Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
22100 felől
Alacsony aktivitás · 4 horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Nagyon magas0
Magas0
Átlagos0
Alacsony4
Mikor van a legjobb ablakhány horgászvíznek van a legjobb kétórás ablaka adott órában
00
06
12
18
A legtöbb horgászvíznek a legjobb ablaka 06:00 körül van.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 07:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízállás a vízfolyásnál
Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról
Vízállások a vízfolyásnál
Állomás
Állapot
Változás
Hőmérséklet
Hosťovce
114 cm
–
Metzenseifen-Nižný Metzenseifen
9 cm
–
Turňa nad Bodvou
65 cm
–
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Élénk vízfolyásHegylábi folyó kavicsos fenékkel és gyors sodrással. Itt már a pér és a pisztráng is jól fejlődik.
A vízfolyás magassági profilja: 689-től 173 m tengerszint feletti magasságig 53,2 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
689 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
169 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
520 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
9,8 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
2,24
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
2019felvételezve: 2019. jún. 11.2022felvételezve: 2022. aug. 30.2025felvételezve: 2025. júl. 3.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Bodva
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 62 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek72 % čiary vody
11 % mladé sedimenty, 11 % metamorfity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 191 mg/l, mäkká voda (6,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
3 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Antimón 16,1 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
41°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 68 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 68 °C (prírastok 27 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
78nGy/h dávkový príkon
96. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
927objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu, S, Sb, Si
Najbližšie: Michal VII. št. (štôlňa), 30 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
4vzorky so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (190 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Antimón 51,5 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (zadný potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
582vrtov do 3 km
1476 rozborov vody v okolí
Z toho 582 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
79lokalít do 3 km
1 záťaž, 78 skládok
Najbližšia záťaž: Medzev – Strojsmalt, 40 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
144záznamov do 5 km
28 ložísk, 116 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
27plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek72%SR 72 %
Mladé sedimenty11%SR 8,6 %
Metamorfity11%SR 1,4 %
Pieskovce a zlepence5,6%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér83%
paleozoikum st.11%
perm5,6%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
13×
kvartér
pleistocén
proluviálne sedimenty: hlinité a piesčité štrky s úlomkami hornín v nízkych náplavových kužeľoch
1×
perm
starší perm
rožňavské súvrstvie
1×
paleozoikum st.
mladší devón? – starší karbón?
štóske súvrstvie
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,3m
5 – 1050%SR 20 %
2 – 530%SR 48 %
10 – 1520%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM79%SR 13 %
SILICIKUM21%SR 3,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT74%SR 16 %
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT26%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)89%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)11%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih68%SR 26 %
stredný zdvih21%SR 32 %
veľmi malý zdvih11%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 18 z 23 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kavics56%SR 52 %
Bázické vulkanity22%SR 6,6 %
Metamorfity22%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)56%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)22%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)22%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum Volovských vrchov v povodí Bodvy55%SR 0,0 %
mezozoikum centrálnej a východnej časti Slovenského krasu30%SR 1,4 %
neogén a kvartér Košickej kotliny a Abovskej pahorkatiny v povodí Bodvy15%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4-HCO3100%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
F100%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 8,13typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
6,2°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,11 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
191mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 64Mg 24Na+K 13
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 61SO₄ 28Cl 11
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
KloridokCl9,22 mg/l51. percentil
SzulfátokSO432,5 mg/l38. percentil
DraslíkK2,18 mg/l35. percentil
NátriumNa6,04 mg/l34. percentil
FluoridokF0,0711 mg/l24. percentil
MagnéziumMg7,36 mg/l21. percentil
KalciumCa32,4 mg/l21. percentil
HydrogénuhličitanyHCO389,0 mg/l16. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
AntimonSb16,1 mg/kg95. percentil
CínSn6,16 mg/kg94. percentil
BizmutBi0,581 mg/kg92. percentil
ArzénAs17,8 mg/kg88. percentil
RézCu45,3 mg/kg87. percentil
HiganyHg0,344 mg/kg85. percentil
CinkZn132 mg/kg74. percentil
KobaltCo9,35 mg/kg64. percentil
MolibdénMo0,439 mg/kg60. percentil
KadmiumCd0,233 mg/kg60. percentil
VanádiumV72,4 mg/kg59. percentil
NikkelNi26,5 mg/kg59. percentil
ÓlomPb16,1 mg/kg53. percentil
KrómCr73,7 mg/kg52. percentil
SzelénSe0,139 mg/kg21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK1,92 %91. percentil
VasFe3,44 %80. percentil
AlumíniumAl6,68 %80. percentil
TitánTi5 519 mg/kg80. percentil
MangánMn1 119 mg/kg74. percentil
FoszforP911 mg/kg59. percentil
NátriumNa0,756 %27. percentil
KalciumCa1,23 %22. percentil
MagnéziumMg0,605 %14. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BórB120 mg/kg95. percentil
YtriumY44,2 mg/kg95. percentil
BerilliumBe2,54 mg/kg95. percentil
CérCe86,9 mg/kg94. percentil
RubídiumRb121 mg/kg94. percentil
LítiumLi43,9 mg/kg93. percentil
ZirkónZr472 mg/kg72. percentil
BáriumBa505 mg/kg71. percentil
GáliumGa15,6 mg/kg64. percentil
StronciumSr63,3 mg/kg2. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
78nGy/h vo vzduchu
rozsah 54 až 93 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Kálium (K)K2,16 %96. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh11,9 ppm96. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU3,39 ppm93. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
41 / 68 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 27 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 68 mW/m².
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,4°C
Priemerná júlová teplota17,1°C
Ročné zrážky805mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma55%SR 33 %
kotlinová klíma45%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 51,5 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: zadný potok, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,4 μg/lmedián 4,80 μg/l75 vzoriek8 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: zadný potok, 1993, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 19,0 μg/lmedián 1,60 μg/l75 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bodva, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,250 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zlatná, potok, 100 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 59,0 μg/lmedián 5,00 μg/l75 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ida, 1993, 850 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,5 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: zadný potok, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,50 μg/l75 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 1993, 120 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 70,0 μg/lmedián 20,0 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ida, 1993, 850 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 260 μg/lmedián 40,0 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ida, 1993, 850 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l72 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ida, 1993, 850 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 18,5 mg/lmedián 9,64 mg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zábava, potok, 1993, 380 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)54 vzoriek, najviac 815 zŕn
Scheelit (CaWO₄)34 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kasiterit (SnO₂)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
Arany (Au)4 vzorky, najviac 3 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
57
3 zrná
10 m
49
3 zrná
50 m
25
3 zrná
190 m
28
1 zrno
770 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Turmalíny (komplexný borosilikát)82 vzoriek, najviac 315 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)16 vzoriek, najviac 315 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)13 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO330×
Ca-SO4-HCO37×
Ca-Mg-HCO34×
Mg-Ca-NO3-HCO33×
Ca-HCO3-SO42×
Mg-Ca-HCO32×
Mg-Ca-HCO3-SO42×
Ca-Na-HCO3-Cl-NO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A17×
trieda B16×
trieda E15×
trieda F6×
trieda C2×
trieda H1×
trieda G1×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 240 μg/lmedián 3,00 μg/l110 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 145 μg/lmedián 0,200 μg/l110 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 190 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25 000 μg/lmedián 36,0 μg/l110 vzoriek8 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 27,2 μg/lmedián 0,750 μg/l110 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,100 μg/l110 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,8 μg/lmedián 0,250 μg/l110 vzoriek52 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,770 mg/lmedián 0,0100 mg/l110 vzoriek38 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 42,5 μg/lmedián 0,500 μg/l110 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l110 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 360 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l110 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,500 μg/l110 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l54 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
forrás
37
202 Bq/l
9,27 Bq/l
studňa
4
121 Bq/l
9,30 Bq/l
potok, rieka
18
8,15 Bq/l
0,265 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
1,18 Bq/l
0,755 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
27,9 Bq/l
7,28 Bq/l
upravený prameň
4
177 Bq/l
90,1 Bq/l
výtok z banského diela
3
9,53 Bq/l
6,45 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe661×
Cu571×
S95×
Sb29×
Si10×
Hg2×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah331×
halda297×
štôlňa261×
šachta19×
iný druh objektu14×
odkalisko1×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Michal VII. št.
štôlňa
Fe,Cu rudy
30 m
Štôlňa
štôlňa
Fe
40 m
Halda
halda
Fe rudy
40 m
Halda
halda
Fe
40 m
Halda
halda
Fe rudy
1920
50 m
Kochova baňa- štôlňa Pluto
štôlňa
Fe rudy
1965
60 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Fe rudy
60 m
Halda Červenej štôlne
halda
Fe, Cu rudy
70 m
Bezmenný objekt – halda
halda
Fe rudy
70 m
Bezmenný objekt – halda
halda
Fe rudy
80 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Drienovec I
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – LB MINERALS SK, s.r.o.
80 m
Žarnov I
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – KLP s.r.o
670 m
Žarnov I
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – KLP s.r.o
800 m
Žarnov I
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – KLP s.r.o
800 m
Žarnov
sialitická surovina
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Danucem Slovensko a.s.
1,4 km
Žarnov
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Danucem Slovensko a.s.
1,7 km
Hosťovce
vápenec ostatný
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
1,8 km
Hosťovce
vápenec ostatný
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
1,8 km
Metzenseifen
železné rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,1 km
Metzenseifen
železné rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,1 km
Smolník
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,7 km
Smolník
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,7 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Štós, žily Čierna Moldava
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
170 m
Medzev, žila Pavol
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
310 m
Medzev, žila Kloptaň
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
370 m
Štós, žila Pivering-lom
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
390 m
Medzev, žila Nanebovstúpenie
Komplexné železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
460 m
Štós, žila Žalobka
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
480 m
Štós, žila Kastor
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
510 m
Štós, žila Blatnica
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
530 m
Medzev, žila Andreas
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
530 m
Medzev, žily Babeta, Cilka, Dajana, Elza Flóra, Gita, Ida, Jarka, Kveta a Pri kríži
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
560 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
582 vrtov v pásme 3 km, z toho 184 hydrogeologických a 398 ostatných; s číslom archívnej správy 582.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m144×
10–30 m248×
30–100 m97×
100–300 m69×
nad 300 m9×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
Štos
širokoprofilový vrt
–
37144 114Dc7.pdf
10 m
Jasov
širokoprofilový vrt
15,0 m
21985 126Bb16.pdf
20 m
Jasov
monitorovací vrt
8,6 m
20082 126Bb6.pdf
20 m
Hosťovce
širokoprofilový vrt
9,0 m
70334 126Bc22.pdf
20 m
Jasov
monitorovací vrt
15,0 m
20082 126Bb2.pdf
20 m
Jasov
monitorovací vrt
10,0 m
20082 126Bb5.pdf
20 m
Hosťovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
168,0 m
77008 126Bc25.pdf
30 m
V-7
inžiniersko-geologický
6,0 m
86611
30 m
VN156-6
životné prostredie
–
96444
30 m
Štos
širokoprofilový vrt
7,3 m
31547 114Dc5.pdf
40 m
Jasov
monitorovací vrt
22,0 m
20082 126Bb1.pdf
40 m
Hosťovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 m
31745 126Bc18.pdf
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
1
7,1 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Metzenseifen – Strojsmalt
SK200500FK
40 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Štós III. – Štós
–
1981
–
10 m
Szepsi V. – Szepsi
–
1988
–
30 m
Štós I. – Štós
–
1985
–
30 m
Nižný Metzenseifen II. – Vyšný Metzenseifen
–
1987
–
30 m
Štós II. – Štós
250 m²
1980
–
30 m
Nižný Metzenseifen I. – Vyšný Metzenseifen
150 m²
1990
–
40 m
Jasov IV. – Jasov
–
1979
–
40 m
Štós VI. – Štós
–
1983
–
60 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy27×
Stupeň aktivity
Potenciálny22×
Stabilizovaný4×
Aktívny1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova12×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00012×
Nedostatočne doložené3×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.