Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Štiavnik

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
16,4km
kerület
Zsolnai kerület
Légi felvétel a(z) Štiavnik vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Štiavnik vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Štiavnik, ablakpontszám 28.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 03:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Bystrina Hegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.

    2004006008001 0000 km5 km10 km15 km
    A vízfolyás magassági profilja: 786-től 339 m tengerszint feletti magasságig 16,4 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    786 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    310 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    475 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    29 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,12

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Štiavnik vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 13.
    Štiavnik vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 10.
    Štiavnik vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. aug. 24.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Štiavnik vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 1 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • 3 vagy több mutató1

    Legszennyezettebb horgászvizekmindegyik nem teljesített határértékkel

    • ŠtiavnikŠtiavnik · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben4 mutató

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 0 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    A vízfolyás profilja a forrástól a torkolatiga nem teljesített mutatók száma 2025-ben az SHMÚ-helyszíneken

    01234Štiavnik, felett – ivóvízellátási vízfolyás, fkm 9,8: 4 mutató (2024)Smokovce, felett, fkm 3,5: 1 mutató (2023)rkm 10 (felső szakasz)rkm 4 (a torkolat felé)
    Helyek megjelenítése a táblázatban (2)
    • Štiavnik, felett – ivóvízellátási vízfolyásrkm 9,84 mutató
    • Smokovce, felettrkm 3,51 mutató
    • a norma nem teljesül
    • nincs nem teljesített norma
    • a pont nincs az évkönyvben

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Štiavnik

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 16 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    17 % flyš, 17 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 211 mg/l, mäkká voda (7,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 43,6 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 61 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    42nGy/h dávkový príkon

    9. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 10,6 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Štiavnik, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    26vrtov do 3 km

    512 rozborov vody v okolí

    Z toho 26 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    14lokalít do 3 km

    14 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    19záznamov do 5 km

    7 ložísk, 12 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    174plôch do 3 km

    17 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Flyš17%SR 4,7 %
    • Mladé sedimenty17%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér83%
    • flyš17%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    flyšpaleocén – eocénbelovežské súvrstvie1×
    kvartérpleistocén – holocénzosuvy1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih71%SR 32 %
    • malý zdvih29%SR 7,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 6 z 7 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma Javorníkov a severovýchodná časť Bielych Karpát100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,70typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    7,0°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,24 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    211mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalciumCa40,6 mg/l28. percentil
    • SzulfátokSO424,9 mg/l26. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3127 mg/l26. percentil
    • NátriumNa4,26 mg/l22. percentil
    • DraslíkK1,44 mg/l19. percentil
    • FluoridokF0,0635 mg/l19. percentil
    • MagnéziumMg5,63 mg/l14. percentil
    • KloridokCl2,41 mg/l13. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0877 mg/l42. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,33 mg/l28. percentil
    • NitrátokNO34,01 mg/l27. percentil
    • FosforečnanyPO40,0366 mg/l20. percentil

    Fémek

    • VasFe0,233 mg/l78. percentil
    • AlumíniumAl187 μg/l77. percentil
    • MangánMn63,0 μg/l68. percentil
    • CinkZn9,81 μg/l64. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NikkelNi43,6 mg/kg92. percentil
    • KrómCr129 mg/kg91. percentil
    • KobaltCo11,2 mg/kg82. percentil
    • SzelénSe0,317 mg/kg66. percentil
    • RézCu26,1 mg/kg60. percentil
    • ÓlomPb16,2 mg/kg53. percentil
    • VanádiumV69,1 mg/kg52. percentil
    • BizmutBi0,218 mg/kg51. percentil
    • MolibdénMo0,308 mg/kg35. percentil
    • CinkZn81,6 mg/kg33. percentil
    • HiganyHg0,0709 mg/kg29. percentil
    • CínSn2,14 mg/kg28. percentil
    • ArzénAs5,07 mg/kg27. percentil
    • KadmiumCd0,0744 mg/kg16. percentil
    • AntimonSb0,255 mg/kg6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MangánMn1 208 mg/kg79. percentil
    • VasFe2,54 %41. percentil
    • KalciumCa1,74 %41. percentil
    • TitánTi3 947 mg/kg30. percentil
    • DraslíkK1,38 %29. percentil
    • AlumíniumAl4,97 %25. percentil
    • NátriumNa0,743 %24. percentil
    • MagnéziumMg0,666 %21. percentil
    • FoszforP533 mg/kg11. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BerilliumBe2,14 mg/kg88. percentil
    • GáliumGa17,9 mg/kg81. percentil
    • BórB70,2 mg/kg76. percentil
    • LítiumLi33,8 mg/kg71. percentil
    • ZirkónZr447 mg/kg65. percentil
    • RubídiumRb86,7 mg/kg45. percentil
    • CérCe57,6 mg/kg45. percentil
    • YtriumY24,7 mg/kg33. percentil
    • BáriumBa385 mg/kg30. percentil
    • StronciumSr110 mg/kg25. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    42nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 47 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,57 ppm21. percentil
    • Kálium (K)K1,07 %9. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU1,95 ppm6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 61 mW/m².

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Hvozdnica – nijaký (30 m od vody)Śtiavnik – Štiavnik – nijaký (50 m od vody)Štiavnik – Centrum – Štiavnik – nijaký (50 m od vody)Štiavnik – nijaký (70 m od vody)Hvozdnica – pri vodnom toku – Hvozdnica – nijaký (110 m od vody)Śtiavnik – Štiavnik – nijaký (140 m od vody)Predmier – parkovisko – Malá Bytča – nijaký (2,1 km od vody)Predmier – pri potoku – Predmier – nijaký (2,2 km od vody)Predmier – trvalý (2,6 km od vody)Predmier – za cintorínom – Predmier – nedá sa odhadnúť (2,7 km od vody)Predné Húštie – Papradno – nijaký (2,8 km od vody)Bytča – Malá Bytča – nijaký (2,8 km od vody)Mikšová – TKO – Mikšová – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Mikšová – pri skládke – Mikšová – občasný (2,9 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,6 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Malá Bytča – štrkopiesky a piesky (3,4 km od vody)Malá Bytča – štrkopiesky a piesky (3,5 km od vody)Predmier – Kúty – štrkopiesky a piesky (2,4 km od vody)Predmier – štrkopiesky a piesky (3,3 km od vody)Predmier – štrkopiesky a piesky (3,4 km od vody)Veľká Bytča – štrkopiesky a piesky (4,1 km od vody)Veľká Bytča – štrkopiesky a piesky (4,1 km od vody)Štiavnik IV – stavebný kameň – pieskovec (120 m od vody)Štiavnik I. – stavebný kameň – pieskovec (130 m od vody)Štiavnik II – stavebný kameň – pieskovec (170 m od vody)Štiavnik V. – stavebný kameň – vápenec (950 m od vody)Beňov – stavebný kameň – pieskovec (3,0 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kotešová – Maršo – štrkopiesky (3,2 km od vody)Papradno – ropa, zemný plyn (3,7 km od vody)Jasenica – keramické íly (3,7 km od vody)Stupné – stavebný kameň – zlepenec (4,1 km od vody)Papradno – ropa, zemný plyn (4,2 km od vody)Papradno II – stavebný kameň – pieskovec (4,2 km od vody)Papradno – ropa, zemný plyn (4,2 km od vody)Stupné – všeobecná geológia (4,1 km od vody)HORNY KONIEC – Zosuvy (50 m od vody)PODJAVORNIK – Zosuvy (70 m od vody)PODKYCERA – Zosuvy (80 m od vody)HORNY KONIEC – Zosuvy (120 m od vody)PREDJASTRABIE – Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)STRAKOSOVCE – Zosuvy (130 m od vody)MEDVEDIE – Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)HORNY KONIEC – Zosuvy (140 m od vody)PODKYCERA – Zosuvy (150 m od vody)HORNU KONIEC – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)HORNY KONIEC – Zosuvy (170 m od vody)PODKYCERA – Zosuvy (190 m od vody)POD KYCEROV – Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)HORNY KONIEC – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)MEDVEDIE – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)HORNY KONIEC – Zosuvy (240 m od vody)PODKYCERA – Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)PREDJASTRABIE – Zosuvy (260 m od vody)HVOZDNICA – Zosuvy (260 m od vody)HORNY KONIEC – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)HVOZDNICA – Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)STIAVNIK – Zosuvy (300 m od vody)PREDJASTRABIE – Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)STIAVNIK – Zosuvy (330 m od vody)STIAVNIK – Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)HVOZDNICA – Zosuvy (510 m od vody)– Zosuvy (540 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)BRVNISTE – Zosuvy (560 m od vody)STIAVNIK – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)STIAVNIK – Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)MEDVEDIE – Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (830 m od vody)– Zosuvy (830 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)PODJASTRABIE – Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (940 m od vody)STIAVNIK – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)STIAVNIK – Zosuvy (1,1 km od vody)CIERNE – Zosuvy (1,1 km od vody)PODJAVORNIK – Zosuvy (1,1 km od vody)CIERNE – Zosuvy (1,1 km od vody)STIAVNIK – Zosuvy (1,2 km od vody)PETROVICE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)JACMENOVCE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)Hvozdnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Hvozdnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Štiavnik – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Štiavnik – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Javorník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (600 m od vody)Žilina, Štiavnik – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Veľké Karlovice-Kasárna – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (780 m od vody)Javorník-Na kasárni – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Štiavnik – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (820 m od vody)Štiavnik – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (980 m od vody)Štiavnik – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Mikšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Mikšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Brvnište – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Predmier – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,6 μg/lmedián 2,25 μg/l14 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Štiavnik, potok, 1998, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,230 μg/l14 vzoriek21 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, Buntova dolina, potok, 90 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,13 μg/lmedián 0,930 μg/l14 vzoriek7 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, Buntova dolina, potok, 1998, 90 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 70,0 μg/lmedián 70,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Štiavnik, potok, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,710 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, potok Malinové ľavý prítok, 1998, 790 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 339 μg/lmedián 203 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, pravý prítok Štiavnika, 1998, 440 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 1,50 μg/l14 vzoriek7 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, potok Malinové ľavý prítok, 1998, 790 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,35 μg/lmedián 0,535 μg/l14 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, potok Malinové ľavý prítok, 1998, 790 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, pravý prítok Štiavnika, 1998, 330 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, pravý prítok Štiavnika, 1998, 330 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,3 mg/lmedián 8,22 mg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bytča-Štiavnik, pravý prítok Štiavnika, 1998, 330 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Magnetit (Fe₃O₄)30 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)30 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)29 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)28 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)28 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)27 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)30 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)30 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)29 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,150 μg/l40 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,60 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 360 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0800 mg/lmedián 0,00500 mg/l40 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 53,0 μg/lmedián 11,0 μg/l40 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 300 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 510 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l40 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSemierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodná nádrž11,96 Bq/l1,96 Bq/l
    forrás1318,5 Bq/l3,06 Bq/l
    upravený prameň623,0 Bq/l9,50 Bq/l
    minerálny prameň24,28 Bq/l4,05 Bq/l
    studňa211,3 Bq/l8,22 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie11,64 Bq/l1,64 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Predmier – Kútyštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – Korbáš Ján VANDO2,4 km
    Predmierštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie3,3 km
    Malá Byttseštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – SLOVENSKÉ ŠTRKOPIESKY, s.r.o.3,4 km
    Predmierštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie3,4 km
    Malá Byttseštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – SLOVENSKÉ ŠTRKOPIESKY, s.r.o.3,5 km
    Veľká Byttseštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ján Korbáš VANDO4,1 km
    Veľká Byttseštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SDP, spol. s r.o.4,1 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    26 vrtov v pásme 3 km, z toho 15 hydrogeologických a 11 ostatných; s číslom archívnej správy 26.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m4×
    • 10–30 m7×
    • 30–100 m12×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Hvozdnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,5 m26357 97Bd8.pdf80 m
    Hvozdnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m66235 97Bd31.pdf120 m
    Štiavnikúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m60123 97Bd29.pdf130 m
    Štiavnikúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou50,0 m60123 97Bb5.pdf360 m
    Javorníkúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou53,0 m71183 97Bb6.pdf600 m
    Zsolna, Štiavnikúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou13,0 m51445 97Bb2.pdf750 m
    Veľké Karlovice-Kasárnaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou60,0 m71184 97Bb7.pdf780 m
    Javorník-Na kasárniúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou60,0 m77557 97Bb8.pdf790 m
    Štiavnikúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12,0 m38235 97Bb1.pdf820 m
    Štiavnikúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou60,0 m60123 97Bb4.pdf980 m
    Štiavnikúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou60,0 m60123 97Bb3.pdf1,1 km
    Mikšováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m1756 98Ac12.pdf2,3 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 546,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Hvozdnica–––30 m
    Śtiavnik – Štiavnik120 m²––50 m
    Štiavnik – Centrum – Štiavnik120 m²––50 m
    Štiavnik150 m²––70 m
    Hvozdnica – pri vodnom toku – Hvozdnica100 m²––110 m
    Śtiavnik – Štiavnik20 m²––140 m
    Predmier – parkovisko – Malá Bytča–––2,1 km
    Predmier – pri potoku – Predmier–––2,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy173×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny98×
    • Stabilizovaný59×
    • Aktívny17×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00059×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova20×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick9×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Byttse1 horgászvíz · 16 km19Štiavnik19

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág