Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Jelešna

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
26,4km
kerület
Zsolnai kerület
Légi felvétel a(z) Jelešna vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Jelešna vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

15:00–17:00

Jelešna, ablakpontszám 33.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 03:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Trsztena94 cm0,9 °C
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 02:58

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    5006007008009001 0000 km10 km20 km
    A vízfolyás magassági profilja: 884-től 608 m tengerszint feletti magasságig 26,4 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    884 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    590 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    294 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    11 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,48

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Jelešna vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 13.
    Jelešna vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 9.
    Jelešna vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. szept. 5.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Jelešna vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • ammóniumionok vagy nitritek a szabvány felett legalább egy állomáson1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Jelešna

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 25 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    33 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 294 mg/l, stredne tvrdá voda (10,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 113 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    39. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    10objektov do 3 km

    Najbližšie: Kutba (iný druh objektu), 10 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (260 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 8 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 72,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 79. percentil (Tvorkov potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    15vrtov do 3 km

    442 rozborov vody v okolí

    Z toho 15 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    56°C na ústí vrtu

    2 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Oravice – OZ-2, výdatnosť 100,0 l/s, 3,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    9lokalít do 3 km

    9 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    5záznamov do 5 km

    5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    64plôch do 3 km

    9 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Flyš33%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • paleogén33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    paleogéneocén – oligocénzuberecké súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 9 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Íly78%SR 3,9 %
    • Pieskovce22%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Morské)78%SR 0,5 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)22%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén povodia Bielej Oravy a neogén Oravskej kotliny67%SR 1,9 %
    • paleogén Oravskej vrchoviny, Skorušiny a časti Oravskej Magury33%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Skorušinská panva100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,03typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    10,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,78 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    294mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalciumCa55,7 mg/l41. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3183 mg/l40. percentil
    • KloridokCl4,73 mg/l32. percentil
    • MagnéziumMg9,45 mg/l30. percentil
    • DraslíkK1,85 mg/l28. percentil
    • SzulfátokSO422,1 mg/l20. percentil
    • NátriumNa3,89 mg/l19. percentil
    • FluoridokF0,0554 mg/l12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrátokNO36,29 mg/l50. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,99 mg/l45. percentil
    • AmóniumNH40,0391 mg/l19. percentil
    • FosforečnanyPO40,0272 mg/l16. percentil

    Fémek

    • VasFe0,162 mg/l68. percentil
    • MangánMn50,1 μg/l62. percentil
    • AlumíniumAl26,8 μg/l26. percentil
    • CinkZn1,82 μg/l11. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KrómCr113 mg/kg87. percentil
    • KadmiumCd0,227 mg/kg59. percentil
    • KobaltCo8,91 mg/kg57. percentil
    • MolibdénMo0,350 mg/kg45. percentil
    • HiganyHg0,0916 mg/kg44. percentil
    • NikkelNi23,2 mg/kg43. percentil
    • BizmutBi0,193 mg/kg40. percentil
    • SzelénSe0,202 mg/kg39. percentil
    • VanádiumV61,8 mg/kg34. percentil
    • ÓlomPb11,5 mg/kg23. percentil
    • AntimonSb0,393 mg/kg23. percentil
    • CínSn1,97 mg/kg20. percentil
    • ArzénAs4,12 mg/kg13. percentil
    • RézCu15,6 mg/kg13. percentil
    • CinkZn64,7 mg/kg13. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MangánMn1 356 mg/kg85. percentil
    • NátriumNa0,821 %40. percentil
    • DraslíkK1,40 %33. percentil
    • TitánTi3 960 mg/kg30. percentil
    • KalciumCa1,37 %28. percentil
    • FoszforP633 mg/kg22. percentil
    • VasFe2,20 %20. percentil
    • AlumíniumAl4,66 %15. percentil
    • MagnéziumMg0,574 %10. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr507 mg/kg81. percentil
    • BórB66,0 mg/kg66. percentil
    • BerilliumBe1,44 mg/kg51. percentil
    • LítiumLi29,7 mg/kg51. percentil
    • CérCe58,5 mg/kg48. percentil
    • YtriumY25,6 mg/kg38. percentil
    • RubídiumRb81,6 mg/kg32. percentil
    • BáriumBa357 mg/kg19. percentil
    • GáliumGa9,53 mg/kg17. percentil
    • StronciumSr87,5 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    rozsah 46 až 55 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Kálium (K)K1,37 %68. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,46 ppm35. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,85 ppm28. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Kutba – 6 – iný druh objektu (10 m od vody)Šachta – 1 – šachta (660 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Kutba – 6 – iný druh objektu (1,3 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (120 m od vody)Kutba – 6 – iný druh objektu (310 m od vody)Kutba – 6 – iný druh objektu (880 m od vody)Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (1,0 km od vody)Kutba – 6 – iný druh objektu (1,2 km od vody)Hladovka – občasný (90 m od vody)Hladovka – nedá sa odhadnúť (110 m od vody)Hladovka – občasný (930 m od vody)Suchá Hora – nedá sa odhadnúť (1,7 km od vody)Suchá Hora – nedá sa odhadnúť (1,7 km od vody)Vitanová – trvalý (1,9 km od vody)Suchá Hora – trvalý (2,0 km od vody)Vitanová – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Vitanová – trvalý (2,5 km od vody)Oravice – OZ-2 – nekúpeľný (3,6 km od vody)Oravice – OZ-1 – nekúpeľný (4,8 km od vody)OZ-1,2 – l5 (3,2 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,9 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (8,9 km od vody)Oravice (4,0 km od vody)Hladovka – hnedé uhlie (70 m od vody)Čimhová – hnedé uhlie (3,3 km od vody)Trstená – hnedé uhlie (3,8 km od vody)Liesek – hnedé uhlie (4,4 km od vody)Bobrov – hnedé uhlie (4,7 km od vody)– Svahové prúdy (50 m od vody)– Zosuvy (50 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (60 m od vody)– Zosuvy (70 m od vody)– Zosuvy (70 m od vody)– Zosuvy (80 m od vody)– Zosuvy (90 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (100 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (120 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (710 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (800 m od vody)HLADOVKA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)SUCHA HORA – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)SUCHA HORA – Zosuvy (1,2 km od vody)SUCHA HORA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)SUCHA HORA – Zosuvy (1,5 km od vody)VITANOVA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)VITANOVA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)VITANOVA – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)KRUPOVA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)BUDON – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)VITANOVA – Zosuvy (2,6 km od vody)BUDON – Zosuvy (2,6 km od vody)ORAVICE – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)ORAVICE – Zosuvy (2,7 km od vody)– Blokové polia (2,8 km od vody)VITANOVA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Ústie nad Priehradou, Dolný Kubín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Suchá Hora-colnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Liesek – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Liesek – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Liesek – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Suchá Hora – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Liesek – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)zlato 2 ks – zlato (260 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 72,0 μg/lmedián 40,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Tvorkov potok, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jelešňa, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jelešňa, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jelešňa, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jelešňa, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jelešňa, 50 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jelešňa, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jelešňa, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,2 mg/lmedián 9,28 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zimník, 2009, 580 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)11 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Arany (Au)2 vzorky, najviac 2 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    3991 zrno100 m
    4052 zrná260 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)7 vzoriek, najviac 409 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l36 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 500 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,100 μg/l36 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00750 mg/l36 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l36 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 500 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSemierne zvýšená
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l36 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 250 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l36 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 2,60 μg/lmedián 1,00 μg/l36 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l36 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 320 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 14,0 μg/lmedián 3,50 μg/l36 vzoriek19 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 250 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnbežná hodnota
      najvyššie 85,0 μg/lmedián 1,00 μg/l36 vzoriek42 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 860 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l36 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň216,2 Bq/l14,9 Bq/l
    forrás419,3 Bq/l17,1 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie117,1 Bq/l17,1 Bq/l
    potok, rieka110,6 Bq/l10,6 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • iný druh objektu7×
    • štôlňa2×
    • šachta1×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Kutbainý druh objektuuhlie10 m
    Výhradná kutbainý druh objektuuhlie?120 m
    Kutbainý druh objektuuhlie310 m
    Šachtašachtauhlie660 m
    Kutbainý druh objektuuhlie880 m
    Výhradná kutbainý druh objektuuhlie1,0 km
    Štôlňaštôlňauhlie1,2 km
    Kutbainý druh objektuuhlie?1,2 km
    Kutbainý druh objektuuhlie1,3 km
    Štôlňaštôlňauhlie2,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    15 vrtov v pásme 3 km, z toho 7 hydrogeologických a 8 ostatných; s číslom archívnej správy 15.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m8×
    • 10–30 m4×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    JT-14inžiniersko-geologický7,5 m8535780 m
    JT-13inžiniersko-geologický7,5 m8535790 m
    JT-10inžiniersko-geologický7,5 m85357100 m
    JT-11inžiniersko-geologický6,0 m85357100 m
    JT-8inžiniersko-geologický7,7 m85357120 m
    VT-1inžiniersko-geologický10,0 m844361,2 km
    Ústie nad Priehradou, Alsókubinúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 m75797 88Cc16.pdf1,5 km
    VTJ-1inžiniersko-geologický6,0 m849511,5 km
    VŽ-3/97ložiskový10,0 m826252,1 km
    Suchá Hora-colnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou21,0 m13929 88Dc2.pdf2,3 km
    Liesekúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,0 m75797 88Cd9.pdf2,5 km
    Liesekúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,0 m75797 88Cd10.pdf2,6 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Oravice – OZ-256 °C100,0 l/s1601 mCa-Mg-HCO3využívaný3,6 km
    Oravice – OZ-128 °C35,0 l/s600 mCa-HCO3nevyužívaný4,8 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    OZ-1,2geotermálna voda55 – 80> 5013,2 km
    kategória Oravicetermálne kúpalisko––14,0 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 574,1 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Hladovka–––90 m
    Hladovka–––110 m
    Hladovka700 m²––930 m
    Suchá Hora–––1,7 km
    Suchá Hora1 250 m²––1,7 km
    Vitanová–––1,9 km
    Suchá Hora–––2,0 km
    Vitanová600 m²––2,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy62×
    • Blokové polia1×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny51×
    • Aktívny9×
    • Stabilizovaný4×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova20×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0009×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Trsztena1 horgászvíz · 26 km27Jelešna27

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág