Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Pokutský potok

Vízgyűjtő: GaramLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
11,1km
kerület
Besztercebányai kerület
Légi felvétel a(z) Pokutský potok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Pokutský potok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Pokutský potok, ablakpontszám 31.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 13:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Bystrina Hegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.

    2004006008001 0001 2000 km5 km10 km
    A vízfolyás magassági profilja: 1 052-től 416 m tengerszint feletti magasságig 11,1 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    1 055 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    391 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    664 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    60 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,18

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2017 és 2023 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Pokutský potok vízfolyás 2017-es évekbeli légi felvétele
    2017felvételezve: 2017. aug. 17.
    Pokutský potok vízfolyás 2020-es évekbeli légi felvétele
    2020felvételezve: 2020. aug. 1.
    Pokutský potok vízfolyás 2023-es évekbeli légi felvétele
    2023felvételezve: 2023. júl. 17.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Pokutský potok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 1 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • 1–2 mutató1

    Legszennyezettebb horgászvizekmindegyik nem teljesített határértékkel

    • Pokutský potokPokutský potok · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben1 mutató

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Pokutský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 71,8 mg/l, mäkká voda (2,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kobalt 15,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    60nGy/h dávkový príkon

    86. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    7objektov do 3 km

    ťažené: Au, Ag

    Najbližšie: Pingové pole (pinga, pingový ťah), 2,1 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 5 zŕn v jednej vzorke (30 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,30 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (potok, prítok Pokutského potoka, 1000m SZ od Tisovho brala).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    12vrtov do 3 km

    443 rozborov vody v okolí

    Z toho 12 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    36°C na ústí vrtu

    3 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Vyhne – H-1, výdatnosť 5,0 l/s, 9,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    7lokalít do 3 km

    7 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    32záznamov do 5 km

    4 ložiská, 28 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    55plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,0m
    • 0 – 260%SR 16 %
    • 2 – 540%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • neovulkanity100%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • stredoslovenské neovulkanity100%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón efuzívnych hornín100%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia neovulkanitov100%SR 4,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity80%SR 6,6 %
    • Kyslé vulkanity20%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)80%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)20%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová100%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity pohoria Vtáčnik a Pohronský Inovec100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Žiarska kotlina80%SR 6,4 %
    • Hornonitrianska kotlina20%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,78typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    2,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,37 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    71,8mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,71 mg/l25. percentil
    • NátriumNa3,29 mg/l14. percentil
    • KloridokCl2,25 mg/l12. percentil
    • FluoridokF0,0533 mg/l9. percentil
    • SzulfátokSO416,0 mg/l8. percentil
    • MagnéziumMg2,63 mg/l4. percentil
    • KalciumCa10,6 mg/l3. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO326,1 mg/l3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrátokNO38,84 mg/l68. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,35 mg/l29. percentil
    • AmóniumNH40,0431 mg/l22. percentil
    • FosforečnanyPO40,0350 mg/l20. percentil

    Fémek

    • CinkZn24,5 μg/l90. percentil
    • AlumíniumAl172 μg/l75. percentil
    • VasFe0,0589 mg/l28. percentil
    • MangánMn8,90 μg/l18. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KobaltCo15,5 mg/kg95. percentil
    • VanádiumV125 mg/kg95. percentil
    • ÓlomPb28,2 mg/kg85. percentil
    • NikkelNi35,5 mg/kg82. percentil
    • KadmiumCd0,298 mg/kg71. percentil
    • HiganyHg0,147 mg/kg65. percentil
    • CinkZn113 mg/kg64. percentil
    • SzelénSe0,299 mg/kg62. percentil
    • AntimonSb0,651 mg/kg51. percentil
    • RézCu22,2 mg/kg43. percentil
    • MolibdénMo0,311 mg/kg36. percentil
    • BizmutBi0,176 mg/kg33. percentil
    • CínSn1,85 mg/kg15. percentil
    • ArzénAs4,03 mg/kg12. percentil
    • KrómCr38,1 mg/kg6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • VasFe4,52 %95. percentil
    • AlumíniumAl7,47 %93. percentil
    • MangánMn1 468 mg/kg88. percentil
    • TitánTi6 113 mg/kg87. percentil
    • MagnéziumMg1,46 %80. percentil
    • NátriumNa1,01 %73. percentil
    • FoszforP930 mg/kg61. percentil
    • KalciumCa2,28 %55. percentil
    • DraslíkK1,10 %5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr210 mg/kg89. percentil
    • GáliumGa17,0 mg/kg74. percentil
    • BáriumBa498 mg/kg69. percentil
    • YtriumY28,5 mg/kg55. percentil
    • BerilliumBe1,40 mg/kg49. percentil
    • ZirkónZr264 mg/kg15. percentil
    • RubídiumRb69,9 mg/kg11. percentil
    • CérCe45,4 mg/kg10. percentil
    • LítiumLi19,9 mg/kg5. percentil
    • BórB22,1 mg/kg3. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    60nGy/h vo vzduchu

    rozsah 44 až 109 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    alacsony

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,21 ppm87. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,13 ppm87. percentil
    • Kálium (K)K1,46 %81. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1374 029 Bq/m²93. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • alacsony100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -70nT

    rozsah -219 až 204 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -21mGal

    reziduálna +0,9 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Žiarska kotlina80%SR 6,4 %
    • Hornonitrianska kotlina20%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)218–1 346m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek641m a.s.l.
    • Átlagos lejtés15,7°
    • Priemerná januárová teplota-6,5°C
    • Priemerná júlová teplota12,5°C
    • Ročné zrážky1 200mm

    Geomorfologické celky

    • Vtáčnik100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské stredohorie100%SR 9,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy náchylné na acidifikáciu100%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda100%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogénne vulkanity100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (2,1 km od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Kutacia štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Halda k objektu č.3 – 5 – halda (2,5 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,1 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,5 km od vody)Prochoť – Lazy – Zlaté rudy (2,4 km od vody)Prochot – Maispiak – Medené rudy (2,4 km od vody)Prochot – Polymetalické rudy (2,4 km od vody)Župkov – Ostatné rudy (3,5 km od vody)Imeľ – SV – 1 – Ostrý Grúň – občasný (1,5 km od vody)Hrabicov – Hrabičov – občasný (1,7 km od vody)Hrabicov – Hrabičov – trvalý (1,8 km od vody)Prochot – nijaký (2,0 km od vody)Kolárovo – Veľký Ostrov – Botakla – Kľak – občasný (2,0 km od vody)Hrabičov – občasný (2,2 km od vody)Horné Hámre – občasný (2,3 km od vody)Vyhne – H-1 – nekúpeľný (9,8 km od vody)Lukavica – Žarnovica – LKC-4 – nekúpeľný (9,8 km od vody)Vyhne – H-2 – nekúpeľný (9,9 km od vody)R-3 – j1 (8,6 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,9 km od vody)c2 (7,0 km od vody)c1 (7,0 km od vody)b1 (7,6 km od vody)a1 (9,1 km od vody)Dolná Ždaňa – Rakovec – stavebný kameň (3,4 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (4,9 km od vody)Dolná Ždaňa – Rakovec – stavebný kameň (3,5 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (4,7 km od vody)Ostrý Grúň – Hlboká dolina – stavebný kameň – andezit (90 m od vody)Žarnovica Tisovo bralo – stavebný kameň – ryolit (240 m od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (300 m od vody)Žarnovica Hlboká dolina – stavebný kameň – andezit (550 m od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (850 m od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (870 m od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (980 m od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (1,1 km od vody)Hrabičov – Havranie – stavebný kameň – andezit (1,2 km od vody)Ostrý Grúň – stavebný kameň – andezit (1,5 km od vody)Prochot – stavebný kameň – andezit (2,1 km od vody)Horné Pecno – stavebný kameň – andezit (2,2 km od vody)Prochot – stavebný kameň – andezit (2,4 km od vody) (2,4 km od vody)Skalka – stavebný kameň – andezit (2,5 km od vody)Bukovina – stavebný kameň – ryolitový tuf (3,6 km od vody)Bukovina – stavebný kameň – ryolitový tuf (3,7 km od vody)Dolný Župkov – stavebný kameň – andezit (3,8 km od vody)Dolný Kostolík – Bystričany – stavebný kameň – andezit (3,8 km od vody)Dolný Župkov – stavebný kameň – andezit (3,9 km od vody)Dolný Župkov – stavebný kameň – andezit (4,1 km od vody)Makovište – Bystričany – stavebný kameň – andezit (4,7 km od vody)Hrádok – Bystričany – stavebný kameň – andezit (4,8 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 130,464 – 139,1 – štrkopiesky (4,8 km od vody)Kľak, Kláštorná skala – vulkanity (2,2 km od vody)Župkov – mineralógia (2,8 km od vody)Ostrovica – vulkanity (3,4 km od vody)– Zosuvy (120 m od vody)OSTRY GRUN – Zosuvy (210 m od vody)OSTRY GRUN – Zosuvy (260 m od vody)– Blokové polia (560 m od vody)– Blokové rozpadliny (600 m od vody)KOLAROVA – Zosuvy (680 m od vody)– Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (830 m od vody)– Svahové prúdy (840 m od vody)– Blokové rozpadliny (850 m od vody)HRABICOV – Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)OSTRY GRUN – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Blokové polia (1,4 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,4 km od vody)HRABICOV – Zosuvy (1,5 km od vody)HRABICOV – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,6 km od vody)OSTRY GRUN – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Blokové polia (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Blokové polia (1,7 km od vody)– Blokové polia (1,9 km od vody)HRABICOV – Zosuvy (1,9 km od vody)OSTRY GRUN – Zosuvy (2,0 km od vody)– Blokové polia (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)KLAK – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)HRABICOV – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Blokové polia (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)KLAK – Zosuvy (2,4 km od vody)PROCHOT – Zosuvy (2,4 km od vody)KLAK – Zosuvy (2,5 km od vody)OSTRY GRUN – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)KLAK – Zosuvy (2,6 km od vody)PROCHOT – Zosuvy (2,6 km od vody)– Blokové polia (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Svahové prúdy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Skalné zrútenia (2,9 km od vody)– Blokové polia (3,0 km od vody)KLAK – Skalné zrútenia (3,0 km od vody)Hrabičov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Žarnovica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Žarnovica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (110 m od vody)Ostrý Grúň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Prochot – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Prochoť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Lehota pod Vtáčnikom – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,9 km od vody)Handlová – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (3,0 km od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (430 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)zlato 5 ks – zlato (30 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok, prítok Pokutského potoka, 1000m SZ od Tisovho brala, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,40 μg/l13 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1000m JZ od K1129 Magurka, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Klokov. potoka, 1500m JZ od K502, 960 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pokutský potok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 10,0 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok, 1993, 440 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok potoka Kľak, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Klokov. potoka, 1500m JZ od K502, 1993, 960 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Klokov. potoka, 1500m JZ od K502, 1993, 960 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Klokov. potoka, 1500m JZ od K502, 1993, 960 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 80,0 μg/lmedián 50,0 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Klokov. potoka, 1500m JZ od K502, 1993, 960 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 35,0 mg/lmedián 25,9 mg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: potok, prítok Pokutského potoka, 1000m SZ od Tisovho brala, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Pyrit (FeS₂)14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)8 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)6 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Arany (Au)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    317/H5 zŕn30 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)5 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l33 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l33 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 100 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,10 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 50 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 0,250 μg/l33 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0800 mg/lmedián 0,0100 mg/l33 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 412 μg/lmedián 3,00 μg/l33 vzoriek21 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l33 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l33 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l33 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 990 m od vody. Porovnanie: 35. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň1233,2 Bq/l6,40 Bq/l
    upravený prameň324,8 Bq/l17,2 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie12,80 Bq/l2,80 Bq/l
    vrt s prelivom110,2 Bq/l10,2 Bq/l
    potok, rieka11,51 Bq/l1,51 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au7×
    • Ag7×

    Druhy banských objektov

    • pinga, pingový ťah5×
    • halda1×
    • štôlňa1×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Pingové polepinga, pingový ťahAu,Ag2,1 km
    Pingový ťahpinga, pingový ťahAu,Ag2,1 km
    Pingové polepinga, pingový ťahAu,Ag2,4 km
    Pingový ťahpinga, pingový ťahAu,Ag2,4 km
    Kutacia štôlňaštôlňaAu,Ag2,5 km
    Pingový ťahpinga, pingový ťahAu,Ag2,5 km
    Halda k objektu č.3haldaAu,Ag2,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Dolná Ždaňa – Rakovecstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,4 km
    Dolná Ždaňa – Rakovecstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km
    Podhradiestavebný kameňŤažené ložisko – AKE s.r.o.4,7 km
    Podhradiestavebný kameňŤažené ložisko – AKE s.r.o.4,9 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    Prochoť – LazyZlaté rudyAumineralogický výskyt2,4 km
    Prochot – MaispiakMedené rudyAu, Cumineralogický výskyt2,4 km
    ProchotPolymetalické rudyPb, Znmineralogický výskyt2,4 km
    ŽupkovOstatné rudyAg, Bimineralogický výskyt3,5 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    12 vrtov v pásme 3 km, z toho 8 hydrogeologických a 4 ostatných; s číslom archívnej správy 12.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m3×
    • 10–30 m2×
    • 30–100 m2×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m3×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Hrabičovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom300,0 m63665 122Ab8.pdf40 m
    Žarnovicaširokoprofilový vrt80,0 m23157 122Ad2.pdf90 m
    Žarnovicaširokoprofilový vrt4,0 m23157 122Ad1.pdf110 m
    MEB-1štruktúrny1 398,6 m47469290 m
    VTP-30/91ložiskový25,0 m825881,4 km
    Ostrý Grúňúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou200,0 m84838 122Ad16.pdf1,5 km
    Prochotúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom2,0 m84838 122Ab17.pdf2,0 km
    VTP-28/91ložiskový25,0 m825882,1 km
    Š-66inžiniersko-geologický8,3 m589292,5 km
    Prochoťúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m29912 122Ab1.pdf2,8 km
    Lehota pod Vtáčnikomštruktúrny vrt s obyčajnou vodou200,0 m63665 122Ab11.pdf2,9 km
    Handlováštruktúrny vrt s obyčajnou vodou777,0 m77011 122Ab15.pdf3,0 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Vyhne – H-136 °C5,0 l/s92 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný9,8 km
    Lukavica – Žarnovica – LKC-435 °C10,0 l/s876 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný9,8 km
    Vyhne – H-236 °C2,5 l/s65 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný9,9 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 564,2 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1517,0 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 517,0 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 517,6 km
    R-3geotermálna voda22 – 38< 518,6 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Imeľ – SV – 1 – Ostrý Grúň60 m²1971–1,5 km
    Hrabicov – Hrabičov60 m²1989–1,7 km
    Hrabicov – Hrabičov350 m²1978–1,8 km
    Prochot–1972–2,0 km
    Kolárovo – Veľký Ostrov – Botakla – Kľak–1970–2,0 km
    Hrabičov100 m²1986–2,2 km
    Horné Hámre90 m²1985–2,3 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy38×
    • Blokové polia10×
    • Blokové rozpadliny3×
    • Skalné zrútenia2×
    • Svahové prúdy2×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný42×
    • Potenciálny13×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova21×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0005×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×
    • Nedostatočne doložené1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. OZ Žarnovica1 horgászvíz · 11 km22Pokutský potok22

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam