Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Ľuborečský potok

Vízgyűjtő: GaramLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
17,6km
kerület
Besztercebányai kerület
Légi felvétel a(z) Ľuborečský potok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Ľuborečský potok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Ľuborečský potok, ablakpontszám 34.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 14:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    2003004005006007000 km5 km10 km15 km
    A vízfolyás magassági profilja: 629-től 242 m tengerszint feletti magasságig 17,6 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    637 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    222 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    415 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    24 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,05

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Ľuborečský potok vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. aug. 9.
    Ľuborečský potok vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 6.
    Ľuborečský potok vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. júl. 30.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Ľuborečský potok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 0 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • Nincs nem teljesített norma1

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • ammóniumionok vagy nitritek a szabvány felett legalább egy állomáson1
    • vas 1 mg/l-től1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Ľuborečský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 18 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Vulkanikus kőzetek33 % čiary vody

    33 % náplavy riek, 33 % mladé sedimenty

    Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 192 mg/l, mäkká voda (4,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 176 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C78 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 78 °C (prírastok 33 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    44nGy/h dávkový príkon

    13. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 13,5 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Ľuboreč, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    69vrtov do 3 km

    432 rozborov vody v okolí

    Z toho 69 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    38°C na ústí vrtu

    5 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Slovenské Kľačany – TSK-1, výdatnosť 2,0 l/s, 6,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    6 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    23záznamov do 5 km

    9 ložísk, 14 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    11plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Vulkanikus kőzetek33%SR 3,2 %
    • Náplavy riek33%SR 72 %
    • Mladé sedimenty33%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Vulkanikus kőzetek: Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • neovulkanity33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    neovulkanitystredný miocénformácie: I. etapa štiavnického stratovulkánu vrátane sebechlebskej formácie, zlatostudnianska, šútovská, starohutská,…1×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviáne sedimenty terás50%SR 3,1 %
    • deluviálne sedimenty50%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,1m
    • 0 – 257%SR 16 %
    • 2 – 543%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • neovulkanity100%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • stredoslovenské neovulkanity100%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón epiklastických hornín100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia neovulkanitov100%SR 4,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 7 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity83%SR 6,6 %
    • Kavics17%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)83%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)17%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity Krupinskej planiny, Ostrôžok a Pôtorskej pahorkatiny100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Hornostrhársko-trenčská prepadlina100%SR 0,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,64typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    4,5°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,81 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    192mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK3,81 mg/l62. percentil
    • NátriumNa6,72 mg/l38. percentil
    • KloridokCl4,54 mg/l31. percentil
    • FluoridokF0,0630 mg/l19. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3100 mg/l19. percentil
    • MagnéziumMg6,14 mg/l16. percentil
    • KalciumCa22,4 mg/l12. percentil
    • SzulfátokSO49,14 mg/l2. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,12 mg/l69. percentil
    • FosforečnanyPO40,159 mg/l54. percentil
    • AmóniumNH40,0967 mg/l45. percentil
    • NitrátokNO32,12 mg/l8. percentil

    Fémek

    • VasFe0,331 mg/l86. percentil
    • MangánMn50,4 μg/l62. percentil
    • AlumíniumAl54,6 μg/l45. percentil
    • CinkZn3,86 μg/l28. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • VanádiumV176 mg/kg96. percentil
    • KobaltCo17,2 mg/kg95. percentil
    • CinkZn149 mg/kg80. percentil
    • HiganyHg0,144 mg/kg64. percentil
    • ÓlomPb15,7 mg/kg51. percentil
    • CínSn2,61 mg/kg48. percentil
    • MolibdénMo0,277 mg/kg29. percentil
    • KadmiumCd0,0824 mg/kg19. percentil
    • AntimonSb0,362 mg/kg19. percentil
    • BizmutBi0,136 mg/kg17. percentil
    • RézCu15,9 mg/kg14. percentil
    • SzelénSe0,107 mg/kg12. percentil
    • NikkelNi11,3 mg/kg5. percentil
    • KrómCr36,0 mg/kg5. percentil
    • ArzénAs3,15 mg/kg5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • VasFe6,63 %96. percentil
    • AlumíniumAl7,99 %96. percentil
    • TitánTi9 546 mg/kg96. percentil
    • MangánMn1 833 mg/kg94. percentil
    • NátriumNa0,899 %57. percentil
    • MagnéziumMg0,835 %45. percentil
    • KalciumCa1,45 %31. percentil
    • FoszforP681 mg/kg28. percentil
    • DraslíkK1,02 %5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • YtriumY37,2 mg/kg89. percentil
    • GáliumGa18,4 mg/kg84. percentil
    • StronciumSr162 mg/kg70. percentil
    • BerilliumBe1,58 mg/kg60. percentil
    • CérCe59,7 mg/kg52. percentil
    • ZirkónZr407 mg/kg52. percentil
    • BáriumBa434 mg/kg49. percentil
    • RubídiumRb66,3 mg/kg8. percentil
    • LítiumLi20,8 mg/kg7. percentil
    • BórB31,5 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    44nGy/h vo vzduchu

    rozsah 34 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    alacsony

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,18 ppm43. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,40 ppm28. percentil
    • Kálium (K)K0,924 %5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 333 Bq/m²40. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • alacsony75%SR 36 %
    • közepes25%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -54nT

    rozsah -140 až -8 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -7mGal

    reziduálna +4,6 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C78 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 78 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 33 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Hornostrhársko-trenčská prepadlina100%SR 0,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)139–880m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek483m a.s.l.
    • Átlagos lejtés10,9°
    • Priemerná januárová teplota-4,3°C
    • Priemerná júlová teplota17,3°C
    • Ročné zrážky775mm

    Geomorfologické celky

    • Ostrôžky86%SR 0,0 %
    • Juhoslovenská kotlina14%SR 4,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské stredohorie86%SR 9,1 %
    • Lučensko-košická zníženina14%SR 7,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma75%SR 33 %
    • kotlinová klíma25%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu50%SR 25 %
    • pôdy náchylné na acidifikáciu50%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogénne vulkanity100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Závada – Párovka – Závada pri Chrťanoch – nijaký (1,5 km od vody)Ábelová – nedá sa odhadnúť (1,8 km od vody)Políchno – Polichno – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Lehôtka – nedá sa odhadnúť (2,7 km od vody)pri ceste na Pravicu – Závada pri Chrťanoch – nijaký (2,7 km od vody)Lupoč – nijaký (3,0 km od vody)Dolná Strehová – M-4 – nekúpeľný (5,1 km od vody)Dolná Strehová – Vieska – HGDS-1 – nekúpeľný (5,4 km od vody)Slovenské Kľačany – TSK-1 – nekúpeľný (6,6 km od vody)Hámor – LKŠ-1 – nekúpeľný (9,1 km od vody)Muľa – Hámor – S-107 – nekúpeľný (9,3 km od vody)HGDŠ-1, M-4 – j1 (5,8 km od vody)TSK-1 – j1 (5,8 km od vody)LKŠ-1,2 – j2 (9,4 km od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,9 km od vody)b1 (5,4 km od vody)a1 (5,9 km od vody)b1 (6,0 km od vody)c1 (6,1 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (7,3 km od vody)c1 (7,5 km od vody)a1 (7,6 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,6 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Dolná Strehová (6,3 km od vody)Ľuboreč – Lysec – stavebný kameň (2,6 km od vody)Tuhár – dekoračný kameň (4,9 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (4,9 km od vody)Ľuboreč – Lysec – stavebný kameň (2,6 km od vody)Ľuboriečka – hnedé uhlie (3,2 km od vody)Tuhár – dekoračný kameň (4,8 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (4,8 km od vody)Ľuboriečka – hnedé uhlie (3,2 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (4,7 km od vody)Ľuboreč – stavebný piesok – piesky (360 m od vody)Ľuboreč – 3 – stavebný kameň – ryodacitový tuf (1,2 km od vody)Lupoč Lučenec okolie – stavebný kameň – ryolitové tufity (3,3 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (3,6 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (3,6 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (3,7 km od vody)Ľuboriečka – stavebný kameň – ryolitové tufy (3,9 km od vody)Tuhársky mlyn – stavebný kameň – dolomit (4,4 km od vody)Mašková – kóta 262,6 Skalica – stavebný kameň – čadičové pyroklastiká (4,4 km od vody)Ľuboriečka – stavebný kameň – ryolitové tufy; tufity (4,4 km od vody)Stará Halič – stavebný piesok – piesky (4,6 km od vody)Tuhár – drahé a ozdobné kamene – mramor (4,9 km od vody)Ľuboriečka – Šibalov Laz – stavebný kameň – ryodacitový tufit (4,9 km od vody)Budiná – Teplá dolina – stavebný kameň – žula (4,9 km od vody)Tuhár – všeobecná geológia (3,2 km od vody)LUBOREC – Zosuvy (310 m od vody)LUBOREC – Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)Ľuboreč – Zosuvy (1,0 km od vody)LUBOREC – Zosuvy (1,2 km od vody)LUBOREC – Blokové polia (1,5 km od vody)LUBOREC – Blokové polia (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)LUBOREC – Blokové polia (1,9 km od vody)ZAVADA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)Ľuboreč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Ľuboreč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Ľuboreč – monitorovací vrt (80 m od vody)Ábelová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Ľuboreč – monitorovací vrt (480 m od vody)Ľuboreč – monitorovací vrt (540 m od vody)Ľuboreč – monitorovací vrt (770 m od vody)Ľuboreč – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (890 m od vody)Ľuboreč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (950 m od vody)Ľuboreč – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,0 km od vody)Ľuboreč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Ľuboreč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)– monitorovací vrt (1,7 km od vody)– monitorovací vrt (1,8 km od vody)– pozorovací vrt SHMÚ (1,9 km od vody)Polichno – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Polichno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Polichno – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Polichno – monitorovací vrt (2,0 km od vody)– monitorovací vrt (2,0 km od vody)– pozorovací vrt SHMÚ (2,2 km od vody)– monitorovací vrt (2,2 km od vody)Polichno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)– monitorovací vrt (2,2 km od vody)– monitorovací vrt (2,2 km od vody)Polichno – negatívny vrt (2,2 km od vody)– monitorovací vrt (2,3 km od vody)Závada – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Dolná Strehová-Dúbrava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Budiná (2,9 km od vody)Ľuboriečka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)10 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 13,5 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľuboreč, potok, 90 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,668 μg/lmedián 0,150 μg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľuboreč, potok, 90 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,84 μg/lmedián 1,84 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Rieka, potok, 2004, 770 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbmierne zvýšená
      najvyššie 3,05 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľuboreč, potok, 90 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrbežná hodnota
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Riečka, potok, 800 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 207 μg/lmedián 207 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Rieka, potok, 2004, 770 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rieka, potok, 2004, 770 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,564 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľuboreč, potok, 90 m od vody. Porovnanie: 44. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rieka, potok, 2004, 770 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 25,0 μg/lmedián 19,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Ľuboreč, potok, 2012, 90 m od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
      najvyššie 51,2 mg/lmedián 45,1 mg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Rieka, potok, 2004, 770 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Magnetit (Fe₃O₄)38 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)37 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)36 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)30 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)14 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)10 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)3 vzorky, najviac 50 zŕn
    • Anatas (TiO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)40 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)40 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)40 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)39 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)38 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))27 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)10 vzoriek, najviac 133 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 0,250 μg/l35 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,6 μg/lmedián 0,250 μg/l35 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,140 mg/lmedián 0,0300 mg/l35 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 804 μg/lmedián 1,00 μg/l35 vzoriek49 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,250 μg/l35 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 740 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,500 μg/l35 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l35 vzoriek46 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l35 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSemierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l35 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 1,00 μg/l35 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l35 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa23,16 Bq/l3,08 Bq/l
    vrt s prelivom217,9 Bq/l9,86 Bq/l
    prameň678,6 Bq/l16,8 Bq/l
    minerálny prameň121,1 Bq/l21,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Ľuboreč – Lysecstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SKC, s.r.o.2,6 km
    Ľuboreč – Lysecstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,6 km
    Ľuboriečkahnedé uhlieLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,2 km
    Ľuboriečkahnedé uhlieLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,2 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – SKC, s.r.o.4,7 km
    Tuhárdekoračný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.4,8 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.4,8 km
    Tuhárdekoračný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.4,9 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    69 vrtov v pásme 3 km, z toho 32 hydrogeologických a 37 ostatných; s číslom archívnej správy 69.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m19×
    • 10–30 m5×
    • 30–100 m11×
    • 100–300 m23×
    • nad 300 m2×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Ľuborečúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou127,0 m79811 124Cc19.pdf20 m
    Ľuborečúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou133,0 m79811 136Aa15.pdf70 m
    Ľuborečmonitorovací vrt195,0 m79811 123Dd2.pdf80 m
    Ábelováširokoprofilový vrt120,0 m34496 123Db2.pdf90 m
    JP-70inžiniersko-geologický4,0 m85701150 m
    JT-132inžiniersko-geologický3,0 m85701250 m
    654/73ložiskový302,8 m76315320 m
    JP-38inžiniersko-geologický6,0 m85701390 m
    JP-37inžiniersko-geologický4,0 m85701420 m
    Ľuborečmonitorovací vrt120,0 m79811 136Aa13.pdf480 m
    Ľuborečmonitorovací vrt195,0 m79811 123Dd3.pdf540 m
    JT-129inžiniersko-geologický3,0 m85701640 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Dolná Strehová – M-435 °C–510,8 mNa-HCO3využívaný5,1 km
    Dolná Strehová – Vieska – HGDS-134 °C–625 mNa-HCO3využívaný5,4 km
    Slovenské Kľačany – TSK-138 °C2,0 l/s600 mNa-HCO3nevyužívaný6,6 km
    Hámor – LKŠ-133 °C11,3 l/s626,2 mNa-HCO3nevyužívaný9,1 km
    Muľa – Hámor – S-10735 °C5,8 l/s385 mNa-HCO4nevyužívaný9,3 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5171,3 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 525,4 km
    HGDŠ-1, M-4geotermálna voda22 – 38< 515,8 km
    TSK-1geotermálna voda22 – 38< 515,8 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 526,1 km
    kategória Dolná Strehovátermálne kúpalisko––16,3 km
    LKŠ-1,2geotermálna voda22 – 385 – 1519,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Závada – Párovka – Závada pri Chrťanoch50 m²1980–1,5 km
    Ábelová–1970–1,8 km
    Políchno – Polichno–––2,3 km
    Lehôtka–1960–2,7 km
    pri ceste na Pravicu – Závada pri Chrťanoch–1980–2,7 km
    Lupoč–1970–3,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy8×
    • Blokové polia3×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný7×
    • Potenciálny3×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova7×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
    • Nedostatočne doložené1×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Losonc1 horgászvíz · 18 km23Ľuborečský potok23

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam