Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Polhoranka

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
25,8km
kerület
Zsolnai kerület
Légi felvétel a(z) Polhoranka vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Polhoranka vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Polhoranka, ablakpontszám 25.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 04:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Oravská Polhora25 cm–
    Zubrohlava90 cm0,0 °C
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 03:58

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Gyors vízfolyás Podhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.

    5006007008009001 0000 km10 km20 km
    A vízfolyás magassági profilja: 918-től 611 m tengerszint feletti magasságig 25,8 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    918 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    592 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    326 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    13 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,32

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Polhoranka vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 13.
    Polhoranka vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 9.
    Polhoranka vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. szept. 5.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Polhoranka vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • ammóniumionok vagy nitritek a szabvány felett legalább egy állomáson1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Polhoranka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 25 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek63 % čiary vody

    38 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 164 mg/l, mäkká voda (5,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 190 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    16. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 8 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 5,64 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Polhoranka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    129vrtov do 3 km

    609 rozborov vody v okolí

    Z toho 129 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    29°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Oravská Polhora – FPJ-1, výdatnosť 1,0 l/s, 2,4 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    17lokalít do 3 km

    1 záťaž, 16 skládok

    Najbližšia záťaž: Zubrohlava – kalové pole – ZŤS Námestovo, 1,0 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    12záznamov do 5 km

    3 ložiská, 9 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    103plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek63%SR 72 %
    • Flyš38%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér63%
    • flyš38%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív5×
    flyšeocénzlínske súvrstvie2×
    flyšeocénvychylovské súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,6m
    • 5 – 1040%SR 20 %
    • 2 – 540%SR 48 %
    • 0 – 220%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)89%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)11%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih89%SR 32 %
    • malý pokles11%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 8 z 9 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce63%SR 15 %
    • Kavics38%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)63%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)38%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén povodia Bielej Oravy a neogén Oravskej kotliny100%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Podbeskydská brázda100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,75typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    5,3°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,94 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    164mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,50 mg/l20. percentil
    • KloridokCl3,09 mg/l20. percentil
    • KalciumCa29,8 mg/l19. percentil
    • NátriumNa3,76 mg/l18. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO397,4 mg/l18. percentil
    • MagnéziumMg4,80 mg/l10. percentil
    • FluoridokF0,0514 mg/l6. percentil
    • SzulfátokSO413,0 mg/l5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,203 mg/l69. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,00 mg/l45. percentil
    • NitrátokNO34,37 mg/l31. percentil
    • FosforečnanyPO40,0279 mg/l16. percentil

    Fémek

    • VasFe0,141 mg/l63. percentil
    • AlumíniumAl79,3 μg/l55. percentil
    • MangánMn21,5 μg/l41. percentil
    • CinkZn1,35 μg/l6. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KrómCr190 mg/kg95. percentil
    • AntimonSb6,73 mg/kg92. percentil
    • NikkelNi35,0 mg/kg82. percentil
    • ArzénAs8,44 mg/kg68. percentil
    • KadmiumCd0,275 mg/kg68. percentil
    • RézCu24,3 mg/kg53. percentil
    • VanádiumV66,6 mg/kg46. percentil
    • ÓlomPb14,5 mg/kg43. percentil
    • CinkZn86,5 mg/kg38. percentil
    • KobaltCo7,68 mg/kg37. percentil
    • MolibdénMo0,310 mg/kg36. percentil
    • CínSn2,20 mg/kg30. percentil
    • BizmutBi0,161 mg/kg27. percentil
    • SzelénSe0,157 mg/kg26. percentil
    • HiganyHg0,0414 mg/kg8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • NátriumNa1,05 %77. percentil
    • MangánMn1 003 mg/kg65. percentil
    • VasFe2,86 %59. percentil
    • AlumíniumAl5,48 %45. percentil
    • TitánTi4 301 mg/kg44. percentil
    • DraslíkK1,40 %32. percentil
    • KalciumCa1,41 %29. percentil
    • MagnéziumMg0,722 %29. percentil
    • FoszforP416 mg/kg4. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BórB74,5 mg/kg82. percentil
    • LítiumLi35,5 mg/kg77. percentil
    • BerilliumBe1,74 mg/kg70. percentil
    • ZirkónZr417 mg/kg55. percentil
    • YtriumY25,4 mg/kg37. percentil
    • BáriumBa396 mg/kg34. percentil
    • RubídiumRb82,5 mg/kg34. percentil
    • GáliumGa11,2 mg/kg28. percentil
    • CérCe47,1 mg/kg13. percentil
    • StronciumSr91,7 mg/kg7. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 38 až 49 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,80 ppm27. percentil
    • Kálium (K)K1,16 %17. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,23 ppm17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Podbeskydská brázda100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Zubrohlava – kalové pole – ZŤS Námestovo – SK2003200P (1,0 km od vody)Rabča – nedá sa odhadnúť (40 m od vody)Oravská Polhora – nedá sa odhadnúť (40 m od vody)Rabča – nedá sa odhadnúť (70 m od vody)Rabča – nedá sa odhadnúť (70 m od vody)Oravská Polhora – nedá sa odhadnúť (80 m od vody)Oravská Polhora – trvalý (80 m od vody)Grúň – Rabča – nedá sa odhadnúť (90 m od vody)Rabča – nedá sa odhadnúť (110 m od vody)Grúň – Rabča – nedá sa odhadnúť (110 m od vody)Oravská Polhora – nedá sa odhadnúť (130 m od vody)Zubrohlava – skládka TKO – Slanica – nedá sa odhadnúť (840 m od vody)Zubrohlava – Slanica – nedá sa odhadnúť (890 m od vody)TKO Zubrohlava – Slanica – nedá sa odhadnúť (960 m od vody)Rabča – nedá sa odhadnúť (1,1 km od vody)Zubrohlava – Slanica – nedá sa odhadnúť (1,1 km od vody)Sihelné – nedá sa odhadnúť (2,5 km od vody)Oravská Polhora – FPJ-1 – kúpeľný (2,4 km od vody)a1 (2,0 km od vody)c1 (2,0 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,6 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Oravská Polhora – mineralizované I-Br vody (2,4 km od vody)Oravská Polhora – mineralizované I-Br vody (2,5 km od vody)Oravská Polhora – mineralizované I-Br vody (2,4 km od vody)Zubrohlava – stavebný kameň – pieskovec (160 m od vody)Rabča – stavebný kameň – pieskovec (180 m od vody)Zubrohlava – keramické íly (900 m od vody)Oravská Polhora – kúpele – zemný plyn (1,9 km od vody)Rabčice – stavebný kameň – pieskovec (2,1 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (2,4 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (2,4 km od vody)Bobrov – hnedé uhlie (2,9 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (3,7 km od vody)Oravská Polhora, Slaná voda – hydrogeológia (2,3 km od vody)RABCA – Zosuvy (30 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (80 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (90 m od vody)RABCA – Zosuvy (100 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (110 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (120 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (120 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (140 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (150 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Blokové polia + zosuvy (180 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (180 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (210 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (230 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (260 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (270 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (290 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (300 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)RABCA – Zosuvy (430 m od vody)ZUBROHLAVA – Zosuvy (450 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (460 m od vody)RABCA – Zosuvy (480 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (540 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (540 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (620 m od vody)ZUBROHLAVA – Zosuvy (670 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (710 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (750 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (760 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (790 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (790 m od vody)KLIN – Zosuvy (850 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (860 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (870 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (880 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,0 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,0 km od vody)ZUBAROHLAVA – Zosuvy (1,0 km od vody)RABCA – Zosuvy (1,0 km od vody)JANOVJAKOVA RALA – Zosuvy (1,0 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,0 km od vody)JANOVJAKOVA RALA – Zosuvy (1,0 km od vody)JANOVJAKOVA RALA – Zosuvy (1,1 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,1 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,1 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,1 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,2 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,2 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,3 km od vody)RABCA – Zosuvy (1,3 km od vody)JANOVJAKOVA RALA – Zosuvy (1,3 km od vody)ZUBROHLAVA – Zosuvy (1,3 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,3 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,5 km od vody)RABCA – Zosuvy (1,5 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,5 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,6 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,6 km od vody)JANOVIAKOVA RALA – Zosuvy (1,6 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,6 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,6 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,7 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,7 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,7 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,7 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,8 km od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (1,9 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,9 km od vody)Rabča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Rabča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Zubrohlava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Zubrovka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Rabča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Rabča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Klín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Zubrohlava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Oravská Polhora – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Bobrov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (310 m od vody)Bobrov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (530 m od vody)Bobrov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (550 m od vody)Klín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Oravská Polhora – negatívny vrt (770 m od vody)Oravská Polhora – negatívny vrt (800 m od vody)Klín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Rabča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Rabča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Rabča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Oravská Polhora – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (2,0 km od vody)Oravská Polhora – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,4 km od vody)Bobrov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,64 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 76,0 μg/lmedián 60,0 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 2009, 20 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 30 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,41 mg/lmedián 5,96 mg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Polhoranka, 2009, 130 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)38 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)38 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)38 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)37 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)34 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)30 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)24 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)18 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)4 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)38 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)37 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)37 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)35 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))29 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 201 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • CinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 525 μg/lmedián 5,00 μg/l46 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,30 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 26,0 μg/lmedián 7,00 μg/l46 vzoriek9 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSemierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 220 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 40 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l46 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrbežná hodnota
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l39 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    forrás614,7 Bq/l11,1 Bq/l
    upravený prameň521,7 Bq/l15,9 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie19,42 Bq/l9,42 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody15,22 Bq/l5,22 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Oravská Polhoramineralizované I-Br vodyLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená2,4 km
    Oravská Polhoramineralizované I-Br vodyLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená2,4 km
    Oravská Polhoramineralizované I-Br vodyLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená2,5 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    129 vrtov v pásme 3 km, z toho 22 hydrogeologických a 107 ostatných; s číslom archívnej správy 129.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m109×
    • 10–30 m8×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Rabčaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m75797 87Db8.pdf70 m
    Rabčaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,0 m13968 87Db1.pdf80 m
    Zubrohlavaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m75797 88Ca9.pdf80 m
    Zubrovkaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m75797 88Ca8.pdf110 m
    Rabčaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou3,8 m13968 87Db2.pdf120 m
    JR-2inžiniersko-geologický13,0 m91006120 m
    JR-1inžiniersko-geologický13,0 m91006120 m
    Rabčaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m75797 87Db9.pdf130 m
    Klínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m19060 88Ca3.pdf140 m
    Zubrohlavaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m75797 88Ca7.pdf170 m
    Oravská Polhoraúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,5 m39516 87Bd2.pdf260 m
    1-283 Zubrohlavahydrogeologický7,5 m101748270 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Oravská Polhora – FPJ-129 °C1,0 l/s2417 mNa-Clnevyužívaný2,4 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 592,0 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 512,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Zubrohlava – kalové pole – ZŤS NámestovoSK2003200P1,0 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Rabča175 m²––40 m
    Oravská Polhora1 530 m²––40 m
    Rabča120 m²––70 m
    Rabča50 m²––70 m
    Oravská Polhora–––80 m
    Oravská Polhora120 m²––80 m
    Grúň – Rabča900 m²––90 m
    Rabča900 m²––110 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy102×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny92×
    • Stabilizovaný8×
    • Aktívny3×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00061×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova25×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S9×
    • Nedostatočne doložené6×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. OZ Námestovo1 horgászvíz · 26 km19Polhoranka19

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág