Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Paludžanka

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
7,5km
kerület
Zsolnai kerület
Légi felvétel a(z) Paludžanka vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Paludžanka vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Paludžanka, ablakpontszám 33.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 08:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Horáreň Hluché54 cm–
    Svätý Kríž40 cm–
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 08:58

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    5506006507007500 km2 km4 km6 km
    A vízfolyás magassági profilja: 705-től 572 m tengerszint feletti magasságig 7,5 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    705 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    562 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    143 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    19 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,12

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Paludžanka vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 12.
    Paludžanka vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 6.
    Paludžanka vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. júl. 31.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Paludžanka vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 0 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • Nincs nem teljesített norma1

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • ammóniumionok vagy nitritek a szabvány felett legalább egy állomáson1

    A vízfolyás profilja a forrástól a torkolatiga nem teljesített mutatók száma 2025-ben az SHMÚ-helyszíneken

    01234erdészház a Dúbrava község felett, fkm 10,0: nincs megszegett szabvány (2022)a Liptovská Mara-víztározóba torkollás felett, fkm 0,7: 1 mutató (2024)rkm 10 (felső szakasz)rkm 1 (a torkolat felé)
    Helyek megjelenítése a táblázatban (2)
    • erdészház a Dúbrava község felettrkm 10,0nincs nem teljesített norma
    • a Liptovská Mara-víztározóba torkollás felettrkm 0,71 mutató
    • a norma nem teljesül
    • nincs nem teljesített norma
    • a pont nincs az évkönyvben

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Paludžanka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 7 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 226 mg/l, mäkká voda (7,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Antimón 272 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km25 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 60 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    53nGy/h dávkový príkon

    67. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (310 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Antimón 162 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Paludzanka, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    117vrtov do 3 km

    243 rozborov vody v okolí

    Z toho 117 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    66°C na ústí vrtu

    8 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Bešeňová – FGTB-1, výdatnosť 32,0 l/s, 6,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    10lokalít do 3 km

    1 záťaž, 9 skládok

    Najbližšia záťaž: Lazisko – odkaliská Liptovská Dúbrava, 2,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    27záznamov do 5 km

    5 ložísk, 22 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    91plôch do 3 km

    6 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles67%SR 8,8 %
    • stredný pokles33%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér západnej a strednej časti Liptovskej kotliny100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Liptovská kotlina100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,17typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    7,6°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,36 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    226mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • MagnéziumMg10,2 mg/l33. percentil
    • KloridokCl4,35 mg/l30. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3137 mg/l28. percentil
    • SzulfátokSO424,7 mg/l25. percentil
    • KalciumCa37,5 mg/l25. percentil
    • DraslíkK1,55 mg/l22. percentil
    • NátriumNa4,11 mg/l21. percentil
    • FluoridokF0,0600 mg/l16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,34 mg/l54. percentil
    • FosforečnanyPO40,150 mg/l53. percentil
    • AmóniumNH40,0445 mg/l22. percentil
    • NitrátokNO33,32 mg/l20. percentil

    Fémek

    • CinkZn13,7 μg/l76. percentil
    • AlumíniumAl80,6 μg/l55. percentil
    • VasFe0,112 mg/l54. percentil
    • MangánMn20,5 μg/l40. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • AntimonSb272 mg/kg96. percentil
    • ArzénAs53,7 mg/kg95. percentil
    • ÓlomPb41,7 mg/kg93. percentil
    • MolibdénMo0,657 mg/kg84. percentil
    • SzelénSe0,388 mg/kg76. percentil
    • KadmiumCd0,320 mg/kg73. percentil
    • BizmutBi0,289 mg/kg71. percentil
    • CínSn3,20 mg/kg68. percentil
    • KrómCr66,4 mg/kg40. percentil
    • CinkZn84,7 mg/kg36. percentil
    • RézCu19,6 mg/kg31. percentil
    • VanádiumV59,1 mg/kg27. percentil
    • HiganyHg0,0641 mg/kg24. percentil
    • NikkelNi18,0 mg/kg21. percentil
    • KobaltCo5,13 mg/kg8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,93 %91. percentil
    • FoszforP1 165 mg/kg81. percentil
    • MagnéziumMg1,23 %72. percentil
    • NátriumNa0,979 %69. percentil
    • AlumíniumAl5,68 %52. percentil
    • KalciumCa2,01 %49. percentil
    • TitánTi3 997 mg/kg31. percentil
    • VasFe2,23 %22. percentil
    • MangánMn575 mg/kg15. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa21,7 mg/kg95. percentil
    • CérCe80,5 mg/kg91. percentil
    • BáriumBa629 mg/kg88. percentil
    • BórB76,2 mg/kg84. percentil
    • BerilliumBe2,05 mg/kg84. percentil
    • RubídiumRb100 mg/kg77. percentil
    • LítiumLi35,0 mg/kg75. percentil
    • StronciumSr164 mg/kg72. percentil
    • ZirkónZr387 mg/kg44. percentil
    • YtriumY25,1 mg/kg35. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    53nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Kálium (K)K1,54 %86. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,61 ppm58. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,47 ppm36. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km25 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    25 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 60 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Liptovská kotlina100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,0°C
    • Priemerná júlová teplota15,9°C
    • Ročné zrážky740mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Križianka – Zlaté rudy (2,3 km od vody)Žihlavná – Antimónové rudy (3,2 km od vody)Kamenisté – Antimónové rudy (3,7 km od vody)Terézia štôlňa – Antimónové rudy (4,3 km od vody)Dúbrava – Antimónové rudy (4,6 km od vody)Dúbrava – Ľubelská – Antimónové rudy (5,0 km od vody)Lazisko – odkaliská Liptovská Dúbrava – SK200300FK (2,9 km od vody)Gálovany – Gôtovany – nijaký (40 m od vody)Lazisko – Dúbrava – nijaký (40 m od vody)Sv.Kríž – Paludžanka – Svätý Kríž – nijaký (60 m od vody)Svätý Kríž – nedá sa odhadnúť (80 m od vody)Gálovany – pri HD – Gôtovany – nijaký (100 m od vody)Svätý Kríž pri HD (obec Vlachy) – Svätý Kríž – nijaký (540 m od vody)Dúbrava – nijaký (1,7 km od vody)Fiačice – Gôtovany – nijaký (2,1 km od vody)Dúbrava – ŠM – Dúbrava – nijaký (2,4 km od vody)Pavčina Lehota – FGL-1 – nekúpeľný (1,5 km od vody)Liptovský Trnovec – ZGL-2/A – nekúpeľný (3,4 km od vody)Bešeňová – FBe-1 – nekúpeľný (6,7 km od vody)Bešeňová – FGTB-1 – nekúpeľný (6,8 km od vody)Bešeňová – ZGL-1 – nekúpeľný (7,0 km od vody)Liptovský Ján – vrt – nekúpeľný (9,8 km od vody)Liptovský Ján – B-2 – nekúpeľný (9,9 km od vody)Liptovský Ján – B-1 – nekúpeľný (10,0 km od vody)FGL-1 – j2 (2,2 km od vody)ZGL-2/A – l4 (5,1 km od vody)ZGL-1 – l3 (7,1 km od vody)a1 (2,3 km od vody)a1 (2,7 km od vody)b1 (5,5 km od vody)a1 (5,9 km od vody)a1 (6,0 km od vody)b1 (6,4 km od vody)a1 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)c3 (7,0 km od vody)a1 (7,2 km od vody)b1 (8,0 km od vody)b2 (8,0 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (9,7 km od vody)c1 (9,8 km od vody)c3 (9,8 km od vody)c3 (9,8 km od vody)Bešeňová (6,3 km od vody)Liptovská Mara – štrkopiesky a piesky (1,8 km od vody)Liptovské Kľačany – dekoračný kameň (5,0 km od vody)Liptovská Mara – štrkopiesky a piesky (1,8 km od vody)Liptovské Kľačany – dekoračný kameň (5,0 km od vody)Liptovské Kľačany – dekoračný kameň (5,0 km od vody)Dúbrava – stavebný kameň – dolomit (830 m od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Paludza – Okolič – štrkopiesky (1,9 km od vody)Križianka – Au rudy, Sb rudy (2,2 km od vody)Dúbrava – stavebný kameň – dolomit (2,3 km od vody)Dúbrava – stavebný kameň – kremenec; kremité horni (3,4 km od vody) (3,4 km od vody) (3,8 km od vody) (3,9 km od vody) (4,2 km od vody)Ľubeľa – keramické íly (4,3 km od vody)Liptovské Kľačany – asfalt (4,3 km od vody)Dúbrava – odkalisko – stavebný kameň – granitová drtina (4,3 km od vody) (4,3 km od vody)Dúbrava – Dechtárka – Sb rudy (4,4 km od vody)Dúbrava – antimónové rudy (4,6 km od vody)Dúbrava – Ľubelská – antimónové rudy (5,0 km od vody)Dúbrava – mineralógia (3,4 km od vody)Demänovské jaskyne – geomorfológia (4,1 km od vody)GALOVANY – Zosuvy (90 m od vody)PALUDZA – Zosuvy (160 m od vody)LIPTOVSKY KRIZ – Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)GALOVANY – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)LIPTOVSKY KRIZ – Zosuvy (290 m od vody)GALOVANY – Zosuvy (290 m od vody)GALOVANY – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (310 m od vody)LIPTOVSKY KRIZ – Zosuvy (310 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)LAZISKO – Zosuvy (360 m od vody)LIPTOVSKY KRIZ – Zosuvy (360 m od vody)GALOVANY – Zosuvy (370 m od vody)LIPTOVSKY KRIZ – Zosuvy (410 m od vody)GALOVANY – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)GALOVANY – Zosuvy (440 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)LAZISKO – Zosuvy (610 m od vody)PALUDZA – Zosuvy (620 m od vody)GOTOVANY – Zosuvy (640 m od vody)LAZISKA – Zosuvy (650 m od vody)LAZISKO – Zosuvy (670 m od vody)PALUDZA – Svahové prúdy (750 m od vody)LAZISKA – Zosuvy (840 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)PALUDZA – Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (940 m od vody)– Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (970 m od vody)LIPTOVSKY KRIZ – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)LIPTOVSKY KRIZ – Zosuvy (1,1 km od vody)GOTOVANY – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)FIACICE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)PALUDZA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)CEMICE – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)BODICE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)BODICE – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)DEHTARE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)PALUDZKA – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)BODICE – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)BODICE – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)BODICE – Zosuvy (2,3 km od vody)DEHTARE – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)Gôtovany-Hôrky – Zosuvy (2,4 km od vody)GOTOVANY – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)GOTOVANY – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)Galovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Dúbrava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Liptovský Kríž – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Liptovský Kríž – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Dúbrava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Dúbava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (570 m od vody)Liptovský Kríž – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (680 m od vody)Dúbrava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Palúdza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Palúdza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Palúdza – negatívny vrt (1,4 km od vody)Pavčina Lehota – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (1,5 km od vody)Palúdza – negatívny vrt (1,7 km od vody)Benice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Gôtovany – negatívny vrt (1,8 km od vody)Gôtovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Benice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Nižné Gôtovany – Fiačice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Liptovská Mara – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Benice – negatívny vrt (2,1 km od vody)Palúdzka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Bodice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)zlato 1 ks – zlato (310 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 162 μg/lmedián 130 μg/l5 vzoriek20 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Paludzanka, potok, 1993, 770 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,20 μg/lmedián 5,25 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Paludzanka, potok, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Paludžanka, 2010, 70 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dúbrava, 1100m SZ od K1265, 920 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 55,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Paludzanka, potok, 1993, 770 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 230 μg/lmedián 230 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Paludzanka, potok, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dúbrava, 1100m SZ od K1265, 1992, 920 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dúbrava, 1100m SZ od K1265, 1992, 920 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dúbrava, 1100m SZ od K1265, 1992, 920 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dúbrava, 1100m SZ od K1265, 1992, 920 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,17 mg/lmedián 5,32 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Paludžanka, 2010, 70 m od vody. Porovnanie: 21. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Hematit (Fe₂O₃)28 vzoriek, najviac 700 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)28 vzoriek, najviac 700 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)27 vzoriek, najviac 1666 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)22 vzoriek, najviac 675 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)22 vzoriek, najviac 700 zŕn
    • Rutil (TiO₂)19 vzoriek, najviac 166 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 7 zŕn
    • Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Arany (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    K-61/B1 zrno310 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)27 vzoriek, najviac 1050 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))25 vzoriek, najviac 237 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))24 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)22 vzoriek, najviac 485 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)22 vzoriek, najviac 250 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)22 vzoriek, najviac 625 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2 vzorky, najviac 8 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 220 μg/lmedián 0,750 μg/l18 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,40 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 44,0 μg/lmedián 3,50 μg/l18 vzoriek28 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 220 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0500 mg/lmedián 0,00500 mg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,750 μg/l18 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,25 μg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 13,0 μg/lmedián 3,50 μg/l18 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    forrás633,8 Bq/l7,89 Bq/l
    vrt s prelivom16,34 Bq/l6,34 Bq/l
    upravený prameň215,8 Bq/l15,5 Bq/l
    studňa223,1 Bq/l21,7 Bq/l
    potok, rieka21,31 Bq/l0,835 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Liptovská Maraštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – Bekam, s.r.o.1,8 km
    Liptovská Maraštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – Bekam, s.r.o.1,8 km
    Liptovské Kľačanydekoračný kameňŤažené ložisko – KAMEŇOLOMY Liptovské Kľačany, s.r.o.5,0 km
    Liptovské Kľačanydekoračný kameňŤažené ložisko – KAMEŇOLOMY Liptovské Kľačany, s.r.o.5,0 km
    Liptovské Kľačanydekoračný kameňŤažené ložisko – KAMEŇOLOMY Liptovské Kľačany, s.r.o.5,0 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    KrižiankaZlaté rudyAu, Sbmineralogický výskyt2,3 km
    ŽihlavnáAntimónové rudySbmineralogický výskyt3,2 km
    KövesAntimónové rudySbmalé ložisko3,7 km
    Terézia štôlňaAntimónové rudySbmalé ložisko4,3 km
    DúbravaAntimónové rudySbmalé ložisko4,6 km
    Dúbrava – ĽubelskáAntimónové rudySb, Austredné ložisko5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    117 vrtov v pásme 3 km, z toho 22 hydrogeologických a 95 ostatných; s číslom archívnej správy 117.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m89×
    • 10–30 m19×
    • 30–100 m2×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Galovanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,0 m47826 100Cc20.pdf60 m
    VN13-5životné prostredie–9644470 m
    Dúbravaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m30411 100Cc24.pdf100 m
    Liptovský Krížúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m47828 100Cc21.pdf100 m
    LK-24hydrogeologický10,0 m30411100 m
    Liptovský Krížúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou14,0 m22279 100Cc1.pdf130 m
    Dúbravaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou16,0 m30411 100Cc25.pdf150 m
    LK-25hydrogeologický16,0 m30411150 m
    Dúbavaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m30411 100Cc26.pdf570 m
    LK-26hydrogeologický6,0 m30411570 m
    Liptovský Krížúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,0 m45846 100Cc19.pdf680 m
    Dúbravaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,0 m30411 100Cc27.pdf790 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Pavčina Lehota – FGL-132 °C–2129 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný1,5 km
    Liptovský Trnovec – ZGL-2/A61 °C31,0 l/s2500 mNa-HCO3využívaný3,4 km
    Bešeňová – FBe-125 °C5,4 l/s401 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný6,7 km
    Bešeňová – FGTB-166 °C32,0 l/s1833 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný6,8 km
    Bešeňová – ZGL-162 °C27,0 l/s1987 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný7,0 km
    Liptovský Ján – vrt29 °C30,0 l/s95 mCa-Mg-HCO3využívaný bez nahlasovania údajov9,8 km
    Liptovský Ján – B-229 °C–65 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný9,9 km
    Liptovský Ján – B-128 °C–120 mCa-Mg-SO4-HCO3nevyužívaný10,0 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    FGL-1geotermálna voda22 – 385 – 1512,2 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 5102,3 km
    ZGL-2/Ageotermálna voda55 – 8031 – 5015,1 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 535,5 km
    kategória Bešeňovátermálne kúpalisko––16,3 km
    kategória c3minerálna voda23-3816-3037,0 km
    ZGL-1geotermálna voda55 – 8016 – 3017,1 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1518,0 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 519,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Lazisko – odkaliská Liptovská DúbravaSK200300FK2,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Gálovany – Gôtovany–––40 m
    Lazisko – Dúbrava–––40 m
    Sv.Kríž – Paludžanka – Svätý Kríž–––60 m
    Svätý Kríž–1985–80 m
    Gálovany – pri HD – Gôtovany–––100 m
    Svätý Kríž pri HD (obec Vlachy) – Svätý Kríž–––540 m
    Dúbrava–1992–1,7 km
    Fiačice – Gôtovany700 m²––2,1 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy90×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny64×
    • Stabilizovaný21×
    • Aktívny6×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00034×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick10×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Lipt. Mikuláš1 horgászvíz · 7,5 km25Paludžanka25

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág