Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Povinský potok

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
7,9km
kerület
Zsolnai kerület
Légi felvétel a(z) Povinský potok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Povinský potok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Povinský potok, ablakpontszám 39.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 08:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Bystrina Hegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.

    3004005006007008000 km2 km4 km6 km
    A vízfolyás magassági profilja: 716-től 375 m tengerszint feletti magasságig 7,9 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    716 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    352 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    364 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    46 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,11

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Povinský potok vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. máj. 21.
    Povinský potok vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 10.
    Povinský potok vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. aug. 24.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Povinský potok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 0 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Povinský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 8 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Flyš100 % čiary vody

    Striedanie pieskovcov a ílovcov; voda stredne mineralizovaná, pri dažďoch rýchlo zakalená. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 323 mg/l, stredne tvrdá voda (10,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kobalt 10,7 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 78. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    42nGy/h dávkový príkon

    9. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    9 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 7 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 3,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (pravostranný prítok Povinského potoka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    169vrtov do 3 km

    302 rozborov vody v okolí

    Z toho 168 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    7 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    26lokalít do 3 km

    4 záťaže, 22 skládok

    Najbližšia záťaž: Kysucké Nové Mesto – KLF – Energetika, 1,4 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    2 ložiská, 4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    164plôch do 3 km

    9 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Flyš100%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Flyš: Striedanie pieskovcov a ílovcov; voda stredne mineralizovaná, pri dažďoch rýchlo zakalená.

    Geologický vek hornín

    • flyš100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    flyšeocénzlínske súvrstvie3×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,9m
    • 2 – 575%SR 48 %
    • 0 – 225%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce67%SR 15 %
    • Kavics33%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)67%SR 15 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Kysuce100%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,14typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    10,7°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,91 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    323mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalciumCa66,8 mg/l55. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3206 mg/l48. percentil
    • NátriumNa7,11 mg/l41. percentil
    • KloridokCl4,70 mg/l32. percentil
    • SzulfátokSO426,6 mg/l29. percentil
    • DraslíkK1,77 mg/l26. percentil
    • MagnéziumMg5,84 mg/l15. percentil
    • FluoridokF0,0523 mg/l8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,175 mg/l65. percentil
    • FosforečnanyPO40,0714 mg/l36. percentil
    • NitrátokNO33,78 mg/l25. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,01 mg/l20. percentil

    Fémek

    • CinkZn17,7 μg/l84. percentil
    • VasFe0,0399 mg/l16. percentil
    • MangánMn7,82 μg/l15. percentil
    • AlumíniumAl14,4 μg/l11. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KobaltCo10,7 mg/kg78. percentil
    • RézCu33,1 mg/kg77. percentil
    • NikkelNi30,2 mg/kg71. percentil
    • SzelénSe0,324 mg/kg67. percentil
    • ÓlomPb17,8 mg/kg61. percentil
    • BizmutBi0,248 mg/kg61. percentil
    • CinkZn99,8 mg/kg54. percentil
    • HiganyHg0,108 mg/kg53. percentil
    • KrómCr73,7 mg/kg52. percentil
    • CínSn2,72 mg/kg52. percentil
    • MolibdénMo0,389 mg/kg52. percentil
    • VanádiumV68,0 mg/kg50. percentil
    • ArzénAs4,44 mg/kg17. percentil
    • KadmiumCd0,0777 mg/kg17. percentil
    • AntimonSb0,256 mg/kg6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • KalciumCa3,36 %69. percentil
    • MangánMn871 mg/kg53. percentil
    • VasFe2,72 %52. percentil
    • AlumíniumAl5,14 %32. percentil
    • MagnéziumMg0,728 %29. percentil
    • FoszforP659 mg/kg25. percentil
    • DraslíkK1,34 %25. percentil
    • TitánTi3 737 mg/kg22. percentil
    • NátriumNa0,642 %11. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi36,4 mg/kg80. percentil
    • BórB70,4 mg/kg76. percentil
    • GáliumGa17,1 mg/kg75. percentil
    • StronciumSr158 mg/kg68. percentil
    • BerilliumBe1,57 mg/kg59. percentil
    • BáriumBa417 mg/kg43. percentil
    • RubídiumRb83,1 mg/kg35. percentil
    • ZirkónZr296 mg/kg20. percentil
    • CérCe49,6 mg/kg18. percentil
    • YtriumY18,7 mg/kg12. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    42nGy/h vo vzduchu

    rozsah 39 až 46 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,41 ppm18. percentil
    • Kálium (K)K1,08 %9. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,03 ppm8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,2°C
    • Priemerná júlová teplota16,1°C
    • Ročné zrážky875mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Kysucké Nové Mesto – KLF – Energetika – SK1000500P (1,4 km od vody)Kysucké Nové Mesto – skládka pri SPŠ v meste – SK1000500P (1,6 km od vody)Kysucké Nové Mesto – KINEX-KLF – SK1000500P (2,0 km od vody)Kysucké Nové Mesto – NN Slovakia – SK1000500P (2,6 km od vody)Povina – trvalý (40 m od vody)Povina – občasný (80 m od vody)Povina – nijaký (220 m od vody)Kysucké Nové Mesto – Budatínska Lehota – nijaký (1,5 km od vody)Kysucké Nové Mesto – Budatínska Lehota – trvalý (1,6 km od vody)Kysucké Nové Mesto – Budatínska Lehota – občasný (1,6 km od vody)Kysucké Nové Mesto – Budatínska Lehota – občasný (1,8 km od vody)Budatínska Lehota – trvalý (1,9 km od vody)Kysucký Lieskovec – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)Kysucký Lieskovec – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Radoľa – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Kysucký Lieskovec – Lopušné Pažite – Kysucký Lie – nedá sa odhadnúť (2,5 km od vody)Radoľa – trvalý (2,5 km od vody)Radoľa – trvalý (2,5 km od vody)Radoľa – trvalý (2,5 km od vody)Radoľa – občasný (2,7 km od vody)Radoľa – nijaký (2,7 km od vody)Lopušné Pažite – nijaký (2,9 km od vody)Kysucký Lieskovec – občasný (2,9 km od vody)Radoľa – trvalý (2,9 km od vody)Lopušné Pažite – občasný (3,0 km od vody)Radoľa – trvalý (3,0 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,8 km od vody)Lopušné Pažite – stavebný kameň (3,2 km od vody)Snežnica – stavebný kameň (4,9 km od vody)Kysucký Lieskovec – štrkopiesky (2,3 km od vody)Klubina – štrkopiesky (3,8 km od vody)Klubina – tehliarske suroviny (4,6 km od vody)Nesluša – keramické íly (4,8 km od vody)– Zosuvy (60 m od vody)– Zosuvy (70 m od vody)– Zosuvy (90 m od vody)POVINNA – Zosuvy (120 m od vody)POVINNA – Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)POVINNA – Svahové prúdy (320 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)POVINNA – Zosuvy (410 m od vody)– Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (440 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)POVINNA – Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)POVINA – Zosuvy (510 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (590 m od vody)Povina – Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (720 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)POVINNA – Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (820 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)POVINNA – Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (920 m od vody)– Zosuvy (920 m od vody)– Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (960 m od vody)BUDATINSKA LEHOTA – Zosuvy (970 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)KYSUCKY LIESKOVEC – Zosuvy (1,4 km od vody)BUDATINSKA LEHOTA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)Kysucké Nové Mesto – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (220 m od vody)Kysucké Nové Mesto – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (260 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (320 m od vody)Kysucké Nové Mesto – pozorovací vrt SHMÚ (340 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (600 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (620 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (770 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (780 m od vody)Kysucké Nové Město – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Povina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (850 m od vody)Kysucké Nové Mesto – negatívny vrt (940 m od vody)Kysucké Nové Mesto – negatívny vrt (970 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (980 m od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Kysucké Nové Mesto – monitorovací vrt (1,5 km od vody)Kysucké Nové Mesto – monitorovací vrt (1,5 km od vody)ZVL Kysucké Nové Město – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Kysucké Nové Mesto – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Kysucké Nové Mesto – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Kysucké Nové Město – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Kysucké Nové Město – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Kysucké Nové Mesto – pozorovací vrt SHMÚ (2,0 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Kysucké Nové Mesto – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Kysucké Nové Mesto – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SzelénSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Povinského potoka, 1998, 920 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,60 μg/lmedián 2,10 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Povinského potoka, 1998, 920 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,10 μg/lmedián 1,95 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Povinského potoka, 1998, 920 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,600 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Povinský, potok, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: pod sútokom Povinského potoka s ľav. prít. od Stien, 160 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pod sútokom Povinského potoka s ľav. prít. od Stien, 1997, 160 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pod sútokom Povinského potoka s ľav. prít. od Stien, 1997, 160 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)16 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)15 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Anatas (TiO₂)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)17 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,0 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 500 μg/lmedián 16,0 μg/l23 vzoriek9 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l23 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 84,0 μg/lmedián 13,0 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l23 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0400 mg/lmedián 0,00500 mg/l23 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    forrás629,8 Bq/l16,9 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie14,59 Bq/l4,59 Bq/l
    upravený prameň110,3 Bq/l10,3 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Lopušné Pažitestavebný kameňŤažené ložisko – Kamenivo Nord 2 s.r.o.3,2 km
    Snežnicastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    169 vrtov v pásme 3 km, z toho 59 hydrogeologických a 110 ostatných; s číslom archívnej správy 168.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m108×
    • 10–30 m38×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    PO-1inžiniersko-geologický3,0 m8629720 m
    PO-5inžiniersko-geologický3,5 m8629730 m
    PO-4inžiniersko-geologický3,5 m8629760 m
    PO-6inžiniersko-geologický4,0 m8629770 m
    PO-2inžiniersko-geologický6,0 m86297110 m
    PO-3inžiniersko-geologický3,0 m86297110 m
    Kisucaújhelyširokoprofilový vrt10,2 m31129 98Ba47.pdf220 m
    Kisucaújhelyširokoprofilový vrt10,2 m31129 98Ba46.pdf260 m
    KNM-1inžiniersko-geologický6,0 m86297310 m
    Kisucaújhelyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,5 m24533 98Ba21.pdf320 m
    Kisucaújhelypozorovací vrt SHMÚ8,0 m18715 98Ba12.pdf340 m
    R-1inžiniersko-geologický3,5 m84892340 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 574,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Kisucaújhely – KLF – EnergetikaSK1000500P1,4 km
    Kisucaújhely – skládka pri SPŠ v mesteSK1000500P1,6 km
    Kisucaújhely – KINEX-KLFSK1000500P2,0 km
    Kisucaújhely – NN SlovakiaSK1000500P2,6 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Povina–––40 m
    Povina175 m²––80 m
    Povina800 m²––220 m
    Kisucaújhely – Budatínska Lehota800 m²––1,5 km
    Kisucaújhely – Budatínska Lehota–––1,6 km
    Kisucaújhely – Budatínska Lehota–––1,6 km
    Kisucaújhely – Budatínska Lehota–––1,8 km
    Budatínska Lehota–––1,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy162×
    • Svahové prúdy2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny119×
    • Stabilizovaný36×
    • Aktívny9×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00028×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova9×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Kisucaújhely1 horgászvíz · 7,9 km33Povinský potok33

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág