Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
26100 felől
Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
Smolnický potok, ablakpontszám 31.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 02:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Gyors vízfolyásPodhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.
A vízfolyás magassági profilja: 638-től 425 m tengerszint feletti magasságig 16,2 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
638 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
414 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
224 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
14 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,15
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Smolnický potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 16 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek100 % čiary vody
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,4modelový odhad
typ vody Ca–Mg–SO₄
Mineralizácia 131 mg/l, mäkká voda (4,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
8 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Meď 287 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
76nGy/h dávkový príkon
96. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
901objektov do 3 km
ťažené: Cu, Fe, S, Sb, Si
Najbližšie: Halda BL 25 (halda), 30 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
4 rudné minerály v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
8 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 1 730 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Smolnícka Huta).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
35vrtov do 3 km
645 rozborov vody v okolí
Z toho 35 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.
Environmentálne záťaže a skládky
13lokalít do 3 km
1 záťaž, 12 skládok
Najbližšia záťaž: Smolník – ťažba pyritových rúd, 70 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
100záznamov do 5 km
12 ložísk, 88 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
5plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek100%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
4×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty67%SR 16 %
fluviálne sedimenty nív33%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 4 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Metamorfity67%SR 2,4 %
Kavics33%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)67%SR 2,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,42typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
4,1°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,74 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
131mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 48Mg 41Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
SO₄ 69HCO₃ 24
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SzulfátokSO460,6 mg/l69. percentil
FluoridokF0,0923 mg/l37. percentil
KloridokCl4,28 mg/l29. percentil
MagnéziumMg8,26 mg/l25. percentil
DraslíkK1,54 mg/l21. percentil
NátriumNa3,21 mg/l14. percentil
KalciumCa16,0 mg/l7. percentil
HydrogénuhličitanyHCO327,0 mg/l3. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
RézCu287 mg/kg95. percentil
CínSn18,6 mg/kg95. percentil
ArzénAs41,7 mg/kg95. percentil
BizmutBi1,48 mg/kg95. percentil
ÓlomPb53,1 mg/kg95. percentil
AntimonSb21,1 mg/kg95. percentil
MolibdénMo0,860 mg/kg92. percentil
HiganyHg0,566 mg/kg91. percentil
CinkZn163 mg/kg84. percentil
KobaltCo11,3 mg/kg82. percentil
KadmiumCd0,324 mg/kg74. percentil
VanádiumV67,1 mg/kg48. percentil
NikkelNi22,5 mg/kg39. percentil
KrómCr62,6 mg/kg34. percentil
SzelénSe0,0822 mg/kg6. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK1,89 %90. percentil
VasFe3,91 %89. percentil
TitánTi6 157 mg/kg87. percentil
AlumíniumAl6,55 %77. percentil
NátriumNa1,01 %73. percentil
MangánMn950 mg/kg61. percentil
FoszforP806 mg/kg45. percentil
MagnéziumMg0,687 %24. percentil
KalciumCa0,421 %2. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY48,3 mg/kg96. percentil
BerilliumBe2,42 mg/kg94. percentil
CérCe82,4 mg/kg92. percentil
RubídiumRb114 mg/kg90. percentil
LítiumLi41,0 mg/kg89. percentil
BórB79,0 mg/kg87. percentil
ZirkónZr522 mg/kg83. percentil
GáliumGa15,6 mg/kg65. percentil
BáriumBa478 mg/kg63. percentil
StronciumSr56,9 mg/kg1. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
76nGy/h vo vzduchu
rozsah 62 až 86 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Kálium (K)K2,27 %97. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh11,0 ppm96. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU3,27 ppm91. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 730 μg/lmedián 5,40 μg/l33 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Smolnícka Huta, 2000, 40 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 260 μg/lmedián 5,00 μg/l33 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Smolnícka Huta, 2000, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 0,250 μg/l33 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Smolnícka Huta, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 29,0 μg/lmedián 2,50 μg/l33 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Smolnícka Huta, 2000, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 62,5 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Smolnícka Huta, pod odkaliskom, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Z okraj obce Smolník, 1993, 140 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 12,0 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mníšek nad Hnilcom, 1999, 450 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,20 μg/lmedián 3,30 μg/l33 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Z okraj obce Smolník, 1993, 140 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrmierne zvýšená
najvyššie 400 μg/lmedián 40,0 μg/l33 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Smolník, potok, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 60,0 μg/lmedián 10,0 μg/l33 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 700m J od obce Smolnícka Huta, 1993, 660 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 34,0 mg/lmedián 8,91 mg/l33 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Smolnícka Huta, 2000, 40 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)17 vzoriek, najviac 315 zŕn
Scheelit (CaWO₄)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Turmalíny (komplexný borosilikát)33 vzoriek, najviac 315 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-SO4-HCO314×
Ca-SO4-HCO37×
Ca-Mg-HCO3-SO46×
Mg-Ca-SO44×
Ca-HCO34×
Ca-Mg-SO42×
Mg-Ca-HCO3-SO42×
Ca-Mg-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B26×
trieda F12×
trieda H4×
trieda G2×
trieda D1×
trieda C1×
trieda E1×
trieda A1×
Kovy v podzemnej vode
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 513 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek52 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 79,0 μg/lmedián 1,20 μg/l46 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 410 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 80,0 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 170 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,8 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,780 mg/lmedián 0,0100 mg/l46 vzoriek46 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 410 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 42,5 μg/lmedián 1,10 μg/l46 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5 200 μg/lmedián 14,5 μg/l46 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 170 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 440 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLibežná hodnota
najvyššie 13,0 μg/lmedián 1,00 μg/l46 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
potok, rieka
1
0,210 Bq/l
0,210 Bq/l
forrás
19
174 Bq/l
18,9 Bq/l
výtok z banského diela
3
22,0 Bq/l
7,86 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
24,4 Bq/l
19,2 Bq/l
upravený prameň
2
177 Bq/l
92,5 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
27,9 Bq/l
27,9 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Cu561×
Fe536×
S98×
Sb64×
Si14×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah329×
halda287×
štôlňa258×
šachta18×
iný druh objektu7×
odkalisko2×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda BL 25
halda
Cu, S rudy
30 m
Štôlňa
štôlňa
Fe rudy
40 m
Halda BL 06
halda
Cu, S rudy
50 m
Halda BL 05
halda
Cu, S rudy
50 m
Halda BL 03
halda
Cu, S rudy
50 m
Halda pri štôlni Štofik
halda
Fe rudy
50 m
Halda
halda
Fe-Cu-Si rudy
50 m
Štôlňa Katarína II. (Štofík)
štôlňa
pyrit
50 m
Halda
halda
Fe rudy
50 m
Halda BL 25
halda
Cu, S rudy
50 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Smolník
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
300 m
Smolník
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
300 m
Mníšek nad Hnilcom I
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
830 m
Mníšek nad Hnilcom I
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
830 m
Mníšek nad Hnilcom
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,2 km
Smolník I
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,3 km
Smolník I
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,3 km
Švedlár – Štofova dolina
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,6 km
Prakovce
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,6 km
Metzenseifen
železné rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
4,7 km
Metzenseifen
železné rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
4,7 km
Helcmanovce – Zlatá žila
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
4,9 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Smolník, žily Belá, Rybník, Vrchná Belá, Katarína a Kotlinec
Komplexné železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
170 m
Smolník Cu
Medené rudy
Cu
stredné ložisko
250 m
Smolnícka Huta, žily Diana, Ľudovít a Pluto
Komplexné železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
300 m
Smolník, žily Šarlotra a Pyritová
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
370 m
Smolník, žily Kríž a kompas
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
520 m
Štós, Štósky vrch
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
610 m
Mníšek nad Hnilcom – žily nad Mníškom
Kremeň žilný
kremeň
mineralogický výskyt
630 m
Mníšek nad Hnilcom, výskyt Špičiak
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
790 m
Smolnícka Huta, žily Márie Snežnej a Štósky vrch
Komplexné železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
1,1 km
Smolník, žily Bujaková a Šalma
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,2 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
35 vrtov v pásme 3 km, z toho 15 hydrogeologických a 20 ostatných; s číslom archívnej správy 35.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m13×
10–30 m6×
30–100 m8×
100–300 m4×
nad 300 m4×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
R-97
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
30 m
Sm-1
mapovací
82,5 m
4177
80 m
Mníšek nad Hnilcom
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,3 m
17775 114Da9.pdf
90 m
R-85
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
90 m
GTI-2/97
ložiskový
9,0 m
82625
100 m
G-31 S
mapovací
304,0 m
4177
110 m
R-83
inžiniersko-geologický
4,0 m
80782
120 m
R-84
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
140 m
Sm-2
mapovací
82,5 m
4177
160 m
R-96
inžiniersko-geologický
4,0 m
80782
190 m
G-29
mapovací
341,0 m
4177
200 m
Sm-4
mapovací
82,5 m
4177
200 m
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Smolník – ťažba pyritových rúd
SK200500FK
70 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Smolník
450 m²
1990
–
40 m
Smolník – Koršinská – Smolník
300 m²
1988
monitorovaná
50 m
Smolník
250 m²
1990
–
60 m
Smolník
300 m²
1988
–
70 m
Mníšek nad Hnilcom
100 m²
1990
–
70 m
Koršinská – skládka KO – Smolník
5 560 m²
1987
monitorovaná
80 m
Smolnícka Huta – TDO – Smolnícka Huta
1 000 m²
1982
monitorovaná
120 m
Mníšek nad Hnilcom
30 m²
2001
–
130 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy5×
Stupeň aktivity
Potenciálny5×
Súčasný stav
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0005×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.