rozborov vody v okolí

    Z toho 328 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    31°C na ústí vrtu

    3 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Arnutovce – HKJ-3, výdatnosť 11,8 l/s, 1,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    17lokalít do 3 km

    1 záťaž, 16 skládok

    Najbližšia záťaž: Spišská Nová Ves – rušňové depo, 590 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    34záznamov do 5 km

    10 ložísk, 24 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    3plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: piesčité štrky a štrky nižších stredných terás1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty67%SR 16 %
    • fluviálne sedimenty nív33%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles60%SR 8,8 %
    • veľmi malý pokles40%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov nížinných tokov50%SR 20 %
    • rajón pleistocénnych riečnych terás50%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Hornádskej a časti Popradskej kotliny100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,36typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    23,4°dH, veľmi tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (4,18 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    711mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalciumCa109 mg/l91. percentil
    • KloridokCl51,3 mg/l91. percentil
    • SzulfátokSO4109 mg/l91. percentil
    • NátriumNa30,4 mg/l90. percentil
    • MagnéziumMg35,5 mg/l89. percentil
    • DraslíkK8,02 mg/l88. percentil
    • FluoridokF0,243 mg/l88. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3351 mg/l86. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrátokNO314,2 mg/l84. percentil
    • FosforečnanyPO40,367 mg/l73. percentil
    • AmóniumNH40,121 mg/l53. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,93 mg/l44. percentil

    Fémek

    • AlumíniumAl594 μg/l95. percentil
    • VasFe0,423 mg/l90. percentil
    • MangánMn114 μg/l82. percentil
    • CinkZn6,32 μg/l47. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • RézCu81,9 mg/kg95. percentil
    • MolibdénMo0,906 mg/kg93. percentil
    • SzelénSe0,589 mg/kg91. percentil
    • CínSn5,19 mg/kg91. percentil
    • AntimonSb2,75 mg/kg86. percentil
    • KadmiumCd0,394 mg/kg80. percentil
    • NikkelNi33,6 mg/kg79. percentil
    • ArzénAs10,6 mg/kg78. percentil
    • KobaltCo9,92 mg/kg71. percentil
    • HiganyHg0,175 mg/kg71. percentil
    • BizmutBi0,286 mg/kg70. percentil
    • KrómCr83,7 mg/kg67. percentil
    • VanádiumV73,2 mg/kg61. percentil
    • ÓlomPb13,9 mg/kg39. percentil
    • CinkZn85,0 mg/kg37. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MangánMn1 361 mg/kg85. percentil
    • DraslíkK1,67 %74. percentil
    • NátriumNa0,971 %68. percentil
    • VasFe2,94 %63. percentil
    • FoszforP909 mg/kg58. percentil
    • AlumíniumAl5,82 %56. percentil
    • MagnéziumMg0,928 %54. percentil
    • KalciumCa2,01 %49. percentil
    • TitánTi3 961 mg/kg30. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi42,1 mg/kg91. percentil
    • BórB83,2 mg/kg90. percentil
    • RubídiumRb104 mg/kg82. percentil
    • YtriumY34,2 mg/kg80. percentil
    • CérCe65,8 mg/kg70. percentil
    • ZirkónZr401 mg/kg50. percentil
    • GáliumGa11,8 mg/kg32. percentil
    • BáriumBa374 mg/kg25. percentil
    • StronciumSr110 mg/kg25. percentil
    • BerilliumBe0,934 mg/kg24. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    52nGy/h vo vzduchu

    rozsah 44 až 58 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Kálium (K)K1,37 %68. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,73 ppm68. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,42 ppm53. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m33°C
    • Hustota povrchového tepelného toku65mW/m²

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)354–703m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek480m a.s.l.
    • Átlagos lejtés4,3°
    • Priemerná januárová teplota-4,2°C
    • Priemerná júlová teplota17,3°C
    • Ročné zrážky710mm

    Geomorfologické celky

    • Hornádska kotlina100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Markušovce – Hliníkové rudy (bauxity) (4,9 km od vody)Spišská Nová Ves – rušňové depo – SK2004900F (590 m od vody)Spišská Nová Ves – občasný (620 m od vody)Kúdelník I. – skládka TKO – Spišská Nová Ves – občasný (650 m od vody)Spišské Nová Ves – Spišská Nová Ves – občasný (680 m od vody)Smižany – občasný (740 m od vody)Smižany – občasný (1,0 km od vody)Kúdelník II. – Spišská Nová Ves – – (1,2 km od vody)Spišské Tomášovce – občasný (1,2 km od vody)Lieskovany – nijaký (1,3 km od vody)Lieskovany – nijaký (1,4 km od vody)Letanovce – nijaký (1,6 km od vody)Letanovce – občasný (2,0 km od vody)Danišovce – – (2,1 km od vody)Harichovce – trvalý (2,2 km od vody)Danišovce – občasný (2,6 km od vody)skládka škváry FINIŠ – Iliašovce – nijaký (2,9 km od vody)Levočské Lúky – Levoča – nijaký (3,0 km od vody)Letanovce – HKJ-4 – nekúpeľný (940 m od vody)Arnutovce – HKJ-3 – nekúpeľný (1,1 km od vody)Danišovce – DH-1 – nekúpeľný (3,6 km od vody)HKJ-3 – j2 (1,5 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (7,1 km od vody)a2 (7,3 km od vody)a1 (7,4 km od vody)b1 (7,7 km od vody)a1 (8,0 km od vody)b2 (8,7 km od vody)b1 (8,7 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,2 km od vody)c1 (9,4 km od vody)b1 (9,6 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Smižany – Spišská Nová Ves – tehliarske suroviny (1,8 km od vody)Spišské Tomášovce – stavebný kameň (2,1 km od vody)Spišská Nová Ves – Novoveská Huta – sadrovec (4,6 km od vody)Spišská Nová Ves – Novoveská Huta – anhydrit (4,6 km od vody)Smižany – Spišská Nová Ves – tehliarske suroviny (1,8 km od vody)Spišské Tomášovce – stavebný kameň (2,1 km od vody)Spišská Nová Ves I – anhydrit (4,7 km od vody)Odorín – vápnitý slieň (4,0 km od vody)Spišská Nová Ves I – anhydrit (4,7 km od vody)Levoča – Baláž – štrkopiesky a piesky (5,0 km od vody)Smižany – štrkopiesky (460 m od vody)Maša – kameňolom – stavebný kameň – pieskovec (660 m od vody)Smižany – štrkopiesky (710 m od vody)Spišská Nová Ves – Blaumond – stavebný kameň – pieskovec (920 m od vody)Maša – lom – stavebný kameň – mikrokonglomeráty (1,0 km od vody)Spišská Nová Ves – Pod skalou – stavebný kameň – dolomitický vápenec (1,2 km od vody)Arnutovce II – stavebný kameň – pieskovec (1,5 km od vody)Smižany – Fe rudy (1,8 km od vody)Spišská Nová Ves – Ferčakovce – stavebný piesok – pieskovec (2,0 km od vody)Letanovce – stavebný kameň – piesčité bridlice až pi (2,3 km od vody)Spišská Nová Ves – Schullerloh – stavebný kameň – dolomit (2,4 km od vody)Danišovce – stavebný kameň – pieskovec (2,8 km od vody)Predná Huta – stavebný kameň – dolomit (3,2 km od vody)Spišská Nová Ves – stavebný piesok (konglomerát – pieskovec (3,4 km od vody)Levočské Lúky – Karčelak – stavebný kameň – pieskovec (3,5 km od vody)Markušovce – stavebný kameň (mikrokonglomeráty – pies (3,5 km od vody)Levočské Lúky – Bicír – štrkopiesky (4,1 km od vody)Kurimany – stavebný piesok – pieskovec (4,3 km od vody)Iliašovce – stavebný kameň – pieskovec (4,4 km od vody)Markušovce – Al rudy – bauxit (4,5 km od vody)Levočské Lúky – štrkopiesky (4,5 km od vody)Hrabušice – hliníkové rudy (3,4 km od vody)Markušovce – hliníkové rudy (4,3 km od vody)Spišské Tomášovce – všeobecná geológia (2,0 km od vody)Markušovce – všeobecná geológia (3,8 km od vody)Novoveská Huta – mineralógia (4,7 km od vody)– Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)Spišská Nová Ves (30 m od vody)Letanovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Spišská Nová Ves (90 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Spišská Nová Ves – monitorovací vrt (120 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Spišská Nová Ves – monitorovací vrt (140 m od vody)Smižany (150 m od vody)Spišská Nová Ves – monitorovací vrt (160 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Spišská Nová Ves – monitorovací vrt (190 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Spišská Nová Ves (190 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Spišská Nová Ves – monitorovací vrt (200 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Sp.Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Spišská Nová Ves (230 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Spišská Nová Ves (260 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (300 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (340 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Letanovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (390 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Spišská Nová Ves – negatívny vrt (440 m od vody)Spišská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (460 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (230 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (480 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (640 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (740 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (780 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (780 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (810 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (880 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (900 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (910 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (920 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (950 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (950 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)závrt – Bodové krasové javy (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)závrt – Bodové krasové javy (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)závrt – Bodové krasové javy (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)Spišská Nová Ves, 900m V od K 564 – prameň (1,6 km od vody)Spišská Nová Ves – dolinka Labanec,studnička p.M – prameň (2,2 km od vody)Sp. Nová Ves – prameň (2,2 km od vody)Ferčákovce, 600m JJZ od K489 – vrt (2,3 km od vody)Sp. Nová Ves – prameň (2,3 km od vody)Teplička-Pučiská, 1900m SSV od K 640 – prameň (2,4 km od vody)Smižany – prameň (2,5 km od vody)Tepličský Brúsnik, vrt J.Halečku – vrt (2,5 km od vody)Teplička nad Hornádom, prameň v dedine – prameň (2,6 km od vody)Smižany – studňa (2,8 km od vody)800m Z od K 564 – prameň (2,8 km od vody)Markušovce, 2000m JJZ od K 490 Na krížiku – prameň (2,9 km od vody)Čingov – prameň (3,0 km od vody)zlato 2 ks – zlato (80 m od vody)zlato 1 ks – zlato (110 m od vody)zlato 1 ks – zlato (940 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 249 μg/lmedián 40,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Brusník, potok, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 970 μg/lmedián 610 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Brusník, potok, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,10 μg/lmedián 3,70 μg/l12 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Brusník, Zohra, obec Letanovce, 1992, 150 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Brusník, potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,15 μg/l12 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: HORNÁD, 2005, 810 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 70,0 μg/lmedián 50,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 400m JZ od Arnutoviec, 1992, 940 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hornád, 820 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 820 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 820 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,1 mg/lmedián 9,27 mg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 800m J od Arnutoviec, 1992, 430 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)31 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)29 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)11 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)3 vzorky, najviac 500 zŕn
    • Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 25 zŕn
    • Arany (Au)3 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 2 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    32752 zrná80 m
    32731 zrno110 m
    25651 zrno940 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)28 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))10 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO37×
    • Ca-HCO32×
    • Ca-HCO3-SO41×
    • Ca-Mg-SO41×
    • Mg-Ca-SO4-HCO31×
    • Ca-Mg-HCO3-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A6×
    • trieda B4×
    • trieda F2×
    • trieda C1×

    Kovy v podzemnej vode

    • SzelénSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,60 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 8,90 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,70 μg/lmedián 1,70 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 68,0 μg/lmedián 21,0 μg/l31 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,100 mg/lmedián 0,0100 mg/l31 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 184 μg/lmedián 25,0 μg/l31 vzoriek19 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa22,30 Bq/l1,92 Bq/l
    forrás415,3 Bq/l9,30 Bq/l
    upravený prameň231,0 Bq/l22,2 Bq/l
    potok, rieka12,12 Bq/l2,12 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie111,1 Bq/l11,1 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie115,6 Bq/l15,6 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody11,38 Bq/l1,38 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Smižany – Iglótehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,8 km
    Smižany – Iglótehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,8 km
    Spišské Tomášovcestavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,1 km
    Spišské Tomášovcestavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,1 km
    Odorínvápnitý slieňLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,0 km
    Igló – Novoveská HutasadrovecŤažené ložisko – VSK, s.r.o.4,6 km
    Igló – Novoveská HutaanhydritŤažené ložisko – VSK, s.r.o.4,6 km
    Igló IanhydritLožisko s predpokladom využívania zásob – URANPRES, spol. s r.o.4,7 km
    Igló IanhydritLožisko s predpokladom využívania zásob – URANPRES, spol. s r.o.4,7 km
    Lőcse – Balážštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – MATRIXSLOVAKIASERVIS, s.r.o.5,0 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    MarkušovceHliníkové rudy (bauxity)Alložiskový výskyt4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    360 vrtov v pásme 3 km, z toho 157 hydrogeologických a 203 ostatných; s číslom archívnej správy 328.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m257×
    • 10–30 m25×
    • 30–100 m52×
    • 100–300 m11×
    • nad 300 m8×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Igló3,5 m11624 114Aa69.pdf30 m
    4-271 Iglóhydrogeologický7,0 m10174860 m
    Letanovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou40,0 m30007 113Bb20.pdf80 m
    Igló3,6 m11624 114Aa70.pdf90 m
    Iglóúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m15252 114Aa51.pdf100 m
    BK-VMr-33ložiskový6,4 m12892100 m
    Pb92inžiniersko-geologický1,8 m87338100 m
    Iglóúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,2 m11624 114Aa71.pdf110 m
    Iglóúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou4,7 m11619 114Aa57.pdf110 m
    Iglóúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,5 m11624 114Aa67.pdf120 m
    Iglómonitorovací vrt6,0 m86652 114Aa132.pdf120 m
    SX-3špeciálne účely6,0 m86652120 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Letanovce – HKJ-425 °C8,0 l/s607 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný940 m
    Arnutovce – HKJ-331 °C11,8 l/s1133 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný1,1 km
    Danišovce – DH-1–0,1 l/s1000 m–nevyužívaný3,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    HKJ-3geotermálna voda22 – 385 – 1511,5 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 5113,1 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1517,3 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 537,7 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1518,7 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 519,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Igló – rušňové depoSK2004900F590 m

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Igló450 m²1987–620 m
    Kúdelník I. – skládka TKO – Spišská Nová Ves35 000 m²1991monitorovaná650 m
    Spišské Nová Ves – Igló3 000 m²1988–680 m
    Smižany100 m²1990–740 m
    Smižany600 m²1989–1,0 km
    Kúdelník II. – Igló26 650 m²1996monitorovaná1,2 km
    Spišské Tomášovce250 m²1989–1,2 km
    Lieskovany100 m²1990–1,3 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy3×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny3×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Igló1 horgászvíz · 12 km8Brusník8

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Bodrog és Hernád