Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

Sielnický potok

Cuenca: HronSalmónido – tramo de la trucha
coto de pesca
1
longitud de los cotos de pesca
20,8km
región
Región de Banská Bystrica
Imagen aérea del curso de agua Sielnický potok con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua Sielnický potok

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de un coto de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

Sielnický potok, puntuación de la ventana 28.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 13:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Perfil de elevación del curso de agua

    Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.

    Bystrina Un arroyo de montaña con pendiente pronunciada, cascadas y fondo rocoso. El agua está clara y fría; la pesca requiere un enfoque cuidadoso.

    20040060080010000 km5 km10 km
    Perfil de elevación del curso de agua: de 769 a 294 m s. n. m. en 12,1 km.
    Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
    Punto más alto
    778 m a.s.l.
    Punto más bajo
    267 m a.s.l.
    Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
    511 m
    Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
    42 ‰
    SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
    1,10

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua Sielnický potok de 2018
    2018fotografiado 18 sep 2018
    Imagen aérea del curso de agua Sielnický potok de 2021
    2021fotografiado 10 jul 2021
    Imagen aérea del curso de agua Sielnický potok de 2024
    2024fotografiado 27 jul 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua Sielnický potok

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    1 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    • amonio o nitritos por encima de la norma en al menos una estación1

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku Sielnický potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 21 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek33 % čiary vody

    33 % sopečné horniny, 33 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 148 mg/l, mäkká voda (4,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    6 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Zinok 259 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 93. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    55. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    2objekty do 3 km

    Najbližšie: Halda Badín (halda), 1,7 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    6vzoriek so zlatom

    14 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 de 6ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 15,4 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (HRON).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    549vrtov do 3 km

    456 rozborov vody v okolí

    Z toho 549 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    20 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 1,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    2 záťaže, 4 skládky

    Najbližšia záťaž: Sliač – letisko – juh, 670 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    25záznamov do 5 km

    8 ložísk, 17 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    120plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek33%SR 72 %
    • Rocas volcánicas33%SR 3,2 %
    • Mladé sedimenty33%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • neovulkanity33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    neovulkanitystredný miocénformácie: inovecká, sielnická, turovská; komplex Jabloňového vrchu1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-polygenetické sedimenty: hlinito-ílovité a piesčité svahové hliny1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviáne sedimenty terás50%SR 3,1 %
    • deluviálne sedimenty50%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 2 – 550%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)60%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)40%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih60%SR 26 %
    • veľký pokles40%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrohorské panvy a kotliny50%SR 44 %
    • neovulkanity50%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • vnútorné kotliny50%SR 4,5 %
    • stredoslovenské neovulkanity50%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov nížinných tokov100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity75%SR 6,6 %
    • Grava25%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)75%SR 6,4 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)25%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity Kremnických vrchov75%SR 0,0 %
    • kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Zvolenská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 7,83typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    4,3°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,77 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    148mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorurosF0,127 mg/l56. percentil
    • DraslíkK3,10 mg/l52. percentil
    • SodioNa6,48 mg/l37. percentil
    • ClorurosCl3,30 mg/l21. percentil
    • SulfatosSO422,1 mg/l20. percentil
    • MagnesioMg5,53 mg/l13. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO378,0 mg/l13. percentil
    • CalcioCa21,8 mg/l12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,559 mg/l84. percentil
    • AmóniumNH40,289 mg/l77. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,46 mg/l56. percentil
    • NitratosNO35,53 mg/l43. percentil

    Metales

    • AluminioAl396 μg/l92. percentil
    • CincZn19,1 μg/l85. percentil
    • HierroFe0,214 mg/l76. percentil
    • ManganesoMn11,1 μg/l23. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CincZn259 mg/kg93. percentil
    • CobaltoCo14,2 mg/kg93. percentil
    • VanadioV113 mg/kg92. percentil
    • MercurioHg0,577 mg/kg91. percentil
    • BizmutBi0,519 mg/kg90. percentil
    • AntimonioSb4,38 mg/kg90. percentil
    • CobreCu46,9 mg/kg87. percentil
    • PlomoPb29,5 mg/kg87. percentil
    • ArsénicoAs15,0 mg/kg86. percentil
    • CadmioCd0,352 mg/kg76. percentil
    • CínSn3,34 mg/kg71. percentil
    • SelenioSe0,196 mg/kg37. percentil
    • MolibdenoMo0,216 mg/kg18. percentil
    • NíquelNi14,6 mg/kg11. percentil
    • CromoCr44,5 mg/kg10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7697 mg/kg95. percentil
    • HierroFe4,45 %94. percentil
    • AluminioAl7,32 %91. percentil
    • ManganesoMn1504 mg/kg89. percentil
    • FósforoP1240 mg/kg86. percentil
    • MagnesioMg1,20 %71. percentil
    • SodioNa0,910 %59. percentil
    • CalcioCa2,19 %53. percentil
    • DraslíkK1,10 %5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa584 mg/kg84. percentil
    • StronciumSr185 mg/kg81. percentil
    • YtriumY34,5 mg/kg81. percentil
    • GáliumGa17,9 mg/kg81. percentil
    • BerilioBe1,26 mg/kg41. percentil
    • ZirkónZr352 mg/kg33. percentil
    • RubídiumRb76,4 mg/kg21. percentil
    • CérCe50,4 mg/kg20. percentil
    • LítiumLi23,2 mg/kg15. percentil
    • BoroB35,0 mg/kg7. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 66 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Riesgo de radón del lecho rocoso

    medio

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Potasio (K)K1,37 %68. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,72 ppm66. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,93 ppm32. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1373275 Bq/m²89. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • medio67%SR 64 %
    • bajo33%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -49nT

    rozsah -73 až -17 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -32mGal

    reziduálna -6,3 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Zvolenská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)252–1 318m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek489m a.s.l.
    • Pendiente media8,8°
    • Priemerná januárová teplota-3,6°C
    • Priemerná júlová teplota18,6°C
    • Ročné zrážky683mm

    Geomorfologické celky

    • Kremnické vrchy60%SR 0,0 %
    • Zvolenská kotlina40%SR 2,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské stredohorie100%SR 9,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma67%SR 29 %
    • horská klíma33%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu67%SR 25 %
    • pôdy nenáchylné na acidifikáciu33%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogénne vulkanity75%SR 11 %
    • Neogén25%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda Badín – 5 – halda (1,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,5 km od vody)Malachov – Ortuťové rudy (4,1 km od vody)Malachov – Nemecký vrch – Ortuťové rudy (4,9 km od vody)Sliač – letisko – juh – SK200220FP (670 m od vody)Sliač – letisko – produktovod – SK200220FP (1,2 km od vody)Hajníky ČOV – Hájniky – nijaký (870 m od vody)Kúpele – Rybáre – nijaký (1,6 km od vody)Dubičie – Kováčová – trvalý (2,4 km od vody)Badín – nijaký (2,5 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (90 m od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (180 m od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (490 m od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (550 m od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (830 m od vody)Sliač – kúpeľný (1,4 km od vody)Sliač – kúpeľný (1,5 km od vody)Sliač – kúpeľný (1,5 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (1,6 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (1,7 km od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (1,7 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (1,8 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (2,1 km od vody)Badín – BL-1 – nekúpeľný (2,8 km od vody)Kremnica – KŠ-1 – nekúpeľný (9,7 km od vody)KŠ-1 – k4 (8,4 km od vody)c1 (260 m od vody)a1 (550 m od vody)a1 (790 m od vody)b1 (920 m od vody)c1 (1,2 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (1,5 km od vody)a1 (1,5 km od vody)b1 (1,7 km od vody)c1 (1,9 km od vody)c1 (2,0 km od vody)b1 (2,0 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (2,2 km od vody)c5 (2,2 km od vody)d2 (2,5 km od vody)b1 (2,6 km od vody)d4 (2,7 km od vody)b1 (3,1 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,3 km od vody)a1 (5,4 km od vody)b1 (5,5 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (7,6 km od vody)a1 (7,6 km od vody)b1 (7,8 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)Kováčová (2,4 km od vody)Kremnica (7,7 km od vody)Banská Bystrica – Štiavnička (8,5 km od vody)Badín – Skalica – stavebný kameň (550 m od vody)Horné Pršany – stavebný kameň (3,1 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (3,5 km od vody)Badín – Skalica – stavebný kameň (500 m od vody)Horné Pršany – stavebný kameň (3,1 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (3,5 km od vody)Malachov – ortuťové rudy (4,5 km od vody)Badín – Pod Vandekovcom – stavebný kameň (2,5 km od vody)Badín – Sielnica – Turová – hnedé uhlie (130 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 178,652 – 188,0 – štrkopiesky (870 m od vody)Sliač – Borová Hora – Mn rudy (1,7 km od vody)Sliač Ovsenô – diatomit (1,8 km od vody)Badín – Sielnica – Turová – hnedé uhlie (1,9 km od vody)Sliač – diatomit (2,3 km od vody)Veľká Lúka – stavebný piesok – piesky (3,1 km od vody)Ihráč Smrečník – stavebný kameň – andezit (3,9 km od vody)Zvolen – Bariny – lignit (4,0 km od vody)Malachov – stavebný kameň – andezit (4,0 km od vody)Veľká Lúka – stavebný kameň – andezitové tufy, diatom (4,3 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 169,195 – 178,6 – štrkopiesky (4,6 km od vody)Malachov – Ortuťový vrch – ortuťové rudy (3,9 km od vody)Malachov – Nemecký vrch – ortuťové rudy (4,3 km od vody)Malachov – ortuťové rudy (4,3 km od vody)Badín – vulkanity (1,1 km od vody)Malachov – baníctvo (4,5 km od vody)Tŕnie-Kašova Lehôtka – vulkanity (4,9 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (70 m od vody)– Zosuvy (100 m od vody)SIELNICA – Blokové polia (110 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (160 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (170 m od vody)– Blokové polia (170 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (210 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (220 m od vody)– Blokové polia (230 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (250 m od vody)– Blokové polia (360 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (410 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (600 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (610 m od vody)– Blokové polia (660 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)IHRAC – Zosuvy (720 m od vody)– Blokové rozpadliny (730 m od vody)– Blokové polia (780 m od vody)SIELNICA – Zosuvy (790 m od vody)– Blokové polia (790 m od vody)BADIN – Blokové rozpadliny (870 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (910 m od vody)BADIN – Zosuvy (980 m od vody)IHRAC – Zosuvy (1,0 km od vody)– Blokové polia (1,1 km od vody)– Blokové polia (1,1 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,1 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,2 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,2 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,2 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,2 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,3 km od vody)IHRAC – Zosuvy (1,3 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,3 km od vody)IHRAC – Zosuvy (1,3 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,3 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,4 km od vody)SLIAC – Zosuvy (1,5 km od vody)– Blokové polia (1,5 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,5 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Blokové polia (1,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)HORNE PRSANY – Zosuvy (1,7 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (1,7 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,8 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,8 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,8 km od vody)BADIN – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)BADIN – Zosuvy (2,0 km od vody)Sliač – pozorovací vrt SHMÚ (150 m od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (170 m od vody)Sliač – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (180 m od vody)Sielnica – pozorovací vrt SHMÚ (220 m od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (250 m od vody)Hajniky – Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Sliač – monitorovací vrt (300 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (340 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (460 m od vody)– monitorovací vrt (470 m od vody)– monitorovací vrt (490 m od vody)Sliač – Vlkanová – monitorovací vrt (490 m od vody)Sielnica – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (510 m od vody)Sliač – monitorovací vrt (510 m od vody)– monitorovací vrt (530 m od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (550 m od vody)Sielnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (570 m od vody)– monitorovací vrt (720 m od vody)– monitorovací vrt (740 m od vody)– monitorovací vrt (740 m od vody)Sliač – Tri Duby – monitorovací vrt (740 m od vody)– monitorovací vrt (750 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Sliač – monitorovací vrt (780 m od vody)– monitorovací vrt (820 m od vody)– monitorovací vrt (830 m od vody)Borová Hora – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (830 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)– monitorovací vrt (850 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (940 m od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Sliač – Tri Duby – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sliač – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Veľká Lúka – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sliač – Veľká Lúka – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Veľká Lúka – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Rybáre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Sliač – Hronsek – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Sliač – hronsek – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Sliač – Hronsek – monitorovací vrt (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (180 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (250 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (300 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (370 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (570 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (640 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (740 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (740 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (790 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (820 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (830 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (830 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (890 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)zlato 2 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (70 m od vody)zlato 2 ks – zlato (70 m od vody)zlato 1 ks – zlato (440 m od vody)zlato 1 ks – zlato (620 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 15,4 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek15 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: HRON, 2001, 800 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron-hnojisko, senník za obcou Veľká Lúka, 1997, 870 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1997, 800 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 46,0 μg/lmedián 23,0 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: kanál-most na ceste Sliač-Sielnica, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1997, 800 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1997, 800 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 59,6 mg/lmedián 37,6 mg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Vlčieho potok -areál RD, 1997, 830 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Cinabarit (HgS)18 vzoriek, najviac 30 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)13 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)13 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Oro (Au)6 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)5 vzoriek, najviac 11 zŕn
    • Rutil (TiO₂)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Antimonit (Sb₂S₃)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 2 zŕn
    • Auripigment (As₂S₃)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    101/A2 zrná50 m
    149/F1 zrno50 m
    94/F1 zrno70 m
    151/F2 zrná70 m
    104/A1 zrno440 m
    162/E1 zrno620 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • PlomoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 0,500 μg/l35 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,2 μg/lmedián 0,100 μg/l35 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,4 μg/lmedián 0,250 μg/l35 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 620 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,280 mg/lmedián 0,0100 mg/l35 vzoriek37 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 300 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,80 μg/lmedián 0,250 μg/l35 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 111 μg/lmedián 2,00 μg/l35 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 1,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,5 μg/lmedián 0,500 μg/l35 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 338 μg/lmedián 7,00 μg/l35 vzoriek34 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l35 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,10 μg/l35 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l35 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň1439,0 Bq/l7,60 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie442,0 Bq/l15,5 Bq/l
    minerálny prameň220,9 Bq/l11,6 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody113,6 Bq/l13,6 Bq/l
    upravený prameň118,1 Bq/l18,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda2×

    Najbližšie staré banské diela

    NombreEspecieŤaženéUkončenieOd vody
    Halda Badínhaldastavebný kameň1,7 km
    Haldahaldadolomit2,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Badín – Skalicastavebný kameňŤažené ložisko – Resale SE500 m
    Badín – Skalicastavebný kameňŤažené ložisko – Resale SE550 m
    Badín – Pod Vandekovcomstavebný kameňŤažené ložisko – DIAN DS s.r.o.2,5 km
    Horné Pršanystavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,1 km
    Horné Pršanystavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,1 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km
    Malachovortuťové rudyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,5 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalesEspecieOd vody
    MalachovOrtuťové rudyHgložiskový výskyt4,1 km
    Malachov – Nemecký vrchOrtuťové rudyHgložiskový výskyt4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    549 vrtov v pásme 3 km, z toho 95 hydrogeologických a 454 ostatných; s číslom archívnej správy 549.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m116×
    • 10–30 m130×
    • 30–100 m61×
    • 100–300 m23×
    • nad 300 m8×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    3-263 Sielnicahydrogeologický9,0 m10174810 m
    PŠV-1/73ložiskový86,0 m3230370 m
    3-264-Sliačhydrogeologický8,0 m101748110 m
    Sliačpozorovací vrt SHMÚ7,2 m19444 123Ab2.pdf150 m
    Sielnicaštruktúrny vrt s obyčajnou vodou353,0 m66075 123Aa17.pdf170 m
    Sliačvrt s termálnou, minerálnou vodou572,0 m66075 123Ab68.pdf180 m
    Sielnicapozorovací vrt SHMÚ20,5 m19444 123Ab3.pdf220 m
    Sielnicaštruktúrny vrt s obyčajnou vodou270,0 m82082 111Cc4.pdf250 m
    Hajniky – Rybáreúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,5 m2893 123Ab1.pdf250 m
    B-16/75ložiskový35,0 m44709280 m
    Sliačmonitorovací vrt20,0 m77309 123Ab87.pdf300 m
    B-17/75ložiskový23,0 m44709300 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťProfundidadChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Sielnica – BO-929 °C5,5 l/s353 mnevyužívaný90 m
    Sliač – BO-743 °C27,7 l/s572 mnevyužívaný180 m
    Sielnica – BO-834 °C17,7 l/s405 mnevyužívaný490 m
    Sielnica – KMV-133 °C3,0 l/s417 mCa-SO4využívaný550 m
    Borova Hora – BL-229 °C30,0 l/s300 mnevyužívaný830 m
    Sliač22 °C0,1 l/s41 mCa-SO4nevyužívaný1,4 km
    Sliač21 °C0,1 l/s25,15 mCa-SO4nevyužívaný1,5 km
    Sliač22 °C0,0 l/s14 mCa-SO4nevyužívaný1,5 km
    Kováčová – P-441 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný1,6 km
    Kováčová – K-149 °C50,0 l/s512 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný1,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória c1minerálna voda23-38< 54260 m
    kategória a1minerálna voda< 15< 526550 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 57920 m
    kategória c5minerálna voda23-38> 5012,2 km
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––12,4 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1512,5 km
    kategória d4minerálna voda39-5531-5012,7 km
    kategória Kremnicatermálne kúpalisko––17,7 km
    KŠ-1geotermálna voda38 – 5531 – 5018,4 km
    kategória Banská Bystrica – Štiavničkatermálne kúpalisko––18,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    UbicaciónČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Sliač – letisko – juhSK200220FP670 m
    Sliač – letisko – produktovodSK200220FP1,2 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Hajníky ČOV – Hájniky400 m²1969monitorovaná870 m
    Kúpele – Rybáre–1986–1,6 km
    Dubičie – Kováčová2 000 m²1970–2,4 km
    Badín–1970–2,5 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy93×
    • Blokové polia17×
    • Blokové rozpadliny9×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny77×
    • Stabilizovaný41×
    • Aktívny2×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené48×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00011×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Zvolen1 coto de pesca · 21 km17Sielnický potok17

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Hron