Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Oľka

Vízgyűjtő: Bodrog és HernádPontyosLazacfélék – pisztrángos
horgászvizek
2
horgászvizek hossza
72,2km
kerület
Eperjesi kerület
  • Pontyos49,8 km1 horgászvíz
  • Lazacfélék – pisztrángos22,4 km1 horgászvíz
Légi felvétel a(z) Oľka vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Oľka vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · 2 horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
  • Nagyon magas0
  • Magas0
  • Átlagos0
  • Alacsony2

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Oľka č. 2, ablakpontszám 35.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 13:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Jasenovce58 cm–
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 12:57

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Mérsékelt lejtés Az áramlás érezhető, zátonyok és holtágak váltakoznak. Átmenet az alföldi és hegyaljai vízfolyás között.

    1002003004000 km20 km40 kmsz. 2sz. 1
    A vízfolyás magassági profilja: 375-től 132 m tengerszint feletti magasságig 54,6 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    375 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    121 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    255 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    4,7 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,23

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Oľka vízfolyás 2019-es évekbeli légi felvétele
    2019felvételezve: 2019. júl. 4.
    Oľka vízfolyás 2022-es évekbeli légi felvétele
    2022felvételezve: 2022. aug. 27.
    Oľka vízfolyás 2025-es évekbeli légi felvétele
    2025felvételezve: 2025. júl. 24.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Oľka vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás 2 / 2 SHMÚ-adattal rendelkező horgászvize közül a legközelebbi helyen legalább egy mutatóban nem teljesíti a normát.

    • 3 vagy több mutató2

    Legszennyezettebb horgászvizekmindegyik nem teljesített határértékkel

    • Oľka č. 1Oľka · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben3 mutató
    • Oľka č. 2Oľka · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben3 mutató

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező 2 horgászvízből 1 környékén a felszín alatti víz legalább egy mutatóban meghaladja a határértéket.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1
    • ammóniumionok vagy nitritek a szabvány felett legalább egy állomáson1

    A vízfolyás profilja a forrástól a torkolatiga nem teljesített mutatók száma 2025-ben az SHMÚ-helyszíneken

    01234Nižná Sitnica, felett, fkm 18,5: 3 mutató (2024)Jasenovce, híd felett, fkm 6,5: 3 mutató (2025)rkm 19 (felső szakasz)rkm 7 (a torkolat felé)
    Helyek megjelenítése a táblázatban (2)
    • Nižná Sitnica, felettrkm 18,53 mutató
    • Jasenovce, híd felettrkm 6,53 mutató
    • a norma nem teljesül
    • nincs nem teljesített norma
    • a pont nincs az évkönyvben

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Oľka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 71 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek88 % čiary vody

    6 % pieskovce a zlepence, 6 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 505 mg/l, tvrdá voda (18,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 31,8 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 75. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    38. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    24vzoriek so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 6 zŕn v jednej vzorke (670 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 8 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 15,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Ondalík, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    171vrtov do 3 km

    1456 rozborov vody v okolí

    Z toho 171 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    27 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    48lokalít do 3 km

    1 záťaž, 47 skládok

    Najbližšia záťaž: Košarovce – Pastovník – sklad PHM, 490 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    38záznamov do 5 km

    38 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    217plôch do 3 km

    14 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek88%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence5,9%SR 1,8 %
    • Flyš5,9%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér88%
    • flyš12%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív11×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné piesčité štrky prikorytovej zóny2×
    kvartérholocénproluviálne sedimenty: prevažne hliny a piesčité hliny s úlomkami hornín a zahlinenými štrkmi v nivných náplav2×
    flyšeocénzlínske súvrstvie2×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív54%SR 68 %
    • deluviálne sedimenty31%SR 16 %
    • zosuvy15%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,0m
    • 2 – 559%SR 48 %
    • 5 – 1023%SR 20 %
    • 0 – 218%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV93%SR 34 %
    • ORAVIKUM7,1%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrokarpatský paleogén100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • spišsko-šarišský paleogén100%SR 5,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov80%SR 21 %
    • rajón proluviálnych kužeľov a plášťov10%SR 2,7 %
    • rajón pieskovcových hornín10%SR 4,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov90%SR 71 %
    • flyšová formácia10%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území75%SR 95 %
    • Rajón potenciálne nestabilných území25%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 17 z 24 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce95%SR 15 %
    • Kavics4,8%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)95%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)4,8%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén povodia Ondavy po Kučín100%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Humenský chrbát100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,19typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    18,7°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,34 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    505mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SzulfátokSO4125 mg/l93. percentil
    • FluoridokF0,268 mg/l91. percentil
    • KalciumCa103 mg/l89. percentil
    • NátriumNa20,2 mg/l80. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3296 mg/l76. percentil
    • DraslíkK5,10 mg/l74. percentil
    • MagnéziumMg18,8 mg/l62. percentil
    • KloridokCl5,57 mg/l37. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0755 mg/l37. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,62 mg/l36. percentil
    • FosforečnanyPO40,0618 mg/l32. percentil
    • NitrátokNO33,30 mg/l19. percentil

    Fémek

    • MangánMn39,5 μg/l56. percentil
    • VasFe0,0962 mg/l47. percentil
    • AlumíniumAl39,0 μg/l36. percentil
    • CinkZn3,34 μg/l24. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NikkelNi31,8 mg/kg75. percentil
    • KrómCr91,0 mg/kg75. percentil
    • SzelénSe0,358 mg/kg72. percentil
    • MolibdénMo0,471 mg/kg65. percentil
    • VanádiumV64,6 mg/kg41. percentil
    • KobaltCo7,53 mg/kg34. percentil
    • KadmiumCd0,110 mg/kg29. percentil
    • AntimonSb0,443 mg/kg29. percentil
    • RézCu17,2 mg/kg20. percentil
    • HiganyHg0,0577 mg/kg19. percentil
    • BizmutBi0,141 mg/kg19. percentil
    • CínSn1,84 mg/kg15. percentil
    • ArzénAs4,15 mg/kg14. percentil
    • CinkZn64,8 mg/kg13. percentil
    • ÓlomPb8,73 mg/kg7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MangánMn865 mg/kg52. percentil
    • DraslíkK1,52 %51. percentil
    • TitánTi4 239 mg/kg42. percentil
    • KalciumCa1,68 %39. percentil
    • VasFe2,25 %23. percentil
    • NátriumNa0,695 %17. percentil
    • AlumíniumAl4,64 %15. percentil
    • MagnéziumMg0,565 %9. percentil
    • FoszforP466 mg/kg5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr488 mg/kg76. percentil
    • BórB68,2 mg/kg72. percentil
    • GáliumGa14,4 mg/kg53. percentil
    • BerilliumBe1,42 mg/kg50. percentil
    • LítiumLi28,2 mg/kg42. percentil
    • RubídiumRb83,8 mg/kg37. percentil
    • YtriumY24,1 mg/kg30. percentil
    • StronciumSr111 mg/kg26. percentil
    • CérCe51,8 mg/kg24. percentil
    • BáriumBa321 mg/kg9. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    rozsah 47 až 51 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    alacsony

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Kálium (K)K1,31 %53. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,24 ppm46. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,41 ppm29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 112 Bq/m²25. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • alacsony91%SR 36 %
    • közepes9,1%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -36nT

    rozsah -52 až -27 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -15mGal

    reziduálna +8,1 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Humenský chrbát100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)119–902m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek364m a.s.l.
    • Átlagos lejtés10,8°
    • Priemerná januárová teplota-3,6°C
    • Priemerná júlová teplota18,3°C
    • Ročné zrážky705mm

    Geomorfologické celky

    • Ondavská vrchovina52%SR 4,4 %
    • Laborecká vrchovina38%SR 1,7 %
    • Beskydské predhorie9,5%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Nízke Beskydy100%SR 7,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma90%SR 33 %
    • kotlinová klíma9,5%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy náchylné na acidifikáciu67%SR 31 %
    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu33%SR 25 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda67%SR 53 %
    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A33%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Krieda a paleogén vonkajších karpát86%SR 9,5 %
    • Ílovitopiesčité sedimenty kriedy a paleogénu bradlového pásma, tatrika a hronika14%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Nová Kelča – Ortuťové rudy (3,2 km od vody)Košarovce – Pastovník – sklad PHM – SK2005700F (490 m od vody)Závada pri Oľke – nedá sa odhadnúť (20 m od vody)Žalobín – nedá sa odhadnúť (60 m od vody)Repejov – nijaký (60 m od vody)Piskorovce – nedá sa odhadnúť (80 m od vody)Jankovce – trvalý (90 m od vody)Žalobín – nedá sa odhadnúť (90 m od vody)Giglovce – nedá sa odhadnúť (110 m od vody)Oľka – Nižná Oľka – občasný (110 m od vody)Varechovce – nedá sa odhadnúť (130 m od vody)Ruská Poruba – nedá sa odhadnúť (130 m od vody)Jankovce – nijaký (140 m od vody)Varechovce – nijaký (200 m od vody)Lukačovce – nijaký (200 m od vody)Varechovce – nedá sa odhadnúť (210 m od vody)Ruská Kajňa – nedá sa odhadnúť (240 m od vody)Jasenovce – nedá sa odhadnúť (330 m od vody)Oľka – Nižná Oľka – občasný (340 m od vody)Jankovce – nijaký (350 m od vody)Oľka – Nižná Oľka – občasný (350 m od vody)Holčíkovce – nedá sa odhadnúť (360 m od vody)Pakostov – nedá sa odhadnúť (360 m od vody)Lukačovce – nijaký (500 m od vody)Lukačovce – občasný (510 m od vody)Beniakovce – Benkovce – nedá sa odhadnúť (520 m od vody)Malá Domaša – nedá sa odhadnúť (840 m od vody)Oľka – Nižná Oľka – občasný (860 m od vody)Vyšná Sitnica – nedá sa odhadnúť (870 m od vody)Ďapalovce – nedá sa odhadnúť (890 m od vody)Skládka TKO Holčíkovce – Holčíkovce – nijaký (1,1 km od vody)Slovenská Kajňa – nijaký (1,1 km od vody)Beniakovce – Benkovce – nijaký (1,2 km od vody)Lukačovce – trvalý (1,3 km od vody)Korunková – trvalý (2,0 km od vody)Krišľovce – trvalý (2,0 km od vody)Slovenská Kajňa – nijaký (2,1 km od vody)Benkovce – občasný (2,2 km od vody)Korunková – trvalý (2,4 km od vody)Slovenská Kajňa – nijaký (2,4 km od vody)Havaj – nijaký (2,5 km od vody)Kvakovce – trvalý (2,6 km od vody)Víťazovce – nijaký (2,6 km od vody)Veľkrop – trvalý (2,6 km od vody)Bystrá – Bystrá pri Havaji – nijaký (2,6 km od vody)Černina – nijaký (2,7 km od vody)Bystrá – Bystrá pri Havaji – občasný (2,8 km od vody)Turcovce – trvalý (2,9 km od vody)Jakušovce – trvalý (2,9 km od vody)a1 (270 m od vody)a1 (620 m od vody)a1 (910 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (2,7 km od vody)a1 (2,7 km od vody)a1 (2,8 km od vody)a1 (2,8 km od vody)a1 (3,0 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (5,3 km od vody)a1 (5,3 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,6 km od vody)a1 (8,9 km od vody)Nižná Sitnica – stavebný kameň – pieskovec (40 m od vody)Holčíkovce – tehliarske suroviny (130 m od vody)Jasenovce – stavebný kameň – pieskovec (150 m od vody)Rafajovce – tehliarske suroviny (170 m od vody)Malá Domaša – tehliarske suroviny (170 m od vody)Ďapalovce – stavebný kameň – pieskovec, zlepenec (200 m od vody)Repejov – tehliarske suroviny (240 m od vody)Pakostov – tehliarske suroviny (270 m od vody)Žalobín – tehliarske suroviny (400 m od vody)Košarovce – stavebný piesok – pieskovec (410 m od vody)Ruská Kajňa – stavebný kameň – pieskovec (600 m od vody)Pakostov – tehliarske suroviny (630 m od vody)Malá Domaša – štrkopiesky – štrky (680 m od vody)Krivá Oľka – ropa, zemný plyn (1,0 km od vody)Poloma – stavebný kameň – pieskovec (1,0 km od vody)Hrubov – ropa (1,0 km od vody)Pakostov – stavebný kameň – pieskovec (1,0 km od vody)Ondavské Matiašovce – štrkopiesky – štrky (1,1 km od vody)Krivá Oľka – ropa, zemný plyn (1,1 km od vody)Hrubov – ropa (1,4 km od vody)Hrubov – ropa (1,6 km od vody)Černina – stavebný kameň – pieskovec (1,6 km od vody)Hrubov – ropa (2,2 km od vody)Benkovce – štrkopiesky – štrky (2,4 km od vody)Tokajík – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Hrubov – tehliarske suroviny (2,7 km od vody)Nová Kelča – Hg rudy (3,2 km od vody)Kvakovce – stavebný kameň – vápnitý pieskovec (3,2 km od vody)Kvakovce – tehliarske suroviny (3,6 km od vody)Baškovce – tehliarske suroviny (4,1 km od vody)Sukov – ropa, zemný plyn (4,2 km od vody)Radvaň nad Laborcom – ropa, zemný plyn (4,2 km od vody)Čabiny – štrkopiesky (4,2 km od vody)Sedliská – Podčičva – stavebný piesok – vápenec, dolomit (4,3 km od vody)Čabiny – štrkopiesky (4,4 km od vody)Čabiny – štrkopiesky (4,4 km od vody)Čabiny – štrkopiesky (4,6 km od vody)VARECHOVCE – Zosuvy (60 m od vody)– Zosuvy (60 m od vody)– Zosuvy (70 m od vody)– Zosuvy (80 m od vody)GIGLOVCE – Zosuvy (80 m od vody)DAPALOVCE – Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (100 m od vody)VARECHOVCE – Zosuvy (100 m od vody)REPEJOV – Zosuvy (110 m od vody)PISKOROVCE – Zosuvy (110 m od vody)OLKA – Zosuvy (120 m od vody)PAKOSTOV – Zosuvy (130 m od vody)RUSKA KAJNA – Zosuvy (160 m od vody)RATAJOVCE – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)NIZNA SITNICA – Zosuvy (170 m od vody)VYSNA SITNICA – Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)ZAVADA – Zosuvy (190 m od vody)HOLCIKOVCE – Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)RUSKA PORUBA – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)REPEJOV – Zosuvy (230 m od vody)VYSNA SITNICA – Zosuvy (230 m od vody)RUSKA KAJNA – Zosuvy (230 m od vody)HOLCIKOVCE – Zosuvy (230 m od vody)KRIVA OLKA – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)PAKOSTOV – Zosuvy (240 m od vody)VYSNA SITNICA – Zosuvy (240 m od vody)GIGLOVCE – Zosuvy (240 m od vody)DAPALOVCE – Zosuvy (240 m od vody)ZAVADA – Zosuvy (240 m od vody)JASENOVCE – Zosuvy (250 m od vody)RUSKA PORUBA – Zosuvy (250 m od vody)HOLCIKOVCE – Zosuvy (260 m od vody)GIGLOVCE – Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)VARECHOVCE – Zosuvy (300 m od vody)DAPALOVCE – Zosuvy (300 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)POLOMA – Zosuvy (300 m od vody)RUSKA PORUBA – Zosuvy (320 m od vody)VARECHOVCE – Zosuvy (330 m od vody)NIZNA SITNICA – Zosuvy (340 m od vody)JANKOVCE-LUKACOV – Zosuvy (340 m od vody)PAKOSTOV – Zosuvy (360 m od vody)NIZNA SITNICA – Zosuvy (370 m od vody)GIGLOVCE – Zosuvy (380 m od vody)ZAVADA – Zosuvy (390 m od vody)OLKA – Zosuvy (390 m od vody)OLKA – Zosuvy (410 m od vody)– Zosuvy (410 m od vody)VYSNA SITNICA – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (420 m od vody)LUKACOVCE – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)MALA DOMASA – Zosuvy (440 m od vody)GIGLOVCE – Zosuvy (440 m od vody)LUKACOVCE – Zosuvy (450 m od vody)REPEJOV – Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)REPEJOV – Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)KOSAROVCE – Zosuvy (530 m od vody)JANKOVCE – Zosuvy (540 m od vody)ZALOBIN – Zosuvy (540 m od vody)VYSNA SITNICA – Zosuvy (550 m od vody)JASENOVCE – Zosuvy (560 m od vody)OLKA – Zosuvy (560 m od vody)HOLCIKOVCE – Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)VARECHOVCE – Zosuvy (580 m od vody)PRITULANY – Zosuvy (590 m od vody)JANKOVCE – Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)Závada – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (50 m od vody)Lukačovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Varechovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Dobrá nad Ondavou – negatívny vrt (60 m od vody)Pakostov – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (60 m od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Jasenovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (70 m od vody)Vyšná Sitnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (70 m od vody)Repejov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Oľka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Jasenovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Beniakovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Holčíkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Oľka – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (100 m od vody)Holčíkovce – negatívny vrt (100 m od vody)Košarovce (120 m od vody)Holčíkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Lukačovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Lukačovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (130 m od vody)Oľka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Košiarovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Girovce – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (180 m od vody)Košarovce (190 m od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Benkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Nižná Sitnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (230 m od vody)Girovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (240 m od vody)Košarovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Košárovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Košárovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Košárovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Košárovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (320 m od vody)Jankovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Benkovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (370 m od vody)Holčíkovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (380 m od vody)Slovenská Kajňa-Benkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Košarovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (420 m od vody)Benkovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (470 m od vody)Benkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (510 m od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 3 ks – zlato (60 m od vody)zlato 1 ks – zlato (70 m od vody)zlato 1 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (110 m od vody)zlato 1 ks – zlato (120 m od vody)zlato 1 ks – zlato (300 m od vody)zlato 2 ks – zlato (520 m od vody)zlato 4 ks – zlato (530 m od vody)zlato 1 ks – zlato (570 m od vody)zlato 1 ks – zlato (590 m od vody)zlato 1 ks – zlato (600 m od vody)zlato 3 ks – zlato (650 m od vody)zlato 1 ks – zlato (670 m od vody)zlato 6 ks – zlato (670 m od vody)zlato 1 ks – zlato (730 m od vody)zlato 3 ks – zlato (740 m od vody)zlato 1 ks – zlato (760 m od vody)zlato 1 ks – zlato (880 m od vody)zlato 1 ks – zlato (910 m od vody)zlato 1 ks – zlato (930 m od vody)zlato 1 ks – zlato (980 m od vody)zlato 1 ks – zlato (990 m od vody)10 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 15,0 μg/lmedián 2,50 μg/l21 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ondalík, potok, 1999, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l20 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oľka, potok, 60 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,00 μg/l21 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oľka, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oľka, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 47,0 μg/l17 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Ondalík, 2009, 20 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oľka, 2009, 100 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oľka, 2009, 100 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oľka, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,5 mg/lmedián 9,64 mg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Ondalík, 2009, 20 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)175 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)97 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)94 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)82 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)81 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)79 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)75 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)68 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Cinabarit (HgS)38 vzoriek, najviac 120 zŕn
    • Arany (Au)24 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 400 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 315 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    11391 zrno20 m
    5533 zrná40 m
    5523 zrná60 m
    5441 zrno70 m
    5541 zrno90 m
    5461 zrno110 m
    1188A1 zrno120 m
    9531 zrno300 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)111 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)95 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)87 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)87 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)76 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))33 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 431 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • KrómCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 138 μg/lmedián 0,500 μg/l114 vzoriek49 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 240 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 162 μg/lmedián 24,0 μg/l114 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l114 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,590 mg/lmedián 0,0100 mg/l114 vzoriek37 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 890 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3 405 μg/lmedián 24,0 μg/l114 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 890 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,80 μg/lmedián 0,500 μg/l114 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 370 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l114 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 890 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,10 μg/lmedián 0,850 μg/l114 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 300 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l114 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 960 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 0,500 μg/l114 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l45 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l114 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň1245,8 Bq/l23,8 Bq/l
    prameň2532,1 Bq/l12,2 Bq/l
    studňa1531,4 Bq/l3,50 Bq/l
    iné10,670 Bq/l0,670 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie116,8 Bq/l16,8 Bq/l
    minerálny prameň315,3 Bq/l8,83 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie148,0 Bq/l48,0 Bq/l
    potok, rieka327,2 Bq/l0,100 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    Nová KelčaOrtuťové rudyHgmineralogický výskyt ?3,2 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    171 vrtov v pásme 3 km, z toho 105 hydrogeologických a 66 ostatných; s číslom archívnej správy 171.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m67×
    • 10–30 m70×
    • 30–100 m19×
    • 100–300 m11×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Závadaštruktúrny vrt s obyčajnou vodou70,0 m83963 104Da5.pdf50 m
    Lukačovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m7306 104Dc1.pdf50 m
    Varechovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 m83963 104Bc8.pdf60 m
    Dobrá nad Ondavounegatívny vrt30,0 m21968 104Cd9.pdf60 m
    Pakostovštruktúrny vrt s obyčajnou vodou150,0 m83963 104Da3.pdf60 m
    O-7inžiniersko-geologický8,0 m2078160 m
    HOP-16hydrogeologický–9163660 m
    Závadaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,8 m16804 104Bc2.pdf70 m
    Jasenovceširokoprofilový vrt40,0 m25361 116Ab7.pdf70 m
    Vyšná Sitnicaštruktúrny vrt s obyčajnou vodou120,0 m83963 104Da2.pdf70 m
    0-3inžiniersko-geologický6,0 m2078170 m
    O-2inžiniersko-geologický6,0 m2078170 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 527270 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Košarovce – Pastovník – sklad PHMSK2005700F490 m

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Závada pri Oľke400 m²––20 m
    Žalobín30 m²––60 m
    Repejov100 m²1989–60 m
    Piskorovce–1988–80 m
    Jankovce1 500 m²1989–90 m
    Žalobín40 m²––90 m
    Giglovce250 m²––110 m
    Oľka – Nižná Oľka400 m²1989–110 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy216×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny185×
    • Stabilizovaný18×
    • Aktívny14×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova117×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00042×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S38×
    • Nedostatočne doložené6×
    • P1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Homonna1 horgászvíz · 22 km26Oľka č. 226
    2. Varannó1 horgászvíz · 50 km7Oľka č. 17

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Bodrog és Hernád