Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Tisovník

Vízgyűjtő: GaramLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
30,4km
kerület
Besztercebányai kerület
Légi felvétel a(z) Tisovník vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Tisovník vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Tisovník, ablakpontszám 36.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 01:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Dolná Strehová18 cm–
    Horný Tisovník55 cm–
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 00:58

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    02004006008000 km10 km20 km30 km
    A vízfolyás magassági profilja: 743-től 197 m tengerszint feletti magasságig 30,3 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    743 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    166 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    577 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    19 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,27

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Tisovník vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 21.
    Tisovník vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. júl. 7.
    Tisovník vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. júl. 27.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Tisovník vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 0 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • Nincs nem teljesített norma1

    A vízfolyás profilja a forrástól a torkolatiga nem teljesített mutatók száma 2025-ben az SHMÚ-helyszíneken

    01234Šuľa, a Madačka torkolata, felett, fkm 25,4: 1 mutató (2025)Vieska, fkm 9,4: nincs megszegett szabvány (2025)rkm 25 (felső szakasz)rkm 9 (a torkolat felé)
    Helyek megjelenítése a táblázatban (2)
    • Šuľa, a Madačka torkolata, felettrkm 25,41 mutató
    • Vieskarkm 9,4nincs nem teljesített norma
    • a norma nem teljesül
    • nincs nem teljesített norma
    • a pont nincs az évkönyvben

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Tisovník

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 30 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 3,77 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Tisovník, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    64vrtov do 3 km

    757 rozborov vody v okolí

    Z toho 64 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    38°C na ústí vrtu

    5 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Slovenské Kľačany – TSK-1, výdatnosť 2,0 l/s, 430 m od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    17lokalít do 3 km

    17 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    29záznamov do 5 km

    14 ložísk, 15 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    1plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Kalinka – Banisko – Zlaté rudy (3,4 km od vody)Kalinka – Medené rudy (3,4 km od vody)Kalinka – Skalka – Ostatné (3,5 km od vody)Klokoč, Slatinské lazy – Medené rudy (4,9 km od vody)pri Tisovníku – Príboj – nijaký (50 m od vody)pri dolnom moste – Červeňany – trvalý (110 m od vody)Pod Ožvaldom – Horný Tisovník – nijaký (110 m od vody)Brusník – Horná Strehová – nijaký (240 m od vody)Senné – Dolina – Príboj – nijaký (240 m od vody)pri križovatke – Slovenské Kľačany – občasný (240 m od vody)pri dome smútku – Senné – nijaký (350 m od vody)Senné – Dolné vršky – Senné – nijaký (450 m od vody)Senné – rázcestie – Senné – nedá sa odhadnúť (490 m od vody)Slovenské Kľačany – pri cintoríne – Slovenské Kľ – nijaký (620 m od vody)oproti cintorínu – Slovenské Kľačany – nijaký (880 m od vody)Vieska – pri mostíku – Vieska nad Tisovníkom – občasný (1,5 km od vody)pri stredisku PD – Vieska nad Tisovníkom – občasný (1,6 km od vody)Vieska – Vieska nad Tisovníkom – nijaký (1,7 km od vody)Starý vrch – Veľký Lom – nijaký (1,8 km od vody)pri Koprovnici – Horné Strháre – občasný (2,0 km od vody)Dolná Strehová – za Karatkou – Dolná Strehová – nijaký (2,9 km od vody)Slovenské Kľačany – TSK-1 – nekúpeľný (430 m od vody)Dolná Strehová – Vieska – HGDS-1 – nekúpeľný (2,0 km od vody)Dolná Strehová – M-4 – nekúpeľný (2,1 km od vody)Hámor – LKŠ-1 – nekúpeľný (8,5 km od vody)Muľa – Hámor – S-107 – nekúpeľný (8,5 km od vody)TSK-1 – j1 (640 m od vody)HGDŠ-1, M-4 – j1 (3,4 km od vody)LKŠ-1,2 – j2 (8,0 km od vody)b1 (60 m od vody)a1 (410 m od vody)b1 (510 m od vody)a1 (610 m od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (1,8 km od vody)c1 (1,8 km od vody)a1 (2,3 km od vody)c1 (2,3 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,7 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (4,5 km od vody)b1 (4,7 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,2 km od vody)b1 (9,2 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,5 km od vody)c1 (9,5 km od vody)Dolná Strehová (4,2 km od vody)Horný Tisovník – stavebný kameň (2,0 km od vody)Ľuboreč – Lysec – stavebný kameň (3,6 km od vody)Horné Strháre – štrkopiesky a piesky (4,5 km od vody)Červeňany – hnedé uhlie (60 m od vody)Žihľava – Vátovce – hnedé uhlie (1,8 km od vody)Horný Tisovník – stavebný kameň (2,0 km od vody)Veľký Lom – hnedé uhlie (3,3 km od vody)Ľuboreč – Lysec – stavebný kameň (3,6 km od vody)Horné Strháre – štrkopiesky a piesky (4,5 km od vody)Veľký Lom – hnedé uhlie (3,3 km od vody)Horný Tisovník – Medokyšné – stavebný kameň (90 m od vody)Horný Tisovník – Páleniská – stavebný kameň (2,0 km od vody)Lom nad Lazmi – stavebný kameň (3,3 km od vody)Zaježová – Dubina – stavebný kameň (4,8 km od vody)JUP – okrajové časti – hnedé uhlie (430 m od vody)Slovenské Kľačany – Baniská – stavebný piesok (pieskovo – lapilové tuf (1,2 km od vody)Dolné Strháre – stavebný kameň – aglomeráty andezitov (3,2 km od vody)Kalinka Banisko – Au rudy (3,4 km od vody)Kalinka pri Detve – síra (3,4 km od vody)Kalinka Banisko – hydrokvarcit, pyrofylit (3,5 km od vody)Kalinka pri Detve – síra (3,5 km od vody)Dolná Strehová – stavebný piesok – pyroklastiká (3,7 km od vody)Javorie – Urbanová – stavebný kameň – andezit (3,7 km od vody)Turie Pole – stavebný kameň – andezit (4,0 km od vody)Horné Strháre – stavebný piesok – piesky (4,9 km od vody)Stará Huta-Blýskavica – vulkanity (940 m od vody)Stará Huta – vulkanity (2,8 km od vody)Vígľašská Huta-Kalinka – mineralógia (3,1 km od vody)SENNE – Zosuvy (970 m od vody)Senné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Horný Tisovník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Slovenské Kľačany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Slov. Kľačany – pozorovací vrt SHMÚ (130 m od vody)Slovenské Kľačany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Dolný Tisovník (190 m od vody)Brusník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Horná Strehová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Brusník – pozorovací vrt SHMÚ (290 m od vody)Senné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (320 m od vody)Senné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Slovenské Kľačany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (590 m od vody)Horná Strehová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (650 m od vody)Slovenské Kľačany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Senné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (980 m od vody)Závada – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Závada – Chrťany, osada Jazero – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Dolná Strehová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Závada – Chrťany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Chrťany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Chrťany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Dolná Strehová – pozorovací vrt SHMÚ (2,7 km od vody)Veľký Lom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)10 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SzelénSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,77 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tisovník, potok, 2005, 60 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 43,0 μg/lmedián 5,00 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tisovník, 2008, 30 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,80 μg/lmedián 2,50 μg/l17 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sterhovica, potok, 2004, 420 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,90 μg/lmedián 1,00 μg/l17 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sterhovica, potok, 2004, 420 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,14 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tisovník, potok, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,65 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tisovník, potok, 2005, 30 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCubežná hodnota
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,20 μg/l17 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tisovník, potok, 2012, 70 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 40,0 μg/lmedián 21,5 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Strehovica, potok, 2012, 730 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 133 μg/lmedián 124 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Tisovník, potok, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tisovník, potok, 70 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 73,3 mg/lmedián 39,9 mg/l17 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Dolný Tisovník – pravostranný prítok potok Tisovník, v obci , 2005, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)31 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)31 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)29 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)31 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)31 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)30 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)26 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)25 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))16 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))11 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)8 vzoriek, najviac 74 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 48,0 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 28,0 μg/lmedián 0,600 μg/l59 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 240 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,330 mg/lmedián 0,0100 mg/l59 vzoriek37 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l59 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 840 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 310 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 903 μg/lmedián 5,00 μg/l59 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 210 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l59 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 210 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,00 μg/l59 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa522,2 Bq/l4,52 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody214,5 Bq/l13,9 Bq/l
    forrás18112 Bq/l8,18 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie112,6 Bq/l12,6 Bq/l
    minerálny prameň333,3 Bq/l20,7 Bq/l
    upravený prameň15,87 Bq/l5,87 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Červeňanyhnedé uhlieLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava60 m
    Horný Tisovník – Medokyšnéstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DIAN DS s.r.o.90 m
    Žihľava – Vátovcehnedé uhlieLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,8 km
    Horný Tisovníkstavebný kameňŤažené ložisko – AMAS, s.r.o.2,0 km
    Horný Tisovníkstavebný kameňŤažené ložisko – AMAS, s.r.o.2,0 km
    Horný Tisovník – Páleniskástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – AMAS, s.r.o.2,0 km
    Veľký Lomhnedé uhlieLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,3 km
    Veľký Lomhnedé uhlieLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,3 km
    Lom nad Lazmistavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Vojenské lesy a majetky SR, š.p., Pliešovce3,3 km
    Ľuboreč – Lysecstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SKC, s.r.o.3,6 km
    Ľuboreč – Lysecstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,6 km
    Horné Strháreštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.4,5 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    Kalinka – BaniskoZlaté rudyAumineralogický výskyt3,4 km
    KalinkaMedené rudyCu, Au, Momineralogický výskyt3,4 km
    Kalinka – SkalkaEgyébmineralogický výskyt3,5 km
    Klokoč, Slatinské lazyMedené rudyCu, Au, Momineralogický výskyt4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    64 vrtov v pásme 3 km, z toho 23 hydrogeologických a 41 ostatných; s číslom archívnej správy 64.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m18×
    • 10–30 m3×
    • 30–100 m8×
    • 100–300 m14×
    • nad 300 m21×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Sennéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou160,0 m74947 135Bb25.pdf10 m
    Horný Tisovníkúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou150,0 m75680 123Da3.pdf70 m
    VVL-3/94ložiskový251,0 m8364980 m
    3-249 Horná Strehováhydrogeologický7,0 m10174880 m
    Slovenské Kľačanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou600,0 m76565 135Bb26.pdf100 m
    Slov. Kľačanypozorovací vrt SHMÚ4,2 m18919 135Bb6.pdf130 m
    653/73ložiskový299,7 m76315160 m
    Slovenské Kľačanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou267,0 m37941 135Bb11.pdf180 m
    Dolný Tisovník21,1 m10725 123Dd1.pdf190 m
    Brusníkúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou24,0 m5798 135Bb1.pdf230 m
    Horná Strehováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou80,0 m93513 135Bb28.pdf230 m
    Brusníkpozorovací vrt SHMÚ5,0 m18919 135Bb7.pdf290 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Slovenské Kľačany – TSK-138 °C2,0 l/s600 mNa-HCO3nevyužívaný430 m
    Dolná Strehová – Vieska – HGDS-134 °C–625 mNa-HCO3využívaný2,0 km
    Dolná Strehová – M-435 °C–510,8 mNa-HCO3využívaný2,1 km
    Hámor – LKŠ-133 °C11,3 l/s626,2 mNa-HCO3nevyužívaný8,5 km
    Muľa – Hámor – S-10735 °C5,8 l/s385 mNa-HCO4nevyužívaný8,5 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória b1minerálna voda15-22< 5460 m
    kategória a1minerálna voda< 15< 529410 m
    TSK-1geotermálna voda22 – 38< 51640 m
    kategória c1minerálna voda23-38< 531,8 km
    HGDŠ-1, M-4geotermálna voda22 – 38< 513,4 km
    kategória Dolná Strehovátermálne kúpalisko––14,2 km
    LKŠ-1,2geotermálna voda22 – 385 – 1518,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    pri Tisovníku – Príboj40 m²1980–50 m
    pri dolnom moste – Červeňany20 m²1980–110 m
    Pod Ožvaldom – Horný Tisovník300 m²1970–110 m
    Brusník – Horná Strehová80 m²1990–240 m
    Senné – Dolina – Príboj20 m²1985–240 m
    pri križovatke – Slovenské Kľačany30 m²1970–240 m
    pri dome smútku – Senné40 m²1985–350 m
    Senné – Dolné vršky – Senné15 m²1990–450 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Nagykürtös1 horgászvíz · 30 km29Tisovník29

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam